Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

NinadeL

30/30 Nejradši mám prvních deset dílů, pak už je to čím dál tím větší nechtěná sranda, vrcholící bohužel nijak zvlášť oslnivým finále. Top díly: Vyznavači ohně, Loupež sladkého i, Rubínové kříže, Hon na lišku, Loď do Hamburku a Pán ze Salcburku. Miluji ještě Inge Schellerovou, ale na Kubě bylo vždycky moc horko... Nicméně bych si přála, aby byl natočen Zločin na zámku, onen slavný 31. díl. ()

ClintEastwood

Kdo vám prodává narkotika?! Stejně, jako u MALÉHO PITAVALA se seriál inspiruje případy podle skutečných událostí. Tím tady ale veškerá spojitost končí. Jednotlivé zápletky jsou totiž překroucené na poptávku tehdejšího totalitního režimu (na což upozorňuje i vydavatel DVD) a mají budit dojem perfektně fungujícího socialistického zřízení (což je samo o sobě unikátním nesmyslem). Taková Štvanice, Vrah se skrývá v poli či Klauni - jsou opravdu nechutné díly. Ale zároveň jsou to atmosférické a vynikající, až hororové kriminálky. Nejlepší epizody seriálu jsou za mě Vyznavači ohně, Strach, Bestie, Kvadratura ženy, Tatranské pastorále, Studna či Mimikry. Něco je na odpad, něco je na pět hvězd. Politiku neřeším (nemám rád komunisty) a dávám vysoké hodnocení, převážně z nostalgie (ne po kumunismu, ale kvůli panu Brabcovi, jehož jsem měl tu čest znát), dále díky fenomenálním hercům ve vedlejších rolích (Vinklář, Kopecký, Menšík, Filipovský, Brzobohatý, Tříska, Abrhám, Prachař a desítky dalších), pro originální hudbu Zdeňka Lišky a též za až filmové zpracování jednotlivých epizod. Relikvie své doby, jenž má svá pro i proti. Tabák dáš?!  ()

MM_Ramone

Celý tento seriál je len odporná propaganda komunistického režimu, ktorý dusil našu spoločnosť hodne dlho. To čo tu je predkladané divákom je len more klamstiev a prekrútených faktov. Proste hnus! Cielené zavádzanie a politické vymývanie mozgu. Avšak čo sa týka filmového spracovania, tak ide o pomerne dobre natočený televízny seriál. Obsah nestráviteľný, forma prijateľná. Najlepšou časťou tejto pochybnej série je diel, so silným horrorovým podtónom, s názvom "Studna". ** ()

D.Moore

Politicky je to samozřejmě naprosto zhovadilé a všepřekrucující, zakřivené a pokřivené "zrcadlo doby", z něhož se snadno udělá špatně. Ale po filmařské stránce nemá seriál nejmenší chybu. Zkrátka Sequensova režie ve spojení s Liškovou hudbou a (říkejte si, co chcete, a přečtěte si Oskarův výstižný a pravdivý komentář) dobrými herci, toť kombinace, která udělá zážitek i z takovéhle agitky. ()

kulyk

Protože se mi už asi nepodaří Honzíka procpat do Expendables 3, vyznám mu nehynoucí lásku alespoň zde. Tento český rambič ztopořil nejednoho eléva Veřejné bezpečnosti, nalil mu do žil víru, odhodlání a touhu chránit socialistickou vlast až na věky, nikdy jinak a v bratrské součinnosti s Rusákem, Bulgarem či Kubou. Seriál samotný nemožno považovat za odpad. Natočeno na místní poměry i dobu vzniku fešně, hudbu dodnes považuji za špičkovou. A právě solidní kvalita díla pomáhala - a věřím tomu, že se jí to daří doteď - vymývat palice inteligenčně slabší části populace. Tedy většině. Neboť, pokud se vrhneme do komparace, když srovnáme kupříkladu Jendu, jak šetří nedostatek inzulinu na předvánočním trhu, a Onura, který tlačí do Šeherezády tisíc a jednu moč, máme o preferencích jasno. A hle, kolik oligofreniků tu tatarskou sračku adorovalo.... Dobrá. Především oligofreniček. A ukecaly starého, aby je tam vzal na dovču. Teď mají doma přičmoudlá, křivonohá děcka. ()

Wacoslav1

Tenhle serial si pridomek kultovni nevyslouzil jen tak pro nic za nic a komentare typu je to komunisticky zverstvo a proto je to sracka proste neberu to je blbost ja nejsem doprava ani doleva hodnotim filmovou kvalitu ktera je nepopiratelna Sequens proste umel a ja natvrdo rikam ze pet hvezd neni jenom za to ze nektery dily byly slaby a ja hodnotim serial jako celek jinak k ty propagande na serialu mne nejvic bavi konfrontace se skutecnosti kdyz clovek vi jak to bylo doopravdy a muze si srovnat jak to vypraveli soudruzi a lidi to tu zrali to mne dostava ale mimochodem nektery dily jsou cistokrevny kriminalky ktere nemaji s politikou co delat a nektery dily jsou i dost akcni moje nej urcite Vyznavaci ohne za fasouna Munzara rubinove krize skvela akce v utajeni proti banderovcum v honu na lisku zase Zeman zpunktuje vitezny unor bestie je skvela detektivka stejne jako strach z nezapomenutelnym psychopatem Vinklarem kvadratura zeny pak nasazuje latku opravdu vysoko po krimi strance stejne jako tatranske pastorale o studne netreba mluvit kdo by neznal ponekud neklidneho otce se sekyrou v ruce ktery se divne kyval a usmival rukojmi v bela vista je pak solidni pocin o dobrodruzny film a uletem samotnym pro sebe sou mimikry a v nich sjetej Labus s Vlachem co si slehne a pak unese letadlo no a abych nezapomnel na ty dily na objednavku tak bezesporu nejvetsi prevypravenej narez v komunistickym stylu je vrah se skryva v poli kde mne dostalo jak neukazali ten uplny konec proste jenom vzdejte se jste obkliceni a hotovo oni ho ani ukazat nemohli protoze vime jak to bylo stb zlikvidovala vlastni lidi aby podnitila strach a udelala z naroda poslusny ovce a bezkonkurencni ulet je stvanice tam sem Zemanovy neuveritelne fandil aby to tem protisocialistyckym hajzlum v cele z arogantnim Stepankem nandal jinak abych nezapomnel Zeman mel smysl pro ultradrsny humor a serial je doslova nacpany traskavymi hlaskami moje nejoblibenejsi pochazi z rukojmi v bela vista Zeman mluvi z manzelkou zavrazdeneho a ta mu povida muj muz si umel vydelat penize patril mezi lidi kterym se rikalo stistko a Zeman na to stistko... tak tohle stistko ted lezi na prosekture protoze ho nekdo umlatil francouzkym klicem no ja nevim jak vy mila pani ale ja si stesti predstavuju trochu jinak...jsou tu i samozrejmne slabsi dily za moc nestoji medirytina romance o nenapadne pani treti housle to byla vylozene parodie a klauni jsou taky blbost nicmene klady prevazujou a ja se nebojim tam ty ctyri hvezdy napali a vam co jste tu s tim byli tak rychle hotovy vzkazuju jenom jednostejne v prachu lehnete a cervi se rozlezou ()

Amarcord_1

75% - Tento seriál považuji za výborné dobové svědectví. Řekne nám, jak tehdejší režim propagandisticky interpretoval různé události, naznačí původ některých bohužel dodnes žijících předsudků a morálních archetypů. Myslím, že nám Major Zeman připomíná naši neslavnou minulost tak zdařile a sugestivně, že nad tím nelze jen mávnout rukou. Bát se vyššího hodnocení (např. ze strachu že mě někdo šmahem označí za komunistu) a pokusit se nějak zapomenout na tuto etapu naší historie a její kulturní "tvořivosti" se mi prostě nezdá moudré. ()

Ony

Některé případy vytržené z kontextu celého seriálu působí hodně uboze a ideologickou manipulaci v nich obsaženou dokáže zhodnotit i malé děcko. Jako celek to ale má grády. Po zhlédnutí 14. epizody (Konec velké šance) jsem si uvědomila, že už je to na pováženou. Musela jsem okamžitě vidět další díl, protože jsem prostě neunesla Honzův stav a potřebovala, aby mu už bylo líp. U epizod kolem roku 68 moje sympatie, pravda, trochu ochably. Démonické jeptišky, kořenářky rozvracející státní ekonomiku a přestřelky s agentem Bláhou, který po plastické operaci vypadá úplně stejně jako před ní až na barvu vlasů, byly samozřejmě taky trochu trapné, ale v reinterpretaci Pražského jara už ta trapnost nějak přesáhla mez únosnosti a Honzova postava se strašně zemblematizovala. ___ Ad Studna: Většině lidí pochopitelně asi utkví postava starýho Brůny (a nepochopitelně taky ta památná hláška, která ve skutečnosti poněkud nezazní), a tak tolik nevynikne obzvláštní pitomost scénáře. Zeman spíš čaruje, než vyšetřuje. Jediné, co sám objeví, je ten ohořelý kyblíček, a to je stopa, která může netrknout opravdu jen dubčekovské kriminalisty. A to zlato za 300 000 je kde? To se rozpustilo? Nebo ho sebral Mirek Stejskal? ___ Konstantně dobří jsou herci, hudba a Jirka Hradec. ()

Tom_Lachtan odpad!

kvůli nechutné propagandě není hvězdička ani jedna, ale to neznamená že je vše nepovedené, Studna je výborná, ale třeba nechutná verze Plastiků v Mimikrech (jak se to skloňuje?) je hnus, ten kdo onen nápad dostal by měl být sodomizován chřtánem aliení královny ()

liborek_

Poprvé jsem viděl tento seriál ještě na konci 80. let, ale moc jsem z toho nechápal a vlastně jsem si z této doby zapamatoval pouze scénu, kdy Brzobohatý zastřelil Zemanovu ženu. Podruhé jsem tento seriál viděl až po znovuuvedení Českou televizí před pár lety a snažil jsem se už k němu přistupovat trošku kritičtěji (tak jako k jiným dílům). A jaký byl výsledek? Už podle všeobecného hodnocení i zde na csfd je jasné, že hodně rozporuplný. Je neoddiskutovatelné, za jakým účelem tento seriál vznikl a kdo to všecko inicioval. Zejména úvodní díly, odehrávající se hned po válce a kolem roku 1948, jsou nasáklé Únorovou agitkou a především nechutnou protiněmeckou propagandou, z níž nenávist přímo čiší. Lze si toto odpárat a nevnímat to? A potom dále díly, které se týkají roku 1968, nebo ty, které jsou postaveny na pronásledování nepřátelských agentů Bílých linek.... Lze si toto odpárat, když se to bezprostředně týká naší historie, která je tu tak očividným způsobem znásilňována a překrucována? Je pravda, že Sequens je velice schopný režisér - právě proto byl pro tuhle agitku vybrán. Je také pravda, že po filmařské stránce je to chytře a pečlivě natočený snímek, který má své napětí, gradaci atd. Můj názor ale je, že toto je přesně ten typ seriálu nebo filmu, který se nedá posuzovat z hlediska formální kvality, ale měla by se zkoumat jeho potenciální nebezpečnost vzhledem ke vnucování nenávisti vůči určitým skupinám. Jednoduše řečeno vůbec nezáleží na tom, jestli někdo seriál vnímá v historickém kontextu, problém je v tom, že divák, který se tomu vyloženě nebrání, přijímá teze hlavních hrdinů a vlastně s nimi nechtěně souhlasí. Zkrátka toto je dílo, které přispívá k černobílému vidění světa (my vs. oni), kdy "pravda" je podepřena nenávistí a s fakty se manipuluje tak, aby ta naše "pravda" byla opravdu pravdou... Nemá smysl hvězdičkovat, protože si nejde odmyslet jednu část, která se nám nelíbí, a vnímat jen tu, kterou uznáme. Nelze vnímat jen propagandu a dát odpad, nebo jenom "krimi" a hodnotit pěti hvězdičkami. Dodatek: Myslím si také, že nejde srovnávat, jak tady někdo zmínil, Ejzenštejna (např. Křižník Potěmkin) s tímto typem propagandy. V prostředcích jsou dost odlišní... ()

Phobia

Jedna hvězdička za některé psycho scény z dílu "Studna", jinak ať mi tahle komunistická propaganda neleze na oči. Nejde jen o tu obhajobu zločinů proti lidskosti, mě to opravdu vůbec nebavilo. 10% ()

kinej

Tento seriál by mohl být v některých kruzích opravdu nebezpečný, ale nevěřím, že mohou existovat tak tupé okruhy, které by snad mohly v tomto seriálu ncházet něco víc než bondovku pro estébáky. Škoda, že drtivá většina dialogů je výplach, toho nejtvrdšího ražení. Třeba taková Studna. Tam má se vedou, tak debilní řeči, že je z toho na blití, ale těch pár okamžiků s Brůnou, ať chci, nebo ne, jsou opravdu horor. Škoda, že tak dobrých scén, ja tam tak pomálu. ()

cheyene

Honza Zeman, nesmrtelný a asi nejrozporuplnější český (československý) kriminalista. Myslím, že jsem zhlédl všech jeho 30 případů, některé dosahují velmi vysoké úrovně, jiné jsou průměrné či podprůměrné. Pročítám si ostatní komentáře zdejších uživatelů a aniž bych chtěl někomu brát jeho názor, musím se pousmívat nad tím, jak převážná většina tento seriál odsuzuje. Mnozí z nich totiž podle mého totalitu zažili jen velmi krátce a tudíž nemají osobní zkušenosti s minulým režimem. Nevadí. Nepopírám, že díly jsou napsány tak, aby vyhovovaly tehdejší vládě a jejich ideologii, přičemž mohlo docházet k přetváření skutečnosti. Pokud se dokážeme od těchto faktů oprostit, můžeme sledovat kriminální seriál, který nám ukazuje průřez dob minulých. Začíná se v roce 1945 a končí 1973. Já osobně Zemana sledoval se zájmem a politiku, která je cítit v minutách každého dílu, jsem bral jako obraz tehdejší doby se vším všudy, tedy i s případným předěláváním skutečných událostí. Ať je to jak chce, major Honza Zeman je legendou a snad každý by měl vidět minimálně díl Studna. Toto je ovšem ten nejprofláknutější, za zmínku stojí také Tatranské pastorále, Mimikry nebo dvě epizody z Jižní Ameriky s Jirkou Hradcem. Seriál je nabitý tehdejšími hereckými esy, které dnes tvrdí, že jim 30 případů nic "neříkalo", já jim nevěřím a zvlášť ne Vladimíru Brabcovi, který kdyby tuto roli nedostal, tak není zdaleka tak známý, jako je...Toť tak vše, (btw) dlouho jsem se k napsání tohoto komentáře neměl a opět podotýkám, nejsem komunista, ale nemám rád, když se z principu zavrhuje vše, co bylo do revoluce (ano, jsou i výjimky). ()

LiVentura

Dalo se to..! Místy i dobré zápletky s logickým koncem, jindy social.brak! Hudba: Zdeněk Liška mmj.! Nemohu ale přenést přes srdce, že někteří herci v tomto seriálu byli nuceni k rolím často pod pohružkami ztráty práce!!!!!!!!!!! Strašlivé.... :-() A někdy až trapné-výsměšné zobrazení tehdejších rádoby kriminálních živlů.. ()

paascha

Naprosto nezbytný a významný seriál, jehož přínos pro diváka se už nikdy nikde nezopakoval. MImikry a Studna zasáhly celé generace a dodnes neztratily punc kultu. Toho večera byl otec podivně neklidný... ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička