The Orville

• USA The Orville (více)
USA, (2017–2022), 31 h 43 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Seth MacFarlane

Seth MacFarlane, Adrianne Palicki, Penny Johnson Jerald, Scott Grimes, Peter Macon, J. Lee, Mark Jackson, Jessica Szohr, Halston Sage, Anne Winters (více)

Série(3) / Epizody(36)

Seriál se odehrává 400 let v budoucnosti a sleduje dobrodružství průzkumné vesmírné lodi Orville střední úrovně. Její posádka, lidská i mimozemská, čelí zázrakům a nebezpečím vesmíru. (Disney+)

xzajox

Ak by som Orville hodnotil len ako sci-fi paródiu StarTreku, nedopadlo by to dobre. Napriek skvelým vizuálom a celkom uspokojivým hereckým výkonom ma niekoľko krát riadne vytočili diery v scénári, chýbajúca logika, nesúrodé charaktery postáv (teraz sa mi hodí, aby to bol idiot, tak v tomto dieli bude idiot...). Nie, tieto prvky sú len nosič, podnos, kde nám servírujú rôzne aktuálne témy. Seriál ich divákom predstavuje (niekedy doslova hádže do tváre) a tiež ich rieši (a karikatúrou ukazuje, akí sú niektorí z nás). Toto veľmi podporujem, aj keď: 1. Seriál to robí nasilu a je to cítiť, čiže verím, že to môže hlavne tých dotknutých odradiť - mission failed. 2. Nie vždy ten problém predstavia dostatočne do hĺbky a len to za 40 minút preletia + riešenie je nakoniec nereálne jednoduché - message transmission interrupted. 3. Nie vždy je jasné, ktorá strana chce čo povedať, napríklad v jednej veci som mal opačný názor ako posádka, pričom nakoniec tam bol môj názor presadený... - message lost in translation 4. Toto všetko silno vyvodzuje pocit, že Amerika sa nám snaží nanucovať svoj názor - palivo pre proti-US vetvu našej spoločnosti, ako keby ho už nemali dosť od čias X-files a podobných. Aby bolo jasno, seriál sa mi veľmi páči, užívam si vizuály a nápaditosť a mám rád keď sa niekto venuje aktuálnym spoločenským témam. Ale z chýb v deji už ma bolí čelo aj dlaň a tie témy by som určite riešil iným spôsobom. EDIT po zhliadnutí S3: už koncom druhej série šiel seriál s kvalitou hore. Neviem, či zmenili taktiku, režiséra, alebo scenáristu. Celá tretia až na pár slabších časti už kvalitu udržala. Vyčítal by som len prílišné sustredenie na Moclanský párik, pričom iste majú desiatky iných rás, kde mohli niečo vymyslieť. Nové hodnotenie 71% - 4* ()

mivr

Veľmi podarené vtipné scifi, pri ktorom sa dá pekne oddýchnuť. Typ humoru nemusí byť pre každého, ale je to milé. Chodia po galaxiách, kde sem tam sa objavia väčšie hviezdy ako je Charlize Theron či Liam Neeson. Tvári sa to možno ako paródia na Star Trek ale omyl, snaží sa to ísť vlastnou cestou a to sa mi na tom páči. Videné 3 série a chcem pokračovať... ()

Rian_witcher

Po počátečních rozpacích z 2-3 dílů, kde byl zbytečně použit i fekální humor, se seriál kvalitativně změnil z pokusu o parodii na vtipný startrekovský klon. V některých dílech byly až kouzelně zajímavé nápady, které by si "pravý" Star trek ani nedovolil naznačit či dokonce dotáhnout. Skvělá zábava :-) ()

Sharlis

V kazdom dieli je socialna tematika a skoro ziaden humor (humor bol max. v pilote). Trailer ma oklamal. Riesia sa veci ako spravanie deti k matke, operacie pohlavia, rasizmus atd atd. Kazdy diel ma takuto jednu temu a kazdy diel je takto nudny. Dal som 10 dielov, posledne uz trochu nasilu, ze ci sa to nezmeni este abo co. Inak k tomu, ze to nie je vtipne, tak je to navyse okopirovany star trek. Diky Seth, ale radsej animaky. ()

spawnxp

Gene Rodenberry by to asi ocenil - méně akčních schémat a víc "dialogů", ano, to je duch "old" Star Trek. Ovšem... až tak multikulti peklo na palubě? Člověk si říká, co je vlastně v "původním" duchu a co je pustá sranda? Neschopnost "psychoušky" v roli matky nebo milenky je, no "spektakulární" - ovšem zde...? Citace: "Marcus a Ty neprojevili žádné autoritářské sklony" - použito jako argument proti vyhlazení lidské rasy - tak. Nicméně koukam už na druhou serii.. wow ()

Heywood

Po season 1 a 2 jsem dal 3 hvězdičky, po Nových obzorech jsem jednu minimálně ubral. Poprvé herci herecky upadají, podruhé vykrádání jiných sci-fi je dost trapné, potřetí to nemá spád, počtvrté se stále válčí a posádka je neměnná jak moderátoři v ČT , popáté žádná novinka ani překvapení jen se tam vloudí politická korektnost, pošesté posedlá péče o dva chlapce lékařkou je už doslova otravná, dále kopírovat Covenant - Vetřelce, když za kritiku stupidního chování "vědců a výzkumníků" dostal režisér R. Scott vynadáno ze všech stran byla hloupost na mocninu a už ten výčet dál nemá cenu, stejně jako tato série, kterou nedokoukám, protože to za to vůbec nestojí. ()

p.a.douch

Takže už mám zkouknuto dvakrát, a proto sem něco napíšu. Z poslední doby mě seriály ze světa ST, spíš zklamaly a The Orville se u mě vyrovná tak maximálně ST: Strange New Worlds a ST: Lower Decks. The Orville je pro mě víc Star Trek, než spousta seriálů z tohoto vesmíru. MacFarlane je fanda a je to vidět, triky pro mě dobrý, casting také (jen by měl Seth trochu korigovat nasazování svých děvčat), hudba jabysmet. Seriál má samozřejmě svoje mouchy, některé postavy jsou otravné a jejich konání je někdy až neuvěřitelné. Potěšily zajímavá camea Sethových přátel. Třetí řadě celkem prospělo natažení stopáže dílů. S posádkou The Orville  jsem se docela sžil a jejich další osudy mě zajímají. Doufám v zázrak a v uvedení další řady (snad pomůže Dysney+). ()

Mejkby

Původně jsem čekal komedii, první díl tomu i nasvědčoval. Ale postupně to přešlo v solidní "Star Trek" plnej zajímavejch témat. Pár dílů bylo možná slabších, ale celkově to funguje skvěle. Těšim se na další sérii. PS: doufám že se dočkám zpívajícího Bortuse:D ()

rime

Bože můj, proč? Bohužel kromě dalších podstatných věcí, které se mě fakt nezdají, se do tohoto seriálu zatoulala politická manipulace nového typu. Např. v jednom díle upozorňují na negativní důsledky působení sociálních sítí a většinového rozhodovaní - v podstatě propagují opak - samozvané rozhodování elit a omezení sdílení názorů. V jiném díle zpochybňují na absurdním příkladu rozhodování rodičů o svých dětech. Zřejmě se do scénáře zatoulalo hodně z marxistického šílenství dnešní doby. Názory nejsou prezentovány rozhodně a otevřeně, jenom předkládají "vhodné" příklady, které mají diváka navést "správným směrem. Je to extrémně levné, ale podle mě to může na někoho fungovat fungovat. Typicky na každého kdo na to hned nepřijde. ()

Dandirion

Moje srdce jásá a plesá, neboť Seth MacFarlane mi daroval Star Trek. Nečekal jsem že se to ještě někdy stane, (a teď není řeč o akční světelný show jménem Discovery), ale stalo se a navíc vše okořeněno humorem. A ikdyž Orville nemá oficiální štítek Star Trek, nedokážu o tom přemýšlet jinak, což potvrzuje i spolupráce mnoha lidí, kteří tím opravdovým Star Trekem prošli a evidentně se jim stýská, stejně jako nám fanouškům. Třikrát sláva a díky pane MacFarlane... ()

Seffi

Pokud hledáte scifi seriál se špetkou humoru, tak je to přesně Orville. Epizody jsou především postavené na ději a humor jen jako třešnička na dortu. V epizodách je plnohodnotný děj, který má hlavu i patu a zaobírá se převážně kulturními problémy současné společnosti. Co mě na Orville nejvíce překvapilo, je jeho zpracování. Bitvy ve vesmíru, kostýmy, masky a veškeré prostředí jsou daleko lepší než bych očekával. Orville je taková humorná kulturní vložka ze světa Stat Treku a tohle mi na seriálové scifi scéně prostě chybělo. ()

as-minor

Pomerne inteligentná séria, ktorá má jednu výhodu. A to tú, že dokáže popri komplikovanejších sci-fi „bláboloch“ odľahčiť atmosféru nenáročným humorom. Neviem na koľko sa séria blíži Star Treku, keďže podľa miestnych veľavážených odborníkov na slovo vzatých sa jedná o parodickú napodobeninu gigantických rozmerov. Podľa môjho nesmelého a skromného laického názoru však Seth MacFarlane s poskytnutým rozpočtom nezamýšľal Orville len ako prostučkú humorom obalenú kópiu zmieneného seriálu. A ak by aj moje slová neboli pravdivé, predsa len určitá podoba - najmä vizuálna (obleky, atď.) - sa naskytá, seriál si minimálne začal vyšľapávať svoju cestičku. Tá je značne zasypaná zaujímavými sociologicko-psychologickými problematikami s citeľným dôrazom na dnešnú generáciu, mnohými dôvtipne zrealizovanými odkazmi na popkultúru i ľudskými príbehmi, ktoré pohľadia aj chladné duše. Podľa mňa sa tak vôbec nejedná o sériu „ušitú horúcou ihlou”. Dodávam, že komentár vznikal po zhliadnutí druhej série, ktorá ma oslovila ešte viac než jej predchodca. P.S.: Subjektívne najoslnivejšia časť: Lasting Impressions. Subjektívne najpamätnejšia scéna a najokúzľujucejší audiovizuálny zážitok: Prestrelka za znenia piesne od Dolly Partonovej. ()

tata22

No, jsem velký fanda ST a upřímně jsem tedy mnoho nečekal. Nicméně musím souhlasit S HoneyBunny, že je to lepší než Discovery a rozhodně to má k duchu ST blíž. Ano, je to jednoduché, triky jsou slabé až slabší, výkon herců trochu prkenný, scénář si nedělá moc velké starosti s uvěřitelností. A proč, protože je to parodie. Vtípky docela fungují a když člověk přistoupí na to, že je to prostě taková "hloupost" z prostředí ST, tak se celkem i baví. Osobně jsem docela mile překvapen a asi budu pokračovat ve sledování. Je tam mírně i přesah do hlubších problémů naší civilizace, a to musím ocenit. Nicméně i přesto je to za mne spíš taková klukovská "blbina", která dokáže na chvilku zabavit. Na rozdíl od starších Star trekových seriálů, si myslím tohle ale podruhé nepustím. To po mně nemůžete chtít. Ale i přesto si myslím, že takových 70% si to zaslouží.... Druhá série je pak rozhodně lepší a některé díly opravdu nutí k zamyšlení, což by jeden ani snad nečekal... Čím víc to sleduji, tím víc mi to baví. Jen škoda, že už jsem u konce... ()

faborka

Po shlédnutí 2 řad musím jednoznačně napsat, že Gene Roddenberg by se dnes rozhodně díval na The Orville a ne na Stark Trek: Discovery. A není se co divit, to první má to nejlepší ze světa Star Treku : nosný příběh, vtip, nadhled, dobrodružství a super obsazení. Dvojka na můstku Seth a Adrianne jsou prostě skvělí a vhodně je doplňují ostatní zajímavé postavy. To druhé ( ST Discovery ) je agitační sračka s velmi nepříjemnou hlavní postavou. Pro mně jednoznačně plné hodnocení, jde přece o super příběh z vesmíru. ()

RomanL

Je to prostě parodie na Star Trek, podle mého názoru dosti zdařilá. Alespoň já se u toho rozhodně bavím. ()