Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

jauahaoas

Komunistická sračka z Husákového období, kde je několik velmi dobrých dílů a to ne vždy vyplachujících komunistických hlávek. Nepleťme si kriminalistiku s komunismem, i když občas a nejen v tomto seriálu se to křížilo. Kontraverzní, vzpomínkové, zaryté v paměti, někdy odborné někdy propagandistické. Kaiser a Lábus. ()

Hombre8

Pročítám rychločtením tu spoustu komentářů, a že jich je, a vrací se mi v myšlenkách poválečná doba. Tam se taky spousta lidí předháněla v tom, kdo víc poplive Baarovou, Buriana... Ještě že už Sequens nežije. Možná by ho stihl Svitákův osud. Jsou toto stránky nějaké pravicově extremistické strany nebo web o filmové tvorbě? Copak není film pokaždé poplatný době a tím i "společenské poptávce"? Copak se není možno povznést? Sequense do koše a Ejzenštejna na bednu? Většinu námětů jednotlivých dílů psal sám život a mají v podstatě povahu soudniček. Vycházejí ze skutečných událostí, které bývají obecně prosté a někdy až nudné. Udělat z toho divácky atraktivní podívanou je dílo skutečného mistra, kterým Sequens určitě byl. O hercích, kteří zde mnozí podávají životní výkony ani nemluvě. Kdo se chce zlostit, ať se zlostí, kdo má rád filmovou a kvalitní televizní tvorbu, dovede ocenit herecké mistrovství, nechť vyfiltruje politiku užívá si. ()

evangelik

Těžko se ten seriál hodnotí. První díl jsem viděl, když mi bylo 14 a byl jsem nadšen. Rovněž další díly mi přišly jako velmi dobrá a napínavá podívaná. Ten ideologický nános jsem nějak nevnímal. Z dnešního pohledu - jasný "odpad"... ()

Lukas0801

Velmi nedoceněný seriál. Ano, je to rudě přibarvené, ale hodnotím-li pouze a jenom zážitek a kvalitu zpracování, je to velmi slušný seriál. Herecké obsazení je vynikající. Příběhy jsou plné zvratů a překvapení, ano, některé slabší, ale který seriál takové nemá. Ve srovnání s novodobými seriály je Major Zeman přinejmenším velmi dobrý. 95% ()

vinducha

Z některých dílů ta tehdejší ideologie číší na sto honů a nic s tím nenaděláme , protože to byla "ta" léta, "ta" doba  ,  jenže některé díly , které mají spíše jen kriminalistický , detektivní nebo dokonce akční  záběr ,  zas tak špatné nejsou , co si budeme povídat , můj děda taky po válce naháněl na Slovensku banderovce , a to mě jako dítě fascinovalo, takže pro mě třeba epizoda Rubínové kříže , nebo epizoda Vyznavači ohně , jsou myslím docela koukatelné záležitosti. ()

ssarka odpad!

totalitní fízl prezentovaný jako Mirek Dušín, na to se nedá ani dívat ani poslouchat...ALE po stránce herecké výborné a když vezmeme v potaz, že každý díl natočen dle skutečných událostí, tak zamrazí...a jak se tak dívám na díly, nahnali sem uplně každého herce, co byl po ruce, nevyhnul se tomu asi nikdo... ()

quokam

Za mne osobne nic moc, na to, jak se vsude pise, jaka ze je to profesionalni propaganda. Sice najdou se velice kvalitni dily, ale hlavne pocatek serialu kazi jednak spatna technicka kvalita obrazu, jednak preslazeny pan Willig.  A ani obsahove nic moc. Vetsinu pripadu, cest vyjimkam, nevyresi Honza, ale jeho pritomnost, vony se ty kauzy resi tak nejak sami. A je take zajimave sledovat, jak podprahove propaguje nasilne metody nejenom snb stb, ale celeho rezimu. Sem tam utrousena poznamka, sem tam naznacena facka, jakousi sice nepritel rezimu zaslouzi, ale jak se naknec spravedlivej Honza rozmysli, ze mu to nestoji za to. Takze bodovani. Deset za klasiku, deset za tech par vyjimecnych dilu (napr kvadratura zeny) a deset za pana Nemce, jenz tam herecky vycniva. Nic moc 30 pro. ()

babuška odpad!

asi největší propagace bolševismu, zkreslené příběhy, odvrácení pozornosto od falešných hranic, a nejhorší bratři Mašínové, dodnes vnímani jako vrazi, nebudu se rozepisovat, já to umím ale ke světu báječných mužů s klikou se mi k úcty k nim nechce, bohužel to zneužití asi nikdo z nich nepředpokládal ()

Motherlovebone odpad!

Cistokrevnej hnus. Kecy vo tom, jak tu sou dva az tri dily politicky, jinak je to fajn krimiserial, vubec nekomentuju. Model - zapadni agent = udavac gestapu, alkoholik a celkove odpornej clovek. Socialisticky obcan = rovnej jak pravitko. Extra eklhaft je vesely dil, kdy se zeman zeni s obrmajerovou. Dil, ve kterym vesela parta kriminalistu leje v hotelu, zetimco zavadovi obcane se posiraj strachy. Dil s ferovym blatoslapem, kterej si necha od mrkvicky vysvetlit, ze panstvo se prijelo bavit, coz se beznejm pobudum asi nedari. Za tohle dilo by mel sequens horet v pekle a ta genialni liskova hudba, ktera zni furt dokola je taky k zbliti. Jedinej, kdo za tuhle sracku dostal bidu, byl brabec a zrovna tomu bych to odpustil. Byl to jenom herec ()

mol1111

Mě to nikdy jako „odhlédneme-li od propagandy“ dobrý detektivní/špionážní seriál nepřišlo. Jednak odhlédnout nelze, protože je kompletně prolezlá všemi díly, ostatně to byl dramaturgický záměr. I v tom Pastorále je alespoň nebohý dědoušek jehož dcera je nevděčná emigrantka. Jinak ale rozhovory často nudí, akční scény jsou směšný a děj je místy podivný. A ano Liškova hudba je dobrá, a vzhledem k typu seriálu občas i překvapivě nonkomformní, přestože já nejsem jeho nijak velký fanda. Na stranu druhou je to velmi zajímavé dílo pro pochopení doby, toho jak tehdy jeho autoři smýšleli, jak smýšleli někteří normalizátoři. Všimněme si třeba toho, že Zemanovi protivníci se k sobě navzájem nikdy nechovají s respektem, nemají žádnou sjednocující ideu kromě pomsty, nenávisti, a touhy po penězích, spolupracují spolu jenom protože musí, navzájem se vydírají a podrážejí. Autoři (Sequens, Procházka…) jsou taky generace, která v mládí zažila druhou světovou a nedokázala vymyslet prakticky jiné nepřátele než bývalé nacisty a církev, případně v kombinaci. Dobrá Procházkova dramaturgie – jasně definované postavy, jejichž osudy se během let proplétají a z tohoto pohledu do sebe vše pasuje. ()

Nick321 odpad!

Neuvěřitelné, že takové množství komunistických propaganda hnojů je legální dodnes veřejně vysílat. Těžko uvěřit, že takzvaná Sametová revoluce měla nějaký reálný význam při takových poměrech. ()

coulismoulis

Vykladni skrin normalizacni ideologie, clovek by cekal, ze to udelaji aspon chytlave a pritom je z 30 pripadu minimalne 20 strasna nuda. Jak timhle chteli nejakeho zatvrzeleho imperialistu obratit na viru pravou?? No bohuzel, tohle jako celek nevytrhnou ani ty zabavnejsi momenty a la nacisticky blazinec, prohnila cirkev, Blahovy pokusy zbavit divactvo utrpeni a oddelat Honzu Z., Villon-Danes a vcelicky. ()

dcierny

Aj ked ma tu asi mnohí ukameňujú, ale podľa mňa je to skvelý dokument o dobe, v ktorej väčšina z nás prežila podstatnú časť života, naviac zopár dielov je fakt skvelých. ()

JohnnyV

Bič boží. 4*, když se nedívám na ideologickou propagandu, ale na skvěle vytvářené kriminální příběhy. Ze Studny se děsím, kdykoliv si na ni vzpomenu....a taky z negramotnosti woodyho----chudák jeden. ()

CrazyWolf

Tři hvězdičky je doslova a do písmene průměr. Některé epizody jsou dobré detektivní příběhy, a několika z nich tudíž dávám až 5 hvězdiček, jiné jsou jen o politických žvástech komoušů a tudíž odpad. Ale tenkrát to ale jinak ani natočit nešlo. Kdyby se ale většina dílů zahodila, a z těch zbylých by se uděla seriál nazvaný "Šest nejlepších případů Jana Zemana", možná by to i bylo za pět hvězdiček. Takhle jsou to jen tři a ještě stěží. ()

Thorian

Komunistická slátanina prolezlá propagandou nebo na svou dobu ucházející kriminální seriál, který by si zasloužil i nadprůměrné hodnocení? Já osobně se nepřikloním ani k jedné straně. MAJOR ZEMAN je sice komunistickým blábolem skrz naskrz, ale nemůžu mu upřít, že některé díly opravdu měly svou kvalitu, třeba již tolikrát zde zmíněná Studna se zombie-dědou a jeho sekyrou. Hlavně díky tomuto dílu tak dávám 3*. ()

Liya

Moje hodnocení se bude lišit od většiny přítomných, nemůžu jinak, ale mně se Major Zeman prostě líbí! Ano, jistě, je tam propaganda a všechno to okolo, ale já říkám - no a co? Je to svědectví té doby. Byla propaganda, no tak se dostala i do tohoto seriálu. Nevím, proč by se kvůli tomu měl zatracovat jinak výborně natočený seriál! Samozřejmě, ne všechny díly jsou super, ale mnoho jich je dobrých a některé dokonce skvělé - Bestie, Studna, Kvadratura ženy... to jsou detektivky par excellence! Krom toho mě Zeman baví proto, že z něj dýchá dobová atmosféra, a to z každého dílu jiná - v prvních dílech poválečná, pak atmosféra padesátých, šedesátých let... a vždy je autentická a hutná! Takové filmové počiny mám ráda. Z dnešních českých filmů často nedýchá vůbec nic, jsou prázdné. Než si pustit nějakou současnou, propagandou nepolíbenou blbost (kterých bohužel může nabídnout současná tuzemská kinematografie přehršel), to radši ideologického Zemana! ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička