Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

HoneyBunny

Když se pokusím zapomenout na tu prasáckou propagandu kolem, nejsou to úplně špatný detektivky a nápad s tím, že každá epizoda bude z následujícího roku, je určitě originální. O třídu lepší jsou ale primácké upoutávky. ()

Vodnářka

Můj profesor dějepisu nedávno pronesl, že za sledování tohoto seriálu by se mělo vyhazovat ze školy. Tak mě to zaujalo, že jsem se na pár dílů musela podívat. Ano, asi má pravdu, ale určité filmové a vyprávěcí kvality se seriálu přiznat musí. ()

Anderton

ČT niekedy pred desiatimi rokmi tento seriál znovu uviedla do svojho programu, samozrejme s ospravedlňujúcou hodinovou diskusiou pre každým dielom, aby mala akési alibi. Toľko ku komentáru Vladimíra Železného. Mne na ňom nevadil ani tak onen propagandistický aspekt, dôležité sú samozrejme prípady. No a tie ma až tak nebavili a hodina a pol na jednu časť kriminálneho seriálu je trochu veľa. To zvládne iba poručík v baloňáku. ()

Kothy

Sice komančský, ale kvalitní seriál. Celkem nízké hodnocení. Studna je bezkonkurenčně nejlepší! "Otec byl toho dne poněkud neklidný." :D ()

Spinosaurus

1. díl – Smrt u jezera (1945) - poměrně zdařilý díl, který je zaměřený proti národním socialistům, prvorepublikovým policistům a organizaci UNRRA. Když si ale odmyslíme tuhle propagandu, čeká nás poměrně kvalitní díl. 2. díl – Vyznavači ohně (1946) - tenhle díl se mi hodně líbil. Soudruzi si tentokrát vzali na mušku sudetské němce a výsledný efekt je docela zdařilý. Jen od Sequense bych očekával trochu lépe natočenou závěrečnou přestřelku. 3. díl – Loupež sladkého „I“ (1947) - trochu nudný díl. Viděno jedním očkem. 4. díl – Rubínové kříže (1947) - můj oblíbený díl. Patří k tomu nejlepšímu, co můžeme v Zemanovi vidět. Také tady máme zlé mnichy. 5. díl – Hon na lišku (1948) - sakra jak já fandil tomu Bláhovi a jeho přátelům. Zeman se navíc v kritické situaci zachová jako zrádce republiky a to mu neodpustím. Tenhle díl se řadí mezi ty, které je třeba brát s nadhledem, ale rozhodně neurazí. 6. díl – Bestie (1949) - konečně pořádná detektivka, opravdu jsem nečekal, kdo je hlavní padouch. Jen by mě ještě zajímalo, jaká byla skutečnost. 7. díl – Mědirytina (1950) - silně nezáživný díl. 8. díl – Strach (1951) - lži, zrůdnost, sračky, demagogie, hnůj a blitky. Takhle bych shrnul závěrečné emoce. Tenhle díl není detektivka, není to ani horor ani akčňák. Tohle je nechtěná parodie spojená s velkolepou zrůdností. Sorry ale takovym způsobem, jakým se chovali ti tři, se nechovají ani chovanci Jedličkova ústavu. A aby bylo dílo demagogie dokonalé, jako kontrast vůči vraždám je postaven porod Zemanovy ženy. Fuj! 9. díl – Loď do Hamburku (1952) - agent Bláha se vrací a mě nezbývá než držet mu palce do dalších dílů. 10. díl – Vrah se skrývá v poli (1953) - "Jménem národního demokratického odboje........ke zdi!!!!" Tohle je skoro legendární díl. Legendární svou blbostí podobně jako Strach. Zeman se dostává do pohraniční vesničky, kde na něj ze všech stran syčí nasraní zemědělci, v hospodách chlastají bývalí kulaci a faráři mají své statky po nacistech. Do toho všeho je tu jeden diverzant, kterého vyučil sám velký imperialistický žid (to je smrtelná kombinace :-D). Opět se nejedná o detektivku, ale pouze propagandu. A vyhrňme si rukávy......... 11. díl – Křížová cesta (1954) Na můj vkus až příliš dlouhý díl, ale budiž. Dokud je na plátně agent Bláha, tak neodtrhnu oči od obrazovky. Pro mě je prostě Bláha hlavním hrdinou seriálu a všichni co jdou proti němu jsou padouši. Jen škoda, že se mu mise nezdařila. Co se týče propagandy, tak kromě okrádání církve zde máme fanatickou matku představenou :-D 12. díl – Kleště (1955) Děj se stále více zamotává a to je jen dobře. Nevím proč, ale mě se ty díly s Bláhou líbí nejen kvůli hlavnímu aktérovi, ale i kvůli zamotanosti příběhu, i když o detektivce nemůže být řeč. 13. díl – Romance o nenápadné paní (1956) Tento díl je údajně podle skutečné události. Každopádně mě ale nebavil. 14. díl – Konec velké šance (1957) Zde končí dobrodružství agenta Bláhy a zároveň je zde první zmíňka o plánovaném svržení totalitního režimu. Jsem napjatý jak kšandy. 15. díl – Kvadratura ženy (1958) Tenhle poctivý apolitický díl řadím k tomu nejlepšímu. Moderní kriminálky by si měli z tohohle filmu vzít příklad. Liška mě zde svou hudbou téměř uhranul. 16. díl – Dáma s erbem (1959) Nudný díl. Nemám co říct. 17. díl – Prokleté dědictví (1960) Tenhle díl jsem neviděl a podle obsahu ani nelituju. 18. díl – Bílé linky (1961) A pozor. Hlavní dějová linie dospěla do druhé fáze - k panu Hacklovi. Film sám o sobě není špatný a některé hlášky Josefa Beka zkultovněly, ale komunistické vidění západního Berlína mi zážitek z filmu kazí. 19. díl – Třetí housle (1962) Celý tenhle díl jsem jaksi nepochopil. 20. díl – Modrá světla (1963) Skvělá zápletka, geniální padouši a pozor! - omračující hudba Zdeňka Lišky 21. díl – Pán ze Salcburku (1964) Neviděl. 22. díl – Tatranské pastorále (1965) Neviděl. 23. díl – Šťastný a veselý (1966) Neviděl. () (méně) (více)

Trajektt

Honzík Zemanů se vrací po druhé světové válce do zpustošené země a naskytne se mu příležitost dělat v jedné z obranných složek státu. Poslouchá rozkazy, plní své úkoly, až se z něj stane jeden z nejlepších kriminálních vyšetřovatelů v tehdejší socialistické době. V seriálu je reálně popsaná doba po druhé světové válce i hlavní nebezpečí, která trápila tehdejší společnost, ale nevidíme v ní žádné bezdomovce, lidi v exekuci,celkově to vypadalo, že lidi byli štastni a byli na tom skoro všichni stejně, nikdo nikomu neporoučel, všichni měli, kde bydlet, měli co jíst, všichni měli práci a všichni se cítili v bezpečí. V seriálu jsou uvěřitelné herecké výkony, kvalitní scénář a dobře vybrané filmové lokace. ()

PetrPan odpad!

Tohleto propagandistické veledílo na objednávku Stb a KSČ nelze jinak než hodnotit jako odpad, KSČ zde přesně pojmenovává Nepřátele lidu, jsou to angličtí letci - největší nepřítel majora Zemana Bláha byl jedním z nich, církev - zde se ospravedlňují konfiskace církevního majetku a monstrprocesy proti představitelům církve tím, že oni schovávali západní agenty, fašisty a ostatní nepřátele lidu, jiné politické strany - viz 1.díl, kdy vrahem je člen sociální demokracie, soukromníci - viz díl s falešnými poukázkami na maso, továrníci - viz Hon na lišku, svoboda projevu, umírnění komunisté 60. let, Václav Havel, rockové kapely (Plastic people) - poslední třetina seriálu a nakonec celý západní svět, svoboda projevu, individualismus a lidská práva - prakticky celý seriál a ta tak slavná Studna - věta: Kdyby sem v osmašedesátým nepřišli, tak nevím jak by to dopadlo... a celý tenhle díl není o kriminálním činu ale o překrucování historie a schvalování vpádu cizích vojsk na naše území, o vysvětlení oho, že byla nutná tzv. normalizace a pád naší vlasti do dalších 20 let pod jhem KSČ, tolik k tzv."kontroverznímu" seriálu ()

Marthos

Patrně jeden z nejdiskutovanějších seriálů tehdejší Československé televize lze v mnoha ohledech vnímat jako cenný a nenahraditelný materiál o době, ve které vznikal, o historii této země a o těch, kteří se ji snažili vmanipulovat do vlastní pravdy. Coby přímá zakázka komunistického Ministerstva vnitra, cítího tehdy nutkavou potřebu rehabilitovat příslušníky StB a SNB v očích široké veřejnosti po kritických událostech z padesátých let a především po "neblahém" období Pražského jara, nemá Sequensův seriál sebemenší šanci na vlastní ospravedlnění. Propagandistický účel je v tomto případě více než zřejmý a přestože se sem tam najde i leccos atraktivního, včetně působivých exteriérů, zůstává obsah jednotlivých epizod víceméně poplatný době, ve které vznikal. Jistě, po technické a zejména herecké stránce nelze vznášet námitky, ale to všechno úzce souvisí s tím, aby seriál působil věrohodně a sebejistě. Vladimír Brabec se sice, želbohu, stal obětním beránkem za všechny ostatní, byť v porovnání s některými současnými kriminalisty je jeho major Zeman mnohem zdařilejší postavou, než jsme se jali vůbec očekávat. Ovšem málokdo ze zdejších spolukomentátorů si všiml, že řada renomovaných herců hraje v seriálu tzv. na druhé straně barikády, tzn. zločince a nepřátele režimu (Brzobohatý, Munzar, Haničinec, Růžek, Prachař, Sklenčka, Holý, Zázvorková, Kačírková, Kopecký, Kemr, Brousek, Štěpánek, Vinklář, Tříska, Vízner, Somr, Maciuchová, Adamíra, Lukavský, Voska a další); daleko zajímavější je spíš skutečnost, že zřejmě nikdy nikdo nevyčítal Františku Němcovi jeho "férového" podplukovníka Žitného a Ladislavu Mrkvičkovi kariéristického Stejskala. Je potom otázkou, nakolik máme my dnes právo soudit nebo dokonce zavrhovat. Zdá se, že mnohem užitečnější je zamyslet se nad historickou hodnotou tohoto pokřiveného seriálu a v kombinaci s dnes dostupnými a zveřejněnými fakty se pokusit o vlastní názor, zbavený prvoplánové mediální i společenské hysterie, nenávisti a vnucené pózy. Někdo ocení herecké výkony, jiný obdivuje promyšlenost detektivních zápletek, další se baví nechtěným humorem a mnohé z nás mohou epizody znechucovat i urážet. Ale taková je právě výhoda demokracie. Tak si ji važme. ()

WANDRWALL

Proč má tenhle seriál stále svou sílu? Proč si jej tolik lidí koupilo na DVD? Nechápu, že na csfd je brán jako celek. Zájem o seriál byl abnormální. Dodnes se s ním seznamují a zabírá i u nové generace kolem deseti let, co ho vidí prvně v životě a tudíž ani nemohou řadu situací a vět chápat a zařadit si je do souvislostí. Tak jsem na tom byl i já, když mi bylo právě tolik, co je dnešním dětem kolem deseti let. Jelikož můj komentář by byl dlouhý, tak to balím, neb se mi do něho právě nechce. ()

Willy Kufalt

,,Někteří odešli do cizinecké legie, někteří chlastají... no a já jsem policajt." Naprostá klasika. Jako celek pro mě jedna z top záležitostí čs.kinematografi vůbec a vlastně náš nejrozsáhlejší filmový projekt své doby. A žánrově velice pestrý! Vesměs jde o krimi, ovšem každá z 30ti "Zemanovek" je laděna úplně jinak - v první desítce převažují ze začátku válečné (a poválečné) příběhy, krimi s temnou až hororovou atmosférou. Ovšem skvěle se to rozjíždí v 2. a 3.sérii s díly v celovečerní stopáži - máme tu příběhy dobrodružní (př.2 díly na Kubě), thrillery (Kleště), horor (Studna), akční kousek ("White Lines"), na druhé straně i obyčejný příběh ze života (Romance o nenápadné paní), psychologicky laděné krimi-dramata (Kvadratura ženy, Prokleté dědictví), i jeden kontroverzní politicko-soudní proces (Štvanice). V úplném protikladu pak stojí humorné detektivky (Dáma s erbem), crazy komedie (Třetí housle), muzikál (Klauni, ale vlastně trochu i Bílé linky), osobitou atmosféru mají Tatranské pastorále (originální krimi v netradičním prostředí natáčení filmu) a Mimikry (vlastně jediný "moderní" díl ze 70.let, řešící drogové aféry, únosy i mládeží milovanou undergroundovou hudbu). Pochybuju, že se na světě najde se obdobný seriál nebo série, která by byla nejen tak rozsáhla, ale i současně tak žánrově pestrá. Není možnost si také nevšimnout celou plejádu využitých nejrůznějších prostředí, které se v každém dílu velice liší a jsou (samozřejmě spolu s pokaždé osobitou hudbou Zdeňka Lišky) také další z mnoha důvodů, proč lze řadu epiozd seriálu vnímat i jako velice kvalitní samostatný film. Seriál je to nejen dosti kontroverzní (z hlediska dobové ideologie), ale i pořád diskutovaný, přesto mám pocit, že některé aspekty zůstávají úplně nepovšimnuty (žánrová vynálezavost a odlišnost jednotlivých dílů, hudba Zdeňka Lišky, souvislosti s další Sequensovou filmovou a televizní tvorbou především včetně filmu Kronika žhavého léta, ale třeba v rámci dílu Tatranské pastorále i Sequensovo navázání či odkazování na tvorbu nové vlny 60. let!!). Herecké výkony snad ani není třeba komentovat: VLADIMÍR BRABEC se snad pro tuto roli přímo narodil a zvyšek hvězdního obsazenstva taky skvědčí o kvalitě. Řadu dílů jsem viděl nespočetně krát, klidně se k tomu vracím a vůbec mi při tom nevadí, že to skoro znám celé zpaměti. Na kriminální žánr byl Jiří Sequens opravdu machr!                                                                          Nejoblíbenější díly: Tatranské pastorále (...milovaná "zlatá 60. léta" ve víru filmové originality, Třetí housle (...téměř geniální komedie z policejního prostředí, která spatřilo světlo světa daleko dřív než všechny ty Policejní akademie), Dáma s erbem (...úžasná detektivka s atraktivním historickým pozadím, dobrým humorem a noblesní Květou Fialovou), Bílé linky (...to dobrodružství, ta atmosféra, ta hudba a večer ve varieté!!), Poselství z neznámé země (...napínavá to podívaná z exotického prostředí), Studna (,,Toho večera byl otec poněkud neklidný..." :o)) () (méně) (více)

Šandík odpad!

Moje hodnocení je naprosto subjektivní, ale takový je už svět. Objektivní hodnocení jest mráz a led, jaké nalézáme v kosmu... ()

triatlet

Řemeslně zvládnuté. Některé díly více, jiné méně poplatné režimu. Best of: Studna, Tatranské pastorále, Pán ze Salcburku (natáčeno v Jihlavě) + didakticky využitelné díly, které se dají srovnávat s jinými televizními filmy, nezatíženými komunistickou interpretací (Bestie, Štvanice, Mimikry). ()

jojinecko

Celý seriál som videl veľmi dávno..ale po čerstvých vzhliadnutiach pár dielov to vidím takto: "Štvanice" /odpad/ - dobou ťažko zidealizovaný shit, čo je podstatnejšie - naviac pekelne nudný.."Studna" /*****/ - masaker! ...síce Zeman sa tam len tak motá a veľa toho nerieši, tento diel má atmosféru, napätie a TÁ KULTOVÁ ČASŤ popisu udalosti vraždy - YEAAAH!!!!:) "Mimikry" /*/- strááášne úsmevné, za "máničku" Bič Boží v rámci recesie dávam plný počet- náááadhera!!!:) Ohľadom celého seriálu- Woody Allen v jednom svojom diele vraví- "Najlepšia zábava = tragédia + čas, ktorý od nej uplynie"...btw vztýčený prostredník všetkým čsfd (pseudo)moralistom!!! ()

Dr.film odpad!

Řemeslně dobře zvládnutý seriál nikdy nezíská půvab, když jeho obsah je tolik prohnilí. Jako celek pro mou povahu absolutně nepřijatelné. ()

Flego

Politicky je to úbohý paškvil, natočený na objednávku ŠTB. Nikto ma nemôže obviniť z náklonnosti k minulému režimu, ale dávam najvyššie hodnotenie. Profesionálne je vynikajúco spracovaný, počnúc réžiou, produkciou, hudbou, scenárom a taktiež hlavnými predstaviteľmi. Major Zeman ( Vladimír Brabec ) je kultová postava našej televíznej tvorby. Niektoré časti mali potenciál aj na dobrý film. ()

Pejpr

Už jsem viděl asi 4 díly a pořád nevím, jak To ohodnotit. To pro jaký účel To bylo natočené To splnilo myslím na 150% a několikrát To překročilo jisto jistě pětiletku. A to nejen proto, že k učinkování bylo donuceno přehršle českých významných herců, z nichž se někteří za své učinkování stydí (bohužel jenom někteří). Myslím, že v televizi by Major Zeman vůbec neměl běžet, snad jedině s komentovaným obsahem. Stejně tak jako se neprodává legálně nekomentovaný Mein Kampf. Mnozí lidé, kteří o tom nic nevědí (neřikám, že já něco vím, jsem ročník 89) by si totiž mohli začít myslet, že pantáta Zemam byl hodný a dobromyslný člověk. Každý díl je nacucán komunistitckou podprahovou propagadnou toho nejhrubšího zrna. Tak vzhůru na západ, potřít ty imperialistické rozvraceče. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička