Ospalá díra (TV seriál)

Sleepy Hollow

Fantasy / Thriller / Dobrodružný / Drama / Mysteriózní

USA, 2013–2017, 46 h 21 min (Minutáž: 42–62 min)

Tom Mison, Nicole Beharie, Orlando Jones, Katia Winter, John Cho, Nicholas Gonzalez, Clancy Brown, John Noble, Jill Marie Jones, Matt Barr, Amandla Stenberg, Derek Mears, Louis Herthum, Erin Cahill, James Frain, Nestor Serrano, Charles Malik Whitfield, Neil Jackson, Carsten Nørgaard, Matt Medrano, Craig Parker, Phillip DeVona, Matt Lintz, Claire Bronson, Lars Gerhard, Kathleen York, Carrie Anne Hunt, Alex Livinalli, Jim McKeny, Erica Page, Rochelle Aycoth, Lyndie Greenwood, India Scandrick, Jahnee Wallace, Marti Matulis, Monique Ganderton, Miles Doleac, Surely Alvelo, Katrina Despain, Lance Tafelski, Darla Delgado, Dikran Tulaine, Roxy Olin, Jackson Beals, Daniel Thomas May, Brennan Brown, John Colton, Jayson Warner Smith, Jason Vail, Mark Jeffrey Miller, Deborah Ayorinde, Neko Parham, Diana Lenska, Garrett Kruithof, Craig Stark, Michelle Trachtenberg, Caroline Ford, Eric Mainade, Ashley LeConte Campbell, Deja Dee, Jeremy Palko, Jon Kohler, Brittany Wilkerson, Cody Lowe, Michael Roark, Michael O'Keefe, Charlene Amoia, Jeremy Davies, Judd Lormand, Tyler Chase, Jason Davis, Jimmy Gonzales, Laura Spencer, Victor Garber, Timothy Busfield, Sakina Jaffrey, Michael Rosander, Kimberley Drummond, Marc Farley, Scott Poythress, Francie Swift, Heather Gilliland, Heather Lind, Katie Garfield, Eddie Spears, Michael Harding, Adam Sinclair, Elena Sanchez, Greg Perrow, Jenna Bryant, Cynthia Stevenson, Aunjanue Ellis, Dane Rhodes, Roberto Orci, Alex Kurtzman, Len Wiseman, Max Brown, Allie McCulloch, Jaime Murray, Ron Roggé, Johnathon Schaech, Andrea Powell, Tia Robinson, Adrienne Whitney, Sharif Atkins, Steven Weber, Adam Boyer, Shane Callahan, Marc Menchaca, Karen Boles, Nikki Reed, Shannyn Sossamon, C. Thomas Howell, James Chen, Benjamin Keepers, Cullen Moss, Alex Sgambati, Cristian González, Amy Lynn Tuttle, Griff Furst, Janina Gavankar, James Kyson, Rachel Melvin, Justin Kucsulain, Kamar de los Reyes, Edwin Hodge, R. Keith Harris, Charmin Lee, Michael Pemberton, Kaiser Johnson, Rey Hernandez, Corey Maher, John Zachary, Bill Heck, Claire Byrne, Tom Archdeacon, Catherine Dyer, Lawrence Kao, John Curran, Wil Gonzalez, Heather V. Regnier, Lance Gross, Maya Kazan, Nicholas Guest, Jessica Camacho, Autumn Dial, Josh Ventura, Elyse DuFour, Emily Deschanel, David Boreanaz, Bill Irwin, Peter Mensah, Jose Miguel Vasquez, James McDaniel, Charles Aitken, Nea Dune, Mark Ashworth, Kelley Missal, Robbie Kay, Melanie Hardy, Tara Lee, Zach Appelman, Terrence Mann, Alexander Ward, Seychelle Gabriel, Bailey Tippen, Lawrence Gilligan, Viviana Chavez, Joshua Hoover, Griffin Freeman, Aerli Austen, Stephen Michael Ayers, Raven Whisnant, Jessejames Locorriere, Tyler J. Shaw, Jesse C. Boyd, Christian Walker, Courtney Lakin, James Donadio, Jessi Goei, Darrell Rackley, Drew Matthews, Katie Malia, Morgan Hinkleman, Jason Stuart, Nico Ford, Austin Filson, Jimmy Ray Pickens, Stephen Shane Martin, Danielle Sagona, Dawntavia Bullard, Rotimi Paul, Andy Stahl, Patrick Gorman, Matt Mercurio, Nelson Bonilla, David Maldonado, Jon Stafford, Pete Burris, Caroline Arapoglou, Tia Hendricks, Richard Fullerton, Cynthia Evans, Kendrick Cross, Julia Vasi, Michael Tourek, Nat Padgett, Samantha Kacho, Jerry MacKinnon, Fedor Steer

Po první sérii jsem vyloženě nadšený. Kombinace prvků "cheesy" děje a dialogů, skvělých hororových scén a dějových zvratů ve stylu soap opery překvapivě funguje. Zvraty, cliffhangery, otcové, synové, matky, sestry, přátelé, nepřátelé, očistec, démoni, bible, historie, americká historie, prostě pelmel všeho co si jen dokážete představit. Svým způsobem i trochu slátanina. Musím říct, že ačkoliv je děj je poměrně předvídatelný, tak i mě párkrát dostali, kdy jsem si řek "ty krávo, tak to jsem fakt nečekal".(30.9.2014)

• Lisabellla

První dva-tři díly jsou fajn. Jsou jiné, jsou dynamické, jsou temné a původní. Ale tím to končí. Bohužel. Zbytek už je jen zdlouhavým závěrem, jež by se dal shrnout do jediné epizody a i tak by to bylo moc. Druhá řada je jen milostná slátanina plná citových výlevů, protkaná občasným pohledem na hořící meče a okultistické oltáře.(7.9.2015)

Seriál rozpracovává legendu o bezhlavém jezdci, nicméně přenáší ji do pro filmaře nejlevnějšího období - současnosti. Ichabod Crane tudíž není konstábl, jenž svou náklonností k technice předběhl dobu a na čarodějnice odmítá věřit (jak tomu bylo v Burtonově Ospalé díře), ale je v úplně opačné pozici - ví o nadpřirozeném původu Bezhlavého jezdce, nicméně svět plný techniky okolo něj je pro něj nepochopitelný (tím však veškeré podobnosti či souvislosti s Burtonem končí, nebylo by fér ani možné porovnávat, která Sleepy Hollow je lepší). Len Wiseman dělá v podstatě to samé, o co se již snažil v Underworldu - vzal nadpřirozenou historickou legendu a hodil ji do současného světa, zatímco upíři a vlkodlaci byli tenkrát přirozeně integrovaní (neboť v onom světě neustále byli), tentokrát je po více než dvou stech letech oživen Bezhlavý jezdec, který nemá problém téměř okamžitě zahodit sekyru a popadnout brokovnici, zatímco jeho údajná nemesis Ichabod Crane s údivem zjistí, že černoši už nejsou otroci. Situace po pilotním díle je částečně ve prospěch tvůrců, nyní bude záležet na tom, jakou mají připravenou databanku nových postav a jak zpracují nadpřirozené podloží, na kterém začali stavět.(17.9.2013)

Sleepy Hollow má atmosféru, která rozhodně není ospalá, ale k seriálu se hodí tip ťop, i mystéria je tu plno. Tvůrci se nebáli ani zvratů a s osudy postav si prohráli- není to jako v Game of Thrones, ale ani to není nikterak přímočarý. Čím to, že mě to chytlo víc jak originál film od Burtona? Propojení současného světa a období koloniálních válek, podmalovaných tajným bojem dobra proti zlu, funguje a postavy jsou dost sympatický, aby si to udrželo mou pozornost. Takže se ohradím proti tvrzení, že seriál je nadhodnocován: spíš je těžce podhodnocován. V dnešní době zaplavy seriálu a filmů od Marvelu a DC je tohle skvělej relax.(22.1.2017)

Pilotní díl se mi velice líbil, ale díl č. 2 to pro mě celé trochu srazil - připadám si totiž, jako bych od začátku sledoval líp vypadající a přesvědčivěji zahrané Čarodějky (Bewitched) nebo Buffy. Záporáci se nám začínají množit a najednou místo ojedinělého úkazu "Jezdí tady chlapík bez hlavy." máme "Hemží se to tady potvorama z pekel." A vtípky o tom, že poručice vysvětluje 280 nebo kolik let starému chlapíkovi, jak se používá kávovar, případně pistole, se za chvíli omrzí. Jsem zvědavý na pokračování, ale trochu se bojím, že svoje hodnocení už o moc nezvednu. 65%(30.9.2013)

• - Ve scéně, kdy se Ichabot Crane (Tom Mison) ve 2. díle 1. série dívá v pokoji na televizi, běží film Zrození planety opic (2011). (Stanley619)

• - Seriál se inspiroval povídkou "The Legend of Sleepy Hollow" od amerického spisovatele Washingtona Irwinga. Ta vyšla roku 1820 v povídkové sbírce "The Sketch Book". (Yardak)

• - Když ve čtvrté epizodě Ichabod Crane (Tom Mison) ukazuje Abbie (Nicole Beharie) v knize vyobrazení Molocha, jedná se o obraz "The Great Red Dragon and the Woman Clothed in Sun" anglického malíře Williama Blakea. Stejný obraz měl velkou roli ve filmu Červený drak (2002). (p3tris)