Muž z oceli

• USA Man of Steel (více)
USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min

Jinny

70 % Henry Cavill je pastvou pro oko, stejně jako výkon Zacka Snydera. Je to film epický, naplněný akcí... a emocionálně plochý. Selhává tu scénář, který plnými hrstmi využívá stará dobrá klišé, a postavám staví chladný mramorový pomník. Jako odpich pro možnou budoucí sérii? Inu, proč ne. ()

rikitiki

Spíš než příběh o Supermanovi mi to připomínalo sen o Supermanovi, který sní chlapec toužící stát se superhrdinou. Proto ty nelogičnosti, chaotičnost, patos v dialozích, za který by se styděl i sovětský válečný film, minimum humoru, monumentální záběry a nepřehledné exploze. Ten snící chlapec je asi v rané pubertě, proto je tam Lois Laneová jen do počtu a její úloha je dát hrdinovi pouze polibek. ______ Film o rozhodování Supermana, jestli má zůstat Kryptoňanem nebo se definitivně stát Pozemšťanem, postrádá hlubokou drásavost takové volby. Přes nesmělé pokusy dodat hrdinům plastičnost zůstávají černobílí - zlí a dobří. Generál Zod je i nadále zločincem a jeho proklamovaná snaha zachránit zanikající a pak i zaniklý svět je prostě přiblblá. Každého diváka napadnou mnohem účinnější a méně drastické způsoby, jak spasit vybuchující Krypton nebo alespoň jeho obyvatele. _____ Nebohý Henry Cavill nemůže hrát plochou postavu bez vtipu a větších pochybností jinak, než že jen kolem sebe háže posmutnělé úsměvy. ____ Superman Zacka Snydera naplňuje hrdinské zadání bez jakékoli vnitřní motivace. ()

Roman.Ticka

Normálně za 3 hvězdy díky druhé debilní polovině, jež rozbila umně upředenou nit vzácného souznění dvou otců s jedinečným synem a jejich kýčovité, sladké dialogy o dávno ztracených pravých hodnotách, ale přesto se tak krásně poslouchaly a zněly jak rajská píseň. Jak může někdo něco tak jemnocitného zazdít imbecilním prohazováním plechových krámů skrz zdi, ničením města a vlastně zničením všeho co dávalo smysl. Velká škoda. Čtvrtou hvězdu si vysloužil mužný apollónsky sošný Superman už jen proto, že je prototypem zatracené minulosti, která je v prachu stejně jako oba výteční otcové. ()

HellFire

Ach jo... čím víc se těším na nějaký film, tím horší je potom zklamání. Superman je stejně hořký jako třetí pokračování Iron Mana. Je to dobře natočené, ale chybí tomu jakýsi náboj a lepší provedení. Nefunguje ani chemie mezi Clarkem a Lois :(. Osobně bych uvítal více záběrů z Clarkova dětství a méně dír ve scénáři (řekne mi někdo, proč byla natočena tak nesmyslná smrt Clarkova adoptivního otce?; a jak to, že perfektní generál Zod se naučí přizpůsobit zemským podmínkám za pár sekund, což Supermanovi trvalo několik let?; a proč sakra na konci Superman zabil Zoda? Nemohl mu prostě zakrýt oči a otočit hlavu?). No hlavně, že je to celé temné a depresivní, jak je to dnes moderní. 35 let starý Superman s Christopherem Reevem má ale stále navrch. Už by to chtělo jej překonat! ()

virus10

No rozhodně je to o hodně lepší než poslední film. Superman se vrací byla katastrofa. A ano je to velkolepé. Mrakodrapy pěkně padají, všechno možné létá vzduchem atd. Ale že by mě to nějak víc chytlo?? To teda ne. Marvel u mě jasně vede. ()

poz3n

Co lepšího si vybrat pro 3000 hodnocení, než další blockbusterovou blbost, která sice nepředčí svou hrůzností božské Avengers, ale svojí závěrečnou půlhodinou jim bezpochyby zdatně konkuruje? Pominu-li prvních 20 minut, které působí jako mix Klony útočí a Avataru, je Muž z oceli takový průměrný biják, které komiksové nenadšence nijak moc neuchvátí ale ani neurazí. To se však mění ve zmíněném finále, které se promění v naprosto šílenou změť na efekt působících soubojů, které mi dojem z filmu srazily někam hodně dolů. Nechápu, jak tohle může tahat lidi do kin. Pitomé bezduché mlátičky bez jakéhokoliv smyslu, padesát milionů efektů, které vizuál posílají někam do vod animací a počítačových her a naprostá degradace všeho normálního, co se doposavad ve filmu událo. 4/10 ()

BMW12

Tenhle film se mi velice těžko hodnotí. Já jsem se totiž 10 let díval na Smallville (můj nejoblíbenější seriál), který je právě o Supermanovi, takže i když Henry Cavill zahrál Supermana velice dobře, pro mě je nej superman Tom Welling. Ale hlavně jde o to, jak zde byl vyobrazen Krypton, jaké lodě měli Kryptoňané se Zodem atd atd a tohle právě jsem už všechno viděl ve Smallville a teď najednou je to v tomto filmu zobrazeno úplně jinak. Takže s tímhle jsem měl tak trošku problém, ale jinak to bylo myslím docela dobře natočeno, hlavně musím ocenit Russella Crowe a Kevina Costnera v rolí otců Kal-Ela, to byl geniální tah. Naopak Diane Lane v roli matky se mi nelíbila. A všichni tady píšou, že první polovina filmu byla lepší než ta druhá, já mám opačný názor. Ta první polovina mi až tolik nesedla (kvůli Smallville), ale druhá polovina filmu už byla velmi dobrá, hodně se mi líbila ta bitka Clarka se Zodem. Stopáž filmu mi vůbec nevadila, nenudil jsem se. Ale co bych ještě rád dodal, že to bylo na můj vkus až moc Sci-Fi, chvílema mi to připomínalo Transformers, tam byli takové epické bitky, rozhodně jsem nečekal, že Zod přiletí s takovou supermoderní lodí, ale to už jak jsem psal výše, nesedlo mi to, jak scénáristi zobrazili planetu Krypton, kde byli nějací dinosauři atd. Dávám 3,5* ()

Deschain

Sorry, CK, to nie ty. To oni. Zase to nezvládli. Mňa nezaujíma, ako zdemoluješ polovicu Metropolisu. Aj keď úvod na Kryptone sa vydaril a Jor-El je sympaťák. Akokoľvek je Amy sympatická, Lois Lane to nie je. Ani Zod sa mi nepáčil, ale ak mal budiť dojem nesypatického uja so zlým účesom, tak sa zámer vydaril. A LexCorp autá sa mi páčili. Ale inak som mala z Man of Steel horší pocit, ako z týždeň predtým videného Wolvieho. A poctivo som si načítala Secret Origin aj Birthright /ten je skvelý!/ a potom ostal len pocit, že komiks opäť prevails. A Hans sa pochlapil s hudbou. A jo, okuliare ti idú. (Cinema City Aupark - 31. 07. 2013) ()

Pítrs85

"Hop, hop a letím." Fuuh, tak tohle se chlapcům, co se tak vytáhli se sérií Batmana, hrubě nepovedlo. Takhle přehnanej film už jsem teda dlouho neviděl, jestli vůbec kdy. Ještě bych to pochopil, kdyby to točil Michael (bl)Bay, ale od někoho, kdo dokáže(!) natočit kvalitní biják, je novej Suprmén těžkej průser. Ve filmu jsou vlastně dvě roviny, jedna kecací a druhá akční, bohužel nevím, která z nich je trapnější, když se mluví, je to nuda (ne, existenciální drama do filmu o superhrdinovi prostě nepatří, ne a ne) a když se Superman s někým mlátí, je to až nechutně destruktivní ("Děkujeme, Mr.Kal, že jste nám rozjebal půlku Metropolis."). Film tak z totálního propadáku táhne jen Henry Cavill, který se snaží seč může a taky fakt, že se Superman konečně naučil, že slipy patří pod kalhoty a ne naopak ;-) ()

Ivoshek

Nějak si neumím k tomuhle žánru najít cestu. Nejvíc mě ruší asi to obrovské množství triků, které jde ale snadno od reality poznat. A samozřejmě i to, že tam dost věcí nedává moc smysl. Snesu to u parodie typu toho popaleneho anti-hrdiny, mám s tím potíž u filmu, který se bere vážně. ()

AlfaNumerO

Mé pocity jsou rozporuplné, stav mého rozpoloženi se blíží nejvíce Prometheovi (jeho konci). Navíc mi koluje v hlavě několik otazníku a kiksů, jejichž vyhodnoceni bude muset počkat na další zhlédnutí. Čím jsem ale určitě zklamán už nyní je až veliká podobnost soundtracku s tím z Batmana. 77% ()

Thomick

*SPOILER* No, Snyder to přehnal - a já si připadal jak na srazu pyrotechniků. Vybuchlo tam zřejmě opravdu všechno, od propisky po psisko, a když zrovna režisér nabyl dojmu, že je to pořád málo, nechal Zoda pro jistotu proletět benzínkou. Mimochodem toho samýho Zoda, co mu nakonec - závěrem už asi třetí "finálový bitvy" - náš Superman slavně zlomí vaz. No, ty vole ... ve dvojce se, hádám, hlavní záporák usmrtí kyanidem a v dalšim pokračování by moh třeba rovnou zemřít přirozenou smrtí, ne? --- A i když pominu tenhle rozpačitej epilog, nepozdával se mi ani mizerně odvyprávěnej úvod na Kryptonu; slušná neochota hláškovat (to už prostě ke správnýmu blockbusteru patří, a tady se teda vtipem šetřilo mohutně); a nakonec i u toho Zimmera jsme snad zvyklí na jinačí standard (nejepičtější hudbu holt už dneska dělá Elfman, je třeba si to přiznat). Jednoduše to neni tak efektivně epický, jak by se slušelo, spíš se prostě Snyder odpoutal ze řetězů a hrozivě se vyblbnul, aniž by řešil věci kolem. Něco se mu určitě nadmíru povedlo (flashbacky vesměs prima; Kal ve třídě nebo první, resp. druhej Kalův let vizuálně senzační), ale dohromady to dává maximálně spektakulární exhibici, víc nic. --- ... "Welcome to the Planet" - "Glad to be here, Lois" ()

Xeelee

Nevím jak vás, ale mě už ty trikově stále dokonalejší a velkolepější rutinní trikový velkofilmy s hloupým přímočarým příběhem, plochými postavami psanými jak přes kopírák a ohromujícími destrukcemi velkoměst, památek a planet, už vážně začínaj nudit. Superman zabije neuvěřitelný množství lidí, ale kdyby se pral mimo obydlenou oblast, tak by se nebylo na co koukat. K dobru mu musím přičíst to, že jich pár během svýho řádění zachránil. Ve filmu bohužel naprosto hapruje chemie s Lois, pokus o přiblížení Supermanových traumat i psychologie postav. Efekty sou naprosto megalomanský a tvůrci to dost přehnali. Místo úžasu se po čase dostavila spíš otupělost z dalších a dalších padajících mrakodrapů a absence kreativních nápadů. ()

Kailo

Skvěle poskládaný patos podtržený Zimmerovskou hudbou, který na jednu věc dojíždí - Snyderovský komplex - jak utopit skvěle gradující dějovou linku v několika milionech digitálních polygonů? Je to vážně škoda, že po nenásilně dlouhém úvodu, který dostane do děje a dá divákovi čas si vybudovat vztah k postavám, přijde druhá polovina a ta je jiná. Větší škoda je, že leč je toto velkofilm, tak se na plátně producíruje až moc stejné množství postav cituji ,,nemluvě o americké armádě kde většinu pozic zastávají tři vojáci" - Sloth. Naší Zemi hrozí teraformování, ale všem jde o hájení americké vlajky. ()

Hurley

Goyer si vyšušnil svý superhrdinský životopisný drama s flashbackem na flashbacku. Neříkám, že by takovej přístup zrovna u Supermana nemohl fungovat, ale tady nefunguje, když si do toho Zack Snyder točí čtvrtý Transformery v čele s finální třičtvtěhodinovou řežbou, která je zase plná vizuálních orgií, ale naprosto a totálně bez jakýhokoliv napětí. A to už mě prostě nebaví. ()

Janek

Něco tak sterilního a bezpohlavního bych od Snydera nečekal. Jakoby Muže z oceli natočil ghostdirector. Učesaná práce, dobře odvedená práce, klobouk dolů před pojetím slavného S; ale příště by se Snyder zase mohl urvat ze řetězu (respektive, studia by mohla řetěz trochu popustit a né přiškrtit na úkor originálnějším vizím, na které Snyder určitě má). Rozumím sázce na jistotu (v tak velkém a ambiciózním projektu). Avšak za malého bezvýznamného hloupého Janka 60%. ()

SLOTH

Loise Lainova má dar. Přežije pád půlky města a vzdycky se při ní najde někdo, kdo ji odveze k supermanovi nemluvě o americké armádě kde většinu poziv zastávají tři vojáci. takže tu máme závěrečné hodnocení: kluci z Elovic rodiny jsou za jednu hvězdu a báječný generál ZOD za hvězdu druhou. ()

ReneeS

Krypton - super (nestěžovala bych si, kdyby se natočil nějaký film jenom z tohohle prostředí), Jor-El snad nejsympatičtější postava celého filmu, Zod vcelku důstojným záporákem, který se uměl pěkně mračit a na koho by nezapůsobil Costnerův Jonathan ...ale hlavní postava - jako kdyby vyskočil panák z reklamy na pěknou nehybnou tvářičku, svaly a dokonalé zuby. Že Superman je takové ztvárnění Kena s pěknými vlasy je sice normální, ale že je takový i Clark, to už zklamalo. Měl pěkný oblek, ale charisma pro které bych si oblíbila samotnou postavu (tak jak se mi to stalo s Batmanem, Iron Manem nebo starým Supermanem) se nedostavilo. A Lois byla tak zapomenutelná, že si zítra už ani nevybavím jak vypadala, natož co tam dělala. Velké plus za krásnou hudbu a souboje (jen kdyby jich nebylo tolik nebo alespoň nebyly tak dlouhé) ()

ARI50

Dostal jsem nového supermana se vším co mám rád takže jsem strašně moc rád protože nechybí nic co by jsem postrádal já tyhle hrdiny žeru a když se toho ujme solidní herec a děj filmu je dost dobrý zábava vůbec není špatná ale dost bomba. ()

kajda.l

Snyderova skrytá pocta Dnu nezávislosti, rozhodně se nejednalo o jednu scénu, která by kultovní Emmerichovinu připomněla. Výborně obsazený (s kritikou vzhledu Amy Adams jděte do háje, coby Lois neměla chybu) s funkčním záporákem epický ohňostroj, který si nebral servítky s nikým a ničím. Podpořený brilantně temnou a bezútěšnou atmosférou. Užíval jsem si to místy s otevřenou hubou a kvituju s povděkem, že Snyder s Nolanem zasadili tvrdou ránu Marvelu (Avengers, Iron Man 3), který aby se zavděčil jednodušímu divákovi nebojí se sáhnout k primitivnějšímu humoru (Tony Stark ví). To Superman nekecá, ale koná. Snyder opět nezklamal a natočil dost možná první superhrdinský film, kde jsem se nestačil začít nudit. 80% ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce