Merlin

• Velká Británie Merlin
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy
Velká Británie, (2008–2012), 49 h 37 min (Minutáž: 44–50 min)

John Hurt, Colin Morgan, Bradley James, Richard Wilson, Angel Coulby, Katie McGrath, Anthony Head, Rupert Young, Eoin Macken, Tom Hopper, Tomiwa Edun (více)

Série(5) / Epizody(65)

Merlin je mladý kúzelník s mimoriadnym nadaním, ktorý príde do kráľovstva Kamelotu a ostane pôsobiť u dvorného lekára Gaiusa. Zistí, že kráľ Kamelotu, Uther Pendragon, pred dvadsiatimi rokmi zakázal akékoľvek kúzla i mágiu a posledného draka uväznil do jaskyne pod kráľovstvom. Merlina zláka neznámy hlas za ktorým sa vydá do jaskyne pod Kamelotom. Stretne tam draka, ktorý mu povie, že má dôležitú úlohu:  chrániť Utherovho syna Artuša, ktorý raz zjednotí krajinu Albionu. Keď sa Merlin stretne s Artušom, nepadnú si na prvý pohľad veľmi do oka, ale po tom, ako Merlin zachráni Artušov život, stane sa jeho sluhom. Keďže sú čary v kráľovstve zakázané, Merlin bude mať čo robiť, aby Artuša ochránil a pritom na jeho zázračné schopnosti nikto neprišiel. Obaja sa začnú vzájomne rešpektovať a napokon sa stanú blízkymi priateľmi. Príbeh je modernou podobou legiend o kráľovi Artušovi. (RTVS)

svist10

Merlina asi vzdám po první epizodě. Změněné reálie a odklon od legendy mi nevadí, ale z Artušovské variace na Šípkovou Růženku se budu vzpamatovávat dlouho. ()

Tibb-Shäe

Veľmi podarená britská záležitosť so sympatickými hercami (a úsmevnými postavami), príjemným humorom a celkom slušnými efektami (na televíznu produkciu). Ak prijmete fakt, že s originálnou legendou to veľa spoločného nemá, budete sa príjemne baviť. Jeden z dôvodov, prečo nedám 5 hviezd je ten, že seriál akoby sa nikam neposúval. Vzťahy medzi postavami sa nevyvíjajú (možno až na priateľstvo Merlina a Arthura, ktorí sa v prvých epizódach neznášali, ale to sa zmení behom 1 epizódy a tam to končí, a žeby nejaké love stories - nič moc), tajomstvá sa neodhaľujú (hoci bol na to v zopár epizódach slušný nábeh), Uther sa po všetkých tých udalostiach stále nepoučil a stále podozrieva tie isté postavy, za čo sa im potom musí ospravedlňovať a každou epizódou tým pôsobí ako väčší blbec a vy si želáte, aby už konečne Arthur nastúpil na trón... proste všetko v Camelote je po starom po celé 2 série, len každú epizódu príde nejaký nový problém, ktorý ale nakoniec Merlin ľahko vyrieši. Jediná postava, ktorá sa počas seriálu vyvíjala je Morgana. Plus, v 1. sérii to ešte vyzeralo sľubne, keď začala dejová línia s Nimueh, ale vyriešilo sa to veľmi sucho. Napriek tomu veľmi náchylné guilty pleasure. Stále sa neviem rozhodnúť, ktorá séria sa mi páčila viac, v každom prípade som rada, že 2. séria nešla dolu kopcom (ako napr. v prípade Heroes) a dúfam, že i 3. ma nesklame. P.S. Dialógy Merlin&Arthur sú často kruté útoky na moju bránicu. 85% ()

numan

Docela dlouho jsem Merlina odstrkoval - až dokoukám tohle, až po tomhle... A to bude určitě jenom taková pohádka pro sviště na pokračování, radši ne... Teď jsem moc rád, že mě k němu konečně prázdninový seriálový úhor dokopal, je to totiž výtečná fantasy se všema rekvizitama, co patří k žánru. Merlin, co se od mladého Spocka neliší ušima, ale tím, že se směje, mě prostě dostal. Samozřejmě je na hony vzdálený původní legendě, spíš jen čerpá z některých epizodních událostí a hlavně postav původního příběhu. Rozhodně nejde porovnávat s reálnou historií (Guinevera coby saracénka afroamerická, které říkají Gwen ;o)). Tenhle Merlin je úplně nová story a James Hawes, který vytáhl z popela doktora Who, je proklatě dobrý rejža, BBC aby ho plotila zlotem. Je to zábavná podívaná, která nenudí, místy rozchechtá, místy dojme, okouzlí nejen kouzlením a všichni herci jsou stoprocentní - tak i já dávám 100%. ()

Fazulina

Původně jsem nechtěla moc hodnotit, protože první série se mi až tak moc nelíbila, ale pak jsem se po čase vrátila ke druhé a byla to úplně jiná podívaná. Druhou sérii jsem zkoukla za 2 večery a na konci jsem už natolik s Merlinem cítila, že i nějaká ta slza ukápla:-))). Pokud odhlédneme od původní legendy, je to super oddychovka se sympatickými hrdiny, mezi nimiž u mě vítězí Merlin, jediná Guinevere mi prostě nesedí, já v ní krasavici nevidím a k Artušovi prostě nesedí... Je to úsměvné a pohodové. Pro mě srovnatelné s posledním seriálem BBC o Robinu Hoodovi. ()

Toreador

Super relaxace , ftipně natočený seriál inspirovaný legendou o Merlinovi - opravdu jenom inspirovaný - ale v tomto případě myslím že to nevadí - vznikl vydařený rodinný fantasy "seroš" je pravda že první a drudá serie byla ftipnější , ale musím to odpustit vytvořil jsem si na tomhle seriálu (i manželka) závislost a když výjde další díl (koukáme v cz) musíme ho hned vidět ! - PS občas mě rozčiluje hloupost krále, ale asi to tak má být ... :oD ..jo po třetí serii jsem napnutý jak to bude dál.. ()

Ajka13

Když bez nadsázky řeknu, nejlepší seriál, jakej jsem kdy viděla, nepřehánim. Pro mě tenhle seriál nemá chybu. Je to má krevní skupina (fantasy), navíc žádná epizoda nepostrádá vtip. Říkejte si, co chcete, o nesrovnalostech s dějinami, není to přeci jedno? Takovéhle zpracování legendy o Merlinovi je možná poněkud netradiční, ale bavilo by vás to, kdyby staroušek Merlin chrlil kolem sebe jedno moudro za druhym? Navíc (spoiler!) se čtvrtou sérií začíná seriál nabírat na temnější atmosféře, Morgana je už konečně stoprocentně zlá a myslim, že se v nadcházejících epizodách ještě máme na co těšit! Navíc, duo Colin Morgan (Merlin) a Bradley James (Artuš) se perfektně doplňujcí a svými skvělými hereckými výkony vyzdvyhují celý seriál ještě na vyšší úroveň. Zaslouženě 5 hvězd. Po 5. řadě: Tím koncem si u mě teda hodně pohoršili, seriál tím poslali úplně do háje. Je poznat, že to ukončili dost zbrkle a podle mě se počítalo s další řadou. Tolik nedořešených věcí...Ale Bradley s Colinem do poslední věty perfektní! ()

dvojana

legenda o Merlinovi á la Smallville (tajnosti a neuznání hrdiny v modročerveném kostýmu, přátelství, dojemné scény), k tomu vtip (hlavně naschvály Art+Mer), krásný drak a zajímavý vývoj postavy Morgany - v podstatě shrnutí každé série by se dalo stlačit do popisu - co Morgana? Polovina epizod je na 4*, další půlka epizod na 2-3* (hlavně 4. série je nudná), finální 5. série mě bavila, ale zřejmě ne BBC, zbytečně useklý konec seriálu. Artuš toho pořád moc nevykonal, na trůnu byl asi 2 roky, když ho zabijí a chtějí nám namluvit, že tyto činy jsou hodny slavných legend? Mám pocit nenaplnění :/ ()

Nemain1987

v zásadě dost prostoduchá zábava, ale má to cosi do sebe. Hrozně předvídatelný děj (Artuš má problém a Merlin ho na poslední chvíli zachrání), ale něco člověka nutí dívat se dál a dál dokud nedokouká všechny dostupné díly. Obecně by se dalo říct, že to je super relax ze světa fantazie a ta legenda o Artušovi, kterou všichni známe, tomu dodává jakýsi lesk. ()

ByeMarket

Velmi vtipný a sympatický seriál, který čerpá z legendy o Artušovi tak možná jedině názvy postav. Koukáme se však na fantasy, NE na historický dokument a to je důležité si uvědomit. S radostí a pobavením sleduji každý další díl a i když má seriál své mínusy, hlavní protagonisté to dotahují skvělými hláškami a nadlehčenou atmosférou, která urazí málokoho. ()

Unrealik

Zatím jsem viděl necelé dvě série, tak možná ještě časem hodnocení změním, ale momentálně je to za slabší 3 hvězdičky. Odpočinkový seriál, což až tak nevadí. Ovšem vadí, že mnohdy mi přijde, že postavy trpí psychickými/mentálními problémy = psychicky nevyrovnané, chovající se hodně hloupě. Takže update. Viděl jsem všech 5 sérií. Hodnocení ale nezměním. ()

draxus

Merlin je takový milý oddechový seriál se sympatickými hlavními hrdiny. Člověk u toho může úplně vypnout. Nebudu řešit, že to neodpovídá faktům, že je všechno poměrně dost přímočaré, člověk občas dokáže poměrně přesně předvídat, co se stane, občas už vážně musíte uvažovat o inteligenci postav, některé věci jsou nelogické a mnoho dalších věcí, protože si myslím, že o tomhle ten seriál být tak úplně nemá, že je to seriál spíš pro mladší obecenstvo a že má hlavně připomínat a zdůrazňovat myšlenky a hodnoty, které v dnešní době občas hodně chybí, jako například že dobro vítězí nad zlem, láska překoná i tu nejhorší kletbu, vyobrazení rytířské odvahy a udatnosti, ukázky čestnosti, skromnosti, nezištnosti atd., což poměrně dobře plní... Jo a taky je to dost poměrně dost vtipné. Mrzělo mě, když se někde u třetí série tvůrci evidentně přestali snažit mít nějaké originální nápady a vše začínalo myšlenkou: "Co asi dneska Morgana zase provede?" Co mě zklamalo však nejvíc byl poslední díl. Přišel mi tak nějak přebytečný. Prázdný. V podstatě by stačilo, kdyby se celé dění stalo na bojišti v posledních deseti minutách dílu předposledního. Ani jsem nepochopil, proč byl celý ten seriál o tom, že Merlin může do země vrátit magii, když v poslední asi desáté minutě posledního dílu mu drak s úplně klidným svědomím řekl, že to vlastně už nejde a že jeho snažení bylo naprosto k ničemu. Prostě a jednoduše, poslední díl byl pro mě katastrofa pro jinak docela koukatelný seriál. Tvůrci mě naštvali. Byla tam vidět snaha co nejrychleji seriál definitivně ukončit, což se jim povedlo, ale za příliš velkou cenu. Za mě jsou to čtyři hvězdy. ()

Dosty85

Na to, že to má být seriál o magii, tak je to spíš takový pokus o natočení seriálu podle známe legendy s obsolutně náhodným použitím magie. Plus: Pro zahnání nudy. Některé díly (ale je jich málo) jsou opravdu velmi povedené / vtipné. Mínus: Naprosto trapný závěrečný díl. Seriál není snad ani na motivy. Jediné, co má seriál s legendou společného, jsou jména postav. Magie nemá absolutně žádná pravidla. Hodnocení: Po shlédnutí posledního dílu dávám 3 místo původních 4. ()

Isuzu

Cerstvo dopozerana posledna cast a naozaj je mi velmi luto, ze sa Briti nenechali ukecat a nenatocili este aspon jednu seriu...Tak ako som dlho vahala, ked mi to kamaratka odporucila a po prvej casti, ked som si v duchu tukala na celo, tak som po dvoch castiach podlahla neskutocnemu sarmu oboch hlavnych hrdinov a venovala som tri tyzdne svojho zivota vylucne tomuto serialu (kedze vacsinou mavam rozpozeranych viac veci, ale popri Merlinovi ma ani nic ine nelakalo). Aj ked samozrejme legendu poznam a videla som ju vo viacerych podobach, tento serial je spracoval hravo, vtipne a ku koncu tak, ze nikoho kto ma srdce, nenecha chladnym. Mozno trosku pateticke, ale este som v emotivnom opojeni zo zaveru :D. A Colin Morgan ma neskutocny talent! (Aj ostatni samozrejme, ale Colin ma niekolko naozaj nezabudnutelnych "viacroli" :D) ()

Film2

Herci nie moc sympatický, ale dalo by sa na nich ešte zvyknúť. Na čo si ale zvyknúť absolútne nemôžem je NUDA. Nemá to žiadnu šťavu, ked skončí diel, netreba hneď vidieť ďalší. Nezaujalo ma to skrátka. Čakal som viac ()

m.holas1

Musím říct, že tento seriál je naprostá paráda! Jen škoda, že skončil.. Ale co se dá dělat jen mohu říct, že se mi moc líbil. Byl kouzelný, pohádkový, vtipný občas hororový a bylo tam i drama. Zábava na celé hodiny opravdu mohu doporučit všem co mají rádi magii :) ()

DK197

Merlina právě sleduju potřetí. Je to velmi originálně pojatá artušovská legenda. Celý seriál má úžasné obsazení (ačkoli herečka Gwen mi do role nesedí - nevadí mi, že je černá, klidně bych brala jinou černošku nehledě na dějiny, ale ona se absolutně nehodí do role, k Artušovi, žádná chemie tam taky není...), skvělý scénář (mouchy logiky to má, ale dialogy Artuš+Merlin jsou k nezaplacení), magické zápletky, povedeně vyvedeného draka... Morgana navíc projde skvělým vývojem a její herecký výkon je moc fajn. Kdyby si trošku víc pohráli a demonstrovali tu nezměnitelnost osudu a neuspěchali závěr (i kdyby pak Artuš stejně taky umřel), bylo by to dokonalé. ()

ondyGAMESTV

Seriál zcela nenaplnil má očekávání, ale to tak úplně nevadí. Najdete tu skvělé minipříběhy (i něco z toho hlavního) a super postavy, avšak nějaký ultra kvalitní příběh už moc ne. Čekal jsem něco velkolepého, epického, akčního, narvaného příběhem. Např. odhalení Merlinova nadání se společným zestárnutím Merlina a jeho přátel, jejich bitvy proti nepřátelům, cesta až na vrchol a tak. Spíše je to jeden velký, jednodušší, přesto milý origin. Užil jsem si to, příjemně nostalgické. A přesto, že jsem čekal mnohem víc, se to stalo jedním z těch lepších filmových zážitků. 75% ()

F50Ferrari

Kupodivu čím déle se na tento seriál dívám (nyní sleduji 3. řadu), tak tím více mě přestává bavit a to hlavně z toho důvodu, že z mýho pohledu tam neni na jakou stranu se přidat. Uther mě je maximálně nesympatický, je to normální vrah, kterýmu bych přál tu nejpomalejší smrt umučením, tudíž fandím spíše Morganě a všem co ho chtějí zabít. Zároveň mi sedí i Artuš s Merlinem, takže v tom mám zbytečný rozkol. Vadí mi také, že není téměř žádný vývoj postav (krom Morgany asi tak nejvíc) a jejich vztahy zůstavají stále stejné, neměnné. Ze začátku bych dal i 4 hvězdy, ale postupem času se mi seriál spíše znechutil a nemůžu dát víc, jak slabé 3. Pro mě tak 50 %. Ale tak je to spíše pohádka pro děti, být mi tak dejme tomu 12 let, hodnotil bych výše, i když zas na druhou strany např. efekty jsou dle mého názoru horší než např. v o 10 let starší Xeně, kde si vzpomínám, že mi ty efekty přišli na tu dobu dost dobrý na seriál. Takže pro mě postupem času tento seriál bohužel spíše zklamáním. ()

Mirischka

Moje absolutní seriálová slabina. Je sice jasné, že hlavním tahákem jsou udatný, ale zároveň nafoukaný spratek princ Artuš v podaní Bradleyho Jamese a takový nenápadný kluk od vedle Merlin v podání Colina Morgana. Tento seriál sice dává původní legendě pěkně na zadek....to ale nemění nic na tom, že je to prostě zábava sledovat bromance Merlina s Artušem, zlou Morganu, nenahraditelného lékaře Gaiuse a vždy zaslepeného krále Uthera. Navíc k mé radosti se během třetí série i děj seriálu docela hodně posunul a dokonce i blíže k legendě. Jediné co mi vadí je bohužel Angel Coulby...promiň holka, pro mě prostě Gwen nejsi. ()

Incanus

Seriál, který ani svojí 4. řadou neztrácí na zajímavosti a určité míře chytlavosti. Jak zde již bylo řečeno několikrát, jedním z hlavních tahounů seriálu je "jiskření" mezi ústřední dvojicí - Merlinem a Artušem. Historická nekorektnost, určité nepřesnosti v Artušovské legendě (Mordred, Morgana, Guinevera atp.) nejsou na škodu, protože se nejedná o ryze historický seriál, ale čistou fantasy. Koncept "stand alone" dílů se osvědčil, podle mého názoru, a hodnotím-li 4. řadu (po 10. shlédnutém díle), tak je zde znát i určitá snaha o vytvoření konzistentní dějové linky, která by měla vyvrcholit, podle oficiálních zdrojů, finální 5. řadou. Způsob, jakým je seriál zpracován, navíc u mě získává další plus v tom, že díly mohu opakovaně shlédnout a nenudím se u nich. I to je podle mého jedno z měřítek, kterým se může posuzovat kvalita filmového díla (ať už film či seriál). Těším se osobně na každý další díl a stejnou měrou tak i na 5. řadu. Považuji však za nutné dodat, že seriál sleduji v původním znění, český dabing je "příšerný". ()

Merlin se vrátí, Camelot ne

Merlin se vrátí, Camelot ne

19.07.2011

Dnes na televizní notu: kvalitně obsazená série Camelot stanice Starz chtěla být vážnější, dospělejší a hlavně drsnější protiváhou k teenagersky pojatému britskému Merlinovi. Nepovedlo se. První… (více)