Newsroom (TV seriál)

The Newsroom

More As This Story Develops

(pracovní název)

USA, 2012 - 2014, 23 h 47 min (Minutáž: 47–72 min)

Jeff Daniels, Emily Mortimer, John Gallagher Jr., Alison Pill, Thomas Sadoski, Dev Patel, Thomas Matthews, Olivia Munn, Sam Waterston, Chris Chalk, Margaret Judson, Adina Porter, Wynn Everett, Chris Messina, David Harbour, Kelen Coleman, Jane Fonda, Chasty Ballesteros, Marcia Gay Harden, Hamish Linklater, Grace Gummer, Hope Davis, Terry Crews, Constance Zimmer, David Krumholtz, Jon Tenney, Stephen McKinley Henderson, Aya Cash, Salli Richardson-Whitfield, Michael Carbonaro, Patrick Fabian, Natalie Morales, Scott Alan Smith, Ned Vaughn, Paul Schneider, Jason Butler Harner, Jesse Eisenberg, Philip Baker Hall, Matt Long, Kathryn Hahn, Adam Arkin, Jake McDorman, Stephen Root, Frank Wood, Lauren Tom, Eve Gordon, Saemi Nakamura, John Walcutt, Maria Dizzia, Melanie Papalia, John DiMaggio, Don McManus, Marshall Bell, Megan Park, Ricky Mabe, Kristin Carey, Phil Austin, Dean Cameron, Briana Venskus, Tristin Mays, Alison Becker, Dio Johnson, Christina Kirk, Damon Gupton, Julia Cho, Briana Cuoco, Merle Dandridge, Brian Huskey, Kenneth Choi, Kat Dennings, Paul Lieberstein, Jimmi Simpson, Mary McCormack, Amy Holland Pennell, Paul Willson, Bruno Amato, Chase Kim, Shelley Robertson, Cherie Daly, Elizabeth Marvel, Bryan Casserly, Corey Sorenson, Rene Gube, Dominic Matteucci, Tehmina Sunny, Riley Voelkel, Nick Gehlfuss, Paul Greene, JD Cullum, Chuma Gault, Brian Howe, Jeff Corbett, Saidah Arrika Ekulona, Clea DuVall, Benjamin Koldyke, Kevin Rankin, Jon Bass, Darren Whitfield, Anna Khaja, Frank Cermak Jr., Shaun Brown, Norma Maldonado, B. J. Novak, Cornell Womack, Sarah Scott Davis, Marque Richardson, Sarah Benoit, Irina Lavrentěva, Mia Barron, Tara Summers, Ntare Guma Mbaho Mwine, Ashton Moio, Maho Honda, Santana Dempsey, A Leslie Kies, Cameron Gharaee, Lindsey Kraft, Missy Yager, Deborah Strang, Jordana Capra, Graham Sibley, Angela Fornero, Amy Anderson, Alexander Bedria, Corinne Kingsbury, Martin Blasick, James Hamrick

Sorkin může být geniální, ale může z něj být nakonec slovní průjem. Tohle je tak půl napůl a tendence házet chytré věty nad uvěřitelnou slovní a vědomostní zásobu (postavy mají zřejmě v hlavě wikipedii) místy kazí dojem. Newsroom je navíc velmi soft a oproti třeba House of Cards ukazuje špínu sociálně-politického prostoru jen mělce, s celkem naivní víru v dobro v lidech a navíc je zatížený celkem banálními postavami, které se příliš nevzdalují žánrovým karikaturám. Spíš zklamání.(13.4.2016)

1. Série /// ,,DOKÁZAL JSEM PŘIMĚT VÝKONNOU PRODUCENTKU S UNIKÁTNÍ SCHOPNOSTÍ DOSTAT TO NEJLEPŠÍ Z MODERÁTORA, KTERÝ TAKÉ OPLÝVÁ UNIKÁTNÍMI SCHOPNOSTMI, ABY SPOLEČNĚ DĚLALI POŘAD, NA KTERÝ MŮŽE BÝT TAHLE SPOLEČNOST HRDÁ.“… /// Seriál, kterej může zaujmout nejen mírou flexibility zaměstnanců ACN Network. Dialogová smršť, jemný vztahový propletence a politický události, který zamávali (nejen) Amerikou. Špičkující, ironickej či sarkastickej humor (hlášky vypouští i frajer z ochranky) má možná hlavní podíl na tom, že jsem si tenhle tým, ze kterýho je cejtit onen adrenalin ,,živýho“ přenosu, oblíbil po pár dílech. Jsou totiž nejen novinářsky akční, ale i lidsky … hmm, prostě to vostatní. Odhalujou fakta, vrtaj hloub pod kůži americký politice – škoda, že některejm věcem víc nerozumím, ale ať už je politický téma silný jakkoliv, stejně si na konci budu pamatovat, že i novinář může bejt člověk. A že je tu i kus toho kýče? To asi ke smrti bin Ládina patří. Stejně jako uvědomění si, že ono ,,BŮH ŽEHNEJ AMERICE“, není ani pro vobyčejnej americkej lid tak úplně zadáčo. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zajímám se o dění ve světě. Vím, kdo byla Gabrielle Giffords, vytočila mě havárka Deepwater Horizon a když sejmuli Usámu, uronil jsem kroupu. 2.) Točím reportáže a chci ,,vejš“. 3.) Thx za titule ,,Umpalumpa3“ a ,,KevSpa“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ** AKCE ne NAPĚTÍ ne /// 2.SÉRIE: ,,VÁLEČNÝ ZLOČIN? UMÍŠ SI TO PŘEDSTAVIT? LIDI BY SE Z TOHO POSRALI, A TO NA DLOUHO. NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ BY BYLY NEPOKOJE. A BYLY BY I TADY DOMA. NAŠI SPOJENCI BY BYLI V PĚKNÉ BRYNDĚ A AMERIKA BY ZTRATILA PRÁVO NA SVÉ MORÁLNÍ PRAVOMOCI VE SVĚTĚ…“ /// Stále si to drží neuvěřitelnou dávku ukecanosti. Jen ubylo vtipu a přibylo investigativní žurnalistiky. Vše se točí kolem ,,jedný“ zprávy, která může znamenat průser, taky je tu víc vztahů… Jak říkám, už to není tak vtipný. Taky ty politický události nejsou tak zajímavý (pád Kaddáfího, Troy Davis, prezidentský volby 2012). Jinak se tu samozřejmě řešej takový ty složitosti života ,,celebrit“, dočkáme se reportérů v ,,akci“ a dopadu týhle práce na psychiku… hlavně ale všechno směřuje k předvídatelnýmu happy endu. Je to zase dost dobrý, což jsou u mě 3*. Takže 3* a 5* = 4* /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Protože dobrej seriál musí bejt plnej jen a jen kladnejch postav! 2.) Thx za titule ,,Umpalumpa3, MattASS, makistek a GreaterFool“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ *(18.4.2014)

První řada: První díl - We Just Decided To: 60% ; Druhý díl - News Night 2.0: 65% ; Třětí díl - The 112th Congress: 60% ; Čtvrtý díl - I'll Try to Fix You: 70% ; Pátý díl - Amen: 50% Šestý díl - Bullies: 50% Sedmý díl - 5/1: 75% Osmý díl - The Blackout, Part 1: Tragedy Porn: 65% Devátý díl - The Blackout, Part 2: Mock Debate: 50% Desátý díl - The Greater Fool: 65% ; It's not an original story! V následujících řádcích bych rád odkryl ty nejviditelnější důsledky Sorkinova nepochopitelného úpadku. Zároveň chci objasnit své finální hodnocení, které, jak jste si mohli všimnout, se neslučuje s většinovým názorem. Jedno po druhém. _____ Premisa Newsroom slibuje velké věci, kde "velké" není synonymem pro megalomanii, ale pro chytrou podívanou, jež znovu stvrdí zásadní postavení HBO na poli dramatické seriálové tvorby. Jaké zklamání, že to tentokrát vůbec nevyšlo. Newsroom nehodlám kritizovat za naivní, estrádní přístup k televizní novinařině, protože mám pocit, že tu moje kompetence má jisté meze. Zároveň byla tato problematika tolikrát probírána americkými médii, že je těžké jen nepapouškovat cizí názor. Nebudu se také vyjadřovat k Sorkinově osobě a vystupování, jež zapříčinilo, že se v mých očích stal z nejtalentovanějšího žijícího scenáristy arogantní hulvát (a nebylo to přímou vinou Newsroom, ač mu to rozhodně nepřilepšilo). Stranou taky nechám i misogynii, přestože protéká každičkou minutou seriálu. _____ Sorkin pro Newsroom stvořil sbírku těch pravděpodobně nejotravnějších postav od ansámblu Beverly Hills 902 10. Působí jako skica prvotřídního karikaturisty. Jsou katastrofálně zahrané (Emily Mortimer, Alison Pill, Sam Waterston – všichni do jednoho přehrávají tím neodpornějším způsobem), ale co je horší, je z nich silně cítit autorství jednoho muže, jinak řečeno, mluví jedním jazykem a jejich úspěchy a chyby jsou determinovány jedním vzorcem. Měl jsem za to, že Sorkin svým ojedinělým grafomanstvím vždy obdaří jen jednoho hrdinu (Zuckerberg z The Social Network) nebo ho mezi všechny rovnoměrně rozprostře (spolupráce na Moneyball), ale Newsroom dokazuje smutný opak. Vzniklá banda figurek si nemůže nárokovat žádné mé sympatie. _____ Sorkinovi se s jeho týmem povedlo vyšlechtit něco na hranici komedie, jsem přesvědčen, že by mohli najít uplatnění v sitcomu, což je ale v rámci jejich předchozí i současné tvorby nemyslitelné. Většina dialogů (dejme tomu 95%) je koncipovaných jako informativní přestřelka a výměna postojů zároveň s hromadou sarkastických poznámek. Vše je zakončeno typickým "punch linem", kdy se zneužije zdánlivě nepotřebné sdělení v absurdním kontextu (Sorkin to chápe tak, že se doslovně zopakuje fráze a druhá postava udělá do kamery obličej). Scény jsou tak správně vypointované, ale při potřebě vážnosti selhávají. Nikdo za celých deset epizod nenabídne alternativu. _____ Je šokující, že léty prověřený zkušený tvůrce s rozhledem, jakým je Sorkin nepochybně obdarován, si dovolí riskovat pověst a pustí se svým jménem do vysílání vyloženě TAKHLE špatně napsanou věc. V seriálu je zdaleka nejdojemnější scénou čistý projev patriotismu, piloti objímající se po obdržení zprávy, že zemřel Osama bin Laden. Kde že to jsme?(11.9.2012)

Pilot: Inteligentní dialogový seriál, který stojí na výborném obsazení a kvalitním scénáři. Jeff Daniels do role negativistického moderátora skvěle padne a jeho tým taky vypadá zatím velmi slibně. O tom proč by se měli dělat kvalitní zprávy, místo těch sraček co chodí třeba Nově, se tady toho napovídá hodně. O tom že lidi jsou blbci anebo líní bastardi se tady taky dovíte, stejně jako to proč Amerika není "nejlepší zemí" na světě. A ještě tady stihneme rozvířit kolegiální nevraživost a soutěživost. To všechno teprve v prvním díle. Co přinesou další? PRVNÍ ŘADA: Perfektní, inteligentní dialogy a přesvědčiví herci. Téma, které tne do živého. Událostí je tu dost. Od ekologické pohromy po reakce ameriky na zabití Bin Ládina. Do toho prolhaní nebo hloupí politici. Otázkou je jestli média mají dostatečnou moc na to něco změnit? Možná ne, ale mohli by se snažit. Když se chci něco dozvědět pustím si zprávy, když se chci bavit pustím si seriál... odkdy to platí naopak? NEWSROOM vám udělá radost. Nejdřív vás naštve, znechutí tím co se ve světě děje, ale nakonec opravdu máte radost. Protože lidi jsou vážně blbci, ale někteří se snaží s tím něco dělat.(9.7.2012)

Aaron Sorkin je borec na konec, byť jeho představa zpravodajství nemá s tím naším vezdejším pranic společného, protože u Sorkina chtějí zpravodajci skutečně o něčem informovat (neplést s nezaujatě informovat, protože tady jde o tendenční a předpojaté spíše republikánské zpravodajství "bílého muže" plné vznostných ideálů starého střihu). Prostě klasická sorkinovka se vším všudy; akorát z prostředí zpravodajství. Pokud čekáte nemálo (ne)sympatických postav, které v překotném tempu ani na vteřinu nezmlknou, ale přitom netlachají a mají povětšinou skutečně co říci tak... Čekáte naprosto správně. Ovšem s tím háčkem, že herecky utáhnout sorkinovy "moralizující" kulometné dialogy není lehké a ne každému se je daří prodat tak, aby nevyzněly jako parodie sebe sama. A pak je třeba přijmout prostý fakt, že Sorkin je sice kromobyčejně nadaný a schopný "dialogař/monologař", ale jen průměrný vypravěč a jako již tradičně je tedy od něj dobré očekávat krom vypilovaných dialogů i horší dějovost. A krom toho i absenci moderního kabátu (nemyšleno vizuálně) čili jde spíše o seriál ze staré školy; především pak v nadbytečné, ale vesměs snesitelné, vztahové části. Ve druhé sezóně je vše při starém. Drobné úpravy se samozřejmě najdou. Má to hlavní dějovou linku napříč celou sezónou, která je příjemným oživením a přivádí na scénu výtečné charaktery (aneb spin-off pro Rebeccu Halliday). Ano, v důsledku toho je méně prostoru pro vztahy řešící eskapády a když už na ně přeci jen dojde, tak s mnohem větším vkusem i grácií. Finální třetí sezóna pak nepochopitelně posílá dějově nejlepší (druhá epizoda!) i nejnosnější téma do kopru v (ne)prospěch fanouškovského melodramatického poklonkování se vztahům "ten s tou a ta s tím" (aneb kdo nepřál tu nejpomalejší a nejútrpnější možnou smrt duu Jim/Maggie, tak musí být světec, proti kterému je i Ježíš vzor vší škodolibosti). Navíc i zajímavě nakousnuté téma "stará zapšklá média s ideály versus nová dravá média bez skrupulí, kde obě strany mají stejnou měrou pravdu jako se mýlí" to zazdí skrze osobní výlevy; navíc nedohrané (Reese, Elliot a vlastně i ten Neal). A to tak nějak platí vlastně o celé sérii; potažmo seriálu jako takovém. S1: 4/5 S2: 5/5 S3: 3/5(2.9.2012)

• - Televizní stanice ACN, kde se odehrává děj seriálu, je fiktivní, ale události pokryté ve zpravodajství, jak je výbuch ropné plošiny BP, zabití Usámy bin Ládina, postřelení americké kongresmanky Gabrielle Giffords apod., jsou skutečné. (Hroozley)

• - Seriál se měl původně jmenovat More as This Story Develops. (Coleator)

• - Budova AWM je ve skutečnosti mrakodrap Bank of America Tower, který byla v roce 2013 třetí nejvyšší budovou v New Yorku. (Coleator)