Americký gangster

• USA American Gangster (více)
USA / Velká Británie, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternativní 151 min)

Režie:

Ridley Scott

Předloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (více)

Franka Lucase (Denzel Washington), nenápadného řidiče jednoho z předních černošských zločineckých bossů, si dříve nikdo nevšímal. Když však jeho šéf náhle zemře, Frank využije vzniklé díry v mocenské struktuře k vybudování vlastního impéria a stvoření vlastní verze amerického snu. Díky své odvaze, vynalézavosti a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Richie Roberts (Russell Crowe) je bílou vránou mezi policisty, který má k ulicím dostatečně blízko na to, aby zaznamenal změnu ve zdejších mafiánských strukturách ovládajících drogové podsvětí. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace však může vyjít jako vítěz jenom jeden. (Cinemax)

Xmilden

Opět ukázka poctivé prácičky pana Ridleyho Scotta. Člověk už je těžko zvládá spočítat kolik kvality do nás tento pán nasypal během své kariéry (Vetřelec, Blade Runner, Gladiator, Black Hawk Down, ...). Americký gangster je mrazivě natočená kriminálka s výborným duem Washington/Crowe. Je fajn koukat na to jak odlišným přístupem vede svoji gangsterku mistr Ridley Scott. Scorseseho kousky jsou určitě zábavnější, ale proč si nedát k hovězímu stejku ještě třeba ten vepřový, když je ta možnost. 80% ()

Phobia

Kdysi (ne až tak dávno) jsem trénovala na přijímačky k Policii - žádné kozy: sere mě bezpráví, nespravedlnost a bezmoc. Naštěstí osud na poslední chvíli předložil bezkonfliktní kariéru reklamní grafičky s holou prdelí, jinak bych totiž bručela v báni za zneužití pravomoci veřejného činitele, nejspíš za přizabití nějakého hnusného ksindla, případně celé skupiny asociálních ksindlů. Navíc, jak se tak v posledních letech rozhlížím v tom našem Plyšovém Absurdistánu, prozřela jsem! Už nějakou dobu se mi honí kedlubnou, že práce je pro kretény, vždyť zločin vynáší mnohem víc! Vzhledem k liknavosti a zkorumpovanosti zástupců české justice je odhalení málo pravděpodobné. I kdyby náhodou, stačí nakrást dost a člověk je za vodou, buď na Bahamách, v JAR, nebo vstoupí do politiky a může hrdě doma vystavovat na odiv své poctivě nakradené bohatství. To ovšem znamená nepaběrkovat po statisících, to se trestá, ale odklonit si nejméně desítky miliónů, ideálně miliard. Touto životní filozofií oplýval také Frank Lucas (ve spolehlivém podání Denzela Washingtona), který se rozhodl nečučkařit na troskách impéria předchozího bosse, ale rozjet pořádný byznys, založit vlastní drogovou říši, každého si koupit a odbojný zbytek poslat očichávat flóru zespodu. K Lucasově smůle se zrovna v jeho rajónu a době zjeví ON, poctivý a schopný policajt... Vycizelovaný snímek, jakému lze vyčítat jen málo - navzdory přepísknuté stopáži se to moc netáhlo, oplácaný ultraklaďas Vrána si dokázal získat mé sympatie, byť jeho trapně samolibě buzerantský postoj v závěru (před kostelem) mi vehnal večeři zpět do jícnu. Nicméně nejsem z "Amerického gangstera" vyloženě u vytržení, asi jsem na základě vysokého hodnocení čekala trochu víc, než dobré herecké výkony a cit pro detaily. Na druhou stranu pro začátek své kariéry v podsvětí už vím, že nosit kožichy je zásadní chyba! 79% ()

Real Tom Hardy

"EITHER YOU ARE SOMEBODY OR YOU AIN'T NOBODY." ---------- Pri tom neuveriteľnom počte všetkých filmov, ktoré kedy vznikli, dať dokopy svoje TOP 10 je takmer nemožná úloha. Mať však definitívne číslo jedna, to je ešte o kúsok ťažšie. Ja mám v tom už od roku 2008 jasno. American Gangster hrdo a neporaziteľne stojí na piedestáli môjho filmového rebríčka a vyzerá, že sa už žiadne zmeny na vrchole konať nebudú. Pravdepodobne nikdy. ()

liborek_

Ridley Scott nebyl nikdy můj favorit, ale tímhle si u mě svoji pověst dost kvalitně vyžehlil...Jenom doufám, že tahle esence čisté a poctivé filmařiny nespustí lavinu dalších gangsterských filmů, které budou větřit smrad peněz, a kina nezavalí odvary, těžící z tohoto znovuobjeveného tématu, jež snad nejde podat lépe, než se to teď podařilo právě Scottovi. Kdyby se v Hollywoodu točilo všechno v takovéto kvalitě, dám se na modlení... Pryč s efektními tupostmi jako 300 a animákovým předávkováním. Je zde perfektně natočený příběh a nervyrvoucí film navazující na skvělé předchůdce v čele s Kmotrem, Tenkrát v Americe a Mafiány. ()

lesumir

Amerického gangstera jsem se docela bal. To hodnoceni, ty chvalo zpevy. Stale se mi honilo hlavou, co kdyz s emi to nebude libit? Co kdyz nebudu spokojen? Snazil jsem se divat na vsechny ostatni, dokud mi nezbylo prave tohle. Ale byla to chyba, protoze po skonceni jsem chtel tleskat, pritom jsem sedel doma v kresle. Ridley Scott natocil za svoji karieru spoustu dobrych filmu, ale tohle je jeho opus magnum. Nejvetsim prebornikem na mafianske filmy je Martin Scorsese, ktery urcite tise zavidi, protoze Goodfellas byli prekonani! 10/10 ()

Gimp

Na tomhle filmu je nejzajímavější to, že hlavní hrdina je skutečná postava a doopravdy zabíjel lidi a doopravdy kvůli němu umíralo mnoho (MNOHO) dalších na předávkování jeho drogami, o zničených životech nemluvě. Představa, že zabijete pár lidí, vyděláte stovky milionu dolarů a pak vám za to, že se spolupodílíte na realistické rekonstrukci vašeho příběhu dají peníze - dají vám peníze i za to, že jste zabil lidi, protože to umocnilo jeho prodejnost. To mi přijde zvrhlejší než to že mám občas chuť souložit své šestnáctileté spolupracovnice. ()

kinej

Rozhodně se nejedná o nic tak mimořádného. Něco podobného již tu bylo vícekrát a mnohem lépe (Kmotr, Mafiáni, Tenkrát v Americe). Ve filmu schází taková charismatická postava jakou byl Don Corleone. Denzel Washington zde hraje standartně, nepředvádí nic nevídaného. Nejzajímavějším momentem, je scéna kdy Frank prostě oddbouchne svého rivla na ulici, jenomže takovýchto gangsterských činů je zde zachyceno bohužel velice málo, většinou se film potácí v nezáživném policejním vyšetřování. A to je škoda, vzhledem k tomu, že film láká upálením zrádce hned v úvodu na Frankovu krutost. Není zde nic, před čím by se mi tajil dech, jak tomu bylo ve zmíněných "gangsta" filmech. Amerického gangstera, tak beru pouze za zajímavou výpověd o životě jednoho úspěšného zločince. ()

cheyene

Ridley Scott na režisérské židli, Russell Crowe a Denzel Washington v hlavních rolích a příběh založený na skutečných událostech. Mohlo to snad dopadnout špatně? Americký gangster je krásný exkurz do světa korupce, podsvětí a drog. ()

juta

Čekal jsem další nudnou gangsterku, ale tahle nebyla tak hrozná. Dalo se na to dívat a bylo znát, že to bylo točeno podle skutečné události. Stejně ale na tomhle filmu není nic výjimečného a i stopáž mohla být o dost kratší. ()

Fiftis

Scott by si po komerčných prepadákoch menom Švindlíři a Kráľovstvo nebeské taky zaslúžil poriadny hit a American Gangster je to, čo ho vrátilo na výslnie. Veľmi štýlová detektívka, pod ktorej scenárom je navyše podpísaný skúsený Steve Zaillian (Mission: Impossible, Schindlerov zoznam), čo naznačuje, že to vážne stojí za to. A mimo to Crowe v sáčku zo sedemdesiatych rokov vyzerá čertovsky cool. ()

ajuska

Jo, má to grády, ale až v závěrečné sekvenci. Předcházející část sice nabízí vysoce kvalitní, bezchybně zpracovaný klasický příběh, ale pokud nejste milovníkem rozsáhlejších mafiánských eposů, hrozí mírné otrávení zdlouhavějším tempem a nudnějšími pasážemi filmu. ()

lamps

Vietnamský gangster alias trochu jiný záběr na řiť, do níž Amerika po druhé světové směřuje a kolem níž lze tančit s bankovkami, samozřejmě s více či méně špinavýma rukama. Parádně svižné, skoro jako ve stylu zlatých Scorseseho žánrovek, umně gradované v informačních a motivačních paralelismech mezi aktéry a natočené s jistou učitelskou odtažitostí, díky níž lze vnímat nejen titulní příběh postav, ale i celkový výpovědní a nadčasový diář o době a propojenosti jednotlivých sociálních či ideologických složek. A současně nonstop zábavné jako ryzí 'policejní' gangsterka. Tři hodiny bohatě splaceny. 90% ()

Pepinec

Na můj vkus příliš dlouhý a pozvolný rozjezd, z toho důvodu nedávám plno. Druhý poločas byl o něčem jiném. Děj nabral na větším spádu, vše se dostávalo do tempa a zvlášť pochválit bych chtěl konec. Denzel Washington předvedl vynikající výkon, maximálně přesvědčívý byl i Russell Crowe a ´bermudský trojúhelník´ uzavírá skvělá práce Ridleyho Scotta. V konečném zúčtování mohu říct, že na mě Americký gangster zapůsobil více než Scorseseho Mafiáni. ()

Jhershaw

Velmi dobře napsané, natočené, zahrané atd., přesně jak má být, ale chybí tomu něco nezapomenutelného, nějaká scéna mrazící v zádech apod. ()

Big Bear

Tento týden je prostě americký. Ne nemyslím tím nabídku LIDL, ale zkrátka to, že po Americkém sniperovi jsem teď viděl Amerického gangstera (konečně). Denzel si zahrál svého mafoše skvěle. Trochu mne mrzelo, že měl celou dobu ten svůj neměnný moderní outfit (teda až na scénu při návštěvě ringu). Přeci jen přelom šedesátek na sedmdesátá bylo období kotlet a neskutečnejch účesů ve tvaru květáku... naštěstí jeho bratři byli doboví až až. Vůbec celá ta Amerika té doby byla fantasticky podaná, tohle byl prostě výlet zpět. Z těch bouráků jsem umíral.. Obdivuji úsilí skutečných detektivů (těch nezkažených), kteří to celé dotáhli do konce aniž by jim to ze shora někdo vysoký a podmazaný mafií zatrhnul... Snažit se v amerických městech právě v tomto období kdy jela květinová revoluce naplno, láska byla volná systém každý s každým a kdy mladí Amíci umírali v té podivné válce na druhém konci planety - zakazovat drogy, to už chtělo kurva přesvědčení. Parádní záležitost, skvělá gangsterka!!!! 5 vojenských rakví. * * * * * ()

Boogeyman

Každý, kdo prohlašuje Amerického gangstera za vrchol gangsterského žánru, který ve své kvalitě předběhl i Scorseseho, DePalmovo a Coppolovo legendy, by si měl velmi rychle zajít k doktorovi, neboť má silné podezření na zhoubnou ztrátu soudného uvažování, která pokud nebude včas léčena může vyústit až v kritický úbytek dobrého vkusu a nakonec skončit až svatbou se Simonou Chytrovou. Rozhodně se nejedná o vyloženě špatný film, ale při srovnání s vrcholnými díly výše uvedených tvůrců směle AG označím za sračku. Natočené je to výborně (ostatně Ridley Scott je zručný řemeslník, to nám dokazuje již mnoho let) a atmosféra sedmdesátých let je z filmu občas cítit, takže chvilkama si to budete opravdu užívat a přestanete myslet na přetaženou stopáž, která z filmu dělá vskutku nudnou podívanou a na extrémně hloupé a kýčovité ústřední charaktery (nemilosrdný gangster vraždící lidi na ulici se doma pokorně stará o maminku, ženu a jiné členy obří famílie a všichni se tam maj hrozně rádi, extrémně počestnému policajtovi se rodina rozpadá a vlastně nikdo ho rád nemá). Tihle dva originální protivnící se nakonec sejdou v závěru tak debilním, že jsem si začal vážit scénáristek Rodinných pout. Nemá to šťávu, chybí tomu život, nepůsobí to věrohodně, nevtáhne vás to a rychle to vyprchá. Na film podle skutečné události umístěný v top 200 je to neskutečné klišé! Byl bych ochoten dát 4*, ale vzhledem k té nadhodnocenosti jdu na tři! ()

Indiana

Nejlepší film Ridleyho Scotta. Ty dvě a půl hodiny možná neodsejpaly tak rychle, jak sem čekal, ale nenudil sem se a furt sem si říkal, že tohle je dost možná nejlepší filmy poslední pětiletky. Po technický stránce (zvuk, střih a hlavně kamera) výborný, herci jsou všichni famózní (Russell Crowe byl dobrej, ale Denzel Washington si získal moje sympatie víc a skvělej byl i Josh Brolin, kterej podle mě na Oscarech nepřijde zkrátka). Konec byl docela nadupanej a skončilo to jak sem chtěl........tohle je jeden z mála současnejch filmů, co má právo stát se klasikou........a jen tak mimochodem po druhym zhlédnutí je to pro mě dost možná vůbec nejstylovější gangsterka (ne lepší než Kmotr, ale prostě stylovější). ()

sheen

Mafiánské prostředí by eyes R.Scotta, dvojice vynikajících herců na opačné straně barikády, Russela Crowa jako policisty, který se snaží očistit ulice New Yorku od drog a Denzela Washingtona, který se naopak snaží ulice zaplavit grogami. Není to Kmotr, nejsou to Neúplatní ani Mafiáni či Zjizvená Tvář, je to něco jiného, odlišného ale atmosféra, propracovaný scénář, postavy tomu opravdu nechybí, je na tom znát, že režisér si dal tu práci aby vytvořil funkční celek a to se mu podařilo. ()

petaspur

Richie Roberts bere svou práci jako poslání. Je policistou a ani nalezený meloun USD nezmění jeho charakter. Roberts dostává šanci a zakládá tým pro odhalování špiček drogové mafie. Nezatýká na ulici dealery, ale snaží se trpělivou prací rozkrýt síť drogové mafie. Na ulici se právě objevilo kvalitní zboží, o jehož původu nejsou dostupné žádné informace. Nikdo v té chvíli netuší o existenci seriózně se tvářícího černocha Franka Lucase, který se chová nenápadně, nosí nevýrazné obleky a své bohatství nedává na obdiv. Lucas se snaží nedělat chyby, ale jednou se objeví na boxerském zápase v ultradrahém kožichu a všudypřítomný Roberts zaznamenává jeho existenci. Při neustále pokládané otázce, pro koho Lucas pracuje, Roberts s úžasem zjišťuje, že tento člověk stojí mimo mafii a nikomu nepodléhá. Teď už zbývá jenom čekat na chybu, aby nepohodlný detektiv mohl dopadnout obdivovaného gangstera. Tento charakterový paradox je tím nejzajímavějším na Ridleyho mafiánském kousku. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz