Reklama

Reklama

Podstata strachu

(seriál)
  • USA Fear Itself
Horor / Povídkový
USA / Kanada, (2008–2009), 9 h 7 min (Minutáž: 41–44 min)

Tvůrci:

Mick Garris

Hrají:

Jeffrey Pierce, Rachel Miner, Mircea Monroe, Eric Roberts, Cynthia Watros, Clifton Collins Jr., Colin Ferguson, Josie Davis, Nicole Leduc (více)
(další profese)

Epizody(13)

Obsahy(1)

NBC začalo natáčet natáčet třinácti dílný seriál hororových povídek. Producenti svůj seriál vychvalují a prý bude děsuplný. Natáčení jednotlivých dílů se chopili známí režiséři, kteří už mají nějaký ten horror na svém kontě. Např. Stuart Gordon (Mistři hororu, Dagon), Brad Anderson (Mechanik), Mary Harron (Americké psycho), Breck Eisner (Creature from the Black Lagoon), Darren Bousman (Saw II, III a IV), Ronny Yu (Chuckyho nevěsta), John Landis (Americký vlkodlak v Londýně), Larry Fessenden (Jaws).... a další. (LIVINGDEAD)

(více)

Recenze (38)

BoredSeal 

všechny recenze uživatele

Televize je v poslední době poměrně otevřené médium, kde vznikají výborné i odvážné projekty jako např. 24 hodin. Předchůdce Fear Itself, Masters of Horror měl kontroverzní ohlasy, ale jeho hlavní klad byl, že jednotlivé epizody byly zcela osobité, podle kultovních režisérů. Tady nám přibyla cenzura nebo spíš celková utlumenost, projektu chybí dobré nápady, nízkorozpočtovost stříká z obrazovky až na gauč (v dílech 4 a 5 hrdinky pobíhají prakticky ze schodů nahoru a zpátky nebo z kostela ven a dovnitř). K tomu přidejte otřepané nápady (upíři, zombie...) a příšerně trapné a očekávatelné zvraty na konci a fakt, že kromě Stuarta Gordona tu žádní opravdoví Masteři horroru nejsou. Jedinou epizodou, která mě pobavila je 03. Family Man - zajímavý nápad, bezva herci a slušný konec. Jinak se na tenhle seriál ani nedívejte. (hodnotím do sedmé epizody) ()

dubinak 

všechny recenze uživatele

01x01 The Sacrifice Velice pěkné překvapení a první dojem byl víc než dobrý. Doufejme, že si to producenti s tou fantazií udrží a připraví nám podobně i další díly. Tak trochu upírská epizoda s velice šikovnými maskéry. 80% 01x02 Spooked Pěkně nám to kleslo. Absolutně nesmyslná báchorka o domě, který vám předhazuje vašeho kostlivce ve skříni. Nic na tom nebylo strašidelné a nudou jsem u toho málem usla. Konečná scéna je už pak jen úlevou pro všechny. 55% 01x03 Family Man Asi nejlepší epizoda vůbec. Pěkně zapeklitá situace, ta výměna těl. Tato epizoda byla trochu míchlá s dramatem, ale to mi nevadilo, všechno to pak hezky zapadalo jako ozubená kolečka. 95% 01x04 In Sickness and in health Utahané jak já nevím co. Celou dobu se tam dělo velké hnědé a pointa byla víc než předvídatelná. 40% 01x05 Eater Nevím, jestli se mi to spíš líbilo nebo nelíbilo. Každopádně herci by si zasloužili pěknejch pár na zadek. 50% 01x06 New Year's Day Nuda, trapná nuda. Tu hlavní herečku nemám vůbec ráda a to je další faktor, proč mě tento díl otravoval od začátku do konce. Pointa působila jako pěst na oko, i když se producenti fakt snažili udělat velký boom. 55% 01x07 Community Zprvu šíleně nudné, pak ještě nudnější, ale konec si trošičku vylepšil celkový dojem. Hned od počáteční scény jsem ale, s mým pozdějším údivem, odhadla, co se tam přesně bude dít. Námět jak z Totally Spies a proto to bylo trapné až do nebes. 35% 01x08 Skin & Bones Aspoň něco osvěžujícího po té věčné hrůze. Dialogy teda mohli být peprnější, ale hlavní záporák se mi velice líbil. Ty rysy pravěkého muže mě dokáží docela děsit. 70% 01x09 Something With Bite K tomuhle se snad ani nemá cenu vyjadřovat. Jedno velké WTF s naprosto kreténským příběhem, který se mi doufám vymaže co nevidět z hlavy. 20% 01x10 Chance Týpkovi zmizí odraz v zrcadle a pak ho potkává jako své druhé horší Já. Taky velká trapárna, která nebrala konce. 30% 01x11 The Spirit Box Konečně o něco živější díl, kde jsem se párkrát fakt lekla. Vcelku mě to po celou dobu bavilo. Pointa pak působila trochu přitažená za vlasy, ale protentokrát budu mírná. 70% 01x12 Echoes Že já mám vůbec zapotřebí se na tohle dívat. Nic hororového jsem tam teda nepotkala a příběh byl pěkně postavený na hlavu. 20% 01x13 The Circle Trochu toho mystéria na konec. Nuda, nuda a zase nuda. Kdyby nebylo té šílené pointy, možná bych hodnocení zvýšila. 45% A konečný verdikt: S antologickým seriálem už nechci mít hodně dlouho nic společného. První díl navnadil, ale pak jsme dostali do nebe volající krávovinu. Tři velmi slabé hvězdy. ()

Reklama

Campbell 

všechny recenze uživatele

The sacrifice - 4/5, Spooked - 4/5, Family man - 3/5, In sickness and in health 1/5, Eater 4/5, Community 3/5, Something with bite 5/5, New year´s day 2/5, Skin & bones 5/5, Chance 3/5, The spirit box 3/5, Echoes 3/5, The circle 3/5..... O hodně slabší seriál než Masters of horror, ale své klady to rozhodně má. Pár dílů je neobyčejně špatných jako třeby Dokud nás smrt nerozdělí který je ukecaný a zápletka za nic nestojí. Nebo tu jsou naprosté bomby jako třeba Something with bite. Nejvíc se mi líbí samotná uvodní písnička Lie Lie Lie, hudba je vlastně jako samostatná poměrně dobrá, stejně jako herci. Sice pár dílů je naprosto tragicky zahranej jako třeby díl New year day´s kterej co se hraní týče za moc nestojí. Eric BAlfour ve 12 díle je ďábelský, stejně tak mě překvapil Eric Roberts ve Spooked. Nevím jestli mám dát 3* nebo 4*. Původně měly být 3* s ohledem na kvalitnější Masters of horror, ale protože takovýhle seriálu zrovna moc není tak s milostí 4*. ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

1x01 The Sacrifice: Docela zdařilý první díl nové hororové série (tzn. není to žádný průšvih), jež navazuje na Masters of Horror (jen na jiné televizní stanici). Námětem (i kvalitou) se The Sacrifice nachází někde na pomezí Hostelu a 30 dní dlouhé noci, samozřejmě v televizním zpracování. Epizoda hororové fanoušky rozhodně neurazí, já se po těch 42 minut bavil celkem dobře. 65% 1x02 Spooked: To nám ta kvalita tedy rychle upadá. Tato epizoda je v podstatě klasickou báchorkou o strašidelném domě, okořeněnou revange zápletkou a tajemstvím z dětství. Nezní to moc originálně, což? No a taky že není. A aby toho nebylo málo, herecké výkony jsou zde velice slabé a dialogy téměř trhají uši. 30% 1x03 The Family Man: Nejedná se sice o nijaký zázrak, ale po předchozí velice špatné epizodě ve mě třetí díl zanechal spokojenost. Originalitou neoplývá, ke kladnému dojmu přispívá především nádherně cynický závěr (i když jsem ho čekal). 60% 1x04 In Sickness and in Health: Strašně utahaná epizoda, která má k hororu na míle daleko. Totálně bez stylu, nemastná, neslaná, ale za to s docela vynalézavou pointou. Poslední dvě sekundy to opravdu celý obrátí na hlavu, že po nich musí člověj přemejšlet, jestli to nakonec vůbec dává smysl. Dává, ale místy to drhne. 45% 1x05 Eater: Zatím rozhodně nejlepší epizoda, ačkoli taky má své rezervy. Chtělo by to trochu vynalézavější scénář a vyhrocenější finále, lepší herci by taky nebyli na škoda. V rámci tohoto seriálu špička, na nejlepší díly MoH se ale nechytá. 70% 1x06 New Year's Day: Docela milé překvapení, objevil se další hororový díl. Vcelku napínavé scény z města obsazeného zombíky jsou prokládány neskutečně otravnými flashbacky. Závěrečná pointa sice působí dojmem "chceme šokovat za každou cenu" a je tak trochu vycucaná z prstu, no ale aspoň něco. Epizoda, na které je nejmarkantněji znát, kdo ji režíroval (jestli je to dobře si rozhodněte sami podle svého vztahu k D.L.Bousmanovi). 65% 1x07 Community: Strašná nuda bez jediného zajímavého nápadu. 25% 1x08 Skin and Bones: Celkem ucházející epizoda. V rámci tohoto seriálu nadprůměr, obecně však průměr. 60% ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

01 The Sacrifice [Breck Eisner] Jo, tohle je poměrně povedená upířina. Povedená hlavně v tom, že to, že je to upířina zjistíte až někdy ve třetí třetině. Když to vyšlo najevo, jsem si řekl, že je to v prdeli, protože upířiny nějak nemusím, ale světe div se, ono to bylo dobré i potom. **** 02 Spooked [Brad Anderson] Zápletka je už stokrát sežvýkaná a vylouhovaná, ale tohle sté první provedení nebylo zase tak špatné. Pohybující se graffity byly dost dobrý. A Eric Roberts není zase tak špatný herec, jak by se mohlo zdát, rozhodně mě baví více, než jeho ségra. *** 03 Family Man [Ronny Yu] Myslím že už jsem tu, u hororového seriálu Masters of Horror, psal, že některé filmové hororové povídky bych si strašně rád přečetl jako povídky, protože v psané formě, kde je spousta prostoru dáno vlastní představivosti čtenáře, by fungovaly skvěle a měly by tu patřičnou atmosféru tajemna. To je případ i tohoto dílu. Dokážu si představit, jak skvěle by to mohlo být napsané jako povídka a jak by to na mě při čtení působilo a zaujalo to. Nápad o prohození těl není vůbec špatný, stejně tak vyvrcholení. Jenže to jsou jediná dvě místa tohoto dílu, kde je nějaká atmosféra a má to něco společného s hororem. Zbytek, a je ho tak 80% celého snímku, je bez jakékoliv atmosféry, nic se v něm neděje, jen se tam pořád mluví, není to vůbec hororové a celkově to působí jen jako nudná vata mezi začátkem a koncem. * 04 In Sicknes and in Health [John Landis] Ne, ne, ne a ne. Aby někdo zvládl podobný druh příběhu, který já osobně moc nemám rád, musí mít v malíčku hlavně logiku, aby to všechno až k dojde k závěrečnému postavení na hlavu retrospektivně sedělo, dávalo smysl a aby to neodhalilo nelogické chování a scény. A to se jak scénáristovi, tak Landisovi jako režisérovi vůbec nepovedlo. Nejen, že je jejich příběh hóóóóóóódně nudný, ale navíc je to jedna nelogická chyba a nelogické chování vedle druhého. Příběhy, které stojí a mají svou sílu na/v závěrečném postavení na hlavu zvládali Poe a Bierce, jenže ti k tomu používali psanou formu vypravování příběhu. Říkám to nerad a spousta známých mě za to určitě zkritizuje za politicky nekorektní připomínku, ale jediné, co na tomhle díle něco stálo, byla představitelka nevěsty. Odpad. 05 Eater [Stuart Gordon] Kanibalský čaroděj je docela hustá postava, tlustej strážník poměrně zábavnej, strážnice zajímavá svými kérkami a oblibou hororů a.... a celý příběh není zase tak strašnej. Oproti dvěma předcházejícím dílům je na to až radost koukat za návrat k hororu. *** 06 New Year´s Day [Darren Lynn Bousman] Tenhle díl mě potěšil hlavně v jedné věci, dokázal, že i v zombie subžánru žánru jde (v rámci možností) ještě vymyslet zajímavý příběh s překvapivou pointou. Navíc je zde patrný návrat ke starým zombie (vznikají a chovají se tak, jak jsme na to zvyklí z prvních zombie filmů). Co se mi naopak nelíbilo, byla často roztřešená kamera a na můj vkus až moc rychlé střihy. Ale jinak, nechtěl bych mít takovýhle novoroční den. **** 07 Community [Mary Harrow] Další variace na dokonalou společnost, která se ukáže být ve své dokonalosti nedokonalá. Trochu mi to připomělo Stepfordské paničky, ale tady tu pipinu, která ve své touze vychovávat děti v „dokonalé“ společnosti přehlíží zjevné ukazatele, že něco není v pořádku, k tomu nikdo předělávat nemusel, ta do toho šla sama a dobrovolně. Docela dobře zpracovaná ta destruktivní stránka lásky, kdy pro ni člověk obětuje všechno, včetně své svobody, racionálního ducha a jen tak jako bonus nepřímo i své nohy. Tady se ta děsivost plíží jakoby v pozadí, není nějak zjevná, jen naplno zařve, když začnete popuštět uzdu svým myšlenkám o tom, co vidíte a jak by jste to vnímali vy. Jako negativum vidím na větší rozpracování zápletky (a pozadí fungování či ochranných prvků komunity před světem „z venčí“) krátkou stopáž, takhle to působí trošku nelogicky a spíchnuté horkou jehlou. *** 08 Skin and Bones [Larry Fessenden] Tohle je zásah přímo do černého. Parádní příběh, skvělá zápletka, wendigo opravdu parádní. Koukal jsem na to za tmy a docela jsem se ho i bál. Při první lekačce jsem leknutím vyklopil večeři, naštěstí to byla jen vánočka, tak to nenadělalo mnoho škody. Opravdu zážitek. ***** 09 Something with Bite [Ernest Dickenson] Vlkodlaky né. Byla by to již stokrát recyklovaná vlkodlačí nuda o tom, jak někoho pokouše vlkodlak, tady navíc ne moc dobře hozená do komediálního hávu, nebýt dvou věcí – hodně povedené vlkodlačí masky a netypické zápletky a pointy, která se ale projeví až v druhé půlce. Po většinu času je to ale nuda. * 10 Chance [John Dahl] Hodně nepovedený pokus o psychologický horror s v poslední době poměrně oblíbenou a již dost vyžilou pointou. O co jde se dozvíte strašně rychle a dost nepovedeným způsobem – jestliže v napjaté situaci potkám sám sebe a vůbec nic to se mnou neudělá, pak je to špatně a nebo z toho vyplyne přesně to, co z toho nakonec vyplyne, a zjistit to v prvních patnácti minutách čtyřicetiminutového příběhu je dost průser. Pakliže In Sickness and in Health dostal odpad za to, že blbě a nepovedeně odvyprávěl za jistých okolností zajímavý příběh a pointu, tohle dostává odpad za to, že se to pokusilo odvyprávět (a na čtyřiceti minutách!!!!) něco, co za to vůbec nestojí a nemá to žádnou hodnotu. Odpad 11 The Spirit box [Rob Schmidt] Vcelku příjemná teenagerovská duchařina, která sice trochu klišovitě plácá dohromady vše, co nabízí současný teenhorror, včetně laciných lekaček, ale i přesto z toho dokáže uplácat slušný průměr. I díky příjemnému herectví Anny Kendrick. 2,5* 12 Echoes [Rupert Wainwright] Příběh plný šílenství, opakující se historie a nepřetržitého deja vu zaujme ani ne tak ne moc originální a předvídatelnou zápletkou, jako spíše provedením, chvályhodným a povedeným retro duchem a postavou Maxe, to jeho šílenství je takřka realistické. Ani se mi nechce věřit, že Karen a Zeldu hraje jedna a ta samá herečka. Zelda je mnohem přesvědčivější. *** 13 Circle [Eduardo Rodriguez] Od posledního dílu jsem toho již mnoho nečekal a snad právě proto jsem byl mile překvapen. Nepokoušejte se nasrat zhrzenou milenku, obzvláště, pokud praktikuje černou magii. Povedená horrorová jízda plná (na televizní produkt) povedených triků, horrorových propriet, se zajímavou zápletkou, ucházejícím tempem a magicky horrorovou atmosférou. Opravdu důstojné zakončení předčasně ukončeného horrorového seriálu. 4**** Podtrženo sečteno, nedopadlo to zase tak špatně jak jsem si po přečtení recenzí a komentářů myslel. Nečekal jsem další Master´s of Horror. Často ani nevadila absence krvavějších scén či erotiky (spíš to u některých příběhů funguje jako důkaz, že i bez toho lze udělat dobrý horor). Minimálně u prvního dílu a u toho se zombíkama jsem byl mile překvapen, že i zrovna u těchto v poslední době již notně vyčerpaných subžánrů horroru lze vymyslet dobrý příběh a dobře ho natočit. Mimoto to má dobrou hudební znělku, minimálně do toho okamžiku, než tam začně zpěvák System Of A Down halekat jak na lesy :-). () (méně) (více)

Galerie (86)

Zajímavosti (2)

  • Autorem skladby "Lie Lie Lie" doprovázející úvodní titulky je Serj Tankian, zpěvák skupiny System of a Down. Skladba se nachází na jeho prvním solovém albu "Elect the Dead". (kukentipla)
  • Všechny epizody byly vysílány v Polsku, Rumunsku, České republice, USA a jsou k dispozici na FEARnet. (Chatterer)

Reklama

Reklama