Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

pytlik...

Půl hvězdičky za Mimikry a půl za Studnu. Jinak i když si odmyslíme ideologický balast, nic moc seriál. Zvlášt herecký výkon hlavního hrdiny mě irituje. Narozdíl od ostatních klidných, vyrovnaných filmových vyšetřovatelů Brabec dokazuje, že premenstruačním syndromem mohou trpět nejen ženy, ale i muži, a to na rozdíl od žen po celý měsíc. ()

civalII

Hodnotím z hlediska úrovně natočení nikoliv obsahové propagandy. Některé díly jsou velmi zdařilé, některé méně a celkový dojem 4*. ()

bjjoba

Hoci po prevrate v roku 1989 ho nova vladnuca demokracia zatracovala a stale zatracuje je to a aj bude nadalej najlepsi detektivno - spionazny socialisticky serial v Ceskoslovensku. Reziserovi SEQUENSOVI sa to podarilo na velmi dobrej odbornej, hereckej, dejovej urovni na vtedajsie pomery. Hlavny predstavitel, ktory to zahral excelentne - VLADIMIR BRABEC si vsetky tie vytky odniesol a stale je zato zatracovany. Slavna serialova zvucka - http://www.youtube.com/watch?v=n4j-6DIvT5E a nazory hercov na serial po 35 rokoch - http://www.cas.sk/clanok/189419/30-pripadov-majora-zemana-preco-herci-serial-preklinaju.html ()

lennyd

Zhlédnuto 30 dílů - seriál mapuje život Jana Zemana (Vladimír Brabec), který se vrací zpět domů z koncentračního tábora, těšící se na trochu normální život. Leč jeho otec je zastřelen, a mladý Zeman sám začne pátrat po jeho vrahovi. To se mu podaří, a tímto krokem si otevře cestu k novému zaměstnání, v místní bezpečnosti. Každým dalším případem postupuje na žebříčku dál, až do hlavního města, kde se stává majorem... U tohoto seriálu bych potřeboval dvojí hodnocení - to první, po technicky filmové stránce, bych neváhal dát možná plný počet hvězdiček. To druhé po ideologické a příběhové stránce velmi kolísá. Zhruba třetina dílů jsou obyčejné detektivky, a dosadit si do hlavního vyšetřujícího jakéhokoliv jiného policistu, nikdo neřekne ani popel. Druhá třetina je dlouhodobější pátrání po bývalém nadporučíkovi SNB Bláhovi, ve kterém má Zeman nesmiřitelného nepřítele. Tyto díly jsou už o dost nudnější, a sem tam se v nich objevuje trochu té komunistické ideologie, ale pořád byly jakžtakž koukatelné. A ta poslední třetina je komunistická propaganda nejhrubšího zrna, a tyto díly jsou opravdu příběhově otřesné (leč taková byla doba). Takže to uzavřu s tím, že dám tři hvězdičky, a většinu z dílů tohoto seriálu již nechci nikdy vidět... ()

Kmotr76

Po shlédnutí tří dílů musím říct že nechápu tak vysoké hodnocení a už vůbec ne popularitu tohoto normalizačního skvostu (129. nejoblíbenější seriál???). Nemám rád, když tady lidi odůvodňují svoje vysoké hodnocení tím, že je seriál řemeslně dobře natočen a že se tady do hodnocení nemá motat politika. V případě totalitního režimu a jednoho z nejnechutnějších kousků, které vyprodukoval, myslím, že by se tam ta politika míchat měla. A navíc si ani nemyslím, že by byl dobře natočen a dost jsem se nudil (ale někdy jsem se na druhou stranu i dobře bavil - koho by nepobavil "feťák Lábus"?). A i herecké výkony jsou často slabé a je vidět, že někteří herci se opravdu museli přemáhat, aby recitovali věty napsané nějakým STBákem. A to je další problém seriálu. Scénář je mnohdy napsaný státní bezpečností a někdy je to opravdu hodně zřetelné a věty nedávají smysl. Takže...1 hvězdička za občasnou nechtěnou komediálnost seriálu a za výpověď o době totality a její manipulaci. ()

Micione

Každá doba a země má to svoje ... . Tady vídím výborné zpracování, vynikající herecké výkony a skvělý hudební doprovod. ()

noriaki

Co kontroverzní, to by mi ani nevadilo. Major Zeman je především nevyrovnaný. Najde se pár lepších dílů, jako ikonická Studna, Mimikry, nebo Kvadratura ženy. A potom několik zajímavých, především Rukojmí v Bella Vista, Vyznavači ohně, Dáma s erbem, nebo Třetí housle. Většina z nich je ale jen špatných. Soudruzi neodvedli nejlepší práci. Kdyby nějaká dobrá duše vypustila všechny ideologické momenty, tak by zbyla podprůměrná kriminálka. Navíc kriminálka, v níž je poctivé detektivní práce jako šafránu. Honza Zeman má dva osvědčené postupy. Buď infiltrace zločinecké bandy, nebo boží vnuknutí. Těch několik výjimek patří k lepším momentům seriálu. Postupně jsem se ztotožnil s názorem, že před scénou finálního rozřešení chybí scéna mlácení podezřelých. Ta by vysvětlovala hodně. Ideologickou složku odmítám hodnotit, natož posuzovat morálku zúčastněných herců. Mrkvička, Větrovec a Brabec zahráli velmi slušně a zdaleka nebyli sami. Možná si zavdali s režimem, ale spojitost s represivními složkami státu mají zhruba takovou, jako Radoslav Brzobohatý s třetím odbojem za roli agenta Bláhy. Mimochodem taktéž výborně zahranou. Celkový dojem je hrubě nevyužitý potenciál. Jiří Sequens měl k dispozici velkorysé podmínky. Nejlepší scenáristy, herce na které si ukázal (kromě těch nejvzpurnějších) a na tehdejší dobu astronomický rozpočet. Jeho mamutí projekt by s Dobrodružstvím kriminalistiky prohrál K.O. a nejspíš by nestačil ani na Malého pitavala z velkého města. Skvělá znělka to nepřebije. ()

Fleetguard

Nechci ani tak hodnoti celí seriál (který není nijak převratný), ale chci se zaměřit na jeden jediný samostatný díl. Tím dílem je samozřejmě STUDNA ! Zahoďme teď všechny předsudky z dob minulích a musím jednoznačně říct, že studna už dnes patří ke kultovním snímkum. Alespoň ve mě zanechala hluboký dojem a být to natočeno jako samostatný film v USA, je to hit ! A řekněme si upřímě koho z Vás ještě dnes při věte "Toho večera, byl otec neklidný", nebo pohled na houpající se sekeru v ruce otce, ještě dnes nemrazí po zádech (mě tedy ano). ()

brando

Průměrný socialistický seriál, ovšem s geniální, tuším šestadvacátou epizodou Studna, ta je geniální! ()

Compadre

Až snad na Mimikry a na Studnu je celý seriál děsně průměrný. Kam se kouknu, všude samý komunista...Mimikry se mi líbily dost. Dost jsem se pobavil při pohledu na Lábuse coby zfetovanýho hipíka a oldřich Vlach (Kájík) - ten byl prostě jasnej. A studna? To je megakult. Tenhle díl je sám o sobě jeden z nejlepších psychothrillerů české kinematografie. Jinak ale...škoda mluvit. ()

dANo

Niektoré časti (ako napr. Studňa) sú skvelé, ale väčšina je dosť priemerná a už len nostalgia pri ich sledovaní poteší... ()

Trustme

Kultovní československý seriál, dokazující že i u nás umíme temné kriminálky. Jsem alergický na to, že je tenhle klenot neustále ponižován tím, že je to propagandisticko-ideologický škvár poplatný tehdejší době a reklama na Stb. Pro mě je to "jen" dokonale zvládnuté řemeslo krimi žánru v domácích podmínkách. Je tu vše: agenti, psychopati, vrazi. Možná z toho mrazí víc než z amerických krimifilmů... Dnes již legendární díly s agentem Brzobohatým, ultrapsychopatem Vinklářem, čistokrevný horor Studna, hašišáci Lábus a Vlach s včeličkama či dokonalá bondovka Rukojmí v Bella Vista. To vše s geniální hudbou Zdeňka Lišky. ()

yeniczek

Hodnocení je čistě za filmařskou práci... Obsah a smysl je na odpad odpadů, nechutná manipulace, ale to víte snad všichni:) Díl Studna je za 5*.. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička