Ring

Jižní Korea, 1999, 108 min

Adrian

Kórejský remake Nakatovho originálneho Ringu (Kruh), ktorý vznikol tri roky pred americkým remakom. Nerád to hovorím, ale v tomto prípade je zo všetkých troch verzií najslabšia práve táto korejská (pričom v poradí som ju videl ako druhú, hneď po origináli). Dej je identický ako pri vyššie zmienených dvoch a je to dnes už stará, obohratá skladba o kazete a vraždiacej - zo studne vystupujúcej dievčiny... . Z tohto hľadiska je potom jediným možným zdrojom, čím vás film môže prekvapiť, práve spôsbo spracovania známeho príbehu. No a tu je ten problém. Kórejský Ring nie je zlý (viaceré lakačky fungujú spoľahlivo) len vo výsledku to nie je taká originálna a infarktová jazda ako v japonskej a americkej verzii. Práve tu je najlepšie vidno ako stači málo na to, aby dejovo rovnaké scény inak vyzneli forlmálnou úpravou (iná veľkosť záberu, rakurz, zvukové podfarbenie ako i výtvarná štylizácia - sú tam jemné rozdiely, ktoré ale miestami výrazne menia atmosféru oproti inokrajinným variantám). Zaujímavosťou pri všetkých troch verziách je ďalej to, že aj keď príčina smrtiacich aktivít dievčatka v bielom oblečení ma svôj pôvod v jej mladosti a rodiných príslušníkoch, tak práve v každej verzii je oným hlavným motivátorom vždy iný člen rodiny. Ring tak stojí za pozretie jednak pre korejcofilov (oni už vedia, koho mám na mysli :-) ) a jednak pre fanúšikov Ringu série na doplnenie najmenej známej varianty. ()

tombac

Na korejské zpracování originálního japonského Ringu jsem byl tuze zvědav. Spolu s japonským Rasen mi doposud chyběl k doplnění dlouhovlaso-studňácké skládačky. A jak se nám korejská Sadako předvedla? V tom je právě kámen úrazu, ona asi zhnila ve studni natolik, že se nezmohla k nějaké pořádné aktivitě, natož ještě děsuplné. Finální scéna, vyvalení se z obrazovky, za ty necelé 2 hodiny nebetyčné nudy a řídké atmosféry nestojí. Videozáznam, v původní i americké verzi silně znepokojivý, tu vypadá jako blbý vtip. Film v mých očích nezachrání ani moje oblíbená herečka Eun-kyung Shin, ani fakt, že v menší míře čerpal ze Suzukiho knihy (viz třeba motocyklista a dobrovolné znásilnění). Vzhledem k ucházejícímu formálnímu zpracování 4/10. ()

corpsy

S niektorými dejovými odchýlkami, ale podobnou koncepciou narábajúca kórejská prerábka známeho námetu. Avšak ku svojim slávnejším príbuzným veľmi nedosahuje. ()

Anticque

Zklamalo, zklamalo, ač to ode mě není časté, chválit americké remaky, tak teď to musím udělat, neboť japonský jasně pokulhává, atmosféra je občasná, ale po chvíli mizí, chybí tu prostě americké triky, lepší nápad. Průměr, jinak to nejde. ()

blondboss

Ďalšia ázijská totálna zbytočnosť na svete. Mám najradšej, keď sa príde s dobrým nápadom a jednotliví režiséri to vykrádajú, ako sa dá. A to pritom ešte nebol na svete ani tak dlho očakávaný americký remake. Toto sa ale naozaj nepodarilo a ani náznakom som nemal pocit, že by som pozeral horor, možno trochu na začiatku. Naozaj veľmi slabé a strata času. 20 % ()