Newsroom

• USA The Newsroom (více)
USA, (2012–2014), 23 h 47 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Aaron Sorkin

Jeff Daniels, Emily Mortimer, John Gallagher Jr., Alison Pill, Thomas Sadoski, Dev Patel, Thomas Matthews, Olivia Munn, Sam Waterston, Chris Chalk (více)

Série(3) / Epizody(25)

HBO uvádí nový dramatický seriál, jehož autorem je Aaron Sorkin (Sociální síť). Inteligentní, aktuální, vtipný a zábavný Newsroom nahlíží do zákulisí fiktivní zpravodajské televizní stanice ACN Network. Soustřeďuje pozornost na život před i za kamerou jejího sarkastického moderátora (Jeff Daniels), nové vedoucí produkce (Emily Mortimerová), ostatních zaměstnanců (John Gallagher Jr., Alison Pillová, Thomas Sadoski, Olivia Munnová, Dev Patel,...) a jejich šéfa (Sam Waterston). Zvládnutím hektického prvního společného dne, který vyvrcholí horkou zprávou o výbuchu vrtné plošiny BP v Mexickém zálivu, se tento tým vydává na upřímně míněnou donkichotskou misi - chtějí dělat dobré zpravodajství navzdory všem firemním, obchodním i svým vlastním potížím.

HBO uvádí devět zbrusu nových dílů nadšeně přijatého seriálu Aarona Sorkina. Inteligentní, aktuální, chytře provokativní a zábavné drama Newsroom nahlíží do zákulisí úspěšného zpravodajského pořadu fiktivní kabelové televize Atlantis Cable News (ACN). Zaměřuje se na život před i za kamerou, hlavními postavami jsou jízlivý moderátor (Jeff Daniels), výkonná produkční (Emily Mortimerová), zaměstnanci redakce (John Gallagher, Jr., Alison Pillová, Thomas Sadoski, Olivia Munnová, Dev Patel a další), šéf zpravodajství (Sam Waterston) a generální ředitelka mateřské společnosti (Jane Fondová). Druhá řada seriálu se odehrává pět dní před volbami 2012 a připomene četné události z let 2011 a 2012. Jedna z hlavních dějových linií se zaobírá žalobou na protiprávní propuštění podanou zaměstnancem, který údajně zfalšoval zprávu o podezřelém útoku amerického bezpilotního letadla. Zatímco vycházejí najevo důvody a důsledky procesu, tým Newsroomu pokračuje ve své donkichotské misi - ve snaze dělat poctivé zprávy navzdory korporátním a ekonomickým problémům i jejich propleteným osobním vztahům. (oficiální text distributora)

baribal

Všechno je na Newsroomu skvělé, ale dovedu si představit seriál více "radikální". Will je jako hlavní postava bezkonkurenční, ale nepodařilo se mi k němu najít cestu narozdíl od Kevina Spaceyho z novějšího House of Cards. Skvěle využitý potenciál, těším se na druhou sérii. ()

SaNcHeZ_cz

Pokud existuje ukázka seriálové preciznosti, je to právě Newsroom. Samozřejmě, existuje spousta vynikajících seriálových počinů, které dokazují, že má televizní obrazovka co nabídnout. Newsroom je ovšem trochu něco jiného. Tůrčí osobnost Aarona Sorkina ukazuje, proč je považován za jednu z největších scénáristických jistot součastnosti. Newsroom je překvapivě působivý seriál, který se vám pomalu ale jistě zaryje pod kůži a už nebude chtít ven. Precizní dialogy, až filmová atmosféra a vyšperkované obsazení, to je televizní klenot, který se jen tak často nevidí. ()

Wysch

Nejsilnější je Newsroom v neokoukaným prostředí, protože v zásadě se jedná jinak o klasický "old school" seriál i s tolik nastavovanou vztahovou kaší. Druhou nejsilnější stránkou jsou skvěle napsané dialogy / monology, protože po příběhový stránce Newsroom opravdu žádný originální terno není. A třetí nejsilnější stránkou jsou skvělí herci - a to v podstatě v každé postavě. První řada baví svým prostředím a nečekaným (ostrým) vtipem, druhá v zásadě nejpropracovanější příběhovou linkou a třetí už pouze jen emočně ždímá zacyklením seriálu. Přesto je Newsroom kolem a kolem seriál, kterej by obzvlášť v roce 2017 a dál do budoucna neměl nikomu uniknout. Jeho nadčasovost se totiž s dalším prostupem social networkingu ještě ukáže. A že v Česku nemáme žádnou takovouhle ideu o zpravodajství tímhle způsobem, je o to víc alarmující. ()

erased

První řada začne, probíhá i končí naprosto brilantně. Od úvodního monologu Willa McAvoye (rád a snadno jsem zapomněl, že se tak herec nejmenuje, protože v mých očích Jeff Daniels naprosto přebral jeho osobnost) si mě zprávaři z ACN naprosto získali. Poprvé se jim totiž při mluvení o americké politice podařilo ve mě místo ušklíbání nad hrdými řečmi/pozérským nadáváním probudit něco jako zájem o tematiku, a zároveň mě pohltily charismatické postavy i jejich typicky telenoveloidní vztahy (no a co!). Zprávy ACN jsou totiž přesně ty, na které bych se rád díval. Proto mě trochu zamrzelo, že seriál není postavený ani inspirovaný skutečnými událostmi. Ale co, představa kvalitní televize je asi moc utopická. Jenže pak přišla druhá řada a s ní překomplikovaná a kompletně smyšlená zápletka a zároveň tvůrci začali ty typické situace s kulometnými dialogy vyhánět do extrému, ve kterém překročili tu hranici uvěřitelnosti. To bohužel kazí to typicky trefné rýpání do amerických konzervativců, při kterých můj oblíbený anchorman jenom září. Jenže hřejivý konec druhé řady i tyto rozporuplné dojmy zpraví a připraví na bezkonkurenční nálož všeho, co je na tomhle unikátním seriálu tak dobré, tedy na třetí sérii. Ta si bere to nejlepší z obou předchozích sérií, dokonce i tu krapet za vlasy přitaženou zápletku dokáže dobře odvyprávět. Co je ale nejlepší, spolu se slzopudným rozloučením se obloukem vrátí k úvodu a k původním jednoduchým motivacím postav, a s písní na rtech dopřeje všem těm novinářským donquichotům tak sladký konec, že snad ani nejde jakékoli občasné zakolísání kvalit, stejně jako závěrečné odtržení od reality, neodpustit. Takhle totiž zbývají jen vzpomínky na tu asi nejsympatičtější bandu přechytračelých, elitistických, arogantních a naivních bláznů, která se na televizních obrazovkách objevila. ()

Makky

V očakávaní emotionless strojenej novinárčiny mi chvíľku trvalo, kým som prachom zapadnutý Newsroom vykopal z harddisku. Herecké obsadenie a scenár/dialógy, to sú vlajkové lode tohto seriálu, ktorý vyčnieva neuveriteľným spôsobom. Tá bezprostredná úprimnosť, prirodzená morálnosť, nehraná profesionalita a čím ďalej, tým väčšie emočné lavíny sú nezameniteľným zážitkom. Newsroom hádžem do topky seriálov ako nič! "Vieš čo, chlapče? Za starých časov, je to tak desať minút, sme robili správy dobre. A vieš prečo? Rozhodli sme sa tak!" ()

Kaluž

Aaron Sorkin je pan SCENÁRISTA a neskutečný borec. Slovní kuchař par excellence, který s přehledem strká veškerou televizní produkci do kapsy. Jeff Daniels je fantastický, zbytek početného ansámblu taktéž. Nesedla mi občasná maniakální vykolejenost Mackenzie MacHaleové (Emily Mortimerová), která občas připomene přehrávající Ally McBealovou, když jí rupne v palici, ale jinak bez výhrad. Politické šťouchání nikdy nebylo takhle sexy. Máte-li alespoň základní přehled o zahraničním (a převážně americkém) společensko-politickém kolotoči posledních let, budete se bavit královsky. A pokud zrovna nevíte, která bije, romantické kotrmelce á la "Beverly Hills 90210" vám to bohatě vynahradí. Aaron Sorkin je borec. Už jsem to říkal? /// 2. sezóna /// Neuvěřitelné! Druhá lajna robustně předčila tu první. Naprosto ohromující kulometná palba slov. Kam až se dá v tomhle zajít? Když to porovnám se zbytkem současné televizní produkce, docházím k závěru, že to nemůže psát člověk, to musí být výtvor nějaké umělé inteligence se vzdálené budoucnosti. Will McAvoy je můj idol, Sloan Sabbith je můj sexy idol (a ta právnička co nesnáší Holanďany byla taky boží!). Aaron Sorkin si zaslouží každý dolar, který na tomhle veledíle trhne. Chci to na blučku český distributore! Bilanční žebříček hovoří za vše - vedle House of Cards to nejlepší v bedně (Kevin Spacey to prvenství uhrál na bezmála kultovní bitch charisma). /// 3. sezóna /// Sorkin! Sorkin! Sorkin! Grandiózní finále… takhle má vypadat tečka za nejlepším seriálem současnosti. Will McAvoy a jeho parta zpravodajských geeků mi do mozkovny udělali širokou brázdu. Budu na ně vzpomínat jen v dobrém. To mi připomíná, že je nejvyšší čas přehodnotit moji zdejší seriálovou topku. ()

slunicko2

Okres na severu v americkém podání aneb I´m on a mission to civilize. 1) Společně s Newsroomem jsem dokoukal i bájný Okres na severu a vyjevily se mi zajímavé paralely. V báječném dietlovsko-sorkinovském světě postavy bojují za ideály (Pláteník za komunismus, McAvoy za nejlepší Ameriku) obklopeny výhradně kladnými hrdiny (občasní záporáci slouží jen k vyprofilování těch hodných) a všechno samozřejmě dobře skončí. Seriály prostupují výchovné promluvy o všem možném (McAvoy mluví o etice novinářské, Pláteník o etice komunistické). Newsroom je modernější, klipoidního střihu s duchaplnými dialogy, ale i tak jde pořád o jedno a to samé - herci dramaticky přecházejí z místnosti do místnosti, otevírají a zavírají dveře a významně na sebe hledí. Pak řeší to svoje (Pláteník kádrovou politiku, McAvoy skladbu informačního šumu) a aby to bylo více koukatelné, tak se heterosexuální dvojice neustále scházejí a rozcházejí, hádají a udobřují, až je konec._____ 2) V jednom z mnoha vypjatých okamžiků, kdy se řešilo, zdali kvůli odvysílané nepravdivé informaci má podat vedení zpravodajství demisi, jsem řekl svému partnerovi, že takhle nějak si představuji redakční porady na Nově nebo v České televizi. Poznámka vzbudila vlnu nefalšovaného upřímného smíchu, který vytryskl z hlubin duše sužované českým novinářským blátem. Netrpím iluzí, že zobrazovaná vize amerických správných hochů má k realitě výrazně blíž, než naše česká současnost, přesto však představa, že takovou diskusi povedou v naší televizi, mi bůhvíproč připadla směšně absurdní. I´m a registered Republican, I only seem liberal because I believe that hurricanes are caused by high barometric pressure and not gay marriage._____ 3) Koukalo se na to fakt pěkně - všichni své řemeslo perfektně ovládají a tvoří nádherně sehraný tým. Pohledy na milého 28letého Johna Gallaghera Jr s pěknou postavou (Jim Harper) či atraktivního 36letého Thomase Sadoskiho (Don Keefer) pak vyvážily přespříliš emancipované hysterizující ženy._____ 4) Pět hvězdiček nedávám za herecké výkony, chemii mezi herci, ba ani za scénář. Mám prostě rád pohádky. ()

scroochy

Druhá série je slabší, jelikož mě nebaví politika, ale jinak jsem se Sorkinem názorově naladěn na stejnou notu, takže mi seriál neskutečně sedl. Měl by se povinně promítat bulvárožroutům, senzacechtivcům a jiné havěti. ()

willow666

Výborný seriál - hlavně pro ty, kteří mají rádi zprávy, novináře a věci kolem. Hvězdička dolů pouze za idiotsky se chovající slepice (rozuměj postavy ženského pohlaví). P.S.: Kéž by existovalo víc lidí, kteří se snaží zcivilizovat ostatní! ()

Fanucci

Na můj vkus přehnaně patetické, protivné a občas šíleně naivní...seriál, který USA a americké hodnoty kritizuje naoko velmi politicky nekorektně ("Amerika není nejlepší na světě!"), ale přitom únosně pro mainstreamové publikum. Seriál jako celek je totiž v jádru tak proamerický, až je to směšné...Seriál vlastně ukazuje redakci nepodplatitelných novinářů bojujících za morálku a etiku ve zpravodajství i společnosti a zlá TV korporace a její obchodní partneři můžou jít do prdele, protože svoboda slova vždy zvítězí nad politickými a ekonomickými tlaky. Jasně, pane Sorkine, to je pěkný "message":-) Už chci vidět, jak šéf vysílání chrání zpravodajství od tlaků z vedení společnosti proto, aby odvysílali supr objektivní a korektní zprávy. A dokonce začne vedení společnosti kvůli tomu vydírat!:-) Nebo jak se celá redakce skládá na zachránění egyptského zpravodaje, kterého viděli jednou přes Skype:-) Naivní seriál, který chce za každou cenu působit hrozně hluboce...Jestli chcete parádní seriál z TV zákulisí, mrkněte na Studio 60 - to je výborný seriál! ()

Lauri

TOP10! Sem tam trochu americky afektované, ale v porovnání s konkurencí se The Newsroom stále řadí mezi absolutně nejlepší počiny, které se na televizní obrazovce kdy objevily. ()

Maddlis

Tak tohle je rozhodně největší seriálová pecka za poslední dobu. Hudba od Thomase Newmana (znělka spíš připomíná filmový soundtrack, ale to rozhodně není mínus) je perfektní, u Jeffa Danielse mám takovej pocit, že roli napsali pro přesně pro něj, u Emily Mortimer jakbysmet a všichni ostatní rozhodně nezaostávají. Pokud udrží laťku nasazenou v prozatím odvysílaných pěti dílech, tak se pro mě možná změní moje seriálová Top 3. Konec čtvrtýho dílu byl, velmi stroze řečeno, silnej jak noha od kulečníku. ()

johny89

Po zhlédnutí pilota super! Obzvlášť ten proslov :) Po zhlédnutí druhého dílu je to slabota a asi se nebudu díval dál. ()

Lischai

Sorkinovsky upovídaná seriál s kulometným (a velmi vtipným) humorem a odkazy na reálné novinářské kauzy. Spíš než drama-drama mi to připadne jako komedie-romance-drama, trochu jako Office, jen s jiným druhem fórů. Není to Spotlight, jsou to spíš takové Gilmorky v novinách - ale ooo, funguje to skvěle. (Upraven žebříček nej seriálů.) ()

shyster

Sračka schovaná za kulometnými dialogy, které nikam nevedou, jen dokazují, že Aaron Sorkin se tu až moc zahleděl do svého scénáristického talentu. Negativa tu je dost, od dílů, které postrádají jakoukoliv gradaci, směšný americký patriotismus, veškeré dialogy končící řevem uprostřed sálu, aby se vidělo, že oni teď řeší něco strašně důležitého, přes otřesnou a na ránu čekající postavu Maggie a další karikatury a nijak se nevyvíjející postavy. U Studio 60 jsem to viděl ještě moc růžově, pak přišla Sociální síť a já si toho začal všímat, no a teď přišlo tohle. Prostě Sorkin není můj šálek kávy. ()

Elyssea

The Newsroom je seriál o tom, jak by měla vypadat "ta pravá" novinařina. Zcela očividně míří na liberálního diváka, už jen tím, že zclea netypicky pro americký seriál si hned v úvodní scéně dovolí tvrdě kritizovat USA přímo ústy hlavního hrdiny. "Naše země nevzkvétá", jako by říkal Will McAvoy, vzápětí otočí směr stanice ACN o 180 stupňů a začne dělat poctivou žurnalistiku. A kdyby se Newsroom opravdu držel pouze v redakci a ve studiu, byla by to vynikající podívaná. Jenže ona jejich "mise civilizovat" je trochu dvojsečná metoda. Na jednu stranu dává divákovi pocit, že cíle celé skupiny sympaťáků kolem McAvoye a Mackenzie McHale, jsou správné a stojí za to za ně bojovat. (A zejména v první sérii jim opravdu není těžké držet palce.) Jenže na druhou stranu z toho čpí to, co i z Willova úvodního projevu - blahosklonnost. Zprávaři z ACN jsou na své misi velmi často téměř nesnesitelně arogantní. Ohánějí se morální převahou a novinářskou integritou jakmile narazí na někoho, vůči komu se mohou snadno vymezit - zejména kolegům z bulváru nebo jen těm, kdo jim oponuje. V první sérii to značně vyvažuje vynikající a zábavná reportážní část. Jakmile se jde do redakce či studia a mluví se o věcech z nedávné minulosti, the Newsroom šlape jak má. Ve druhé sérii ale následuje odklon od menších reportáží a jede se po linii jediné stěžejní reportáže na celou sérii. Ve spojení s nelineárním vyprávěním se ale daří držet napětí a po třech dílech s pomalejším tempem se to konečně rozjede. Opravdový problém ale nastává v sérii třetí - opouštíme novinařinu. Opravdu, fiktivní námět k reportáži sice dá do pohybu kola celé série, ale není to vlastně vůbec zajímavé. Tady nejde o onu hru - kdo, jak, proč a jak to nejlépe odvysílat. Třetí série se doslova rochní v dokazování, že hrdinové z ACN jsou ti morálně na výši, protože přece drží pospolu a nejsou hyeny, které odvysílají vše za každou cenu. Kde ale třetí série nejvíce drhne je prostor, který dává vztahům v redakci. Romantické linky nejsou nic moc ani v těch prvních dvou. Tak proč jim dávat více času? Je pravda, že vztah Willa a Mackenzie je ústřední pro první sérii - jejich dynamika táhne zprávy správným směrem a jejich osobní vztah je komplikovaný, ale podstatný. Třetí série nabízí jen romantický instatní vývar - bez chutí a bez zápachu. Celkově mám dojem, že Sorkin a jeho spolupracovníci opravdu neumí napsat slušnou romantickou linku. Vztah nevztah Jima a Maggie je otravný od prvního do posledního dílu. Zejména Jim dostává jako postava kvůli tomu dost na frak. Nejlepším vývojem paradoxně prochází postava Dona Keefera. Hned od začátku je totiž divák manipulován k tomu, nemít Dona rád, protože ihned nekope za Správnou pětku. Postupně se ale mění v jednoho z mála členů osazenstva, který má co říct i na konci. Konci, který je mimochodem taková sbírka odfláklého scénáristického klišé, že nebýt toho, že jste jim dvacet dílů fandili, tak byste si těch zbylých šest ani nemuseli pouštět (a když už, tak jen scény se Sloan Sabbith). Newsroom ve své nafoukanosti vlastně pojídá sám sebe, což je ohromná škoda. Když se totiž točí jen kolem zpráv, je to bezkonkurenční podívaná. P.S. Emily Mortimer má můj nesmírný obdiv za to, že Mackenzie dokázaka uhrát na sympaťačku. Alison Pill jako Maggie už se to bohužel nepodařilo. () (méně) (více)

Lopic

Je to pecka. O prepsani serialovy historie bych zatim jeste nemluvil, ale kdyz to tak pude dal, muze se z toho stat jeden z nejvyznacnejsich serialu poslednich nekolika let. ()

TommyLeeJape

Vždycky jednou za týden či dva, když se ve mě probudí sebedestruktivní choutky a pustím si Televizní noviny na Nově, si se slzou v oku vzpomenu na Willa McAwoye, MacKenzie McHale a celý ten jejich zpravodajský tým, snažící se divákům přinést co nejhodnotnější informace. Novinářský idealismus, snaha bojovat proti komerčnímu, bulvárnímu, povrchnímu, stupidnímu, zbytečnému (vyberte si) zpravodajství, které naprosto zásadním způsobem sráží intelektuální úroveň diváků po celém světě, to je Newsroom. Lidé vedoucí boj s těmito větrnými mlýny jsou obecně považováni za cyniky, Sorkin se nám je ale snaží ukázat v poněkud optimističtějším světle. Zpravodajský model prezentovaný v seriálu je sice malinko utopický (bohužel), to ovšem nic nemění na tom, že mi postavy (a jejich boj) během pár dílu přirostly k srdci. Nerad bych také opomenul naprosto brilantně natočené dialogy (spíše slovní přestřelky), dodávající seriálu jakési nezaměnitelné kouzlo. První série - 90%, snad si to udrží kvalitu. ()

Dannysek4U

Tak uz si to asi muzeme rict: Tohle je elita!!!! Nesedli jsme si az v sedmy epizode, ale to asi nebude vina serialu jako spis narodni odlisnosti. ()

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy