Black Panther: Wakanda nechť žije

• USA Black Panther: Wakanda Forever (více)

Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále T’Chally. Zatímco se obyvatelé Wakandy snaží přijmout svou další kapitolu, hrdinové se musí spojit a s pomocí Nakii (Lupita Nyong'o) a Everetta Rosse (Martin Freeman) vytvořit nový svět pro království Wakanda. (Falcon)

RAFT

Režisér Coogler natočil pokračování Black Panther a dobře ve filmu vyřešili smrt Chadwicka.Otěže,po Black Pantherovi přebírá Shuri.A Shuri něco chybí ale,dala to vcelku obstojně.Podmořské město dobré ,chlap s křidélky na nohou jenom uletět neříkám nic .Akční scény dobré ,akorát mohly to natočit možná o dost lépe než je ve filmu.Protože, se film moc vleče, ke konci to bylo asi jiné kafe.Modří šmoulové s křidélky to snad lépe říct možná ani nejde.Možná byla až moc přemrštěná stopáž ve filmu.Za mě 70% ()

TheStitch630

Pokračování Black Panthera s podtitulem Wakanda Forever nemělo vůbec lehkou cestu na plátna kin. A to ať už se bavíme o úmrtí herce Chadwicka Bosemana, kompletním přepsání scénáře krátce před produkcí, pandemii covid-19 nebo o dalších problémech během natáčení. K mému překvapení se s tím vším režisér a scenárista Ryan Coogler popasoval na výbornou. Druhý díl jednoznačně vybočuje a není to klasický MCU blockbuster. Naopak se zařadila zpátečka – ubylo akce i humoru, a větší důraz se klade na dialogy a postavy, což utváří mnohem osobnější a emotivnější tón. Úvod a první polovina mají spád, představují vnitřní démony hrdinů, jejich boj s nimi i doposud neprobádanou podvodní říši a zároveň se otevírá spoustu vedlejších linek. Udržení nastoleného tempa ani uzavření všech témat v závěru nenastane a celková 161minutová stopáž společně se slabším finále snímku spíš ubližují a vše vyšumí do prázdna. Celkově se řadí Wakanda Forever k tomu lepšímu, co nám Marvel ve 4. fázi nabídl, ale i tak má několik nedostatků. Mírné překombinování linek a témat mě nerušilo, avšak v celkovém vyznění to pro některé může působit až zbytečně rozmáchle. Soundtrack má svěží nádech a stejně tak jako první díl je s vizuálem inspirován africkou (tentokrát i mayskou) kulturou. U špatného CGI schovaného za rozmazané okraje obrazu (a nejen) se zdržovat nebudu, to je poslední dobou v MCU bohužel standardem.  Osobně film beru za důstojné rozloučení s Chadwickem Bosemanem a završení 4. fáze marvelovské franšízy. 3,5/5* ()

Pepe_cz123

Tak tohle bylo něco. Od druhýho Black panthera jsem čekal stejnou kravinu jako 1. Díl. Ale ono ne. Je to dospělý, emotivní, dlouhý, ukecaný, ale za to je to naprosto hezky zpracovaný. Co musím neskutečně pochválit tak to říši Talokan a Namora. Namor je sympatický, je efektivnější jako záporák, a je charizmatický. Taky musím pochvalit postavu Shuri která je taktéž charizmatická a fandíte jí po celou dobu filmu. Co už ale není tak super tak to postava Ironheart která mi přišla naprosto do počtu. Także abych to shrnul: Black panther je dlouhý, ukecaný, dospělý a emotivni. Má to opravdu výraznou hudbu, výbornou akci tělo na tělo, a herci si to neskutečně dávají a zároveň je to jeden z nejlepších Marvelů z roku 2022 co šli do kina. A Doctor Strange je mu lehce za zády, a Thor je daleko za něma. 8/10 ()

Milda003 odpad!

Mne to teda vůbec neoslovilo... Totální hovno, to radši nic, než tohle... To je nepovedena parodie na Aquamana, na Iron mana na Catwomen i Black Pantera ... ()

Mkartaylas56

Bál jsem se většího průšvihu. Ovšem že bych byl nakonec překvapen, to také říct nemůžu. Druhý Black Panther byl už od raných fází očividně a pochopitelně přepisován, aby se Marvel řádně rozloučil s Chadwickem Bosemanem a ačkoliv je to loučení emotivní, tak to samotný film lehce táhne ke dnu. Píšu především o prvních 45 minutách, které se naplno zabývají důsledky králova úmrtí a bohužel to úplně nefunguje. Pomalejší tempo tu je samozřejmě oproti typickým marvelovkám osvěžující, ale zároveň nepřináší nic moc navíc k zápletce a působí tak spíše nudně a zbytečně. Obzvlášť proto, že od momentu, kdy se dostáváme do říše Talukan a nahlížíme zblízka na nováčka Namora, tak to automaticky dostává potřebnou šťávu a já se konečně začal bavit. Jde o dalšího z řady těch povedenějších záporáků, protože tu má celkem velký prostor, je dostatečně prokreslen a má jasné motivace ke svým činům, podobně jako rovněž skvělý Killmonger z jedničky. Na opačné straně barikády to bohužel malinko skřípalo. Dlouhou dobu tu totiž prakticky nemáme hlavní postavu, která by svým charakterem táhla děj. Shuri je tu většinu stopáže stále tou vedlejší postavou z předešlých filmů, i když alespoň v pár momentech ukáže svůj potenciál. Mnohem víc to tím pádem táhne Ramunda a její představitelka, jenž tu po herecké stránce skutečně patří mezi to nejlepší. Nově příchozí Riri Williams mě taky příliš nenadchla a obávám se, že po čase na ni zapomenu podobě, jako na Americu Chavez. Abych se ještě vrátil ke příběhu, tak jak jsem psal, cca od půlky už to nabere potřebnou šťávu a ačkoliv je tu opět typicky digitální bordel na konci a schématicky podobná struktura zbytku filmu, jako u každé druhé marvelovky, tak v kontrastu s úvodem filmu jsem si to nakonec dokázal v rámci možností užít. Řekl bych tedy, že na lehounký nadprůměr Wakanda Forever nakonec dosáhla, ale přeci jen doufám, že příště už to bude vyváženější mix. ()

Telemachus odpad!

Low-cost Kumail Nanjiani stars as mayan god in... Avatar: The Way of Water! Tohle totální scénáristické peklo mě mrzí hlavně kvůli Letitii Wright, která sice moc chtěla hrát a snažila se ze všech sil, ale řádky jí to nedovolovaly. Podobně špatně dopadla Angela Bassett, k ostatním byl naštěstí milosrdný screentime, jinak by dopadli úplně stejně. U vět typu jako "ha, kolonizátor v okovech" nebo "jsem černá chytrá holka, tak mi samozřejmě nevěřili", se mi protáčely panenky. Proč má někdo potřebu tu nenávist živit, jen ji otáčet druhým směrem? Ve výsledku to vyznívá opravdu blbě, protože to byla právě povýšenecká Wakanda, kdo během čtyř set let krutého afrického otrokářství nehnul ani prstem. Představte si ty zprávy: "Z Francouzské Západní Afriky dnes otrokáři odvezli 6 tisíc lidí v okovech na galeonách na Jamajku a vypálili 30 vesnic, kde zabili všechny, krom silných mužů." ... načež wakanďan cestou do práce v tramvaji s kafem v ruce pokrčí rameny a říká si 'proč mi to furt cpou, dyť nás se to netýká'. Prakticky každý z toho království je Okamura. Špatně uchopené, špatně napsané, špatně zpracované. Fáze 4 byla celá tragická. ()

waeslly

Ty jo, já fakt nevím. Dvakrát jsem to rozkoukal. Jednou jsem to vypnul po 20 min a podruhé jsem u toho po 40 min usnul. Začínám cítit, že u nových Marvelovek nic necítím, že mě vlastně vůbec nezajímají. ()

J.e.r.e.c

Jednička těžila z neokoukané tribal estetiky a solidního antagonisty, ale až po zhlédnutí dvojky mi došlo, jak moc stála i na Bosemanovi. Ten tady chybí víc než potravinová pomoc hladovějícím Afričančatům a ty holky to místo něj prostě neutáhnou. A protože záporák nezáporák má charisma náhodného chodce, tak se jakýkoliv závan velkého hrdinství tváří v tvář osudu ne a ne dostavit. Určitě nepomáhá, že těch relativně důležitých figur je tu víc jak na supoji (africká verze orloje), ale místo, aby těžily ze vzájemné synergie, tak si jen kradou čas. Lupita, Bilbo, jeho ex a mnozí další tu prostě jen existují, aby ve vhodnou chvíli posunuli zápletku kupředu, a celá linka s geniální teenage mutant Tony Stark „vědkyní“ je akorát tak k velrybímu hovnu. Navíc kvůli množství postav a jejich (pod)zápletek narostla stopáž do obludných rozměrů a vydržet sledovat Wakandu až do konce tak vyžaduje téměř nadlidskou trpělivost. Jestli se mi něco líbilo, tak to byl design některých mayských podvodníků a pár soubojů mezi vedlejšími bossy mělo překvapivě fajn náboj i choreografii. Co mě naopak vyloženě sralo, byl (opět!) přehnanej digitál, to bych snad radši koukal na plastelínový paňáky od Zemana nebo Harryhausena než na tuhle pouťovinu. BP 2 je moje první post-Endgame marvelovka a na hodně dlouhou dobu, ne-li vůbec, taky poslední. 65 % ()

maramashi

Obyčajná, efektami preplnená, rýchlopečená Marvelovka. Nenadchne neohúri, prvá polovica unudí a druhá nabudí akciou, celé je to 50/50. Tchala je preč a Shuri preberá žezlo po zosnulom bratovi, scenár ktorý napadol skoro každého po tom čo sa dozvedel že Chadwick umrel. CGI tak neskutočne bije do očí až to bolí, a o tom že teenagerka lieta vo farebnom obleku ako Iron Man sa ani nebavíme. Marvel po Endgame ide neskutočne dole vodou 50 % ()

movemat

Roztiahnuté ako gumka v trenkách japonského sumistu. Prestrihať to maximálne do 120 minút a bola by to jedna z tých lepších marveloviek. Potenciál na to mala. ()

hamir0

Vcelku příjemný příběh, který zase trochu odvádí pozornost od klasického marveláckého patosu... Chvíli jsem se rozhodoval, jestli dát tři nebo čtyři hvězdy, nakonec ale rozhodl vážně povedený soundtrack. ()

papadoce

Čierny Panther bez čierneho pantera, aj to je Navždy Wakanda. Zhodou okolností som si včera pozrel dvojku Shazama od DC a musím povedať, že pozerať to takto bezprostredne po sebe, poukáže až hrozivo detailne na kvalitatívne rozdiely. Marvel bol, je a zrejme aj ostane úplne inou ligou v oblasti filmového komiksu. Napriek tomu, že tu na csfd má Wakanda menej percent než jednotka, podľa mňa sa jedná o ďaleko lepšie a komplexnejšie dielko v rámci Marvelovského vesmíru než tomu bolo v prvom pantherovi. Navyše vstup do Talokánu odštartoval vcelku vizuálne hody, ktoré vyvrcholili záverečnou epickou bitkou. Páčil sa mi príbeh, ako aj spôsob akým sa tvorcovia vysporiadali s odchodom Chadwicka Bosemana. Nádherná Lupita bola opäť totálne očarujúca, v tých ružových šatách tak infantilne krásna až sa človek takmer zamiloval a Namor bol veľmi zaujímavý a silný protivník. Dnes už nie je jednoduché vyrobiť originálneho a pritom kvalitného zloducha. Tu sa to podarilo. Prvé napadnutie Wakandy Namorom bolo dych berúce. Asi jediná vec, ktorú môžem vytknúť je prestrelená stopáž. Rozhodne to chcelo skrátiť. Odoberám jednu hviezdu práve za to. Osobne som mal omnoho nižšie očakávania a musím povedať, že na prvú projekciu sa mi to veľmi páčilo. Uvidím to znova, takže uvidím, či budem niečo meniť aj vo hviezdení. Nateraz dávam štyri a vravím, že 80% by tomu krásne svedčalo. Len tá nie práve nevyhnutná dĺžka krucinál. Som veľmi spokojný. R.I.P. Chadwick Boseman. ()

himor

Dávam neutrál, pretože film sám o sebe nebol zlý, keby to bola jednotka a cca nejaký z prvých filmov marvelu, tak by to bolo možno úplne inde. Ale keďže je to pokračovanie, je to slabé. Bohužiaľ je to hrdinský film, bez hlavného hrdinu. Myslím si, že mali namiesto sestry panterky, radšej nájsť iného herca čo by pokračoval ako Black Panther (môj názor), keďže bohužiaľ hlavný protagonista už nieje medzi nami živými. Film je ale vizuálne spracovaný pekne, aj podmorský svet je fajn, samotným scenárom to pokazené výslovne nieje. Čo mi vadí je brutal feminizmus celým filmom. Dvaja chlapi sú záporák a M'Baku. Ostatní asi nasrali do gatí a jednoducho ich niet, je to ženský kolektív. Tam nastáva aj problém čierneho pantera, ktorého nezastupuje chlap, ale spomínaná sestra T'challa. Tiež mi vadilo, že žezlo načisto prevzala matka T'chally a to bolo nanajvýš otravné, je to strašná ženská. Okrem toho sestra získala schopnosti podvodom, výcvik mala žiaden a ajtak dala dole vodáka akoby sa nič nedialo. Úprimne ale musím zhodnotiť, že som čakal asi väčší prúser, preto dávam trochu vyššie hodnotenie ako by si to možno zaslúžilo. P.S.: objavenie syna T'challa asi napovedá o nejakej zápletke...veď uvidíme. 55% ()

JohnZ87

Zvláštní pokračování, které se pokouší vypořádat s úmrtím představitele hlavní postavy. Jak? Úmrtím hlavní postavy. Filmaři tak vzdali hold Chadwicku Bosemanovi, ale podle mě by úplně stačilo věnovat film jeho památce v titulcích. Marvel už přeobsadil celou řadu postav v MCU, jen tady to z nějakého důvodu vůbec nepřicházelo v úvahu... Přitom by to podle mého bylo nejlepší řešení. Druhý Black Panther se tak ocitá rázem bez hlavní postavy a buduje namísto jakýsi politický thriller, kdy ostatní státy se snaží využít stávajícího oslabení Wakandy ve svůj prospěch (získání vibrania). Do toho se tu objevuje poměrně charismatický a velice nebezpečný záporák Namor, který si dokáže spolehlivě krást film pro sebe. Shuri se sice snaží převzít úlohu hlavní postavy, ovšem už to není ta Shuri z dob Infinity War a vyloženě přesvědčivé to není. Riri Williams jde víceméně vlastní cestou a naštěstí příliš netěží z Iron Manovy slávy. Everet Ross a La Fointaine byli manželé? Zajímavé zjištění. 65% ()

koty2201

Mám zmiešané pocity a neviem jednoznačne povedať, že či ma ten film nejak extra zaujal. Nedokážem sa zbaviť pocitu, že tento rok je ten Marvel nejaký slabý. Jediný film, ktorý ma potešil, bol druhý Doctor Strange. Naopak Thor 4 bol jedným z najhorších v MCU. A druhý Black Panther je niečo medzitým.  V celom filme sa deje toho veľmi veľa a zároveň nič. Žiadnu dejovú linku a postavu to nevie dotiahnuť do veľmi uspokojivého výsledku. Prekvapuje ma, že je to tak dlhé a pritom sa z toho deja, či už o postavách a ich osudoch, veľa nedozvieme.  Je to dosť veľký paradox. Pretože Doctor Strange 2 mal dobrý príbeh, ale príliš krátky. Thor 4 mal nič moc príbeh a ešte aj príliš krátky. Toto je zase niečo vo význame, že príbeh bol dobrý nápad, ale nie veľmi dobre spracovaný a je to príliš dlhý film. Čiže nie som z toho vyslovene sklamaný, to nie. Ale v rámci MCU sa jedná o taký priemer.  Hudba bola výborná a tu musím tvorcov pochváliť. Kostýmy boli veľmi vhodne zvolené a baví ma ten módny štýl Wakanďanov. Rovnako obyvatelia Talocanu boli nadizajnovaní dosť dobre. Nebol to našťastie pestrofarebný cirkus. A postavy boli tiež zvládnuté všetky veľmi sympaticky a ani jedna mi nevadila. Najviac som si užíval Namora, Shuri, Everetta a Ramondu.  Čo sa týka vzťahov medzi postavami a ich príbehov, tak tie boli zvládnuté veľmi dobre, len dejovo nedotiahnuté, miestami. Emócie tu na mňa nefungovali tak, ako by mali. Pokúsili sa o ne, ale nedostavil sa želaný efekt. Akčné scény boli zvládnuté vizuálne dobre, len aj napriek vyhrážkam Namora a vzhľadom na veľkosť Wakandy to pôsobilo dosť chudobne. A prostredia boli prekvapivo veľmi pekne spracované; pôsobili prirodzene a živo, takže za to majú plus. Toľko asi k tejto marvelovke. Musím dúfať, že toto je len také malé zakopnutie a že sa do budúcna podarí tvorcom spracovať dobre nápady v rámci Marvelu lepšie. ()

adamix

Wakanda forever ťaží najviac z Bosemanovej smrti a patričným spôsobom mu vzdáva poctu. Vtipné na tom je to, že pohrebný ceremoniál mi príde ako to virálne video s tancujúcimi černochmi nesúcich rakvu :). Ale na tomto tragickom podklade tvorí film základ pre novú zápletku, ktorá je zaujímavo načrtnutá. Pridanie podvodného kráľovstva nebolo na škodu, ale viacej sa film zaoberá pre Wakandu. Výrazne tu chýba detailnejšie predstavenie podmorského sveta a záporakovým motívom som si nebol až tak istý. Divák nevie, či chce viac chrániť svoju ríšu, alebo si nasilu urobiť nepriateľov, všetkých vyhubiť a ovládnuť svet. Zaujímavo je spracovaný, ale strach a rešpekt z neho necítiť. Shuri mi ako T´challova nástupkyňa neprišla adekvátna. Samozrejme, dalo sa čakať že vibrániový oblek a trón prevezme nejaká ženská postava, ako je to poslednú dobu v MCU moderné, ale pre túto vodcovskú rolu je až moc nevýrazná (a vyziabnutá). Viacej by som túto zodpovednosť zveril asi najlepšej postave z celého filmu - Okoye, ktorú hrá výborná Danai Gurira. Predstavenie hroznej Ironheart svedčí o tom, že Marvel s jej prítomnosťou nečakajú lepšie časy a kým sa toho späť Iger nechopí, je s tým všetkým Amen. Film je dobre ozvučený, kostými a vizuál sú úchvatné a je to o chlp lepšie ako preceňovaná jednotka. Ale približne v polovici ma to začalo nudiť a film stratil našlapané tempo. A pre tak dlhú stopáž by to chcelo viac akcie a menej vyplakávania. Ale som rád, že film sa zväčša bral dosť vážne a nezosmiešnil sa tak veľmi, ako výprask s podtitulom Love and Thunder. Druhý krát si to asi nepozriem, ale za pozornosť to určite stojí. Je to jedna z tých lepších tohtoročných marveloviek. Za mňa 60%. ()

Bobris

Ještě před deseti lety by tenhle film měl daleko víc testosteronu a větší koule. Dneska je to všechno hrozně jemný a barevný, ve filmech musí zaznít alespoň 10x slovo rodina, láska, hrdina. Akční scény jsou bez nápadu, bez náboje a bez emocí. Jako pocta Chadwickovi fajn. Jako film, který měl být událostí roku (první trailer byl parádní)) slabé. Solidní hudba, solidní záporák... 60% ()

instageek_cz

Nepatřím k lidem, kteří byli prvním Black Pantherem unešení, a jeho nominaci na Oscara pro nejlepší film považuji za velký úlet. Určitě šlo o solidní superhrdinský origin, který nad generický průměr v mých očích posouvalo neokoukané prostředí Wakandy a duo Boseman/Jordan. Ohledně dvojky jsem tedy neměl přehnaná očekávání, a možná i proto mě příjemně překvapila. Chadwick Boseman už bohužel není mezi námi. S ním zemřel i král T’Challa, jehož poctě a pohřbu se vkusně věnuje úvodní část děje. Poté se začíná rozvíjet velice zajímavý příběh. První zhruba hodinu se neustále odehrává něco nového. Poznáváme nové postavy, odhalují se nové skutečnosti, nová tajemství. Jenže 161 minut je pro takovýhle snímek fakt neúnosná délka. Nedá se říct, že by tempo zpomalilo. Spíš se tak rozplizne. Občas jsem se při nějaké akční scéně ptal sám sebe, proč se to vlastně děje. Projeví se i další nešvar současných komiksáren – kladné postavy se vrhají do nesmyslného střetu, v tomto případě rovnou do války, kvůli něčemu, na čem by se dalo stoprocentně domluvit. Líbila se mi rasa podvodních lidí, kteří byli chvílemi skutečně děsiví. Samotný Namor byl ok, jen mohl jeho představitel strávit trochu víc času ve fitku, případně nepřeskakovat „leg days“:)) Vypadal jako kterýkoliv průměrně udělaný chlápek, který by zrovna jen v trenkách vstal od televize a šel k vodě;)) Bavily mě výkony všech hereček. Angela Bassett snad musí být královnou i v reálu, tak moc velký z ní sálá respekt!:) Z Letitie Wright jsem měl největší obavy, ale nenaplnily se, naopak mi byla velmi sympatická. Moc pěkně se koukalo na Lupitu Nyong’o, která byla akční a celkově super. Pochválit zaslouží i Dominique Thorne coby Ironheart, byť její zbroj mi přišla trochu moc „gundam“, jak z anime:) Co je fajn – BP2 je osobitý film, dějově pestrý, má styl, výraznou hudbu, výborné herce. Je to MCU nadprůměr, který by si komiksoví fandové měli dopřát. Hodnocení: 8/10. PS: Mé další recenze najdete na Instagramu, profil instageek_cz. ()

dragonian odpad!

je mi to luto, ale ma nejake prvenstva..1.marvelovka, ktoru som nevidel v kine, 1.marvelovka, kt.sa mi nepacila, 1.marvelovka, kt. neprinasa ziaden novy zaujimavy dej a zvrat../zaverecne sceny nepocitam/ ()

george82

Zrčitě si to nezaslouží hodnocení pod 70%. Je to jiné a je to dobře. Možná více ukecané a ne tolik akce, ale nějak ten poměr nevadí. Co vadí více je ta délka. Skoro 3 hodiny je opravdu až moc. ()

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři

04.09.2023

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou