Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

Carfi odpad!

Je těžký hodnotit tenhle seriál. Z normálního hlediska je seriál dobře natočen a kdyby to nebyla propaganda nebál bych se dát 4*, ale jakmile dojde na rozhovory je to opravdu odpad! ()

LOVIT

po stránce režie a hereckých výkonů velmi dobrý seriál, ůvodní epizody sou výborné, jak se ale příběh začne točit kolem 68., narážky na Havla(štvanice, vrah se skrývá v poli...), případně pokusy o útěk na západ(mimikry, bestie je ovšem výborná) a kolem všemožných agentů rozvracečů dochází seriálu dech. 4* dávám jako člověk který sice komunismus zažil, ale jako dítě těsně před revolucí, tudíž nemůžu objektivně posoudit samozřejmou propagandu režimu. Zeman je rozhodně lepší jak odlehčené četnické humoresky ke konci zničené režií... ()

Nogueira

Ono jak který díl...některý díl je za 4 hvězdy a některý, a těch je více, tak za 2 hvězdy nebo za 1 hv... Tuctový, dobou poznamenaný seríál. ()

TOMASINI

Strašně rád se na jednotlivé díly dívám s odstupem času. Člověk si uvědomí, jak jsme to žili. Dost věcí je řemeslně v pořádku. Některé díly nepostrádají dávku napětí (Studnu dodnes nemusím). A neapomnte - píše se rok 1974! ()

Godlieb

V tomhle seriále se sešlo všechno co na českých seriálech doslova nenávidím (vlastně to nenávidím na všech seriálech) a pan Sequens v mých očích značně klesl. Propaganda, čecháčkovství, nezdravý nacionalismus, amatérismus, hloupost, stupidita dialogů, směšný scénář, doslova parodická stavba jednotlivých dílů a samotné atmosféry. Nejlepší jsou jednoznačně první díly, potom jde kvalita dramaticky dolů k pouhé mravokárné frašce (nejsměšnější je díl 29. "Mimikry", pak například scéna s babkou s neplatnou občankou) a například "špionážní" díly skutečně stojí "za to", něco tak směšně dementního jsem neviděl. Ke srovnání bych vzhledem k celkové slaboduchosti přizval třeba seriál Walker Texas Ranger, jenže pozorovat Chucka Norrise srovnávajícího zločince obratnými pěstmi/kopy/kulkami je mnohem zábavnější než vidět, jak jsou takoví páni herci jako Vladimír Brabec, František Němec nebo Josef Větrovec nuceni vyslovovat tak hrozivě kostrbaté věty až z toho mrazí. Ano, jsem zaujatý, nikdo z naší rodiny nebyl disident, buřič, sabotér ani nepodepsal Chartu 77, jeden z dědečků byl dokonce ve straně a praděda se před válkou a z odboje znal se samotným Gotwaldem, a přesto komunisté nedovolili ani jednomu z prarodičů vystudovat, sebrali jejich rodičům grunty a donutili je pracovat jako posledního mukla. Spravedlnost? Kdeže, svévůle mocných! 1* za to obsazení, ale víc nic. ()

Tomino_DIY23

1* za skvělou Liškovu hudbu. Jinak děsivý rudý škleb z noční můry. Na TV Barrandov si z nás asi dělají legraci... a lidi jim to žerou. ()

snookiest

Me ten serial moc nezaujal, mozna se mi libily jen dva dily. Filmari zobrazovali komunismus jako nejake pozitivum, vsechno v tom smyslu a to ja zrovna rada nemam ()

mjr.zeman1

Začnem tým,že tu vyše 40 rokov vládli komunisti.A vtedajší režim proste točil aj takéto seriály.Myslím,že major Zeman bol jeden z tých lepších.Má aj slabé diely a niektoré doslova trapné (Třetí housle) sú tu aj dobré diely. A aby som nezabudla - je tu aj hudba Zdeňka Lišky. ()

bazmo

5 aj preto aby som trochu kontroval slabému hodnoteniu,reálne by som dal 4..filmy by sa nemali posudzovať politicky a podla mňa Honzo Zeman je človek ktorý hlavne chytá darebákov a len za to že to bolo v čase totality by sa odsudzovať nemal a dokonca podľa mňa mal väčší charakter ako mnoho dnešných politikou a pod.Áno je tu aj vela lapsusov, hlavne technických, to ale nebolo podstatné, tento film vyzdvihol všeobecnú prácu dobra proti zlu..dnešná skorumpovaná polícia je podla mňa horšia ako bola táto.. ()

pelegryna

Za prvé na seriál poměrně nízký rozpočet, obsazení, autentičnost některých dílů, délka jednoho dílu, odkaz a hlavně linka životem člověka.Kamera, minimum chyb, dialogy, gesta to vše bylo mistrovksy uříbeno a ať si každý plká jak chce, opět opakuji, je dnes něco lepšího??????? ()

Juklitz

Tak jinak. V roce 2011 neřeším ideologickou nadstavbu seriálu, která se jím vleče téměř minutu po minutě. V tom ohledu je to bída. Jinak fajn množství příjemných krimi příběhů, které se aspoň tak přihlouple neopakují a nekopírují. Jediné, co mě vlastně na seriálu opravdu rozčiluje, je postava samotného Zemana, sic skvěle V.Brabcem zvládnutého. Ten bodrý usměvavý Honza, kutý bolševik, co neomylně a neotřesitelně bojuje za tu svou pravdu, to je prostě silný kalibr. Nikdy nepochybuje, nikdy nesleví, vždy odhodlán a připraven. Kdyby byl Zeman jen na chvíli niterně postaven před dilema a úvahu, například v dílech okolo ´68, bylo by to méně jedovaté pro všechny, kdyby aspoň na chvíli trpěl rozhodnutími tak, jako jimi trpí Kalina. Takhle je jediným momentem duševní nerozhodnosti defacto až poslední scéna nečekaného odhalení Mercierové (epesní důkaz toho, že defektní roli nespasí ani dobrý herec), která Zemanovi připomene, že je na čase jít do sběru. ()

Picour

Bez ohledu na na dobovou tendečnost, bez ohledu na průhlednou typologii postav dobrý, zlý a něco mezi. Kvalita celého spektáklu značně kolísá od zbabraných zbytečností (Třetí housle, Růže pro Zemana), přes průměrný dobový produkt (Vyznavači ohně, Rubínové kříže) až po díly legendárnější než sám Zeman. Crhův Brůna je démonicky nenapodobitelný (Studna), intepretace babického případu více než svérázná (Vrah se skrývá v poli), Bič boží takřka uvěřitelným šlágrem (Mimikry) a šumavská Bestie zatraceně bestiální. ()

xEvilDeadx

Mimikry, kde Lábus hulí špeka na gauči a hraje mejlu hlavsu, jsou naprosto dokonalý. Bohužel to je jediný dobrý díl (ne že bych viděl všechny) ()

anonim

Názory na tento seriál bývají mnohdy dosti rozporuplné. Účel seriálu je více než zřejmý, přesto mám mnohé díly velice rád. Opomeneme li politické hledisko (které mi vadí tak nějak automaticky), viděl bych problém ve značné nevyrovnanosti jednotlivých epizod, od jednoznačně pětihvězdičkových (vyznavači ohně, bestie, studna, mimikry) až po díly neméně jednoznačně odpadové (mědirytina, štvanice). Potom je nepřehlédnutelná značná nedotaženost některých technických "detailů" (například noční scény točené zásadně za bílého dne). Hlavní klady naopak vidím v dobrých hereckých výkonech a většinou kvalitním scénáři. ()

P/\/EL

těžko se to hodnotí, na svou dobu na naše poměry to bylo formálně (řemeslně) nesmírně podařené (výpravné, vyloženě úsměvné řemeslné nedokonalosti tady moc nejsou..až na pár dílů, ale možná si to trochu idealizuju, srovnávám s ostatní soudobou českou tvorbou, přestřelky slušné a tak...rozhodně neřikám, že výborné...ale slušné), tklivá hudba od Lišky, časté napětí, výborné herecké výkony (ikdyž někdo i přehrával, musel...aby dostatečně zkarikoval určitý typ - nepřátele lidu..no) - obzlášť Brabce v hlavní roli Zemana, který byl teda podle mě do role neskutečně zažraný (ale nic proti němu), byl s ní tak sžitý, že, by člověk chvílema mohl pomalu uvěřit, že fakt existoval, tak jistě takových zapálenců by se asi našla fůra, samozřejmě né s tak akčním životem, ale prostě řada dílů výbornejch - tak spíše ty kriminální inspirace, ideologické jsou nudnější a je to těžké, chce to jisté znalosti o té době, protože seriál pracuje s řadou narážek a teď jsem dočetl tento velmi podařenej rozbor: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/137389-major-zeman-jako-pravdivy-obraz-novodobych-ceskoslovenskych-dejin/ A nemůžu s nim nesouhlasit, teda pokud si ten seriál pamatuju dobře, tak samozřejmě takovéto narážky byly dost časté v 50. letech ve filmu (narážky můžou mít podvědomej vliv, ale taky si myslim, že řada lidí si jich nemusela všimnout...), pak tak různě, tady je to tedy intenzivní (je husté, že se netají s řadou dost nechutných metod), na Zemanovi v podání Brabce se mi líbila ta nekompromisnost chvílema, ale zároveň mě dost rozčiloval, protože na mě působil jako velký fanatik. Seriál asi svůj účel svym způsobem plnil, byl populární, dodnes je kultovní, sice jen pár dílů, ale zase na druhou stranu těch neutrálnějších, až na Mimikry. hodnocení odpad chápu, ale skutečně byla horší díla, ikdyž zase uznávám, že ta se netěšila takové popularitě a tak neměla moc velký dopad, zase na druhou stranu, ten režim se snažil pořád, i bez Zemana by se obešli. Dále bych chtěl jen dodat, že mi vůbec nevadí, že to dávali, ale zase jako je fakt, že to reprízujou nějak příliš často, je z toho cejtit trochu kalkul televizí, nevadilo by mi, kdyby dávali i opravdoví prasárny typu Muž na radnici, Okres na Severu (neskutečně směšná věc) a Gottwalda (tam zase Štěpnička předvedl celkem slušný výkon :), jako něco málo je na youtube a možná i jinde, to jsou věci opravdu hodně šílené, ale zároveň s tím odstupem dost zábavné, nejenom já si myslim, že je třeba si z těch věcí spíš utahovat než se je snažit vymazat, zakázat, cenzury se už dost nadělali voni, chápu lidi více postižené režimem, že jim to vadí, samozřejmě tyto věci nelze dávat jen tak, chce to nějaké dokumenty vedle toho, snad i nějaký ten komentář, znalejší lidé, či nenostalgičtí pamětníci sice ví svoje, ale je fakt, že nové generace ví houby, no, teda píšu o velkých televizích, kdy lze očekávat vysokou sledovanost, jinak ty ideologické skvosty daleko spíše poběží na nějaké menší a koukne se ně jen někdo, koho to zajímá . . . mě prostě vždycky bavila historie a tyhle věci mi přijdou zajímavé . . - . .jak napsal třeba Amarcord_1 **** : "75% - Tento seriál považuji za výborné dobové svědectví." Je tam řada reálií, ale samozřejmě je třeba to brát spíše jako doplněk ke studiu... () (méně) (více)

Novfilm

Vidím že slabo hodnotený seriál. Nie nechcem schvalovať praktiky ktoré boli proti ľudom, štb, prenasledovanie ľudí za ich názory atď... Treba si odmyslieť dobu a režim kedy to bolo natáčané, aj tak sále stoho vanie duch minulého režimu. Inak niektoré časti sú výborné ako kriminálka avšak trošku prehnané vždy zvíťazý major Zeman. Inak myslím si že majora Zemana zahral sympatický Vladimír Brabec ktorému táto rola perfektne sadla. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička