Merlin

• Velká Británie Merlin
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy
Velká Británie, (2008–2012), 49 h 37 min (Minutáž: 44–50 min)

John Hurt, Colin Morgan, Bradley James, Richard Wilson, Angel Coulby, Katie McGrath, Anthony Head, Rupert Young, Eoin Macken, Tom Hopper, Tomiwa Edun (více)

Série(5) / Epizody(65)

Merlin je mladý kúzelník s mimoriadnym nadaním, ktorý príde do kráľovstva Kamelotu a ostane pôsobiť u dvorného lekára Gaiusa. Zistí, že kráľ Kamelotu, Uther Pendragon, pred dvadsiatimi rokmi zakázal akékoľvek kúzla i mágiu a posledného draka uväznil do jaskyne pod kráľovstvom. Merlina zláka neznámy hlas za ktorým sa vydá do jaskyne pod Kamelotom. Stretne tam draka, ktorý mu povie, že má dôležitú úlohu:  chrániť Utherovho syna Artuša, ktorý raz zjednotí krajinu Albionu. Keď sa Merlin stretne s Artušom, nepadnú si na prvý pohľad veľmi do oka, ale po tom, ako Merlin zachráni Artušov život, stane sa jeho sluhom. Keďže sú čary v kráľovstve zakázané, Merlin bude mať čo robiť, aby Artuša ochránil a pritom na jeho zázračné schopnosti nikto neprišiel. Obaja sa začnú vzájomne rešpektovať a napokon sa stanú blízkymi priateľmi. Príbeh je modernou podobou legiend o kráľovi Artušovi. (RTVS)

svadlenaX

Nemá vůbec cenu porovnávat seriál s legendou. Je totiž uplně jiný... a vlastně mě baví rozhodně víc než ona legenda. První čtyři řady - super, ale pátá mně už nudila. Asi hlavně proto, že Merlin až do posledního dvojdílu tajil to kým je. Dost lidí se těšilo, až se Artuš dozví, že Merlin je že čaroděj a budou spolu budovat Albion. Artuš se to sice doví, ale zanedlouho zemře, což mě moc neuspokojilo :-D Smrt Morgany, hlavní záporné postavy byla dost směšná. Čekal jsem velký souboj mezi ní a Merlinem (asi jako Brumbál vs Voldemort v HP5)... jedno bodnutí mečem a vše vyřešeno :-D ()

hazaba

Moc hezky podaná pověst o Merlinovi, která pošťuchováním mezi Merlinem a Arthurem neskutečně baví. Jeden z nejlepších počinů, které jsem za poslední dobu viděla. ()

Fionor

Nebýt charismatického Antohony S. Heada v roli Uthera, tenhle seriál by mi asi nevydržel ani do konce první epizody a to by byla škoda. Jakmile totiž člověk objeví skryté schéma a nechtěný humor tvůrců, je seriál rázem zábavnější... Pravda, asi jinak, než autoři zamýšleli, ale čert to vem. :) ()

fraktal

I přestože místy vtipné, je to celé tak dětské a schématické, jen náhodný výběr: ### každý vrah je vousatý černoch či arab ### kuše s dalekohledem, všude kopa volných brnění a zbraní, všichni ve slušivých a krásně čistých kostýmech ### nikdo nikdy neumře či není (trvale) zraněn - tedy z hlavních hrdinů přirozeně (ostatní padají jak figurky), dokonalé plány i veškeré úklady ### všechny postavy nejenže jsou naprosto čitelné, ale hlavně zapomínají veškeré předchozí události a souvislosti ### sluha Merlin je vždy "všude" a u všeho, všechno ví, dělá si co chce kdy chce ### kulisy a triky takřka divadelní, hudba prvoplánovitě zaměřená "na efekt" ### ### To vše ovšem podané s britským humorem a nadsázkou, takže "se to dá snést"... a ve výsledku nad dokoukám i třetí sérii, i když kvalita je opravdu dost sestupná (**** => *** => **) ()

Mayaku

Od tohoto seriálu jsem nečekala vůbec nic a dostala jsem takovou dávku zábavy, která mě totálně dostala :D Je mi úplně jedno, že s legendou si seriál totálně vytřel "zadní partie" a překrucuje ji, jak se to zrovna hodí do scénáře, že triky jsou skoro k smíchu...čert to vem. Colin Morgan a Bradley James si svoje role nejvíc dávají a na jejich vzájemné špičkování je radost pohledět (upřímně řečeno nebýt hlavních představitelů, nejspíš bych seriál pohřbila do moře 1*-2* seriálů :D). Také mě potěšily cameo role Juliana Rhind-Tutta (Travel Writer Jason Hamilton z Black Books) a mého oblíbeného Mackenzie Crooka :). Celkově vzato, je to výborná oddychová podívaná a já bych byla pěkný fouňa, kdybych při své současné "merlinovské mánii" nedala aspoň 4*. ()

Karmyn

Ne do tohohle seriálu nejde nic jiného než se zamilovat. Netradiční pojetí legendy kterou zná každý mě prostě nadchlo. První dojem z Colina byl legrační, on prostě v tom první díle vypadá jak debílek, ale časem z něho vyrostě pěkný chlapík :). V každém seriále se fandí páru muž+žena, ale tady né, tady je ústřední pár Merlin a Artuš, kde jejich společné scény jsou to nejlepší co můžete v seriálu vidět. ()

myxomatoza

Kdybych nebyla hardcore Merthur shipper, co vidí vztah Merlin/Arthur už v první epizodě, tak to zahazuju obloukem v dál. První tři série jsem nějak přetrpěla, i když to bylo hodně ve stylu: nuda, nuda, nuda, omg kdy už budete mít sex vy dva, nuda, nuda, nuda, Morgana je desítka, nuda, nuda, chci draka, nuda. Poslední dvě série už ujdou i akčně i technicky. Colinovi Morganovi nemůžete upřít to, že to hraje dobře, zkuste mi o něm říct něco negativního a rozcupuju vás na kousky, který ani vaše děti s lupou nikdy neposbíraj! .. Jinak se tu opakuje stálý kolotoč BBC herců, takže taxikář z Sherlocka, Mr. Finch z Doctor Who, atd atd.. Anglie asi fakt nemá moc herců, vzhledem k tomu, že pořád vidim ty samý dokola. Nu což, nevadí, že. Na Merlina koukejte v případě, že jste freak do artušovskejch legend, ale zároveň vám nevadí, že jsou trochu znásilněný a svázaný v koutě a nebo pokud jste tumblr fangirl hledající nové OTP. ()

albionlady

Keby sa tých 5 sérii tak dookola neopakovalo, bol by Merlin lepším seriálom. Keby nerobila Morgana stále tie isté "drsné" výrazy, tiež by mu to len pomohlo. A vôbec, všetky ženské postavy nemal písať človek, ktorý ženy (očividne) neznáša. Keby bolo keby. Ale pri Merlinovi sa dá oddýchnuť, posrandovať a sem-tam zasmiať sa aj z tých vecí, ktoré scenáristi písali so zámerom, aby boli vtipné. A kúzla v starej angličtine sú epické! Obľúbená postava: Gaius a voice of the dragon :). ()

Haide

Ten hlavní hrdina je takové ouško. Jinak se mi moc líbí, jak celou tu mytologii pojali tvůrci po svém i s příjemnou dávkou humoru. Na druhou stranu ten konec je prostě tak nějak nepříjemný... ()

dessa

Ano, i mě štve, že kvůli rasové rovnováze je Guinevere černá, v Anglii? V šestém století? Bullshit! I mně ze začátku vadil ušatý Merlin plus mínus stejného věku jako Artuš, ale pominu-li absolutní překrucování legendy a podobné nesrovnalosti, jedná se o celkem solidní seriál s prvky magie utajované před králem Utherem (mimochodem další nonsens oproti legendě - Merlinova magie pomáhala už Utherovi - mimo jiné splodit Artuše). Některé díly jsou podle mě zábavnější než tolik zprofanovaný fiktivní Harry Potter. Celý seriál je doprovázen podmanivou hudbou, prostě se jedná o příjemnou, zhruba čtyřhvězdičkovou zábavu. Komentář napsán po shlédnutí druhé série.//// edit: koukám, že hrus má podobný názor, dokonce i té kuše v ruce Artuše jsme se v díle 2x13 dočkali :-), pokud chcete relativně věrnou legendu, koukněte na Excalibur. ()

Hejsa

Sympatický ušák Merlin na jehož ramenou visí celá budoucnost Kamelotu, kdo by si to byl pomyslel. Oproti tomu namachrovanej, ale neskutečně chrabrej spratek Artuš a jeho tatík král Uther, jemuž byste snad každej díl chtěli tu hlavu z tý prdele už vytáhnout, jak je zabedněnej a dále pak další "znásilněné" postavy z artušovských legend, které se objevují, jak se to zrovna scenáristovi dostalo na pero. Schéma každého dílu víceméně stejné...pohoda - problém - průser - Merlin to zachraní - pohoda a když to trošku skřípe, tak ve sklepě je drak, hned tam vedle brambor a ten už nám poradí :D. Ale mám rád fantasy a útočit na svoji infantilnost si taky nechám líbit,takže se mi to sleduje vcelku příjemně, ale do druhé řady by to chtělo trošku popohnat příběh a ne jenom nandávat kouzelníkům kontaktní čočky, když zakouzlej. ()

Shrekito

1.série **** 2.série **** 3.série **** Pro mě z těch klasických fantasy tv seriálů asi ten nejoblíbenější a nejzábavnější. Vím, že si to legendu převrací po svém až moc, ale díky sympatické dvojici Merlin a Artuš (u většiny jejich scén umírám smíchy :-D) a také za to, že narozdíl od amerických bratříčků v tomto žánru občas nepříjde tzv. "řešení na poslední chvíly" to funguje docela dobře. P.S.: Třetí řada najednu stranu ztratila občas nečekané závěry dílů, na druhou stranu má poprvé dějovou linku skrze celou sérii, která to vynahrazuji. Příště, ale prosím víc draka a ještě víc sympatického Gwaina a o hodně méně šíleně přehrávající Morgany (ten její urychlený přerod s pochybujícího klaďase na záporáka jsem ji nevěřil ani vteřinu) ()

RajAthen

Co šlo odpustit Herkulovi a Xeně z důvodu bryndáku pod vlastním krkem, se dnes už odpouští těžko. Tento seriál mi přišel jako taková variace na Beverly Hills za časů Uthera Pendragona. Kostýmy jako ze škatulky, o tricích raději pomlčet. Nejvíc mě na těchto filmech irituje násilné mesiášství některého z charakterů. Drak mi řekl, že jsem vyvolený, tak a je vymalováno. Nemělo by něco takového docházet plně rozvinutým charakterům až ex post? Ale proč se unavuji... Dva bodíky za docela časté guilty pleasure momenty, které mě ostatně i u většiny dílů udržely, což je zkrátka nutno počítat. ()

Adiemus

Dala jsem seriálu šanci tím, že jsem se pokusila absolvovat několik dílů, ale bezúspěšně. Za a) mi vadili - snad s výjimkou Lancelota - nesympatičtí herci, b) po chvíli mě děj naprosto přestal zajímat. Je mi líto. ()

Melvej

Merlin je takový typický odpočinkový seriál. Na nic si nehraje, a proto od něj člověk ani moc nečeká. Jenže ono to není zas tak špatné. Napínavé, zábavné a prostě své. Možná kdyby tam nebyly takové malé drobnosti nedávající moc smysl, bylo by to za 5, takhle jenom za 4. A ještě jedna věc mi tam opravdu hodně vadila - Guinevere - nic proti, ale ta měla být opravdu krásná, tady ji hraje to, co ji hraje a to mi seriál opravdu zkazilo... ()

Trifi

Fandit tomuhle seriálu je něco jako být vegetariánem u stolu se spoustou masa, salámů a dvěma bezmasými pokrmy... Je to prostě svým způsobem z nouze ctnost. V době, kdy obrazovky zaplavily sterilní kriminálky a tupé telenovely je zákonitě každý fantasy seriál cennost. Merlin je navíc žánrově primárně historické shakespearovské ´drama´ na motivy Artušovských legend a fantasy je až na druhé koleji. Tento fakt se bohužel krutě projeví zejména při samotném vyvrcholení příběhu, ale to bych nechtěně spoilerovala... Přes to všechno se opět ukázala síla BBC, která prostě snad ani neumí vyprodukovat špatný seriál, a v kombinaci s perfektním castingem a geniální hudbou je na celém Merlinovi paradoxně největším kouzlem fakt, že dokáže tak urputně chytnout a nepustit. Ano, stejně starý Artuš a Merlin je očividná ulítba pro teen-fans. Ano, některé příběhy by se hodily spíš do Animáčku než do jakékoliv verze legend Albionu... A ano, postavit celý seriál na tom, že Merlin musí svou magii tajit nebylo šťastné, hlavně z pohledu toho kam to vedlo (ale to bych už zase spoilerovala...). Ale přes to všechno je Merlin dokonale návykový a už po pár dávkách mu odpustíte téměř vše, jen abyste měli další.... Jediné, co mu nikdy neodpustím já, je přímo vyfackování scénáristů hodné finále. Ale cesta k němu zato stála... Má recenze 5x01/02: http://merlin.sff.cz/recenze-k-arthurs-bane ()

boo-boo

Možno by tomu neublížilo trochu premyslenosti prípadne hlbší príbeh ako taký. No aj napriek tomuto a mnohým nezrovnalostiam oproti pôvodnej legende je Merlin prekvapivo pozerateľný a vďaka ústrednej dvojici (obzvlášť Colin Morgan) rodeným guilty pleasure pre každého fanúšika fantasy. Vzťah Artuš-Merlin je jednoducho okorenený a vykreslený viac než zábavne. ()

popos

Opravdu špičkový seriál! Málo který mě tak upoutal! Ačkoliv jsem ze začátku nepovažoval obsazení některých herců za dobré a myslím tím příliš velkou mladost Merlina a Artuše, ale po pár dílech se obě postavy velice mi zalíbily. Lepší zfilmování legendy o Merlinovi jsem snad nikdy neviděl, i když se některé věci s legendou neshodují! ()

Petus

Teda upřímně čekat 5 řad na to, až se proflákne, že hloupej sluha, není zas tak hloupej a chytrej král není zas tak chytrej, bylo opravdu docela dlouho. Tím spíš, že si to člověk užil 2 epizody a šlus. No nic, říká se, že prej cesta je cíl a s ohledem na pravděpodobnou cílovou skupinu tohohle dílka byl úkol splněn mírou vrchovatou. Jinými slovy se jednalo o docela příjemně průměrnou teen zábavu, teda až tu trapnou snahu o gendre korektnost - ne nikdo mě nepřesvědčí, že by královna Camelotu mohla být černoška a navíc ani nijak zvlášť hezká, s tím jděte do háje. ()

RedRose

Mnohokrát omletá legenda kolem Artuše, Merlina, Excaliburu, Lancelota, Mordreda a spoustě dalších... Přistupoval jsem k tomu s obavou, ale po první sérii kupodivu hodně poklidná a velmi příjemná podívaná. Děj pomalu plyne, ale ne až tak že bych se u toho nudil. Herci jsou naprosto v pohodě (až na chvílemi dost protivného krále) a Katie McGarth je velice příjemná! A prostě celé je to tak nějak komplexně pohodové. Neodhazuji a koukám se dál. První série tedy za 74%!! /// EDIT: Seriál mě nepřestává překvapovat a druhá, třetí i čtvrtá série posunuje laťku kvality i pohodovosti ještě o kousek výš, ale Katie McGarth už není tak příjemná, jako dřív ;-) Druhá, třetí a čtvrtá série tedy za 85% !! /// EDIT 2: Poslední, pátá série završila celý příběh a i když byla z celkového pohledu asi nejslabší ze všech (obzvlášť druhou polovinu páté série jsem čekal, že se tvůrci trochu víc odvážou, Merlin mohl s pravdou ven o něco málo dřív a závěrečná "válka" mohla dostat trochu větší rozměr... místo toho je tam pár dílů vyloženě zpomalovacích, až zbytečných, ale tolik to zase nevadilo a celkové zakončení seriálu, bylo na můj vkus až moc komorní...), tak nadprůměrné hodnocení celého seriálu ponechávám na příjemných 80% a věřím, že se po nějakém čase na celý seriál ještě jednou podívám... ()

Merlin se vrátí, Camelot ne

Merlin se vrátí, Camelot ne

19.07.2011

Dnes na televizní notu: kvalitně obsazená série Camelot stanice Starz chtěla být vážnější, dospělejší a hlavně drsnější protiváhou k teenagersky pojatému britskému Merlinovi. Nepovedlo se. První… (více)