Viktorie

TV spot 1
Velká Británie, (2016–2019), 22 h 47 min (Minutáž: 46–95 min)

Tvůrci:

Daisy Goodwin

Předloha:

A.N. Wilson (kniha)

Jenna Coleman, Daniela Holtz, Adrian Schiller, Catherine Flemming, Tommy Knight, Margaret Clunie, Anna Wilson-Jones, Eve Myles, Nell Hudson (více)

Série(3) / Epizody(25)

Seriál z dílny uznávané spisovatelky Daisy Goodwin, která je zároveň autorkou jeho scénáře, mapuje rané období vlády jedné z největších panovnic v dějinách. Velkolepý výpravný seriál s hvězdným hereckým obsazením, který čerpá ze skutečných událostí a podrobných deníků samotné královny, vykresluje detailní portrét její proměny ze spontánní osmnáctileté dívky v dospělou ženu, matku a panovnici Spojeného království Velké Británie. (HBO Europe)

adam9

Oproti The Crown méně politické, více vztahové a celkové někdy až s nádechem romantického dramatu. To je škoda, protože u The Crown je to vyvážené vše, a proto to hodnotím výš. Jinak ale naprostá spokojenost. Victoria je nádherná, Lord Melbourne neskonale charismatický a Albert je ten správný "Němec", který disponuje kromě velmi specifického šarmu a gentlemanství pořádným drajvem. Už se těším na další série, kde se snad dočkám plného startu průmyslové revoluce a celkového rozkvětu Anglie vůbec. ()

kri.tino

Remeselne zdatné, emocionálne. Na úroveň The Crown sa nechytá po žiadnej stránke. Oddychovka s bonusom (Jenna Coleman), ktorý určite poteší nejeden mužský pohľad. ()

Greg25

Moderní představa o viktoriánské Anglii a dějinách obecně prodchnutá značnou dávkou romantického hávu i pohádky. Je skvělé dozvědět se pár historických faktů příjemnějším způsobem než z učebnice, nic to ale nemění na faktu, že dobové historie (chování, společenské konvence, postavení, atmosféra, sociální stránka obyvatelstva i pojetí samotné Viktorie), té mimo fakta, tam moc nenajdete. A v některých místech to připomíná rodinnou soap operu, ani ne tak dějem, jako spíš kýčovitým pojetím. Vedlejší dějové linky postav jsou neskutečně mělké. 60% ()

Mlle

Jak jsem očekávala, Jeanna Coleman není zajímavou Victorií. Chápu, že celkem není nic moc co velebit, ale filmová postava by si zasloužila něco víc než jen prvoplánovou sebestřednost v jednotvárném provedení. Není tu ani stopy po melancholii, střídmosti, přísné sebekontrole, tvořivosti, introvertnosti i chronických problémech, jež utvářely Victoriin komplexní charakter, nejvíc mi tu pak vadí záměna patologické závislosti za nezajímavou nevyzrálost. Jako by Jeanna Coleman svůj charakter předem programově přizpůsobila harlekýnskému vyznění celého seriálu, což je jeho další minus. Šlo to jistě pojmout jinak, modelů se nabízí hned několik, například oslava mládí, jemuž se v časovém výňatku seriál věnuje, což je cesta, kterou se vydala například Sofia Coppola v Marii Antoinettě, tu jsme tu však také nedostali. A harlekýnů, kde si herci vyměňují pohledy a vzdechy, aniž by se k tomu odehrávalo cokoli lákavého na pozadí, je už všude zbytečně mnoho. Jeanně Coleman zdatně sekunduje setrvale zachmuřený Tom Hughes budící stálé obavy o mentální i fyzické zdraví. Nepovedené, povrchní, ploché. Jak jen proti této kostýmní romanci vynikají starší opusy plné příběhů a hloubky... ()

bllm

Kdo se těšila na romantiku v historickém hávu, ten bude rozhodně maximálně nadšen. Vzhledem k tomu, že se jedná o příběh skutečné a docela dost významné postavy britských dějin, čekala bych, že se děj zaměří podstatně víc na historii a politiku. Ale třeba se to trochu změní v dalším pokračování. Každopádně nemůžu tvůrcům upřít, že se jim ta romantika povedla, obzvláště ze strany Melbourna v podání Rufuse Sewella to jiskří nesmírně přesvědčivě a ta chemie mezi oběma postavami tam výborně funguje, láska mezi Victorií a Albertem už je spíš taková romantická. Krásná je i ústřední píseň. Co mi ale přijde naprosto mimo (stejně jako dalším komentujícím), je vedlejší linie o palácovém personálu. Příliš to připomíná Panství Downton, zatímco tam to dobře funguje, tady vůbec. Sem se malicherné hašteření a intriky služebnictva vůbec nehodí a je z toho jen taková naprosto zbytečná vata (navíc to působí, jako by chod královského paláce obstarávalo maximálně 6 lidí). Pokud chtěli autoři ještě nějaký vedlejší příběh, mohli se zaměřit třeba na dvorní dámy, nebo životy premiérů. ()

Ben Nevis

Pilot 80%: Herci super, kostýmy super, hudba super, ale scénář mi přijde takový univerzální až sterilní. Chybí tomu ruka umělce. Největší selhání začínající panovnice, že se spletla ohledně těhotenství? Čekala bych, že Viktorie udělá své vlastní chyby, ale na to je příliš ikonická. První série 90%: Od příchodu Alberta mě to začalo bavit víc. ()

anatheman

V podstatě takový vzdálený "prequel" k The Crown. :-) Celkově mě seriál bavil, ale hodnotil bych jej pouze jako lehce nadprůměrný počin. Začnu mínusy. Sice to nemá rozhodující vliv na výslednou známku, ale docela mi vadilo CGI. Opravdu ty scenérie viktoriánských měst působily neskutečně uměle. Toto provedení jsem akceptoval ještě u starších Tudorovců, zde bohužel nikoliv. Dalším záporem byl strašný pilotní díl. Těžko hledám horší úvodní epizodu. Na to, že měla skoro hodinu a čtvrt, se v ní skoro nic nestalo. Chápu tedy lidi, které by po jejím zhlédnutí opustilo nadšení pustit se do dalších částí. Také si myslím, že nebyla moc plodná snaha vytvořit ze seriálu pomyslný starší Downton. Mám na mysli ono parazitní prostředí služebných ve Viktoriině domácnosti. Charaktery v této oblasti totiž postrádají jakoukoli atraktivitu - především ve srovnání se zmíněným napodobovaným seriálem. Hlavně jsem neustále tekl, když jsem byl nucen dívat se na tu ohyzdnou křečkoidní megeru s zuby, co vypadaly jak druidská svatyně... Prostě fuj, byla prostě odporná. Nicméně ke kladům. Zkrátka seriál by byl mnohem lepším, kdyby se soustředil jen na Viktorii a její aristokratické frendíky. I když je jakákoli snaha přiblížit problémy doby odsunuta za kanál La Manche, marmeládové pasáže relativně fungují. Především tedy vztah Viktorie a Alberta. Celkově by se dalo říct, že kdyby byl seriál očesán o onu "Downton sekci", mé hodnocení by mířilo do výšin katedrálních kleneb. To by bylo i podpořeno především nádhernou představitelkou Viktorie - Jennou Coleman. V seriálu mi několikrát připomínala Natalii Dormer, když hrála Boleynovou... No, to je přeci nevyvratitelné pozitivum! :-) ()

sadlokan

"Veřejné mínění logikou neproslulo,milosti"Suché dialogy,přesné obsazení.Královna je úžasná. Ha.Teď jsem si všiml, že jsou tři série.Takže to vymění tu lahodnou Queen Victory?A nebude lord Melbourne.Tak to nevim. ()

Torpid

Romantická červená knihovna, která vědomě rezignuje na možnost vybudování nějakého hlubšího historického dramatu. Úvodní titulkový klip nelže, je to celé alelůůůjááá s krásným ksichtíkem jedné žabky. S02 - to co bylo v první serii na hraně , tak tady je to dost za. Knihovna notně červenější, děj každeho dilu bez nadsázky popsatelný jednou krátkou větou. Např. Tanec na bále s nemocným přítelem /s02e03/, nebo princ zjistí že je bastard a jde se vykoupat /s02e04/. Tohle je už výhradne pro hardcore fanoušky, co na to mají extra lalok mozkovej. ()

PEZ

Pôvodná mini-séria sa po obrovskom úspechu premenila na seriál, ktorý nedávno skončil druhou sériou a už tento rok sa môžeme tešiť na tretiu. Tvorcovia celkovo plánuju 5-6 sérii, takže je možné, že skôr či neskôr nahradí Jennu Coleman v roli Viktórie nejaká iná herečka. Tá odišla z Doctor Who len aby si mohla zahrať túto výnimočnú historickú postavu. Seriál vyniká parádnou kamerou a skvelými hercami. Spomínaná Jenna Coleman bola naozaj dobrou voľbou. V prvej sérii ešte hviezdil Rufus Sewell. Obidve série pojednávaju o určitých historických udalostiach, avšak gro je postavené na vzťahoch medzi hlavnými postavami. Seriál si udržuje úroveň a aj posledný celovečený vianočný špeciál potvrdil nasadenú laťku, takže rozhodne je dôvod počkať si na tretiu sériu. Uvidíme o koľko sa posunieme v čase dopredu. 8/10 ()

Idahou

Kvalitou rozhodně jeden z těch lepších seriálů. Ze začátku mě to dost táhlo, ale postupem času jsem ztrácel zájem. Doufal jsem totiž v trochu statnického dramatu, ale Victoria spíš nabízí to rodinné a ještě ani ne v tak intenzivní formě jako třeba Downtown. Střih mi občas přišel až moc ostrý, jinak kulisy, scény i postavy jsou fajn. ()

ER

Platí pro první sérii....vcelku koukatelný seriál,kterému ubližuje až okatě "kreslený" vizuál a trochu jalové dramatické momenty,které nedokáží vtáhnout do děje. ()

IrisHelenka

Rozjezd 1. série parádní, přibližně od půlky to začala být šílená nuda. Poslední díl jsem ani nedokoukala. Škoda, že si seriál neudržel své počáteční tempo. ()

clara.bow

Za mne osobně spokojenost...jasně proti gustu a tak dále, ale já osobně preferuji romantické drama a tento seriál jako konečně i např. Downton Abbey i když z pozdější Anglie mi poměrně vyhovuje. Pochvala patří i skvělému hereckému obsazení, kameře, režii a vůbec :-) ()