Merlin

• Velká Británie Merlin
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy
Velká Británie, (2008–2012), 49 h 37 min (Minutáž: 44–50 min)

John Hurt, Colin Morgan, Bradley James, Richard Wilson, Angel Coulby, Katie McGrath, Anthony Head, Rupert Young, Eoin Macken, Tom Hopper, Tomiwa Edun (více)

Série(5) / Epizody(65)

Merlin je mladý kúzelník s mimoriadnym nadaním, ktorý príde do kráľovstva Kamelotu a ostane pôsobiť u dvorného lekára Gaiusa. Zistí, že kráľ Kamelotu, Uther Pendragon, pred dvadsiatimi rokmi zakázal akékoľvek kúzla i mágiu a posledného draka uväznil do jaskyne pod kráľovstvom. Merlina zláka neznámy hlas za ktorým sa vydá do jaskyne pod Kamelotom. Stretne tam draka, ktorý mu povie, že má dôležitú úlohu:  chrániť Utherovho syna Artuša, ktorý raz zjednotí krajinu Albionu. Keď sa Merlin stretne s Artušom, nepadnú si na prvý pohľad veľmi do oka, ale po tom, ako Merlin zachráni Artušov život, stane sa jeho sluhom. Keďže sú čary v kráľovstve zakázané, Merlin bude mať čo robiť, aby Artuša ochránil a pritom na jeho zázračné schopnosti nikto neprišiel. Obaja sa začnú vzájomne rešpektovať a napokon sa stanú blízkymi priateľmi. Príbeh je modernou podobou legiend o kráľovi Artušovi. (RTVS)

eagle-eye

Jj, BBC maj na dobrý seriály čmuch. Sice je to celkem taková hovadinka, z legendy si to vzalo postavy a jede si to čistě po své linii, ale přijde mi to zajímavější než celkem nudný originál (krom výtečného Excaliburu), triky jsou na úrovni Xeny, ale jinak Merlin s Artušem jsou typově velmi dobře vybráni, celkem solidně hláškují, díly mají spád, pěkně zvolené exteriéry, choreografie rytířských soubojů je zajímavá a kvalitně natočená a v neposlední řadě je vidět, že i na ostrovech se objeví štramanda, na kterou zíráte s otevřenou papulou, myšleno konkrétně Katie McGrath. ()

Perry-

Jednání postav silně dementní - poslední série v tomhle nasazuje korunu snad všemu (a totálně nelogický WTF konec je pomalu na odpad). Předvídatelný děj také není žádné velké terno. Na druhou stranu chemie mezi herci je super a slovní přestřelky slušně baví a fungují. Slabší triky a to, že se to celé odehrává někde v generickém lese, je detail. Vrchol seriálu je asi 3 / 4 sezóna, pak to jde dolů. ()

noby

Že si tvůrci hodili jména z legend do klobouku a náhodně je losovali pro postavy mi nijak nevadí. Že přišli asi se třemi zápletkami a vystačili si s nimi pět sérií je horší. Že jediný vývoj postav za pět sérií je Morgana je hodné děvče - Morgana je naštvané děvče - Morgana je zlo (pokud tedy nepočítám Uther žije - Uther nežije) už dost bolí. Nikdy to nemělo být Quality TV, ale na oddechový seriál měl Merlin nakročeno skvěle. Svět i chemie postav jsou fajn, mix humoru, akce, vztahů a vůbec funguje, zpracování je trochu laciné, ale odpustitelně. Bohužel pokud jste viděli pět dílů, viděli jste pět sérií. ()

Sairina

Známá legenda v úplně novém podání. Vztahy i postavy jsou v jiných vztazích, než jak jsme zvyklí. Merlin je mladý sluha prince Artuše - místo starého kouzelníka, starajcího se o sirotka. Trošku víc mě zarazil postava Guinevere, ze služky budoucí královna? To je jak z červené knihovny. A Morgan už není nevlastní sestra ale jen chráněnka krále Uthera Pendragona (asi by to bylo podle bbc trochu incestní). Jinak ale samotný děj, odehrávající se v překrásném anglickém hradě (jestli Kamelot někdy existoval tak 100% nevypadal takhle :) mě velmi mile překvapil. Merlin překonává všemožné nástrahy i s pomocí vychytralého draka a zároveň se své kouzelnické schopnosti snaží utajit. Občas už mě docela štvalo, že všechno musí odřít sám a nikdo mu neřekne ani děkuji, ale snad se jednou dočkáme. Dost mě taky překvapilo kolik černochů se pohybuje na královském dvoře, nechci, aby to špatně vyznělo, ale myslím, že v tu dobu by je asi spíš zabili, než aby je přidali ke šlechtě. Jinak hlavní herecká dvojce je výborná, a také souhlasím se 01Zuzana10, že Katie McGrath je kopie Keiry Knightley, Katie je ale ta hezčí. ()

Drirr

Jakmile se někde moc často používá slovo "destiny", tak to zavání scénáristickým průšvihem. Tady si tohle slovíčko užijeme pomalu v každé druhé větě, ale přesto mě to baví. Důvod? Na nic si to nehraje, má to překvapivě sympatické a slušně zahrané postavy a dobrou atmosféru. Souboje jsou na slušné úrovni (teda když se zrovna nebojuje proti digitálním monstrům což je opravdu děs běs), sem tam se najde i pěkná holka (hlavně Katie "Keira" McGrath) a celkově to moc pěkně zabíjí čas. Takže proč ne. 55 % ()

J*A*M*A*L

Velká Británie natočila konečně nekomediální seriál, který se fakt povedl.Aby ne když hlavní postava jako Merlin patří mezi největší legendy historie tohoto spojeného království.Kdo by neznal Merlina.Těch filmů a seriálů o něm už bylo mraky, ale teď se konečně rozhodli tvůrci udělat o něm fakt něco originálního.Od úplného začátku jeho poutě.Fakt skvělý seriál, který rozhodně stojí za to vidět.89% ()

vodafone

Spoiler: Překousnu milion nedomyšlených scén.. ale konec fakt trapárna.. řekne mu to ..dalo se čekat ale musí se vydat na pouť dva dny cesty.. ok ale že umře 100m před cílem a na těch 100 si zavolá draka ? ARE YOU KIDDING ME ? fakt jako nejraději bych za tu poslední scénu dal hodnocení odpad.. ale zbytek ušel.. ()

bloodcountes

Koukám na to jako na večerníček, než jdu spát a lepšího večerníčka jsem dlouho neměla. Jmenuje se Merlin nebo spíš Colin Morgan. Má naprosto unikátní fyziognomii tváře a vysoce, zásadně a zcela se tak nejen vnitřně, ale i vizuálně odlišuje od ostatních, ať už urozených nebo ne. Nemůžu se na jeho tvář, tak proměnlivou a výmluvnou, vynadívat. Jeho postava je po všech stránkách sexy a veskrze symaptická (včetně dabovaného hlasu Jana Maxiána, který je lepší, než originál:) Dále mě na seriálu velice baví chemie mezi Merlinem a Artušem - a tím nemám vůbec na mysli nějakej slash úlet:) Těžko jsem si jenom zvykala na Gvinevier coby černošku a služku. Zatím dvě série a veliká spokojenost. ()

sona123

Na můj vkus se tu hodně mluví. Líbí se mi ale výprava i jednotlivé postavy. Jasně, není to Pán prstenů, ale není to ani nemožná Xena. Není to příliš trapné a díly utíkají rychle. Jako rodinný seriál poměrně ucházející. ()

tlkounev

Moderní zpracování Merlina v HD z produkce BBC? Průměr! Mám rád moderní zpracování historických balad a pověstí, i když nevyprávějí přesně ten samý příběh, který zná většina lidí, a pouze se inspirují, tak přeci jenom u Merlina je to velký úlet. V tomhle seriálu není nic tak jak známe, snad jenom názvy postav, případně jejich "povolání". ()

LuccinyFilmy

Počáteční série jsou fajn, ale posléze velmi upadá scénář a příběh se točí ve stále méně a méně uvěřitelném kruhu. Když se Artuš na začátku hašteří s Merlinem, je to sranda. Když jsou po pěti letech pořád na stejném bodě (král a údajně neschopný sluha), už je to spíš k pláči. Že je to jednoduché proto, že je to pro děti? Děti nejsou idioti. ()

Blue.Shark

Vyvinulo se to nad očekávání dobře. Čekal jsem takového Herkula, jako za mladých let. Jenže Merlin má v grafickém znázornění kvality sice nestálou, ale celkově vzestupnou tendenci. Zatímco první série je ryze epizodická, další už na sebe nějakými díly navazují a tak se z Merlina stává velice příjemný oddechový seriál. Herci jsou velice sympatičtí a není nesnadné si je oblíbit. Celkový komediální nádech pak ještě vylepšuje příjemný pocit, jelikož špičkování mezi Artušem a Merlinem je kolikrát opravdu k popukání :) K závěru seriálu už se sice dělo až moc předvídatelných událostí, ale pořád se to dělo v nadprůměrně vypadajícím hávu se vším všudy. Závěr seriálu mě potom sice trochu mrzel, ale při pohledu zpět musím uznat, že tvůrci věděli, kdy skončit a když už skončili, udělali tak elegantně a s grácií. Řekl bych, že hlavně díky tomu závěrečnému dílu u mě neupadne Merlin v zapomnění :) ()

Steel32

Nejdřív jsem shlédnutí sakra oddalovala, prostě se mi do toho nechtělo - hlavní postavy vypadali jako banda tupců co neumí hrát a celý se to zdálo takový nějaký "teen". A ono to možná trochu teen je a zároveň je to možná i trochu blbý, nedomyšlený a co já vim ještě.. ale mě to odrovnalo. První série je spíše na rozjezd a seznámení s postavami, ale čím víc sérií jsem viděla, tím víc nadšená jsem byla. Je to dokonalý, vtipný, napínavý, zajímavý, nenudí, pěkně se na to kouká - a Morganiny xichty při jejím zvratu radši ignorujte, pokud nebudete chtít nafackovat monitor. Ale to co mě hlavně bavilo, bylo sledovat jak se vyvíjejí vztahy mezi postavami a celkově i chování jednotlivých postav. Kam se hrabe vztah Arthur&Gwen, vztah Arthur&Merlin je neuvěřitelný. A co se týče posledního dílu páté série... to snad ani nedokážu nebo radši ani nechci popsat. ()

scarfacer

Super seriál opět z dílny BBC který nás provází událostmi o postavách Artuše,Merlina,Morgany a všech dalších,kteří k těmto legendám patří. Místy hodně napínavé ačkoli po shlédnutí pár dílů přijdete na to,jak dopadne každý z dobrodružství ještě než se dostanete do půlky daného dílu, nicméně mě jako fanouška fantasy a kouzel to neodradí,protože díly plynou s takovou lehkostí a vtipem,že si mě seriál jednoduše získal svým příběhem a mojí zvědavostí jak to všechno bude dál. ()

LordBeeDoO

Pohodový relaxační seriál, na který by se snad mohl dívat kdokoliv. I když se motivy tak trochu opakujou, ale místy člověk narazí na slušně vtipnou situaci a herci docela odvádí dobrou práci. ()

trepka

asi největší pohádkový seriálový překvapení... Colin Morgan zachraňuje každý možný nedostatek téhle záležitosti. Nehraje si to na žádné vážné historické zpracování, a mě to učarovalo, taková pohádka na dobrou noc, která díky pěti sériím chvíli vydrží. A ten konec, ten mě dostal :) ()

Bozvav

Já nevím. pěkný čarodějíček, pěkný kralevic, roztomilý dráček, ale jinak nic moc. Díly na jedno brdo, občas nějaký vtípek, jinak žádná velká sláva. možná být adolescent, tak mě nadchne více, ale takhle. Dost podobné Herkulovi, nebo Xeně, ale ty byli alespoň v počátcích lepší. Poslední řadu už jsem ani neviděla. Za mne tak 50%. ()

sirien

Nejdřív mě to nevim proč chytlo... a pak mě to hrozně rychle znudilo, když sem si uvědomil, že to je jen další tuctové fantásko, na které jen někdo napatlal slova jako "Merlin", "Artuš", "Camelot", "Excalibur" atd., která tam ale nemají vlastně vůbec co dělat. ()

Anduril

Prekvapili ma dosť rozporuplné komentáre na tento seriál. Môj bude patriť medzi tie pozitívne. Páči sa mi alternatíva Artušovskej legendy. Aj to že herci sú mladí a rovesníci dosť občerstvilo toto dielo BBC. Dosť sa mi páčili efekty, na tak nízky rozpočet, klobúk dole. (drak proste vyzeral ako drak) Aj keď niektoré podobné, ak nie tie isté zábery na krajinu a Camelot potom už nudili. Ale taktiež sa mi páčil príbeh a komickosť niektorých scén, rozhovorov a niekedy celých epizód (pri tej goblinovskej som sa dosť nasmial). Herecké obsadenie sa mi príjemné a vhodné. (sú mladí, môžu len a len zlepšovať). Celkový dojem z tohoto seriálu mám fest pozitívny. Aj keď koniec som čakal iný. Škoda, ale nevadí. Odporúčam všetkých čo majú radi seriáli pre mladých. Dosť sa na ňom zabavíte. ()

Merlin se vrátí, Camelot ne

Merlin se vrátí, Camelot ne

19.07.2011

Dnes na televizní notu: kvalitně obsazená série Camelot stanice Starz chtěla být vážnější, dospělejší a hlavně drsnější protiváhou k teenagersky pojatému britskému Merlinovi. Nepovedlo se. První… (více)