Reklama

Reklama

Podstata strachu

(seriál)
  • USA Fear Itself
Horor / Povídkový
USA / Kanada, (2008–2009), 9 h 7 min (Minutáž: 41–44 min)

Tvůrci:

Mick Garris

Hrají:

Jeffrey Pierce, Rachel Miner, Mircea Monroe, Eric Roberts, Cynthia Watros, Clifton Collins Jr., Colin Ferguson, Josie Davis, Nicole Leduc (více)
(další profese)

Epizody(13)

Obsahy(1)

NBC začalo natáčet natáčet třinácti dílný seriál hororových povídek. Producenti svůj seriál vychvalují a prý bude děsuplný. Natáčení jednotlivých dílů se chopili známí režiséři, kteří už mají nějaký ten horror na svém kontě. Např. Stuart Gordon (Mistři hororu, Dagon), Brad Anderson (Mechanik), Mary Harron (Americké psycho), Breck Eisner (Creature from the Black Lagoon), Darren Bousman (Saw II, III a IV), Ronny Yu (Chuckyho nevěsta), John Landis (Americký vlkodlak v Londýně), Larry Fessenden (Jaws).... a další. (LIVINGDEAD)

(více)

Recenze (38)

Nick Tow 

všechny recenze uživatele

1x01 The Sacrifice: Obe série Masters of Horror (teraz v produkcii inej televíznej stanice a s novým názvom) naznačili, že budúcnosť horroru sa zrejme skrýva práve v podobných projektoch. Skrátená minutáž tomuto žánru svedčí, podobne ako v literatúre nájdeme viac skvelých horrorových poviedok než románov. The Sacrifice sľubuje, že ani v tejto várke by kvalita nemusela ísť do péčka. Príbeh je síce prostučký ako rozprávka na dobrú noc rozprávaná opitou babičkou oligofrenickým vnúčikom, ale všetko ostatné v tomto "upírskom texaskom masakri" funguje na výbornú: réžia, atmosféra, herci. Moje srdce vampirológa navyše pookrialo aj pri pohľade na hlavného záporáka, ktorý konečne po všetkých tých Bladeoch a Lucy Liu-pírkach vracia deťom noci ich nosferatovsko potkaniu anticharizmu. Teším sa na ďalšie príbehy... ()

GigaPudding 

všechny recenze uživatele

1.The Sacrifice - Zajímavý rozjezd a docela i napětí a rozhodně lepší než rozjezd masters of horror i když je to pořád jen tak na *** // 2.Spooked - Napínavá povídka o strašidelném domě, které ke konci trochu dochází dech a herci začínají vypadat, že trochu neví, ale má to celkově slušnou skoro hellraiserovskou atmosféru (ale bez gore a démonů) takže **** // 3.Family Man - Napínavý převtělovací thriller se slušným obsazením, zápletkou zábavnou i přesto že je víceméně konverzační a sice trochu čekaným, ale jinak super koncem ***** // 4.In Sickness and in Health - Zábavně udělaný začátek slibující buď něco hustého nebo něco komediálního, ale to se všechno hned rozplizne v takový naháněcí průměr a konec taky moc nepřekvapí, slabší *** // 5.Eater - Pěkně napínavý voodoo slasher, ale točí se pořád tak nějak dokola dokud nepřijde nějaká změna až na samotném konci, takže jen **** // 6.New year's day - Zajímavě jinak pojatý zombie film se fajn novým nápadem, co jsem v zombie filmech ještě neviděla a konec to má super :) ***** // 7.Community - Námět je docela fajn, ale jde to pořád tak nějak odnikud nikam až je najednou tak nějak očekávaný konec *** // 8.Skin and Bones - Našlápnutý kanibalský příběh s lekačkami, honičkami a nejspíš i největší mírou násilí z celého Fear itself :) ***** // 9.Something with Bite - Vtipná vlkodlačí komedie s vkusnými vtipy, sympatickým měnícím se hlavním hrdinou a pohodovou hudbou ***** // 10.Chance - Pointa se dá odhadnout hned, vzhledem k tomu, kolikrát už tohle bylo zpracované, ale tady s tím nenaložili nijak zvlášť napínavě ani zábavně a ani to ve výsledku nemělo žádný pořádný cíl, takže nejslabší díl Fear itself ** // 11.The Spirit Box - Slušný duchařský příběh, který je ale rozřešený trošku jednoduše a přímočaře, úplný závěr tohoto dílu ale aspoň trošku postraší :) **** // 12.Echoes - Zábavná a napínavá reinkarnační skorodetektivka trochu se podobající chocolate, ale tady mají vize někoho jiného větší smysl a význam pro příběh, závěrečné rozuzlení ale nakonec přece jen překvapí i když se to celou dobu může zdát jinak :) takže trošku slabší ***** // 13.The Circle - Čardějnický námět zpracovaný do asi nejstrašidelnějšího dílu Fear itself podobnému trochu temnotě a trochu rec, potěší i konec i když se dá odhadnout příliš brzo :) ***** ///// Fear itself je jako celek dělaný pro přístupnější publikum, takže násilí tu není tak explicitní jako v masters of horror a není tu vůbec žádná nahota, a proto z toho asi nebudou nadšení ti co chtějí něco stejného jako masters of horror, ale pokud má člověk chuť na hororové povídky spíš než jen na gore, tak tu může vidět, že se to dá dělat zábavně i bez jehel v dásních, pastí na mývaly a podobných chuťovek. :) ()

Reklama

SOLOM. 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Konečně jsem měl možnost kompletně shlédnout tuto hororovou sérii a musím říct, že Podstata strachu je určitě slušnou sérií, která by si určitě zasloužila větší diváckou pozornost. Jednotlivé epizody jsou opravdu rozmanité, každý si v nich určitě najde svůj oblíbený příběh (záleží na tom, jaké hororové odvětví preferujete). Samozřejmě že mají i různorodou kvalitu, ale naštěstí se tu většina dílů pohybuje okolo průměru, který neurazí. Některé jsou lepší – jiné horší, ale žádný není dle mého absolutní katastrofa. Nejvíce se mi líbil osmý díl (Skin and Bones), ale ani první (The Sacrifice), pátý (Eater), dvanáctý (Echoes) a poslední (The Circle) nejsou vůbec špatné – lehce nadprůměrné. Každý z nich mě zaujal něčím jiným (některý slušnou atmosférou, jiný svým pojetím, další hereckými výkony). Pak tu máme další slušnou várku průměrných kousků, které měli na to, aby byli lepší, ale tvůrci z nich prostě nedokázali vymáčknout všechen potenciál. No a samozřejmě jsem tu narazil i na pár jedinců, které mě neoslovili skoro vůbec (In Sickness and in Health a Chance). Ostatně o tom jsem se trošku podrobněji rozepsal u jednotlivých dílů. Nicméně zklamán určitě neodcházím, ba právě naopak. Určitě se k této sérii ještě někdy v budoucnu vrátím. ()

BoredSeal 

všechny recenze uživatele

Televize je v poslední době poměrně otevřené médium, kde vznikají výborné i odvážné projekty jako např. 24 hodin. Předchůdce Fear Itself, Masters of Horror měl kontroverzní ohlasy, ale jeho hlavní klad byl, že jednotlivé epizody byly zcela osobité, podle kultovních režisérů. Tady nám přibyla cenzura nebo spíš celková utlumenost, projektu chybí dobré nápady, nízkorozpočtovost stříká z obrazovky až na gauč (v dílech 4 a 5 hrdinky pobíhají prakticky ze schodů nahoru a zpátky nebo z kostela ven a dovnitř). K tomu přidejte otřepané nápady (upíři, zombie...) a příšerně trapné a očekávatelné zvraty na konci a fakt, že kromě Stuarta Gordona tu žádní opravdoví Masteři horroru nejsou. Jedinou epizodou, která mě pobavila je 03. Family Man - zajímavý nápad, bezva herci a slušný konec. Jinak se na tenhle seriál ani nedívejte. (hodnotím do sedmé epizody) ()

obitus 

všechny recenze uživatele

Garrisovi nepřiklepli další řadu Masters of Horror a tak sbalil fidlátka a přestěhoval se na jiný kanál. Koncept zůstal stejný, změnil se pouze název a míra tvůrčí svobody, což je samozřejmě také zásadní problém celého seriálu. Dnes už zkušení harcovníci jako Brad Anderson nebo Ronny Yu totálně vyhořeli, jiní odvedli svůj obvyklý standard (Stuart Gordon, John Landis). Překvapením proto je, že ty nejlepší díly mají na svědomí horroroví začátečnící, případně lidé, kteří se kolem žánru sice motají nějaký ten rok, ale nic kloudného z nich zatím nevypadlo. Mám-li vybrat několik nejlepších epizod, tak rozhodně musím vypíchnout Skin and Bones Larryho Fessendena, který staví na skvělé atmosféře a především úchvatné masce záporáka (mimochodem Fessenden má za sebou už horror Wendigo, zřejmě má z dětství nějaký ošklivý zážitek s indiánem). Dalším kvalitním kusem je úvodní Sacrifice, jejíž klady jsou hodně podobné předchozí povídce. Do třetice bych vybral buď Bousmanovu rozcvičku New Year's Day anebo už zmiňovaného Gordona s (opět) vyvedeným záporákem. Ostatní epizody oscilují někde kolem průměru a ničím se neliší od svých starších sourozenců z Krajních mezí a dalších podobných projektů. Na jedno zhlédnutí jistě neurazí. ()

Galerie (86)

Zajímavosti (2)

  • Autorem skladby "Lie Lie Lie" doprovázející úvodní titulky je Serj Tankian, zpěvák skupiny System of a Down. Skladba se nachází na jeho prvním solovém albu "Elect the Dead". (kukentipla)
  • Všechny epizody byly vysílány v Polsku, Rumunsku, České republice, USA a jsou k dispozici na FEARnet. (Chatterer)

Reklama

Reklama