Black Panther: Wakanda nechť žije

• USA Black Panther: Wakanda Forever (více)

Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále T’Chally. Zatímco se obyvatelé Wakandy snaží přijmout svou další kapitolu, hrdinové se musí spojit a s pomocí Nakii (Lupita Nyong'o) a Everetta Rosse (Martin Freeman) vytvořit nový svět pro království Wakanda. (Falcon)

Trešlson

Jsem na pomezí mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale nakonec to oko přimhouřím. Na druhém Panterovi je vidět, že mu schází jeho hlavní tahoun a nevím, jestli Letitia Wright bude mít na to, aby tuhle sérii vedla. Ale přál bych jí (si) to. A proč váhání mezi třemi a čtyřmi? Na jedné straně tu je dost přemrštěná stopáž, přepálená akce a souboje, značně nezvládnutý poslední akt, nadužívání CGI, které mě opravdu hlavně při poslední bitvě nijak neoslnilo a Ironheart, která vypadá v brnění jak vnučka Optimuse Prima. Na té druhé je tu ale naprosto boží Angela Bassett (za mě pořád veliké divení, že to co mi v hlavě po druhém Panterovi zůstane nejvíc, je právě její výkon), zajímavý neažtakúplně záporák Namor, dramatická linka, která dost dobře fungovala (bohužel i díky tragédii, která se stala), opět výborný soundtrack a práce s tribal culture, která je minimálně stejně dobrá a zajímavá, jako v první díle. Bohužel zápory pro mě byly natolik rušivé, že jsem nad těmi čtyřmi musel opravdu hodně přemýšlet, ale už kvůli královně je tam pošlu. 7/10 ()

Rathalos

Tak po druhykrat tu mame Cierneho Pantera a tak ako prvy diel i druhy je zarukou kvality po kazdej stranke,jednoducho svet Marvelu ma ozaj bavi,tak aj Wakanda,len velikanska skoda,ze talentovany herec Chadwick Boseman zomrel,myslim,ze je to obrovska strata pre tento svet a nie len filmovy,ale i ten skutocny,nech odpociva v pokoji,no a co sa tyka hodnotenia,nie je o com rozmyslat...:⁠-⁠) ()

helloween93

Black Panther 2 byla první Marvelovka o které jsem uvažoval, že jí skipnu. Jednička mi nějak extra neoslovila a když jsem viděl stopáž sequelu, dlouho se mi do filmu nechtělo. Nakonec to vlastně nebyl špatný film, pravda, na můj vkus trochu dlouhý, ale příběhově zajímavý. Navíc divákovi představí další starou postavu Marvelu, a to Namora. Zajímalo mi, jak se tvůrci vypořádali se smrtí Chadwicka Bosemana a musím uznat, že vysvětlení jeho úmrtí je nejen důstojné, ale navíc je on a jeho odkaz jedním z hnacích motorů celého filmu. Největším mínusem je již zmiňovaná stopáž, která je místy ubíjející, hlavně v první polovině filmu. Z těch tří Marvelovek v roce 2022 byl BP 2 o kousek za druhým Strangem a o velký kus před Thorem 4. 3* ()

bery71

Rád bych tomu fandil, ale nějak se mi rozbila 'suspension disbelief' jednotka. Jestli je to o osobním prožitku ztráty, tak mi to přijde ploché a nedokázal jsem se na to napojit. Jestli je to o velkých politických soubojích v hyperrealitě, tak mi tam nedávají základní věci smysl (motivace jednotlivých stran, rozložení sil, pozice ve světě a na bojišiti). Jestli je to o vizuální akční zábavě, tak mi to přijde jako stokrát viděný vizuální bordel bez nápadů. Myslím, že nehodnotmím film ale sebe při sledování filmu. Připadám si jako nerudnej dědek, ale je to tak.  Props za záporáka. ()

NitroXcz

Já už opravdu nevím, třeba to přijde jen mně, ale dřív když vyšla nová Marvelovka, tak to byla velkolepá událost. Teď když vyjde nový film z tohoto superhrdinského světa, tak to je spíše zklamání nebo lehký průměr. Měl jsem problém s tím, kam Wakandu Forever zařadit. Samozřejmě Black Panther 2018 je co se týče po vizuální a hudební stránce bomba, tak u pokračování jsem takový pocit neměl. Zdálo se mi to všechno uspěchaný a na představení nového záporáka a jeho světa to byla poměrně krátká stopáž.  Je to pouze můj osobní názor. ()

Johny M.

Spíš než Black Panther se to mělo jmenovat Black Pussies; film je na svou stopáž až extrémně ukacenej, ale to nejspíš souvisí právě s tim, že je tam tolik ženskejch :D Přesto je to super podívaná a to finále od nástupu Pantera je fakt luxus. ()

HenryIvan

No, bohužiaľ sklamanie. Správy o tom, že sa jedná o najdospelejšiu, najvyspelejšiu a bohviečo ešte Marvelovku boli akosi skreslené. Najprv pozitíva. Možné spoilery. Soundtrack bol veľmi fajn, sedel mi tam a lahodil môjmu uchu, Namor bol ako záporák taktiež fajn, hlavne v dialógoch (k akcii sa dostanem, ale ani táto postava v nich extra nevynikla), bol som rád, že neskončil ako bežný antagonista v tomto univerze a herecké výkony boli rovnako tak primerané okolnostiam. Najväčším problémom, ktorý som mal, bol fakt, že má film nijak neoslovil a to ma až zarazilo. Čakal som veľkolepý film, plný emócií a chytro vyskladaného deja a urputnej akcie. Nedostal som skoro nič. Akcia bola často neprehľadná, generická a v neposlednom rade jej bolo primálo. Film na bez mála tri hodiny a akčných scén tam spočítate na jednej ruke. No, dobre, o akcii to až tak nebolo, ideme ďalej. Dej bol taký nijaký. Ono v podstate máme zápletku, ktorú sme už videli nespočetne veľa krát, dokonca aj v tomto vesmíre. Zlí majú na svoje konanie správne predpoklady, len ich realizácia je etický vadná a celkovo som sa pristihol, že má vyústenie nezaujíma. No a emócie. Tento film hral vyslovene na ne. Prvé ohlasy hovorili o emocionálnom zážitku, zimomriavkách a filme o strate. Áno, bol to film o strate, o strate súdnosti. Skonaním Bosemana a nutnosťou prekopať celý scenár Coogler stratil hlavu. Celý film je o tom, ako sa postavy vysporiadajú so stratou T'Challi, no ono to malo vibe hercov lúčiacich sa s kolegom a priateľom. Stačilo sa pozrieť ako to urobili v druhom Spidermanovi keď stratil Tonyho Starka, jednoducho ukázané, pochopiteľné, no nenaťahované. Na konci keď Shuri plače na bratom, mi napadla len jedna myšlienka, matka ti zomrela doslova pred týždňom, ale brata oplakávaš ako keby zomrel včera a nie pred vyše rokom. Dobre, zamerané hlavne na city a nostalgiu za Bosemanom, no problém nastal v tom, že divák ako ja, ktorý pozrel všetko čo v MCU je a aj tak nemám s postavou T'Challi alebo jeho hercom extra vzťah. Z Ameriky šli správy o plači hneď v úvodných scénach a o emóciách na maximum a síce mi bolo počas sledovania ľúto, že nás opustil, ale skôr som ľutoval herca a nie postavu a tu azda väčšina divákov nedokázala odlíšiť herca od postavy. Čiže žiadne slzy sa nekonali, nikto v sále nevydal zvuk či nárek. Jednoducho sme neboli dostatočne s postavou zviazaní. Pri Ironmanovi v Endgame to bolo iné, postavu ľudia milovali dekádu. Čiže, ak sme nedokázali emocionálne film prežiť, tak nás jeho hlavný motív minul a výsledkom je to, že film nedosahuje výšok nie len najlepšieho Marvel filmu za posledné obdobie, ale nedosahuje kvalít ani jednotky. Som tak zvedavý, aké budú finálne ohlasy, zárobok a aký odkaz po sebe film zanechá. Čakal som asi veľa, nedostal som skoro ani zlomok. Nepamätám sa, kedy som bol naposledy takto sklamaný. Ide sa však ďalej. ()

Razzor_82

"Já jsem Black Panther a jsem tady abych se pomstila." Značka Marvel u mě zemřela se zánikem Iron Mana. Od té doby považuji nápady tohoto studia za vyčpělé a generické. Do kina jsem musel vyrazit jako doprovod svého syna. Po smrti sympatického hlavního hrdiny převzalo štafetu černé káčátko Shuri. Jako postava mi přišla strašně nesympatická a nezajímavá. Ve svém oblečku z Vibránia se předvede až v samotném závěru. Kámen úrazu je opět slabý příběh. Další předlouhá čalamáda na jejímž konci vlastně zjistíme, že ten spor byl  zbytečný a dal se vyřešit i bez krveprolití. Záporák mi přišel nudný. Takový Aquaman z Wishe. Jediné co mě upoutalo byl podmořský svět a pěkná hudba. Jinak se snažilo všechno okatě tlačit na city. Nejvíc potitulková scéna. Hodně kecání a zoufale schází více akčních scén. Viděl v kině 4/10. ()

tomik99

Ryan Coogler měl před sebou nesmírně těžký úkol, který mu nemůže nikdo z nás závidět. Natočit sequel o postavě, kterou již nemůže použít. Smrt Chadwicka Bosemana zasáhla v srpnu 2020 každého fanouška Marvel Cinematic Universe a dostala již schválený film na nezáviděníhodné místo. Studio se rozhodlo herce nepřeobsadit a ani nevyužít jinak hojně využívané CGI. Nejen že Coogler nemohl tedy použít postavu, o které má celý film pojednávat, ale zároveň si uzavřel i další vrátka, což z druhého filmu dělaly prakticky nerealizovatel­ný film. Letitia Wright nemá tak silnou power-star jako měl Chadwick Boseman či možný Michael B. Jordan. I když nehraje vůbec špatně, celý film zkrátka a jednoduše neutáhla. A nepomáhá ji k tomu ani scénář, který ji nijak nebuduje a nepřipravuje ji na roli Black Panthera. Shuri se jím zkrátka stane, protože to tak scénář chce. O jiných postavách či vhodnějších kandidátech se ani nemluví. Fyzická příprava na danou roli je důležitým aspektem všech filmů. I roztomilá a stále se usmívající Natalie Portman podstoupila tvrdý trénink, aby v roli Lady Thor působila věrohodněji a hlavně uvěřitelněji. Letitii Wright ale zkrátka nového Black Panthera nevěříte. Herečka váží dvacet kilo i s postelí a její akční sekvence nebo páky s UFC šampionem působí zkrátka a jednoduše komicky. Wright nevypadá dobře ani po boku svých kolegyň, zvlášť v porovnání s Lupitou Nyong'o, která v kostýmu vypadá daleko komiksovějším a zdravějším dojmem. Suma sumárum Black Panther: Wakanda Forever je jen předraženou nudou, která se snaží vytěžit více ze svých nudných postav a bojí se na stranu dobra zakomponovat nového a možná i zajímavějšího hráče. Ryan Coogler dělá scenáristické kličky, jak se jen dá, jenže tato krasojízda mu na svahu nevychází. Sám musí porušovat svá vlastní pravidla s bylinou a předávat pochodeň někomu, kdo pro to neměl být ani určený a není na to (ani fyzicky) stavěný. Druhý film vlastně působí docela dobře, když uvážíte, jakou výchozí pozici snímek měl. Když se ale od tohoto všeho oprostíte, zbyde vám jen natahovaná nuda, která měla pokračovat v seriálu, ale ne tady. Více ZDE ()

geek.ondra

Dospělý, velkolepý, emocemi nabitý a dramaticky skvěle zvládnutý film. Coogler i napodruhé natočil jednu z nejlepších marvelovek a řadí tak nejen samotného Panthera ale i sám sebe k největším jistotám současného Marvelu. 8/10 ()

bararich8

Marvel je zpátky! Po různých pokusech a oddychovkách tu máme zase AAA titul, kde vše jede na jedničku a plus k tomu servíruje audiovizuální hody. I když to trvá skoro 3 hodiny, vůbec vám to nepřijde. Příběh je pěkně zabalený, odhaluje se nová civilizace, výborný záporák. Akce je skutečně vymazlená a radost pohledět, tomu hlavně pomáhá hudba s africkými prvky, která je neskutečná a v kině parádně vibruje a budí respekt. Dobře zahráno, nic nechybí, nic nepřebývá. Pár postav tam dodává špetku humoru a potitulková scéna doslova vyvolala v kině vřavu a potlesk ve stoje. 5* ()

dudunecek

Kdyby to nebyla Marvelovka, byl by to fajn film. Protože Coogler si umí pohlídat, aby ten film nejen vypadal osobitě v obrazech, akčních scénách a atmosféře, ale hlavně propsat ze scénáře všechny motivy a témata, které chtěl. Vývoj hlavní postavy je díky tomu to nejdůležitější a zdaleka nejzábavnější na celém filmu. Ludwig Göransson opět dokazuje, že je s tou hudbou úplně jinde a doufám, že opět si tu sošku odnese. Nejhorší je ovšem práce se záporákem a záporák jako takový. Namor je bohužel neskutečně necharismatický, divně vypadající týpek, kterej mě v první hodině tak brutálně nudil, že jsem se bál že usnu. Ostatně vysvětlení celé zničeho nic nové říše a jeho zapojení do příběhu je expozičně podle mě dost špatně zvládnutý. Nenáším špatnou expozici a tady se to scénáristicky úplně posralo. Rád bych dal víc, ale bohužel. Narozdíl od Thora 4 to funguje jako film a narozdíl od Strange 2 to zase funguje jako celek. Až teda na toho Namora. 6/10 ()

PEZ

Úprimne napíšem, že dve hviezdičky dávam s prižmúrenými očami. Prižmúrenými, lebo mám pocit, že ten film trval "forever"! Už chápem ten názov. Akože Marvel definitívne stratil cit a aj víziu kam ďalej. Čím menej nápadov tvorcovia majú, tým dlhšie ich robia. Asi aby tým množstvom minút dali pocit, že koľko sa toho vo filme stalo. Čo na tom, že sú tam asi štyri 5-minutové nudné hudobné klipy (fakt som mal miestami pocit, že sledujem MTV), alebo že sa niekoľko minút pohybujeme na morskom dne v dokumentárnom štýle National Geographic. A hľadať logiku v scénach či dialógoch može spôsobiť ťažké poškodenie mozgu, takže to radšej ani neskúšajte. Chce to byť sexi a inteligentné, ale je to corny a povrchné. A všetko len nie inteligentné. Záverečné citové vydieranie v podobe archívnych záberov zosnulého Chadwicka Bosemana ešte viac zanechávajú trpkú chuť na jazyku. Ako, vážne netuším prečo má táto prázdnota 161 minút. Bŕŕŕŕŕ. PS: zúfalosť Marvelu podtrhuje taký jeden malý detail - po titulkoch nenasleduje žiadná scéna. Huh. ()

Pichloza

Marvel se rozhodl čtvrtou fázi zakončit emocionální poctou zesnulému králi Chadwicku Bosemanovi a za mě se mu to povedlo parádně. Je to správně emocionální a vážné(řekl bych že je mi zvláštní že po komediích s krátkou délkou ve stylu Love and Thunder, Ms. Marvel a She hulk mají lidi opět problém a tentokrát je to prej moc vážné, nudné, dlouhé a že je to patlanina, ale už mi to zvláštní vlastně nepřijde. Dneska diváky nejde uspokojit skoro vůbec) a člověk cítí u všech postav(obzvlášť Shuri a Ramonda) bolest a smutek které prožívají. Letita Wright jako Shuri je v hlavní roli skvělá a spolu se perfektním Tenochem Huertou jako záporákem a antihrdinou Namorem dokážou utáhnout hravě celý film. Řekl bych že se tu i skvěle povedlo uspokojit obě strany kdy někteří chtěli aby Shuri byla novým Pantherem a druhá chtěla aby byl T'challa přeobsazen. Coogler tu jako režisér opět dokazuje že dokáže dobře pracovat s postavami, akcí, balancovat mezi vážností a netlačeným humorem a hlavně prací s kulturou kterou má v malíku a kromě africké kultury dokáže rozvinout i novou kulturu v podobě aztécké kultury a města Talokan, který za mě na ve všem překonali Aquamana a jeho světélkující a neuvěřitelně průzračnou atlantidu. Vše je to zároveň dokonale podtrženou výbornou hudbou, kterou má série o Wakandě z MCU asi nejlepší. Co se týče záporů určitě bych něco našel (občas slabé CGI, vyšumnění linky o hladovění ostatních národů po vibrániu nebo linky s Valentionou De Fontaine), ale celkově mám furt z této pocty Bosemanovi takovou radost a zároveň depku že tomu těch pět hvězd nechám. Jen pokračujte v těchto silných příbězích o rodině, odkazu a představování jiných kultur dál Feige, Cooglere a ostatní. ()

Grimlok

Je to zbytečně dlouhý a málo osudový. Úmrtí krále a Black Panthera je vlastně jenom taková střední nepříjemnost. Aquaman je trubka a Namor dvojnásobná. Motivace naprosto stupidní a ještě je to takovej ubožák, že mu jde o život puberťačky. A Shuri jako Black Panther, to jako fakt ne, to nejde. ()

Komar55

Film je to v celku dobrý. Je tu sice pár trapných vtipů a na můj vkus místy až moc depresivní atmosféra a zdlouhavost, ale to vše jsem ochoten přehlédnout, pokud má film smysluplný scénář dobré charaktery a zajímavou zápletku. To vše za mě druhý Black Panter splňuje na jedničku. Dohromady to však není žadný zázrak a žádná "černá" ovce mezi ostatnímy Marvel filmy. Snaží se to tvářit chytře a komplexně a to se mu né vždy daří. Je to zkrátka průměrný block-baster se špetkou něčeho navíc. To NĚCO navíc pro mě do tohoto snímku přináší vinikající záporák Namor a Talocanská kultura, která na mě působí stokrát lépe a zajímavěji, naž Wakanda v prvním Black Pantherovi. Když přehlédnu otřesnou finální CGI bitvu, je to pro mě jedna z lepších Mrvelovek tohoto roku. 7,5/10 ()

Daiker

Po dvou letech konečně pořádná Marvelovka..... Marvel opět dokázal to co DC neuměl. Ukázat nám vodní svět (národ), který je úžasný a není umělý (digi bordel) jako Aquaman. Stylizace filmu je na vysoké úrovni, triky taky. Příběh je zajímavý a bavil jsem se od začátku až do konce.... Doufám, že filmy 5. fáze budou všechny na úrovni Panthera a nebude se opakovat divnost, nuda 4. fáze.... ()

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři

04.09.2023

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou