poster

Podstata strachu (TV seriál)

 • USA

  Fear Itself

Horor / Povídkový

USA / Kanada, 2008–2009, 9 h 7 min (Minutáž: 41–44 min)

Tvůrci:

Mick Garris

Hrají:

Jeffrey Pierce, Rachel Miner, Mircea Monroe, Eric Roberts, Cynthia Watros, Clifton Collins Jr., Colin Ferguson, Josie Davis, Nicole Leduc, James Roday, Maggie Lawson, Marshall Bell, Sonja Bennett, Pablo Schreiber, Michelle Molineux, William B. Davis, Christie Laing, Elisabeth Moss, Russell Hornsby, Stephen Lee, Stephen R. Hart, Niall Matter, Brandon Routh, Jack Noseworthy, Brooklyn Sudano, Cory Monteith, Brett Dier, Lawrence Gilliard Jr., Briana Evigan, Liam James, Victoria Pratt, Wendell Pierce, Charlie Hofheimer, Melanie Nicholls-King, John Pyper-Ferguson, Barbara Tyson, Walter Phelan, Jessica Parker Kennedy, Gerard Plunkett, John Billingsley, Eric Keenleyside, Shiri Appleby, Jesse Plemons, George Buza, Molly Hagan, Cole Heppell, Camille Guaty, Aaron Stanford, Johnathon Schaech, Doug Jones, Ethan Embry, Brad Kelly, Shelene Yung, Zulay Henao, Stephen Martines, Brent Stait, Samantha Hill, Gillian Barber, Jordan Schartner, Terence Kelly, Sarah Deakins, Jesse Frechette, James D. Hopkin, Sean Hoy, Brendan Prost, J. LaRose, Ellen Ewusie, Campbell Lane, Tom Carey, Sophie Monk, Issei Sagawa, Tom Edwards, Stephen Lobo, Bonita Friedericy, Gordon Tootoosis, Julian Christopher, Paula Jai Parker, Fulvio Cecere, Meshach Peters, Christopher Redman, Nathaniel Arcand, Vondie Curtis-Hall, Christine Chatelain, Ricardo Betancourt, Anna Kendrick, Martin Donovan, Mark Pellegrino, Eric Balfour, Ashley Scott
(další profese)
 • SOLOM.
  ***

  Konečně jsem měl možnost kompletně shlédnout tuto hororovou sérii a musím říct, že Podstata strachu je určitě slušnou sérií, která by si určitě zasloužila větší diváckou pozornost. Jednotlivé epizody jsou opravdu rozmanité, každý si v nich určitě najde svůj oblíbený příběh (záleží na tom, jaké hororové odvětví preferujete). Samozřejmě že mají i různorodou kvalitu, ale naštěstí se tu většina dílů pohybuje okolo průměru, který neurazí. Některé jsou lepší – jiné horší, ale žádný není dle mého absolutní katastrofa. Nejvíce se mi líbil osmý díl (Skin and Bones), ale ani první (The Sacrifice), pátý (Eater), dvanáctý (Echoes) a poslední (The Circle) nejsou vůbec špatné – lehce nadprůměrné. Každý z nich mě zaujal něčím jiným (některý slušnou atmosférou, jiný svým pojetím, další hereckými výkony). Pak tu máme další slušnou várku průměrných kousků, které měli na to, aby byli lepší, ale tvůrci z nich prostě nedokázali vymáčknout všechen potenciál. No a samozřejmě jsem tu narazil i na pár jedinců, které mě neoslovili skoro vůbec (In Sickness and in Health a Chance). Ostatně o tom jsem se trošku podrobněji rozepsal u jednotlivých dílů. Nicméně zklamán určitě neodcházím, ba právě naopak. Určitě se k této sérii ještě někdy v budoucnu vrátím.(1.6.2018)

 • GigaPudding
  ****

  1.The Sacrifice - Zajímavý rozjezd a docela i napětí a rozhodně lepší než rozjezd masters of horror i když je to pořád jen tak na *** // 2.Spooked - Napínavá povídka o strašidelném domě, které ke konci trochu dochází dech a herci začínají vypadat, že trochu neví, ale má to celkově slušnou skoro hellraiserovskou atmosféru (ale bez gore a démonů) takže **** // 3.Family Man - Napínavý převtělovací thriller se slušným obsazením, zápletkou zábavnou i přesto že je víceméně konverzační a sice trochu čekaným, ale jinak super koncem ***** // 4.In Sickness and in Health - Zábavně udělaný začátek slibující buď něco hustého nebo něco komediálního, ale to se všechno hned rozplizne v takový naháněcí průměr a konec taky moc nepřekvapí, slabší *** // 5.Eater - Pěkně napínavý voodoo slasher, ale točí se pořád tak nějak dokola dokud nepřijde nějaká změna až na samotném konci, takže jen **** // 6.New year's day - Zajímavě jinak pojatý zombie film se fajn novým nápadem, co jsem v zombie filmech ještě neviděla a konec to má super :) ***** // 7.Community - Námět je docela fajn, ale jde to pořád tak nějak odnikud nikam až je najednou tak nějak očekávaný konec *** // 8.Skin and Bones - Našlápnutý kanibalský příběh s lekačkami, honičkami a nejspíš i největší mírou násilí z celého Fear itself :) ***** // 9.Something with Bite - Vtipná vlkodlačí komedie s vkusnými vtipy, sympatickým měnícím se hlavním hrdinou a pohodovou hudbou ***** // 10.Chance - Pointa se dá odhadnout hned, vzhledem k tomu, kolikrát už tohle bylo zpracované, ale tady s tím nenaložili nijak zvlášť napínavě ani zábavně a ani to ve výsledku nemělo žádný pořádný cíl, takže nejslabší díl Fear itself ** // 11.The Spirit Box - Slušný duchařský příběh, který je ale rozřešený trošku jednoduše a přímočaře, úplný závěr tohoto dílu ale aspoň trošku postraší :) **** // 12.Echoes - Zábavná a napínavá reinkarnační skorodetektivka trochu se podobající chocolate, ale tady mají vize někoho jiného větší smysl a význam pro příběh, závěrečné rozuzlení ale nakonec přece jen překvapí i když se to celou dobu může zdát jinak :) takže trošku slabší ***** // 13.The Circle - Čardějnický námět zpracovaný do asi nejstrašidelnějšího dílu Fear itself podobnému trochu temnotě a trochu rec, potěší i konec i když se dá odhadnout příliš brzo :) ***** ///// Fear itself je jako celek dělaný pro přístupnější publikum, takže násilí tu není tak explicitní jako v masters of horror a není tu vůbec žádná nahota, a proto z toho asi nebudou nadšení ti co chtějí něco stejného jako masters of horror, ale pokud má člověk chuť na hororové povídky spíš než jen na gore, tak tu může vidět, že se to dá dělat zábavně i bez jehel v dásních, pastí na mývaly a podobných chuťovek. :)(24.6.2010)

 • J*A*S*M
  ***

  1x01 The Sacrifice: Docela zdařilý první díl nové hororové série (tzn. není to žádný průšvih), jež navazuje na Masters of Horror (jen na jiné televizní stanici). Námětem (i kvalitou) se The Sacrifice nachází někde na pomezí Hostelu a 30 dní dlouhé noci, samozřejmě v televizním zpracování. Epizoda hororové fanoušky rozhodně neurazí, já se po těch 42 minut bavil celkem dobře. 65% 1x02 Spooked: To nám ta kvalita tedy rychle upadá. Tato epizoda je v podstatě klasickou báchorkou o strašidelném domě, okořeněnou revange zápletkou a tajemstvím z dětství. Nezní to moc originálně, což? No a taky že není. A aby toho nebylo málo, herecké výkony jsou zde velice slabé a dialogy téměř trhají uši. 30% 1x03 The Family Man: Nejedná se sice o nijaký zázrak, ale po předchozí velice špatné epizodě ve mě třetí díl zanechal spokojenost. Originalitou neoplývá, ke kladnému dojmu přispívá především nádherně cynický závěr (i když jsem ho čekal). 60% 1x04 In Sickness and in Health: Strašně utahaná epizoda, která má k hororu na míle daleko. Totálně bez stylu, nemastná, neslaná, ale za to s docela vynalézavou pointou. Poslední dvě sekundy to opravdu celý obrátí na hlavu, že po nich musí člověj přemejšlet, jestli to nakonec vůbec dává smysl. Dává, ale místy to drhne. 45% 1x05 Eater: Zatím rozhodně nejlepší epizoda, ačkoli taky má své rezervy. Chtělo by to trochu vynalézavější scénář a vyhrocenější finále, lepší herci by taky nebyli na škoda. V rámci tohoto seriálu špička, na nejlepší díly MoH se ale nechytá. 70% 1x06 New Year's Day: Docela milé překvapení, objevil se další hororový díl. Vcelku napínavé scény z města obsazeného zombíky jsou prokládány neskutečně otravnými flashbacky. Závěrečná pointa sice působí dojmem "chceme šokovat za každou cenu" a je tak trochu vycucaná z prstu, no ale aspoň něco. Epizoda, na které je nejmarkantněji znát, kdo ji režíroval (jestli je to dobře si rozhodněte sami podle svého vztahu k D.L.Bousmanovi). 65% 1x07 Community: Strašná nuda bez jediného zajímavého nápadu. 25% 1x08 Skin and Bones: Celkem ucházející epizoda. V rámci tohoto seriálu nadprůměr, obecně však průměr. 60%(8.6.2008)

 • BoredSeal
  **

  Televize je v poslední době poměrně otevřené médium, kde vznikají výborné i odvážné projekty jako např. 24 hodin. Předchůdce Fear Itself, Masters of Horror měl kontroverzní ohlasy, ale jeho hlavní klad byl, že jednotlivé epizody byly zcela osobité, podle kultovních režisérů. Tady nám přibyla cenzura nebo spíš celková utlumenost, projektu chybí dobré nápady, nízkorozpočtovost stříká z obrazovky až na gauč (v dílech 4 a 5 hrdinky pobíhají prakticky ze schodů nahoru a zpátky nebo z kostela ven a dovnitř). K tomu přidejte otřepané nápady (upíři, zombie...) a příšerně trapné a očekávatelné zvraty na konci a fakt, že kromě Stuarta Gordona tu žádní opravdoví Masteři horroru nejsou. Jedinou epizodou, která mě pobavila je 03. Family Man - zajímavý nápad, bezva herci a slušný konec. Jinak se na tenhle seriál ani nedívejte. (hodnotím do sedmé epizody)(31.7.2008)

 • eraserhead666
  ***

  01 The Sacrifice [Breck Eisner] Jo, tohle je poměrně povedená upířina. Povedená hlavně v tom, že to, že je to upířina zjistíte až někdy ve třetí třetině. Když to vyšlo najevo, jsem si řekl, že je to v prdeli, protože upířiny nějak nemusím, ale světe div se, ono to bylo dobré i potom. **** 02 Spooked [Brad Anderson] Zápletka je už stokrát sežvýkaná a vylouhovaná, ale tohle sté první provedení nebylo zase tak špatné. Pohybující se graffity byly dost dobrý. A Eric Roberts není zase tak špatný herec, jak by se mohlo zdát, rozhodně mě baví více, než jeho ségra. *** 03 Family Man [Ronny Yu] Myslím že už jsem tu, u hororového seriálu Masters of Horror, psal, že některé filmové hororové povídky bych si strašně rád přečetl jako povídky, protože v psané formě, kde je spousta prostoru dáno vlastní představivosti čtenáře, by fungovaly skvěle a měly by tu patřičnou atmosféru tajemna. To je případ i tohoto dílu. Dokážu si představit, jak skvěle by to mohlo být napsané jako povídka a jak by to na mě při čtení působilo a zaujalo to. Nápad o prohození těl není vůbec špatný, stejně tak vyvrcholení. Jenže to jsou jediná dvě místa tohoto dílu, kde je nějaká atmosféra a má to něco společného s hororem. Zbytek, a je ho tak 80% celého snímku, je bez jakékoliv atmosféry, nic se v něm neděje, jen se tam pořád mluví, není to vůbec hororové a celkově to působí jen jako nudná vata mezi začátkem a koncem. * 04 In Sicknes and in Health [John Landis] Ne, ne, ne a ne. Aby někdo zvládl podobný druh příběhu, který já osobně moc nemám rád, musí mít v malíčku hlavně logiku, aby to všechno až k dojde k závěrečnému postavení na hlavu retrospektivně sedělo, dávalo smysl a aby to neodhalilo nelogické chování a scény. A to se jak scénáristovi, tak Landisovi jako režisérovi vůbec nepovedlo. Nejen, že je jejich příběh hóóóóóóódně nudný, ale navíc je to jedna nelogická chyba a nelogické chování vedle druhého. Příběhy, které stojí a mají svou sílu na/v závěrečném postavení na hlavu zvládali Poe a Bierce, jenže ti k tomu používali psanou formu vypravování příběhu. Říkám to nerad a spousta známých mě za to určitě zkritizuje za politicky nekorektní připomínku, ale jediné, co na tomhle díle něco stálo, byla představitelka nevěsty. Odpad. 05 Eater [Stuart Gordon] Kanibalský čaroděj je docela hustá postava, tlustej strážník poměrně zábavnej, strážnice zajímavá svými kérkami a oblibou hororů a.... a celý příběh není zase tak strašnej. Oproti dvěma předcházejícím dílům je na to až radost koukat za návrat k hororu. *** 06 New Year´s Day [Darren Lynn Bousman] Tenhle díl mě potěšil hlavně v jedné věci, dokázal, že i v zombie subžánru žánru jde (v rámci možností) ještě vymyslet zajímavý příběh s překvapivou pointou. Navíc je zde patrný návrat ke starým zombie (vznikají a chovají se tak, jak jsme na to zvyklí z prvních zombie filmů). Co se mi naopak nelíbilo, byla často roztřešená kamera a na můj vkus až moc rychlé střihy. Ale jinak, nechtěl bych mít takovýhle novoroční den. **** 07 Community [Mary Harrow] Další variace na dokonalou společnost, která se ukáže být ve své dokonalosti nedokonalá. Trochu mi to připomělo Stepfordské paničky, ale tady tu pipinu, která ve své touze vychovávat děti v „dokonalé“ společnosti přehlíží zjevné ukazatele, že něco není v pořádku, k tomu nikdo předělávat nemusel, ta do toho šla sama a dobrovolně. Docela dobře zpracovaná ta destruktivní stránka lásky, kdy pro ni člověk obětuje všechno, včetně své svobody, racionálního ducha a jen tak jako bonus nepřímo i své nohy. Tady se ta děsivost plíží jakoby v pozadí, není nějak zjevná, jen naplno zařve, když začnete popuštět uzdu svým myšlenkám o tom, co vidíte a jak by jste to vnímali vy. Jako negativum vidím na větší rozpracování zápletky (a pozadí fungování či ochranných prvků komunity před světem „z venčí“) krátkou stopáž, takhle to působí trošku nelogicky a spíchnuté horkou jehlou. *** 08 Skin and Bones [Larry Fessenden] Tohle je zásah přímo do černého. Parádní příběh, skvělá zápletka, wendigo opravdu parádní. Koukal jsem na to za tmy a docela jsem se ho i bál. Při první lekačce jsem leknutím vyklopil večeři, naštěstí to byla jen vánočka, tak to nenadělalo mnoho škody. Opravdu zážitek. ***** 09 Something with Bite [Ernest Dickenson] Vlkodlaky né. Byla by to již stokrát recyklovaná vlkodlačí nuda o tom, jak někoho pokouše vlkodlak, tady navíc ne moc dobře hozená do komediálního hávu, nebýt dvou věcí – hodně povedené vlkodlačí masky a netypické zápletky a pointy, která se ale projeví až v druhé půlce. Po většinu času je to ale nuda. * 10 Chance [John Dahl] Hodně nepovedený pokus o psychologický horror s v poslední době poměrně oblíbenou a již dost vyžilou pointou. O co jde se dozvíte strašně rychle a dost nepovedeným způsobem – jestliže v napjaté situaci potkám sám sebe a vůbec nic to se mnou neudělá, pak je to špatně a nebo z toho vyplyne přesně to, co z toho nakonec vyplyne, a zjistit to v prvních patnácti minutách čtyřicetiminutového příběhu je dost průser. Pakliže In Sickness and in Health dostal odpad za to, že blbě a nepovedeně odvyprávěl za jistých okolností zajímavý příběh a pointu, tohle dostává odpad za to, že se to pokusilo odvyprávět (a na čtyřiceti minutách!!!!) něco, co za to vůbec nestojí a nemá to žádnou hodnotu. Odpad 11 The Spirit box [Rob Schmidt] Vcelku příjemná teenagerovská duchařina, která sice trochu klišovitě plácá dohromady vše, co nabízí současný teenhorror, včetně laciných lekaček, ale i přesto z toho dokáže uplácat slušný průměr. I díky příjemnému herectví Anny Kendrick. 2,5* 12 Echoes [Rupert Wainwright] Příběh plný šílenství, opakující se historie a nepřetržitého deja vu zaujme ani ne tak ne moc originální a předvídatelnou zápletkou, jako spíše provedením, chvályhodným a povedeným retro duchem a postavou Maxe, to jeho šílenství je takřka realistické. Ani se mi nechce věřit, že Karen a Zeldu hraje jedna a ta samá herečka. Zelda je mnohem přesvědčivější. *** 13 Circle [Eduardo Rodriguez] Od posledního dílu jsem toho již mnoho nečekal a snad právě proto jsem byl mile překvapen. Nepokoušejte se nasrat zhrzenou milenku, obzvláště, pokud praktikuje černou magii. Povedená horrorová jízda plná (na televizní produkt) povedených triků, horrorových propriet, se zajímavou zápletkou, ucházejícím tempem a magicky horrorovou atmosférou. Opravdu důstojné zakončení předčasně ukončeného horrorového seriálu. 4**** Podtrženo sečteno, nedopadlo to zase tak špatně jak jsem si po přečtení recenzí a komentářů myslel. Nečekal jsem další Master´s of Horror. Často ani nevadila absence krvavějších scén či erotiky (spíš to u některých příběhů funguje jako důkaz, že i bez toho lze udělat dobrý horor). Minimálně u prvního dílu a u toho se zombíkama jsem byl mile překvapen, že i zrovna u těchto v poslední době již notně vyčerpaných subžánrů horroru lze vymyslet dobrý příběh a dobře ho natočit. Mimoto to má dobrou hudební znělku, minimálně do toho okamžiku, než tam začně zpěvák System Of A Down halekat jak na lesy :-).(30.10.2009)

 • - Všechny epizody byly vysílány v Polsku, Rumunsku, České republice, USA a jsou k dispozici na FEARnet. (Chatterer)

 • - Autorem skladby "Lie Lie Lie" doprovázející úvodní titulky je Serj Tankian, zpěvák skupiny System of a Down. Skladba se nachází na jeho prvním solovém albu "Elect the Dead". (kukentipla)