Změna je život (TV seriál)

• Česko

Život je změna

Life Unexpected

Zmena je život

USA, 2010–2011, 18 h 3 min (Minutáž: 40–42 min)

Tvůrci:

Liz Tigelaar

Britt Robertson, Shiri Appleby, Kristoffer Polaha, Austin Basis, Kerr Smith, Ksenia Solo, Shaun Sipos, Emma Caulfield, Reggie Austin, Austin Butler, Robin Thomas, Erin Karpluk, Rafi Gavron, Lucia Walters, Arielle Kebbel, Alexandra Breckenridge, Amy Price-Francis, Cynthia Stevenson, Landon Liboiron, Gina Holden, Shannon Chan-Kent, Sarah-Jane Redmond, Brittney Wilson, Susan Hogan, Jaime Ray Newman, Merrilyn Gann, Sarah Strange, Veena Sood, Brenna O'Brien, Brittney Irvin, Peter Horton, Richard Ian Cox, Keegan Connor Tracy, Krista Allen, Geoff Gustafson, Dylan Neal, Diana Pavlovská, Johnson Phan, Anna Mae Wills, Megan Charpentier, Dean Marshall, Merritt Patterson, Crystal Balint, Chelah Horsdal, Katelyn Mager, Keith Dallas, Sunita Prasad, Shanae Tomasevich, Bethany Joy Lenz, Nik Markovina, Kate Voegele, Diane Farr, Nelson Wong, Barbara Kottmeier, Kevin McNulty, Steve Baran, Reese Alexander, Peter Graham-Gaudreau, Don MacKay, Angela Moore, Loretta Walsh, Darla Fay, Chris Shields, Ingrid Torrance, Aaron Miko, Aaron Craven, Kevin O'Grady, Michasha Armstrong, Kirby Morrow, Kathleen Duborg, Billy Wickman, Noel Johansen, Camille Mitchell, Judith Maxie, June B. Wilde, Ben Lee, Rain Perry, Ryan Bittle

1. série - 60% - Jak se někde objeví rodinná vztahovka vyprávěná v klidném tempu, nesmím chybět. Proto jsem po úvodních epizodách Life UneXpected jásal nad nalezením nové klasiky, ale nadšení později povážlivě kleslo a ke konci série se změnilo téměř v apatii. A je to obrovská škoda, protože hlavní postavy mám rád bez výjimky všechny. Jenže stejně tak jako jim dokážu fandit, kroutím každý druhý díl hlavou z jejich podivného chování, které k předchozím činům vůbec nepasuje a občas zafunguje jako zbytečný oslí můstek. Takže jakkoli to Shiri Appleby i deset let po Roswellu neskutečně sluší, nevím zatím přesně, co si myslet. Snad druhá série přijde s nějakým šikovným zvratem nebo nápadem, který děj vytáhne z ospalého průměru. 2. série - 80% - Stálo za to si počkat. Malou chvíli to ještě trvalo, ale pak se tvůrci rozhodli - a začali psát LUX jako mírnější verzi One Tree Hill (a pro ty, kterým by to nebylo jasné podle basketu, napsali i jeden crossover). V tu ránu je problém nepustit si po třech právě zhlédnutých epizodách i tu čtvrtou a postavy i přes přetrvávající neduhy v chování beru jako strašně fajn charaktery. Jednoznačně největším kladem jsou ale vztahy. Pryč jsou nenápadná pouta, která mi jsou ve většině případů jedno a konečně přicházejí situace, kdy musím zapáleně fandit té či oné dvojici. Scénáristé dokonce měli tolik odvahy, že dost obšírně pojali i vztah Lux s Ericem, malé nenápadné tabu, o které se velká většina teenagerovských seriálů nezapomene otřít, ale málokdy je z něj něco jiného než slepá ulička. Právě tato příjemně znervozňující linka zakázané lásky je tím, co mi ze seriálu v hlavě zůstane napořád. Alespoň než přišel úplný konec... Spoileroidní P.S. k finále seriálu: Parta, která psala poslední díl, se očividně rozhodla, že nemá cenu skončit jako příjemně rodinný seriál (přestože jsem tak celé dílo po dvě série bral) a doslova kaskadérským kouskem silně zariskovali s přízní diváků. Většinou podobné odvaze fandím, ale tady jen zaraženě kroutím hlavou. Ze závěrečné pětiminutovky mám pocit, že celá zápletka byla rozepsána na tři roky a když během druhého přišla od vedení televize CW stopka, byl zkrátka za poslední díl druhé sezóny napsán dovětek, který měl původně stát na konci té třetí. Tohle šíleně nešťastné rozhodnutí tak může za to, že přestože díky druhé řadě směřoval seriál ke čtvrté hvězdě, v nejposlednější chvíli s ní musím ucuknout. Uspěchané konce by se neměly psát podle fanouškovských přání někde z úvodních dílů. Jinak si totiž finálně poskládané dvojice vysvětlit neumím.(6.12.2011)

• Brasi

Doufám, že do toho pejsek s kočičkou po několika málo dalších dílech začnou sypat taky něco jinýho než cukr. Pakliže ne, člověk se toho možná dost brzy přejí (hodnoceno po několika málo dílech :)). Edit: Wow, wow, wow. Wow. Sugar rush (mimochodem mnohem lepší volba). Kataifi převedený do seriálový podoby. Jestli vám chutná, bude se vám sbíhat chuť i na Life Unexpected. Já ho před lety nedojedl a nedojím ho ani teď (po devíti dílech).(17.3.2010)

Dočasný komentář po první sérii. Life Unexpected nemá daleko k tomu stát se vysoce návykovou záležitostí - svižné, inteligentní a hlavně vtipné dialogy, příjemně zvolené prostředí americké střední třídy a hlavně nesmírně sympatické postavy, kterým pro mě momentálně vévodí matinka Cate nechci přirovnávat, ale zatím jí mám raději než starou známou Lorelai z GG. Ovšem seriál má jedno velké ALE a tím je právě přílišná sympatičnost postav ke kterým je těžké si najít negativní vztah (a já rád nesnáším), diváka baví chvíli sledovat dokonalý svět, kde každý udělá přesně to, co se od něj očekává s následným otravnějším morálním poselstvím a odkazem na důležitost rodiny, který následuje při konci každého dílu. Čili nezbývá než doufat, že scénář do budoucna trochu víc zapracuje na dramatičnosti děje, vývoji vztahů a postav samotných. Současné tempo sice není špatné, tím že seriál momentálně prakticky soustavně dokáže vyloudit až přitroublý úsměv na mé tváři a emočně (zatím) působí, ale bojím se, že by mě to jako diváka mohlo rychle omrzet (věřím, že je to důsledek seznamování se s postavami), jelikož život opravdu není dokonalý ...prostě Změna je život. 1. série - 75%.(30.5.2011)

Jeden z nejlepších seriálů posledních let a zároveň jeden z nejvíce nedoceněných. Brittany, v roli Lux, si nejde nezamilovat, to samé platí i o její mamce v podobě herečky Shiri Appleby. Vlastně celá herecká sestava z tohoto seriálu dělá něco výjímečného (ách ta Tasha :) ), co mi v TV chybělo. Pro někoho to může být přesládlé a pro někoho nesmírně osobní - u mě platí to druhé. Druhá řada je možná ještě lepší s povedeným zakončením, když vezmu v úvahu samotné zrušení seriálu z důvodu nízké sledovanosti.(20.11.2011)

Vlastně je to svým způsobem strašně nereálnej seriál a strašná blbina, každej dělá ze všeho velký drama a na druhou stranu zas vše bere děsně easy, každej díl dokolečka jen chyby a pak omluvy a všichni jsou strašně cool a strašně kámoši, ale ta ústřední trojice a vlastně všichni kolem jsou tak sympatičtí a občas mě to tak nějak dojímá, že prostě musím koukat na jeden díl za druhým...:)(18.10.2010)

• - V 5. časti 2. série s názvom "Music Faced" sa objavila herečka Bethany Joy Galeotti, ktorá si zahrala postavu Haley James Scott, ktorú stvárňuje taktiež v seriály One Tree Hill (2003). (katherine.)

• - Do role Lux se hlásila Nina Dobrev, ale televizní společnost CW si ji raději vybrala jako Elenu do seriálu Vampire Diaries (od r. 2009). (novoten)

• - Zatímco v příběhu dělí postavy Lux a Cate šestnáct let, ve skutečnosti jsou od sebe jejich představitelky Brittany Robertson a Shiry Appleby vzdáleny let jedenáct. (novoten)