Carnivale

• USA Carnivàle
Drama / Thriller / Mysteriózní
USA, (2003–2005), 20 h 17 min (Minutáž: 44–56 min)

Hudba:

Jeff Beal

Michael J. Anderson, Nick Stahl, Adrienne Barbeau, Patrick Bauchau, Debra Christofferson, Tim DeKay, Cynthia Ettinger, John Fleck, Carla Gallo, Toby Huss (více)

Série(2) / Epizody(24)

Strhující drama odehrávající se ve 30. letech v poušti Velkých rovin.  1934. Pouštní kraj Velkých rovin v Oklahomě. Tohle je poslední velký magický věk. V čase obrovských písečných bouří, děsivého sucha, záplav a epidemií – znamení božího hněvu a předpovědí Apokalypsy – začíná konečné účtování mezi dobrem a zlem. Bitva se odehrává v samém srdci říše zvaná Amerika. A až skončí, lidstvo navždy pochopí, proč se stal zázrak. Dvanáct dílů tohoto dramatického seriálu se odehrává při putování cirkusu pouštní krajinou v Oklahomě a sleduje osudy tajemného osmnáctiletého uprchlíka se skrytými schopnostmi a charismatického misionáře, jejichž cesty se zkříží. Je to doba, kdy je zlo na vzestupu po celém světě, protože velká ekonomická i sociální krize napáchala nenapravitelné škody. Po matčině smrti se Ben Hawkinson, který utekl od gangu, hledaného pro vraždu, přidá k cirkusu. Vede jej tajemný impresário zvaný „Šéf“. Ve společnosti vyděděnců Hawkins náhodou objeví své nadpřirozené schopnosti. Mezitím je metodista Justin Crowe, pastor v kalifornském městečku Mitern, sužován apokalyptickými sny a vizemi. On sám také vládne dlouho potlačovanými mimořádnými schopnostmi. Ben a bratr Justin, oba vytrženi ze svých životů, zjišťují, že svět, který znali, je znovu uvržen do pradávného konfliktu mezi Světlem a Temnotou a oni jsou v této bitvě hlavními hráči. V hlavních rolích hrají: Nick Stahl (V ložnici, Terminátor 3), Clancy Brown (Vykoupení z věznice Sahwshank), Michael J. Anderson (Twin Peaks), Adrienne Barbeau (Útěk z New Yorku), Patrick Bauchau (Cela) a další. (oficiální text distributora)

honajz

První sezóna zpočátku docela držela tempo i napětí. Ale podobně jako u Lost, jak mělo dojít k nějakým odhalením, tvůrci začali příběh rozmělňovat a rozmělnili ho natolik, že druhá sezóna stála za prd, i když tu zvláštní atmosféru ještě - sem tam - měla. Docela škoda promarněné šance, protože pár prvních dílů první sezony je skutečně vynikajících. Ale ta druhá sezóna, ta překombinovanost, rozboření skoro všeho, co se pracně budovalo v sezóně první, nelíbilo se mi to. ()

Deschain

Pamätám si, ako som Carnivàle pozerala hlboko do noci a potom aj do skorého rána a nevedela som sa od neho odtrhnúť. Nie je tu jediná zbytočná postava, je tu krásny vizuál, skvelí herci a pre mňa veľmi príťažlivý tajomný, snový a temný príbeh, zasadený do neobvyklého prostredia putovného karnevalu a do obdobia Veľkej hospodárskej krízy v USA. Na jednej strane smútim, že sa neuskutočnila tretia séria, na druhej strane si hovorím, že to skončilo zo cťou a nestihlo to stratiť na kvalite. Jeden z all-time favoritov. ()

ArnoldJ

Tajemná atmosféra kočujícího podniku, který má bavit a zároveň děsit své návštěvníky. Skvadra nejpodivnějších lidí od vousaté ženy, jejího slepého milence s telepatickými schopnostmi, liliputána, který je pravou rukou znetvořeného člověka nazývaného " vedení " (nikdy nevychází ze své maringotky) rozhodujícího o všem, co se v této komunitě odehrává, až po nejrůznější tenťáky. Výborně natočený seriál, který si najde jistě mnoho obdivovatelů. ()

BoPo

Carnivale skvelo zachytáva atmosféru 30. rokov (úprimne, toto obdobie vo filmoch či seriáloch fakt nemusím, ale tu mi vôbec nevadilo). Viac než presvedčivý vizuál postáv, prostredia a vystihnutie morálky tej doby. Užíval som si postupné spoznávanie zrúdičiek, podivínov a tie omrvinky z hlavného, tajomného príbehu, ktoré urobili z prvej série jeden z najťažšie zabudnuteľných TV zážitkov. Keby seriál neplánovane skončil po prvej sérii, tak by sa u mňa navždy zaradil do kategórie To bol skvelý seriál, škoda že som nevidel viac. Pri druhej sérii už to zbytočné naťahovanie a odďalovanie ústrednej zápletky dosť rušilo atmosféru. Vyústenie síce nebolo úplne blbé, ale predsa len nenaplnilo očakávania. Twin Peaks na cestách s premrhaným potenciálom. ()

bouncer

Po první sérii mám z tohoto seriálu zvláštní pocit. Hraje si na neobyčejně tajemný, ale nepřijde mi že úplně vhodným způsobem. Těch tajemství a nejasností seriál servíruje až mnoho na to, jakým pomalým tempem je odkrývá. Navíc člověk má pocit jako by se na obrazovce vlastně nic nedělo (i když se toho děje dost). Srovnání s Twin Peaks není mco namístě, i když je pravda, že není mnoho podobných seriálů... Očekával jsem lepší podívanou, ale určitě se jedná o zajímavý počin mezi seriály. ()

Hwaelos

Předpokládám, že v druhé sérii se už něco začalo dít (konec první to naznačoval), ale to čekání už jsem nevydržel. Tři hvězdičky za atmosféru, kameru a jisté kouzlo postav. Mínusem bylo takřka vše ostatní - naprostá nedějovost, roztahanost a hlavní hrdina na ránu. ()

adamo_znk

Carnivale po dojetí dvou sérií vidím jako jedinečný seriál filmové kvality který nemá obdoby. Na jedné straně tu máme celou skvadru úchylných charakterů putujících s karnevalem v čele s trpaslíkem Samsonem (skvělý Michael J. Anderson) a samozřejmě hlavním hrdinou Benem Hawkingsem, na druhé starně tu máme naprosto geniálního bratra Justina Crowea v podání Clancyho Browna (životní role) a jeho frigidní milující ale zvrácenou sestru Iris. Oběma těmito příběhy se line nadpřirozená mýtická a svým způsobem biblická epopej o boji dobra a zla, kde s napětím sledujeme vývoj událostí a objasnění záhad a netrpělivě čekáme na vyvrcholení, protože co se má stát to se stane ! Takových seriálnů už se moc netočí. Prostě a jasně, tohle mysteriózní, duchařské, nábožensky fanatické, buranské, mytologické a hlavně řádně ujeté putování, je fakt bomba. ()

JohnCZ

Naprostá trefa do černého a po delší době seriál, který jsem hltal od začátku do konce. HBO opět na vrcholu a naprosto jinde, než zbytek tehdejší produkce. Parádní cinematography, vypiplaný sound design, dokonale libozvučný soundtrack, precizní herecké výkony a hlavně příběh, který si diváka omotá kolem prstu svou neurčitou atmosférou (s menším vrcholem už v epizodě Babylon), kdy divák prakticky až do poslední třetiny druhé série pořádně netuší, co se tam přesně děje a k čemu to celé směřuje. A to je na Carnivàle i to nejlepší. To a postavy, na kterých mi začalo velice rychle záležet a vůbec mi nevadilo, když děj tu a tam zastavil a soustředil se čistě jen na ně. Určitě se nenechte, stejně jako já, odradit případnou averzí k cirkusu. Ten tam hraje spíše minoritní roli. Co zamrzí je paradoxně jinak perfektní finále, jež je na jednu stranu docela vypointované, ale rozhodně není ani náhodou uzavřené. Jinak ale v podstatě dokonalá filmařina. ()

jahol

Po všech těch hodně dobrých seriálech řízlých fantasy nebo akcí, se kterými se v poslední době roztrhl pytel, jsem k tomuhle dílku, jehož existence zůstala zcela mimo zájem našich nákupčí, přistupoval již s jistou nedůvěrou. Poté, co v prvních několika dílech seriál dobře předvedl, čím že chce zaujmout diváka a že na to rozhodně má, se mi zdálo, že začíná upadat a u pátého segmentu (Babylon) spadlo moje hodnocení pod ***. Jenže v tomhle dílu se seriál odrazil ode dna a v posledních několika částech první série neuvěřitelným způsobem vygradoval (pro mne rozhodně více než třeba první série Prison Break nebo Heroes, o Lost ani nemluvě). Dva tři díly před koncem už celkové hodnocení zasloužilo dobré **** a to, co se dělo v posledním díle mě doslova a do písmene zvedlo ze židle a donutilo dát nespravedlivých *****. Seriál je obrazově vypiplaný, má skvělou výpravu a atmosféru, trošinku nevyrovnané herecké výkony - od ďábelsky podmanivého Clancy Browna v roli kněze Justina Crowa k poněkud plošším rolím některých cirkusáků - i zde ale dobrá kvalita převažuje - a nenápadnou, ale velmi dobře volenou hudbu v pozadí, která v posledním díle rovněž graduje a stává se nepotlačeným rovnocenným partnerem obrazu. Velkým pozitivem je originálně fabulovaný scénář, ve kterém převážná většina postav v tomhle hluboce prokresleném a mnohaúrovňovém souboji dobra se zlem, jak v rolích pěšáků, tak na místech Froda nebo Saurona, působí nejednoznačně a v podstatě po celou první sérii není jasné, jak jsou jim karty života a osudu, které se sypou v úvodních titulcích ke každému dílu, vlastně rozdány. Zkrátka - další seriál, který by milovníci Twin Peaks nebo Dextera neměli minout a milovníci Rodinných pout by se mu naopak měli obloukem vyhnout. 2.série: Stručně řečeno, jako celek lepší než první. Výprava, kamera, střih, herecké výkony, vše dotaženo dále než v jedničce, takže kvalita dílů nekolísá, i když je točili různí režiséři. Jediné minus je, že scénář byl evidentně nasměrován na další sérii, takže poslední díl není vyvrcholením celku, ale jen dalším, velice dobrým pokračováním (přestože děj svým způsobem uzavírá). ()

ledzepfan

Mooc jsem se bavil--ale na to jak tvůrci celou dobu diváka napínají a jakoby slybují velké finále ...tak hádejte co?..finále vůbec není velké a mne osobmě poslední díl docela zklamal......EDIT=No tak napodruhé jsem si to vychutnal hezky skoro v celku-bez útrpného týdenního čekání..Víc jsem si mohl užít detaily a postavy toho krásně divného světa-příběh mě chytnul trochu pevněji a i ten konec měl nakonec své kouzlo....Velká škoda a zároveň velké štěstí,že nedošlo na další série.....nakonec tam tu pátou hvězdu přecijen dokopnu :) ()

EastWicka

Atmosférická lahůdka, 30. léta, krize, americké pláně, cirkusová kolona, proroci, krásky, zrůdy a směřování našeho pokolení. ()

mis-ko

Po odvysielaní prvej série môžem konštatovať, že Carnivale ponúka naozaj poriadnu dávku mystického napätia. Každá postava kočovného cirkusu má stanovené svoje miesto v deji, niektorá výrazné, niektorá menej a niekto je len do počtu. Nadprirodzené schopnosti hlavných hrdinov sa prejavujú čoraz intenzívnejšie, ale nie je jednoduché určiť kto je ten "dobrý" a kto "zlý" a či nie je niečo uprostred. Posledných 15 minút záverečnej časti prvej série vystrelilo dej do stratosféy a nám zostáva už len čakať na pokračovanie. ()

baribal

Strašná škoda, že seriál skončil po dvou sériích, jeden z největších potenciálů a zároven jeden z těch nevyužitých. Krásně vytvořený prostor pro budoucí série, žádná překombinovanost, zbytečně nevyplácaný děj, dobře zvolené charaktery, minimalismus příběhu, atd atd. Tohle mohl být sériál o mnoha a mnoha sériích, který si bude pořád držet stejné publikum. ()

Bakllazaan

mně nějak přišlo, že Carnivale se snaží mermomocí vypadat opravdu mysteriózně a na většinu věcí, co se tam děje, člověk jen může podotknout; "hmm...záhada", a jede se dál. Jakoby si scenarista, aniž bych chtěl pomlouvat jeho zaručené kvality, neustále brumblal; "Jo to tam dám, to bude vypadat záhadně". 40 minut by stačilo. ()

Tayen

Skvělý seriál, u kterého je největší nevýhodou jeho pomalost a neukončenost. Škoda, že další řadu měli tvůrci zatrhnutou. Musím se přiznat, že jsem váhala, zda seriálu začít věnovat čas, protože mě naprosto nezajímá prostředí cirkusu a jeho sebranky a už vůbec mě neláká poušť a třicátá léta minulého století. Prostě, pro mne nejhorší možná kombinace. Ale příběh mi ukázal magii v jemných, skoro uvěřitelných náznacích a to v rukou zajímavých postav, jejichž povaha byla realistická. Jednotlivé postavy se celou dobu vyvíjely, a tak jsem byla pořád v nejistotě, na kterou stranu se postaví nakonec. Naprostou dokonalý byl Clancy Brown, jeho podivný vztah k sestře a přerod z dokonalého kněze na démona. Škoda přeškoda, že nevznikla další řada, myslím, že pro nás bylo přichystáno pár zajímavých překvapení. ()

Ender66

HBO, HBO, kde ťa ľudia berú:)? Budem sa opakovať, ale inak sa nedá. HBO did it again. Carnivale je opäť mimoriadne kvalitným a k tomu veľmo originálnym počinom. Záchrana sveta trochu inak ako sme naučený, zanietený kňaz s ktorým nebude všetko s kostolným poriadkom, mladý vidlák v ktorom je viac ako sa na prvý pohľad zdá, (ne)poslušná dcéra vykladajúca ľuďom čo jej mama vidí v kartách, zomierajúci ne(existujúci) kripel rozhodujúci kam ďalej, šéfujúci trpaslík. Kolotoče, peep show (za príplatok so všetkým), hadia žena, veštenie z karát a nezabudnime na korytnačie dieťa. Opakujúci sa sen, rádiokázne, stavba kostola, odhaľovanie schopností, hľadanie Scuddera, osudové stretnutie. Toto a omnoho, omnoho viac. 9/10. ()

erased

Carnivale. Výborný námět. Tajemno. A jak je u HBO zvykem, také kvanta vaty. První díly nadchnou a vyloženě pohltí mystickou atmosférou putování po bohem zapomenutých pustinách amerického jihozápadu a skvěle natočenými, fantazii budícími vizemi. Pak ale přijde na řadu neúměrné množství nicneříkajících dramat a vztahů. A to z převážné části ani ne tolik o těch na první pohled zajímavých "jiných" lidech a místech (antiklimatický Babylon je s prominutím vyloženě prosraná příležitost). Přesto má každý díl své momenty, a těmi jsou právě ty, které se naplno věnují stěžejnímu tématu odvěkého boje dobra a zla. Jak ale první série probíhá a končí nijak, druhá navazuje téměř bezkompromisně. Scénáristé ve spěchu za zakončením konečně vyvažují poměr nudných vztahů v striptérské rodině i mimo ni tou epickou částí alespoň půl na půl, a příběh se konečně pomalu posouvá ke kýženému finále. To sice po výborném navnazování trochu zklame, ale nelze mu upřít, že ve výsledku dává samo o sobě i vzhledem k celému tématu perfektní smysl. Celek tak kolísavě nudí a baví, nicméně když baví, tak se mu to daří královsky. ()

Alementina

Zacatek prvni serie vyborny, ma to atmosferu, ma to neotrely obrazky, cloveka fakt zajima, co se z toho vsecho nakonec vyklube... ale casem mate pocit, ze vas autori snad vodi za nos, protoze porad jen natahuji a natahuji az to pretahnou a vas uz to prestane zajimat, jestli vyhraje dobro nebo zle ....aneb konec prvni serie ztratilo dech a bohuzel druhou serii ho nenabralo, protože i přes moji snahu jsem se k třetímu dílu druhé serie už nedostala... ()