Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

Josef.Svejk

Komunistická propaganda z doby útlaku a perzekuci po roce 1968. Komunisty překroucený výklad poválečné historie, zaobalený v dobre režii a dobrými herci. Ale v tom je právě ta odporná demagogická past: necháme popularni herce hrát v propagandistických filmech a lidé nám to spolknou i s navijákem. Něco jako dnešní výklady "alterativnich pravd" které slyšíme od mnohých dnešních politiku. Dávám jednu hvězdičku za dobre herce a OK režii. Jinak je to odpad, který patří do koše. ()

Xenthia

Produkt svoji doby, u ktereho se clovek nicmene slusne pobavi. Pokud se narozdil od zdejsich fnukalu povznesete nad vsudepritomnou komunistickou propagandu, jedna se o pomerne slusnou detektivni serii se solidnimi hereckymi vykony, hutnou atmosferou (kdo by zapomenul na Studnu?) a zajimavymi pripady. ()

GrooteLulu

Když pominu úvodního vypravěče, tak pro mě jeden z nejlepších seriálů s řadou nezapomenutelných vedlejších rolí všech tehdejších hereckých es.. Všech 30 dílů bych rozdělil na část první, o 14 dílech. Snad kromě 13.dílu Romance o nenápadné paní, díl který působí pouze doplňkově a je spíše oddechový (poté např. Štastné a Veselé). Zde můžeme sledovat Honzu, jak zjistí vraha svého otce a od Kaliny dostává přihlášku ke sboru. V Kateřinské hoře v pohraničí hned vykope masový hrob místních šílenců, zabrání kšeftům s inzulinem, infiltruje skupinu převaděčů alá Banderovci, a ani neví jak, se zbraní v ruce se ocitá na straně dělníků z Čadkovy továrny, aby tak vyhrál revoluci a pokračoval dál oproti svému nadřízenému Bláhovi, jenž v poslední sekundě uniká na západ. Honza pak ještě vyřeší kšefty vrahů na čáře a už je na Bartolomějské a se Stejskalem se pouští do svých prvních pražských případů. Pozná svoji první ženu Lídu, porodí mu beze strachu dcerku Lidušku a Hradcovi proklouzne mezi prsty Bláha, připlujíc zpět do vlasti z Hamburgu. Stane se svědkem odvety na novém předsedovy obce Plánice a delší dobu za Hradce řeší zpackanou aféru zase kolem agenta Bláhy až do oného 14. dílu, zakončeného winetuovskou figurou Lídy, zachraňujíc Honzu před Bláhovým výstřelem. Honza ho sice zabije, ale Lída umírá. Další část bych tedy rozdělil od 15 dílů až do 23 dílu. Honza se zotaví po smrti Lídy, ale zestárl a řeší všechny případy už jako nelítostný zkušený detektiv. Bohužel doplněný dvěma epizodama ze špionážního prostředí v hlavní roli s Hradcem. Zpátky k Honzovi. Ten vyřeší mord u řeky, navštíví hradní paní, málem přijde o život, zavalen ve štole v Kladně a dá se dohromady s Blankou, vdovou po zavražděném předsedovi z Plánice a po zcela západoněmecké šlamastice s Hacklem a Hradcem, kde Honza poprvé téměř celý díl nevystupuje, se pozléze podruhé oženil a zločinci jenom co Honzu spatří, sami odsebe se jdou ke všemu přiznat. Západoněmecká šlamastika se prodlouží ještě o jeden díl, Hackl umírá a Hradec zas přenechává místo Honzovi. Ten, aby nezáviděl Hradcovi, tak taky vycestuje, ale do Salzburgu a prodlouží si to až do Tater na natáčení. Poté jen už prožije krásné a veselé a možná, i díky pubertě své dcery začne být přehnaně nervní. Od 24.dílu do poslední růže, už se Honza ocitá v politické taškařici, přebere si minulost a mimoděk jako perličku na dortě přibývajících let vyřeší Brůnovu studnu a vrací se zpět po vyhazovu k bezpečnosti. Stačí si už ale jen odskočit na koncert a končí tam kde začal. Kdyby nebylo špionážních dílů a politické taškařice s Honzou ke konci, nemělo by to chybu. :) ()

muflonus

Parádní retro seriál na který se dá koukat (třeba s roční prodlevou) stále dokola, Seriál dobře popisuje dřívější boj policie se zločinci a herci tam podávají kvalitní výkon. V dnešní době kriminálky jsou takové nemastné neslané. Tyto dřívější měli duši .. Jako i jiné dnes už retro filmy. ()

keporkakkk

Nejde tomu upřít na svou dobu velkolepá výprava a skvělý výkony mnoha výborných herců. Mně osobně ale nesedí hlavně samotný věčně se usmívající Brabec - neomylný vyšetřovatel, často hodnocený jako "dobrej chlap" a "rovnej komunista", kterej je "pevnej jako skála." Některý díly jsou i napínavý, ale často je to i po dějové stránce dost nudné a hlavně nelogické, kdy kriminalistům často řešení padá samo do klína a zločinci se dobrovolně ke všemu přiznávají, jen když se na ne Zeman podívá a prísným hlasem jim doporučí, aby se teda jako přiznali, ze se jim pak uleví. Daleko horší je ale fakt, ze se jedná o nekdy az strasnou normalizační propagandu a zkreslování reálných událostí a případů (Únor, Babice, Mašíni, 68...). V duchu doby nám seriál šablonovitě připomene, kdo byli hlavní nepřátelé režimu a tedy i "badguyové" většiny případů: všichni Němci, bohatí průmyslníci a další zaprodaní buržousti, líní a zdegenerovaní sedláci, zrádní nekomunističtí politici, na Vatikán napojení katolíci a dekadentní umělci z kulturní fronty. Kazdopádne stojí za shlédnutí, ideálne spolu se seriálem Třicet návratů. ()

ezop1012

Čítal som asi väčšinu komentárov, ľudia vy ste až takí naivní? Alebo už neslúži kritické myslenie? Alebo existuje skrytý nátlak na to, čo napíšem? Väčšina vidí komunistickú propagandu. To napríklad v stredoveku nevadí, že nemajú ľudia elektriku, že majú kone, že majú hrady a zámky, to vám nevadí? Nevadí, že americký film pearl harbor (2001) je taká propagandistická zlátanina, že sa to nedá pozerať? Kde je rádovo viac propagandy ako v zemanovi, tam to nevadí? Čo sa týka seriálu, sú tam niektoré slabšie časti, ale veľa výborných. Filmova hudba je výborná a aj príbehy jednotlivej časti sú uveriteľné. Je zaujímavé sledovať osudy zemana, ako je na začiatku naivný a postupne sa vypracuje na kvalitného vyšetrovateľa, samozrejme, že robí aj chyby, že je tam prítomná vtedajšia propaganda, ale je tam jej primerané množstvo, ktoré ešte nevadí. Tiež som rád, že seriál skončil a už ďalej nepokračoval, vždy treba vedieť kedy skončiť. Niektoré časti boli neprekonateľné ako ta s tými Nemcami na zámku, ta atmosféra sa tam dala krájať, len malo filmov vie tak zaujať príbehom, hudbou a hereckým výkonom. Seriál obsahuje aj časti, ktoré ukazujú návod na zmenu politického systému, ktorý sa prvý krát nevydaril, ale neskôr sa úspešne realizoval... ()

Canniosh2

Legenda mezi legendami čs. seriálů, a to jak kontroverzními tématy, tak kontroverzním podáním, a v neposlední řadě i kontroverzními rozdíly v kvalitě jednotlivých dílů. Pokud se daný díl zaměřoval spíš na kriminální činy, tak pak byla úroveň na hodně vysoké úrovni, 4-5 bodů (viz Loupež sladkého I, Studna, Tatranské pastorále, Kvadratura ženy, Strach, Bestie ...). Pokud šlo o čistě politická témata, tak tam to dost pokulhávalo, mnohdy hodně (viz Bílé linky, Modrá světla, Růže pro Zemana...), stejně tak pak i osobní příběhy (typu Třetí housle, Šťastný a veselý, Štvanice, Romance o nenápadné paní ...). Za mě je to určitě něco, co stojí minimálně z poloviny shlédnout, a zbytek raději ne, proto za víc jak polovinu shlédnutelných dílů musím dát za 4*, ať už je politický a další podtext jakýkoliv! ()

topol999

Většina dílů byla po kriminalistické a herecké stránce naprosto v pořádku. Pak se tam ale objevuje několik dílů, které jsou plné ideologie, politiky a kádrování. To je právě ten problém.... jde to ode zdi ke zdi... Proto jen průměr.... ()

Zeman007

Vynikajici serial s perfektni hudbou,kde hrali skoro vsichni nasi oblibeni herci.Mohu vzdy doporucit a rad se vzdy na kazdy dil podivam znovu.Vy co ho nemate radi,se na nej nekoukejte. ()

Boulos

Odhlédnu-li na chvíli od toho, že jde o sprostou a zločinnou propagandu, která v čase normalizace přinesla nepříjemný závan propagandy padesátých let a zasela do obecného povědomí spoustu nepravd a stereotypů, tak musím bohužel konstatovat, že i z filmařského hlediska je seriál prostě špatný a jeho obliba nepochopitelná. Nikdy nepochopím jak ten samý Sequens, který jen pár let předtím natočil takový krimi skvost jako jsou Hříšní lidé města pražského, mohl nyní natočit takovou slátaninu. Všichni herci od Brabce až po posledního komparzistu hrají tak neuvěřitelně naivně, až to budí úsměv, dialogy jsou prostinké, v ději je spoustu trhlin a nelogičností, filmařské chyby jsou patrné pouhým okem... Ze 30 dílů za něco stojí snad jedině Kvadratura ženy (z kriminalistického hlediska) a samozřejmě kultovní Studna a Mimikry, které jsou však kultem pouze díky kouzlu nechtěného (aneb tak blbý, až je to dobrý), plus samozřejmě hudba Zdeňka Lišky. Zbytek je odpad. ()

stret

Na tu dobu skvely serial, hoci rozdielnost zaujimavosti jednotlivych dielov bola velka, a tie studeno-vojnove skor nudili. Ano, propaganda. Aj dnes je propaganda ale ze brutalna a po 30 rokoch "kapitalizmu" uz nemame - okrem zaslepencov - velmi co vycitat socializmu - tych sprostych vrazd a zlocinu tu je nepreberne. Tu napriklad zomiera 5000 ludi rocne na odvratitelne umrtia, lebo zdravotnictvo sa musi arogantne vykradat - lebo "zisk" je na prvom mieste - s plnym vedomim ze dosledkom su mrtvi nevinni ludia. Proste masove vrazdy. A to je len o zdravotnictve. A z ludi co to za 30 rokov nepochopili a stale vedu tie blbe dristy o tom ako je to teraz dobre a vtedy zle - je mi nevolno. ()

Typek45

Když pominu všudypřítomnou komunistickou propagandu, tak je to solidní kriminální seriál. Děj ubíhá plynule, má to napětí i zvraty + v každém díle se objeví nějaký vynikající herec nebo herečka. Nejlepší je asi první série, kde té propagandy ještě není tolik. Nejlepší díly: Vyznavači ohně, Rubínové kříže, Strach, Kleště, Tatranské pastorále, Studna a Mimikry. ()

Valenn

Tak asi takhle. Kdyby se měla hodnotit pouze technická stránka věci (výprava, kostýmy atd.) bylo by to na 4*. A kdyby jen zasazení, ideologický podklad a hodnoty, které chce seriál sdělit bylo by to na "odpad". Takže po zprůměrování to jsou 2 hvězdy a už to v životě nechci vidět. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička