Ospalá díra (TV seriál)

Sleepy Hollow

Fantasy / Thriller / Dobrodružný / Drama / Mysteriózní

USA, 2013 - 2017, 46 h 21 min (Minutáž: 62x43 min)

Tom Mison, Nicole Beharie, Orlando Jones, Katia Winter, John Cho, Nicholas Gonzalez, Clancy Brown, John Noble, Jill Marie Jones, Matt Barr, Amandla Stenberg, Derek Mears, Louis Herthum, Erin Cahill, James Frain, Nestor Serrano, Charles Malik Whitfield, Neil Jackson, Carsten Nørgaard, Matt Medrano, Craig Parker, Phillip DeVona, Matthew Lintz, Claire Bronson, Lars Gerhard, Kathleen York, Carrie Anne Hunt, Alex Livinalli, Jim McKeny, Erica Page, Rochelle Aycoth, Lyndie Greenwood, India Scandrick, Jahnee Wallace, Marti Matulis, Monique Ganderton, Miles Doleac, Surely Alvelo, Katrina Despain, Lance Tafelski, Darla Delgado, Dikran Tulaine, Roxy Olin, Jackson Beals, Daniel Thomas May, Brennan Brown, John Colton, Jayson Warner Smith, Jason Vail, Mark Jeffrey Miller, Deborah Ayorinde, Neko Parham, Diana Lenska, Garrett Kruithof, Craig Stark, Michelle Trachtenberg, Caroline Ford, Eric Mainade, Ashley LeConte Campbell, Deja Dee, Jeremy Palko, Jon Kohler, Brittany Wilkerson, Cody Lowe, Michael Roark, Michael O'Keefe, Charlene Amoia, Jeremy Davies, Judd Lormand, Tyler Chase, Jason Davis, Jimmy Gonzales, Laura Spencer, Victor Garber, Timothy Busfield, Sakina Jaffrey, Michael Rosander, Kimberley Drummond, Marc Farley, Scott Poythress, Francie Swift, Heather Gilliland, Heather Lind, Katie Garfield, Eddie Spears, Michael Harding, Adam Sinclair, Elena Sanchez, Greg Perrow, Jenna Bryant, Cynthia Stevenson, Aunjanue Ellis, Dane Rhodes, Roberto Orci, Alex Kurtzman, Len Wiseman, Max Brown, Allie McCulloch, Jaime Murray, Ron Roggé, Johnathon Schaech, Andrea Powell, Tia Robinson, Adrienne Whitney, Sharif Atkins, Steven Weber, Adam Boyer, Shane Callahan, Marc Menchaca, Karen Boles, Nikki Reed, Shannyn Sossamon, C. Thomas Howell, James Chen, Benjamin Keepers, Cullen Moss, Alex Sgambati, Cristian González, Amy Lynn Tuttle, Griff Furst, Janina Gavankar, James Kyson, Rachel Melvin, Justin Kucsulain, Kamar de los Reyes, Edwin Hodge, R. Keith Harris, Charmin Lee, Michael Pemberton, Kaiser Johnson, Rey Hernandez, Corey Maher, John Zachary, Bill Heck, Claire Byrne, Tom Archdeacon, Catherine Dyer, Lawrence Kao, John Curran, Wil Gonzalez, Heather V. Regnier, Lance Gross, Maya Kazan, Nicholas Guest, Jessica Camacho, Autumn Dial, Josh Ventura, Elyse DuFour, Emily Deschanel, David Boreanaz, Bill Irwin, Peter Mensah, Jose Miguel Vasquez, James McDaniel, Charles Aitken, Nea Dune, Mark Ashworth, Kelley Missal, Robbie Kay, Melanie Hardy, Tara Lee, Zach Appelman, Terrence Mann, Alexander Ward, Seychelle Gabriel, Bailey Tippen, Lawrence Gilligan, Viviana Chavez, Joshua Hoover, Griffin Freeman, Aerli Austen, Stephen Michael Ayers, Raven Whisnant, Jessejames Locorriere, Tyler J. Shaw, Jesse C. Boyd, Christian Walker, Courtney Lakin, James Donadio, Jessi Goei, Darrell Rackley, Drew Matthews, Katie Malia, Morgan Hinkleman, Jason Stuart, Nico Ford, Austin Filson, Jimmy Ray Pickens, Stephen Shane Martin, Danielle Sagona, Dawntavia Bullard, Rotimi Paul

Předně, Tim Mison jako Ichabod Crane je boží. Už od začátku mi byl neskutečně sympatický, pak promluvil tou krásnou královskou angličtinou a bylo to. Ono vůbec Ichabodovo vtipné přizpůsobování současnému světlu je to nejlepší na tomhle seriálu. Zbytek... hmmm, zbytek mohl mít potenciál - vyšetřování nadpřirozených zločinů, kterým se jako červená nit line příběh bezhlavého jezdce a možné příchozí apokalypsy. Jenže tvůrci svoji příležitost promarnili a jejich případy jsou neoriginální, bez šťávy a někdy ani nedávají smysl. A to naštve nejvíc, ten příslib něčeho, co mohlo být skvělé (temně vtipná nadpřirozená fantasy se sympatickou ústřední dvojkou), který ale stal v rukou průměrných tvůrců buřtgulášem bez výrazné chuti. Na ukrácení času dobré, ale nic, co bych musela mít ve svém top výběru.(6.1.2016)

• DavidS.

Scénář si vůbec nedělá vrásky s obhajobou a přijetím toho, že nám po ulicích běhají oživlí mrtví, čemuž odpovídá i velmi svižné tempo a okamžik, kdy se bezhlavý jezdec vyzbrojí po vzoru Arnieho, je guilty pleasure...Nové vtělení Ichaboda Crana je sympaťák a démonci mají děsivý potenciál...Nicméně již druhý díl zabředl do repetetivních dialogů, situací a brakovitosti...Sledovat dál se jeví jako ztráta času, což třetí díl, který hlavní dějevou linku opět tříští do jednotlivých nezajímavých epizodek, jen potvrdil...(20.9.2013)

• kareen

No, já po pilotu zatím bohužel zas tak nesdílím zdejší nadšení, což je dáno hlavně tím, že seriál tohoto druhu by si zasloužil nějakou hutnou, tajemnou atmosféru, které se mi zde naprosto nedostává. Sice jsem neočekávala druhého Burtona, ale dokážu si živě představit, co by s takovou látkou svedli Britové a to včetně hereckých představitelů, kteří mně tedy také dvakrát neoslnili. Ona je další typická černošská sympaťačka, on hezoun, co přišel z minulosti a zvyká si ve 21 století. Strašidelné to bylo jednou a to jen trochu, když na nás vykoukla ta kozí postava (démon?), zato samotný bezhlavý jezdec mi přišel spíš směšný, než abych se ho bála. Další věcí je, že se tvůrci toho snažili vtěsnat do prvního dílu tolik, že to asi navnadilo diváky na pokračování, ale cenou za to je přílišná uspěchanost, hrdinové vůbec nemají čas se nějak postupně sblížit, což jim vůbec nebrání v tom, aby si věřili a svěřovali si hned svá největší tajemství z minulosti. To všechno jsou samozřejmě jen první dojmy a je možné, že se bude postupně seriál vylepšovat, jak je to v poslední době u nových projektů celkem běžné. Jistý potenciál to má a spíš než na nadpřirozenou detektivku to má našlápnuto na fantasy, třeba čtyři jezdci apokalypsy znějí hodně dobře (i když pochybuji, že to bude taková bomba jako v Supernatural)...Tak po druhém dílu to zatím vzdávám, je to jedna velká nafouknutá bublina, seriál to hraje na samoúčelné efektní scény, zato děj je tak nudný, že si hodinu po dokoukání ani nevzpomínám na zápletku. Holky v telecích letech možná ocení záběry na ztepilého hlavního hrdinu, když mu vítr působivě čechrá jeho dlouhé háro, ale já si radši počkám na devátou řadu SPN.(19.9.2013)

• Blaogranas

No po pilotu bych řekl, že je zaděláno na průšvih, tak jsem zvědavý, jestli mi to sympaťák Ichabod vyvrátí. Po třetím díle se teda moc nedaří. Scénář je prkenný jak prase a hlavní otázkou prozatím je, kolik nadpřirozených věcí je potřeba vidět, aby jim jedna mladá černoška uvěřila. Zatím mi to přijde jako Čarodějky v trochu jiném kabátě. Po osmém díle musím konstatovat, že se seriál propadá do sraček. O šokujícím tajemství ví v podstatě půlka Ameriky a půlka Německa, ale pořád je co odhalovat. Ze slušnosti dokoukám první řadu, ale tím končím.(21.12.2013)

Ačkoliv přenesení Ichaboda Cranea do naší přítomnosti může vypadat děsivě, tak mu to (stejně jako modernímu Sherloku Holmesovi) vůbec neuškodilo - naopak se tím scénáristům naskytla dokonalá příležitost na vytváření vtipných situací, ve kterých je Ichabod konfrontován s pro nás zažitou realitou - a aby se to nezvrhlo v parodii, je jeho postava obohacena o ohromné charisma Toma Milsona, který svůj part zvládá s nonšalantní grácií a taktem. V hereckém obsazení hledejte tak hlavní trumf seriálu, dalšími esy jsou krásně vystihnutá ponurá atmosféra; do sebe zapadající příběh (ačkoliv se to zpočátku může jevit jen jako epizodní záležitost) s promyšlenou mytologií, která se nespoléhá jen na bezhlavého jezdce; velmi vydařené efekty (na seriálové poměry) a v neposlední řadě je tu žolík v podobě sehrané chemie mezi ústředním (netradičním) duem. Seriál si zaslouží šanci, protože k přesvědčení diváka potřebuje více, než úvodní (leč efektní) epizodu, protože se seriál vyplatí až s postupným rozvinutím děje. Však jde přeci o dílo z dílny sehrané scénáristické dvojice, co mají na svědomí Fringe, Alias, Hawaii 5-0 či nové filmové Star Treky...(20.4.2014)

• - Seriál se inspiroval povídkou "The Legend of Sleepy Hollow" od amerického spisovatele Washingtona Irwinga. Ta vyšla roku 1820 v povídkové sbírce "The Sketch Book". (Yardak)

• - Když ve čtvrté epizodě Ichabod Crane (Tom Mison) ukazuje Abbie (Nicole Beharie) v knize vyobrazení Molocha, jedná se o obraz "The Great Red Dragon and the Woman Clothed in Sun" anglického malíře Williama Blakea. Stejný obraz měl velkou roli ve filmu Červený drak (2002). (p3tris)

• - Ve scéně, kdy se Ichabot Crane (Tom Mison) ve 2. díle 1. série dívá v pokoji na televizi, běží film Zrození planety opic (2011). (Stanley619)