Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

• USA Doctor Strange in the Multiverse of Madness (více)

Fr

„OVLÁDAT VŠECHNO JE MŮJ OSUD…“   Na jedný straně komplikovanost mnohovesmíru, na straně druhý jednoduchá akce. Brutálně scifoidní,  temnější akce (super IMAX verze…), která nese Raimiho rukopis. Moc krásný obrázky – škoda, že je to trochu nuda. Hudba – Danny Elfman, paráda! Jen kurva ten scénář… víc se soustředit na postavy, páč to pozlátko kolem nezasytí.     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Často si myslím, že jinde bych byl šťastnější. 2.) Chyběl mi Sam Raimi.  ///  Thx za titule „Vojtěch Kostiha“.                  PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  ****  NAPĚTÍ  * ()

MrHlad

Doctor Strange má ze všech marvelovských superhrdinů největší potenciál pro vizuálně divoké a atraktivní filmy. Tvůrci se tu můžou zkrátka strašlivě vyblbnout a zvlášť teď, když měl Strange cestovat do jiných světů a vesmíru a kde všechno opět stálo na kouzlech, takže hranice normality byly posunuté o dost dál než třeba u Black Widow. A v tomhle směru není Mnohovesmíru šílenství co vytknout. Sam Raimi si užil návrat k blockbusterům a nečekaně často mu Kevin Feige dovolil být typicky raimiovský. Pár hororových a lekavých momentů tu je, odkazy na vizuální styl prvního Spider-Mana nebo divoké Evil Dead taky a hezky se na to kouká.  Potíž je, že se v tom neděje moc zajímavých věcí. Příběh je tentokrát poměrně banální, postavy nezajímavé a celou dobu jsem měl pocit, že tu či onde chybí nějaká minuta, ve které by se zpomalilo a šlo trošku víc do hloubky. Pocit, že by o něco šlo vesmíru nebo že by samotný Strange musel projít nějakou zásadní proměnou, jsem tu neměl ani chvíli. Jednoduše je to hezká atrakce, ale obaluje nepříliš zajímavý děj. Mělo to být lepší. ()

filmfanouch

Jméno Sam Raimi bude mít většina filmových fanoušků nejspíš spojeno s trilogií Spider-Man s Tobey Maguierem v hlavní roli, důležité je ovšem neopomenout jeho hororové kořeny, které jsou ostatně spojené s prakticky celou jeho kariérou. Právě i trilogie Spider-Man či Mocný vládce Oz si ponechali hororové prvky, přesně ty, které jsou s Raimim spojené již od jeho celovečerního debutu s názvem Evil Dead, následně i pokračováními s názvy Evil Dead 2 a Armáda temnot. Spider-Man 4 v Raimiho režii následně nikdy nevznikl, přesto se po letech Sam Raimi vrací ke komiksovému žánru. Konkrétně se chopil režie druhého Doctora Strange, který se dle slibovaného titulu vydal do mnohovesmíru šílenství. Dle dřívějších slibů měl být poté Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství první ryzí horor od Marvel Studios, Sam Raimi tak zněl jako čím dál tím větší volba. Pověst poté Marvel Studios předchází v tom ohledu, že u nich vize tvůrců nemá moc prostoru, ostatně i proto se mnohovesmíru šílenství údajně nechopil režisér prvního Doctora Strange Scott Derrickson. Přesto při sledování druhého Doctora Strange nejednou vyvstane pocit, že Raimi nalezl ten správný kompropis. A výprava Doctora Strange v mnohovesmíru šílenství díky tomu patří mezi nejvíce autorské snímky od Marvel Studios.   Velice brutální nevýhodou a bodnutím do hrudi můžou být přehnaná očekávání fanoušků. I díky seriálům Loki a Co kdyby...? i nedávnému Spider-Manovi: Bez domova, ale především nekonečné várce drbů o tom, kdo všechno se v mnohovesmíru šílenství objeví (od Daredevila v podání Bena Afflecka po Ghost Ridera v podání Nicolase Cage). Důležité je ovšem zmínit, že mnohovesmír šílenství by měl pouze naznačit potenciál toho, co se dá od Marvel Cinematic Universe v nejblizších letech čekat. Sám ředitel Marvel Studios Kevin Feige ostatně prohlásil, že po dobu následujících 10 let krom starých známých i nových postav bude hrát prim právě mnohovesmír. Výprava Doctora Strange v mnohovesmíru šílenství ovšem právě v tomto případě splňuje naprosto ideální tutoriál, který se jen dotkne špičky ledovce možností. I ona špička ledovce ovšem působí skvěle a to předevíšm právě díky uchopení Sama Raimiho.   Sam Rami opravdu natočil regulérní horor. Pochopitelně horor, který se pořád nemůže vyloženě utrhnout ze řetězu a plnit kvóty pro PG-13 film, přesto je obdivuhodné, jak moc v rámci možností dokáže být Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství goreový, atmosféricky nepříjemný a plný lekaček, který by divák pod 12 let nemusel nutně v sále přežít se suchými kalhoty. Stěžejní je tu ovšem právě i řemeslné uchopení Sama Raimiho. Několik velmi kreativních POV, kamerových přeletů, humor na hraně grotesek, sem tam i divoký střih a působivé prolínání scén. Stěžejní je ovšem fakt, že je od počátku poznat ruka toho šikovného Sama Raimiho, který v roce 2002 prvním Spider-Manem definitivně nakopl popularitu komiksových filmových adaptací a jeho návrat ke komiksovým kořenům prostě od počátku působí vizuálně parádně. A snadným vyvoláním pocitu, že takhle nějak by Raimi nejspíš uchopil i případného Spider-Mana 4.   Velmi snadno se dalo obávat, že i když má film v titulu postavu Doctora Strange, samotný Doctor Strange bude ve filmu hrát druhé až třetí housle. Jenomže to tak není. Především se ovšem skvěle pracuje s paralelou postav Strange a Wandy Maximoff. Za ústřední motiv druhého Doctora Strange jde ostatně vnímat jako boj s vnitřním zlem, které má nejspíš každý člověk v sobě. Bojují s tím Strange i Wanda Maximoff, v průběhu se navíc ukáže, že cena za záchranu světa (tentokrát tedy spíše rovnou několika světů) přinese jistou oběť, která by mohla sehrát stěžejní úlohu v nadcházejících projektech ze světa Marvel Cinematic Universe.   Právě charakterní linka Doctora Strange je od počátku působivá. Sám Strange se pochopitelně musí vyrovnat s tím, že 5 let chyběl na Zemi, vyrovnat se s událostmi Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame, definitivně si uvědomit, že nejspíš ztratil někoho, koho miloval a přitom se nadále snažit fungovat jako jeden z nejmocnějších ochránců planety Země. Benedict Cumberbatch je již dávno herecká jistota, kterému role tohoto pořád tak trochu arogantního čaroděje sedí, nmnohovesmír šílenství ho ovšem minimálně ve třech ohledech dokáže ještě tak trochu více polidštit. A ukázat, že stejně jako Iron Man svého času má Strange pod tou arogantní vrstvou srdce.   Stejně tak je ovšem stěžejní příběh Wandy Maximoff. Už konec seriálu WandaVision naznačil směr, kterým se její příběh vydá a tato postava se nadále posouvá mezi nejen nejmocnější, nejzajímavější, ale i nejtragičtější postavy celého Marvel Cinematic Universe. Elizabeth Olsen je v této roli naprosto famózní, po nedávné nominaci na cenu Emmy právě za výkon ve WandaVision v této samé roli podává další fenomenální výkon, tentokrát ovšem v tak trochu jiné poloze. Skutečně platí, že v konstrastu s Doctorem Strangem tyto postavy skvěle fungují. Díky různým spojitostem, zároveň i odlišným pohledům na věc. Wanda Maximoff poté potvrzuje, že se stává jednou z postav, které má za dosavadní tvorbu Marvel Studios jednu z nejzajímavějších příběhových linek a mnohovesmír šílenství to jen potvrzuje.   Pochválit se rozhodně musí i Xochitl Gomez jako nová hrdinka America Chavez. Gomez je ve své roli velmi fajn, i mezi její postavou a postavou Strange vzniká poměrně zajímavý vztah, právě i ten dokáže Strange jako postavu ještě více polidštit. Ani tentokrát nezklame Benedict Wong jako Wong, Chiwetel Ejiofor se jako Mordo po prvním Doctoru Strangeovi představuje v tak trochu jiném světle, stejně tak i Rachel McAdams v roli Christine Palmer. Raimi i po letech dokáže herce ve svých filmech vézt skvěle.   Stěžejní je ovšem fakt, že jako u většiny filmů Sama Raimiho i tentokrát hudbu složil Danny Elfman. A ani ten nezklame. Jeho soundtrack se skvěle poslouchá, dokáže též připomenout nejsilnější hudební motivy z původní trilogie Spider-Man a i v jednom souboji a Elfman i do samotné hudby dokáže zasadit pár odkazů. Na hudbě ostatně staví i jeden velmi kreativní souboj, i bez ní je ovšem ve filmu těch kreativních sekvencí a nápadů skutečně mnoho. A přesto snadno vyvstane pocit, že je potenciál mnohovesmíru jen na samotném počátku, skutečně ovšem platí, že i tenhle náznak působí skvěle.   Nejen, že jde o jeden z nejvíce autorských MCU projektů, ale platí, že je i jeden z řemeslně nejkreativnějších. Dobrodružství Doctora Strange v mnohovesmíru šílenství je v mnoha ohledech parádní dobrodružství, které pochopitelně sází především na velkolepé atrakce, jde v něm ovšem skutečně najít i něco víc. Autorský přístup Sama Raimiho to poté celé posouvá ještě o stupeň výš. Skutečně platí, že eskapády s mnohovesmírem v Marvel Cinematic Universe teprve začínají, definitivní zapálení ohně ovšem slibuje velké věci. Především ovšem platí, že je Sam Raimi bůh! Viděno v kině: 2x () (méně) (více)

HAL

Marvel záměrně co nejvíc parodovaný, zato k Evil Dead sérii se přiznává velká láska. A ke Scarlet Witch se konečně chovají jako k sociopatické svini jakou vždycky byla. Sice nový sidekick Doctora je tu úplně zbytečná postava, jen chodící MacGuffin, příběh celkově není moc zajímavý, a digibordel je nudně otravný, ale i tak, na poměry Marvelu dost fajn a zábavnější film než jednička. Rozhodně to nejlepší co v současné MCU fázi vzniklo. ()

Hild

Lhala bych, kdybych řekla, že jsem se nebavila. Bavila, a to dost. Vizuál je hodně zajímavý, hravý a fakt zábavný. Během filmu jsem si byla jistá, že tomu dám 4*, ale čím víc nad tím přemýšlím, tím víc si uvědomuji, jak moc je příběh vlastně nedotažený. Kdo neviděl WandaVision, nemá absolutně šanci pochopit Wandu jako postavu, v seriálu jsme mohli sledovat její pozvolný přerod ve Scarlet Witch a díky tomu pochopit i její motivy a emoce v tomto filmu, pro mě je Wanda momentálně nejzajímavější postava MCU, ale zároveň se naplnily mé obavy z této fáze MCU, že začneme být přehlceni filmy i seriály a jedno bez druhého nebude fungovat. Bez seriálu totiž tento film působí opravdu zkratkovitě. A na to, že Wanda je dost možná nejmocnější hrdinka ze současného MCU, by si zasloužila víc. Ten film měl zkrátka potenciál obrovský, ale nedokázal ho naplnit, i to rozuzlení je strašně banální. Je to škoda, nicméně stále bych bez výčitek svědomí film doporučila každému. Jen je třeba nečekat velkou událost, ale prostě klasickou zábavnou marvelovku bez debat dostanete, není to špatný film. ()

• Keď Doctor Strange (Benedict Cumberbatch) rozprával svojmu zlému ja o utopení svojej sestry, je pre režiséra Sama Raimiho tragickou pravdou; mal staršieho brata Sandera, ktorý zomrel vo veku 15 rokov, keď sa nešťastne utopil. Raimi povedal, že to bol jeho brat, ktorý ho prvýkrát zoznámil s komiksom "Spider-Man". (Pat.Ko)
  • Podľa pôvodného harmonogramu mal byť tento film vydaný pred filmom Spider-Man: Bez domova (2021), ale pandémia COVID-19 vynútila zmeny. (Pat.Ko)

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023