Ginga eijú densecu

Japonsko, 1988, 110x24 min

Předloha:

Jošiki Tanaka (kniha)

Šigeru Janagawa

Kaneto Šiozawa, Kei'iči Noda, Kotono Micuiši, Norio Wakamoto, Nozomu Sasaki, Šúiči Ikeda, Akio Ócuka, Hidejuki Tanaka, Hirotaka Suzuoki, Ičiró Nagai, Iemasa Kajumi, Džúróta Kosugi, Ken'iči Ogata, Kóiči Jamadera, Mami Kojama, Mika Doi, Šigeru Čiba, Šózó Iizuka, Takeši Aono, Tamio Óki, Teššó Genda, Tošihiko Seki, Unšó Išizuka, Kan Tokumaru, Issei Futamata, Čikao Ócuka, Čafúrin, Hiroko Emori, Takeši Kusao, Hidejuki Hori, Taró Arakawa, Hiroši Naka, Šinpači Cudži, Juriko Jamamoto, Miki Narahaši, Džódži Nakata, Nobutoši Kanna, Fumihiko Tačiki, Kósuke Meguro, Kišó Tanijama, Hiroši Janaka, Sóičiró Hoši, Júdži Micuja, Júsaku Jara, Naoki Tacuta, Tošiko Fudžita, Mičie Tomizawa, Kóiči Kitamura, Daisuke Góri, Kódži Totani, Jasunori Masutani, Šó Hajami, Osamu Saka, Kazuhiko Inoue, Masato Hirano, Bandžó Ginga, Jasunori Macumoto, Nobuo Tobita, Kózó Šioja, Takaši Nagasako, Eidži Janagisawa, Šunsuke Šima, Hirohiko Kakegawa, Takumi Jamazaki, Tomohiro Cuboi, Naoki Makišima, Nobujuki Hijama, Ako Majama, Rjó Kamon, Emi Motoi, Masaši Hirose, Júsuke Numata, Jósuke Akimoto, Hideki Ogihara, Masaki Aizawa, Osamu Kobajaši, Kijoši Kobajaši, Hiroja Išimaru, Jošiko Sakakibara, Čó, Noriko Hidaka, Tecuo Sakaguči, Masaši Ebara, Rjóiči Tanaka, Tomoko Kawakami, Takaja Haši, Mari Joko'o, Sakiko Tamagawa, Kacuhisa Hóki, Rjúsei Nakao, Šótaró Morikubo, Hóčú Ócuka, Ken'jú Horiuči, Seiko Tomoe, Rihoko Jošida, Kósei Tomita, Kazuhiko Kišino, Ginzó Macuo, Kijojuki Janada, Kazuhiro Nakata, Akira Šimada, Rokuró Naja, Šin'ja Ótaki, Kazuja Ičidžó, Jú Mizušima, Džin Jamanoi, Joku Šioja, Hikaru Hanada, Seizó Kató, Šigeru Nakahara, Akira Murajama, Džun Hazumi, Saburó Kamei, Akira Kamija, Rjúdži Nakagi, Kaneta Kimocuki, Jošito Jasuhara, Masajuki Kató, Tecuo Kanao, Aruno Tahara, Acuko Enomoto, Tomohisa Asó, Jumi Tóma, Džin Horikawa, Tecuja Iwanaga, Kacudži Mori, Kei Tomijama, Makio Inoue, Kódži Jada, Džódži Janami, Nobuo Tanaka, Reiko Suzuki, Fumi Hirano, Tomomiči Nišimura, Kijomicu Mizu'uči, Makoto Ataka, Kacumi Suzuki, Kacuja Šiga, Sajuri, Micuaki Madono, Nobujuki Furuta, Džun'iči Sugawara, Ken'iči Ono, Nobuaki Fukuda, Norio Murata, Masahiko Tanaka, Osamu Hosoi, Motojuki Cubaki, Jošio Kawai, Jasuo Tanaka, Šigezó Sasaoka, Kacunosuke Hori, Júdži Mikimoto, Hideaki Ono, Akimasa Ómori, Kinrjú Arimoto, Tošiharu Sakurai, Tóru Furuja, Kóiči Tóčika, Jukitoši Hori, Júko Suzuki, Masaharu Sató, Tošio Furukawa, Takkó Išimori, Takao Ójama, Hidetoši Nakamura, Keiko Han, Keaton Jamada, Rjó Horikawa, Kijonobu Suzuki, Tošija Ueda, Masao Imaniši, Masaru Ikeda, Minori Macušima, Jošiko Macuo, Osamu Kató, Kazujuki Sogabe, Seiko Nakano, Tecuo Mizutori, Masako Kacuki, Hidejuki Umezu, Kumiko Takizawa, Kóhei Mijauči, Mičihiro Ikemizu, Mičio Hazama, Hiroši Takemura, Mugihito, Micuru Ogata, Šin'ičiró Óta (vyp.), Jukimasa Kišino, Jasuhiko Kawazu, Jutaka Nakano, Ken Jamaguči, Rjúnosuke Óbajaši, Tóru Ókawa, Sajuri Sadaoka, Tóru Furusawa, Takajuki Okada, Kacumi Toriumi, Motomu Kijokawa, Tacujuki Džinnai, Kacumi Čó, Mine Eken, Šúsei Nakamura, Goró Naja, Keiko Hanagata, Akira Kume (vyp.), Kjódži Kobajaši, Masato Jamanouči, Mahito Cudžimura, Naohiro Jamamoto, Sajuri Ikemoto, Reiko Kondó, Taimei Suzuki, Masami Kikuči, Čie Sató, Saori Sugimoto, Rjúzaburó Ótomo, Hisaši Kacuta, Mami Macui, Hisao Egawa, Kazumi Tanaka, Hiroši Masuoka, Toku Nišio, Issei Masamune, Tošihiko Nakadžima, Šigeru Šibuja

Máte problém s větším množstvím postav? Ať si zapamatovat jména nebo se v ději orientovat? Ztrácíte s např. V Game of Thrones? Tak tohle opravdu není nic pro vás. Jak již přiložil Subjektiv odkaz na wikipedii, je ze nezkutečné množství postav. "Bohužel" ani vedlejší postavy tady nejsou jen pro doplnění děje. Velká část z nich má velky dopad na děj. Velmi si mi zamlouvalo přirovnání, které použil : youtuber "BobSamurai Anime Reviews" - "If my life was the story of Legend of Galactic Heroes , that you would know the name of person who made my microphone and everyone in his family and that would be relavent to the story, because his children would try to kill me before i finish this video" Přesně tak to je,ačkoliv to zní trochu absurdně, tak vedlejší postavy zde procházejí mnohem vetším character developmentem, než je to v mnoha oblíbených televizních pořadech nebo již zaběhnutých francaise. Je velmi smutné,že seriál tohoto formátu má zde pouze 80 hodnocení.. Problémem je to, že animace a jedná o seriál, který je težký na sledování v žádném případě toto není pro casualy. Na tento rok (2017) Je plánován Remake. Vroucně doufám, že z toho sejde. Protože, jediná možnost jak zachovat epičnost je, udělat to úplně stejné jen z novou animací. Tohle se bohužel nestane a mám obavy, že nestárnoucí klasika tímto umře. 10/10 . samozřejmě že nic není dokonalé, ale když nedám plný počet tomuto tak už ničemu(3.4.2017)

Je to jak napsal docela objektivně Subjektiv. V seriálu se jedná hlavně o politiku a sci-fi prostředí je spíš volitelný doplňěk. Osobně bych si snadno dokázal LoGH představit ve fantasy prostředí. Tam by taky podle mě o hodně líp pasovaly bitvy, které probíhají imho na sci-fi hodně naivním způsobem... Vcelku je to sice kvalitní, ale asi to bude nejslabších 5*, jaké jsem anime kdy dal.(25.1.2008)

Legend of the Galactic Heroes je monstrózní projekt, který (alespoň o tom nevím) nemá v dějinách animovaných seriálů obdoby. Asi první věc, kterou bych chtěl říci: neházejte tuto sérii do hlubin "odpadu" před 22 dílem, právě ten je pro seriál v určitém slova smyslu zlomový. Celkový vývoj děje je zpočátku skutečně velmi pomalý, ale to, co následuje později je skutečně výjimečné. Tedy lepší by bylo říci inteligentní než výjimečné (ikdyž tyto dvě veličiny se vzájemně nevylučují). Když zmiňuji "inteligentnost" díla, tak nezbytně nemám na mysli, že se před zraky diváka odehrává něco, co tu dosud nebylo - umělecké pojetí světa, které by si nikdo nedovedl představit. Stejně tak nemyslím, že jsou zde nenadálé změny příběhu, který se skládá jako mozaika (třeba to, co jsme viděli u Serial Experiments Lain). Ne, LotGH je něco úplně jiného. Je to pomalý, velmi hutný příběh, který popisuje politiku a teorie, na kterých je postavena. Tohle není žádný klasický příběh hrdina svobody bojuje proti tyranii. Seriál se snaží ukázat (byť ne vždy je to 100%) klady i zápory obou zřízení - a nastínit možnost, že dobrá autokracie může být lepší než dobrá demokracie, zatímco špatná autokracie je ve svých důsledcích daleko ničivější než špatná demokracie. To je teoretický základ seriálu, o kterém dlouhé minuty rozpráví jednotlivé postavy, které zároveň prezentují svoje názory. Příběh se snaží ukázat všechny možné varianty, že všech možných úhlů pohledu (terorismus, náboženský fanatismus, Machiavellismus, vojenská diktatura, obchodní společenství, ale i v bitvách se mění strategie a byť ne vždy jsou tak geniální jak vypadají, já jsem se u nich bavil, stejně jako u "vyhrávání" bitvy ještě před jejím začátkem - tedy jakoukoli špionáž a vytváření dezinformací). Vrcholem bitev je snad "dobijme stejnou nepřátelskou pevnost dvakrát za sebou". Prostředím je budoucnost a celý příběh se prakticky odehrává jen ve vesmíru - což zní u politického dramatu trochu zvláštně. Ovšem LotGH opět dokáže překvapit, žádné cizí modré rasy (ha-ha) místo supermoderních lodích se zde pohybují "plavidla" (a to bez nadsázky), které připomínají obrazy ze začátku století. To také pasuje do celkového pojetí, kdy vidíme autokratickou část galaxie, která jakoby vypadla z oka Pruským, Rakouským nebo Ruských šlechticům z 19. století. Během bitev, ve kterých umírají tisíce vojáků a při kterých se rozhoduje osud stovek planet, hraje vážná hudba Dvořáka, Wagnera, Beethovena nebo Mozarta. A osobně si myslím, že je to nejlepší soundtrack, jaký kdo mohl zvolit. Pokud jde o hlavní protagonisty, tak jsem byl velmi spokojen, byť se občas typizovalo. Sledovat snažení jednotlivců na pozadí gigantického konfliktu bylo neskutečné, zvlášť když si uvědomíme, že se tvůrci skutečně vyvarovali nešvaru, který osobně nenávidím: ano, v LotGH postavy JSOU smrtelné a umírají. Pomíjivost slávy si člověk uvědomí, ve chvíli, kdy vidí, že muži, kteří dobývají půlku galaxie, jsou naprosto nechránění před jednoduchým terorismem. Kdybych měl své povídání shrnout - tento monstrózní příběh se naprosto vymyká všemu, co jsem dosud viděl a nelze na něj uplatňovat klasickou kritiku, kterou dalece přesahuje určitou vnitřní sofistikovaností. Pro mě 93%(11.1.2011)

Dokonalé. Nemám co vytknout, snad až na logické chyby, které už někteří zmiňovali. To ale nemění nic na tom, že to je jeden z mých nejoblíbenějších seriálů vůbec. Je tu obsažen téměř každý žánr, tudíž každý si přijde na své. Můj pohled na kousky jako Death Note a hlavně Code Geass (které se očividně nechaly inspirovat právě LOTGH) se rázně změnil, protože todle je překonává ve všech ohledech - žádné bitvy se tady nevyhrávají pomocí kouzelného oka či nejnovějšímu modelu robota, tady jde jen o geniální mysl hlavních aktérů. Za těch 110 dílů (bez jediného filleru) se seriál skvěle vybarvil, přinesl nespočet nezapomenutelných postav a do obrovské hloubky propracovaný svět s vlastní historií. Vznikla tak epická "space opera", která nemá konkurenci. Ať už mezi anime nebo kdekoli jinde. 10/10(6.11.2010)

V synopsi jsem se rozepsal docela hodně, ale vždycky se dá něco dodat či upřesnit. Animace není příliš dokonalá a v dnešní době působí zastarale. Postavy se skutečně dají odlišit poměrně obtížně a je jich neuvěřitelné množství (pro představu seznam postav z wikipedie). Každý, kdo se do galaktických hrdinů pustí, v nich bude mít ze začátku pořádný hokej. Nicméně aspoň v těch nejdůležitějších se snad po prvních dílech zorientujete, titulky-popisky vám pomohou. A každý si nejspíš najde někoho, kdo ho osloví. Mým favoritem je chladný Paul von Oberstein (ve skutečném životě bych ho možná rád neměl, ale tady...). Má solidní argumentační schopnosti, je to machiavelista až za hrob a hlavně mu nikdo nerozumí a nikdo ho nemá rád. Jako fyzikovi mi dělají radost některé drobnůstky, které potěší, např. to, že gravitace působí příliv a odliv - však uvidíte o čem mluvím :). Kdybych chtěl být Objektiv a ne Subjektiv, asi bych dal hvězdičky jen 4, neboť je v seriálu ohromná spousta vesmírných bitev, které někdy zabírají několik dílů. Dost se vyžívají v taktice a přitom je otázka, jak by taktika ve vesmíru vypadala. Pro velkou část diváků budou asi tyto bitvy dost nudné. V politických otázkách, které jsou pro seriál zásadní, někdy dochází k určitému zjednodušování, některé věci se mohou jevit naivní. Přesto si však myslím, že v tom politickém nemá žádný sci-fi seriál takovou hloubku, rozsah ani ambice jako Legend of Galactic Heroes. Pokud má, rychle mi ho doporučte. Na druhou stranu seriál nijak neřeší politické a sociální aspekty technologií budoucnosti, což trošku vnáší otazník nad důvod, proč si autoři zvolili zrovna sci-fi žánr. Zřejmě jen kvůli jeho atraktivnosti. Nebudu jim to však zazlívat. Pro Čecha může být zajímavý fakt, že do příběhu podstatně zasáhne jedna budova, konkrétně hotel Vltava ^_^ Poznámka na závěr: U Reinharda je IMHO zajímavé - i když je to malinko SPOILER - si povšimnout paralely s Alexandrem Velikým (možná bychom podobné paralely objevili i u dalších postav).(27.2.2007)

• - Seriál do podrobna popíše osude lidstva od roku 2039 do roku 3601. (Tsukikage)