Merlin

• Velká Británie Merlin
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy
Velká Británie, (2008–2012), 49 h 37 min (Minutáž: 44–50 min)

John Hurt, Colin Morgan, Bradley James, Richard Wilson, Angel Coulby, Katie McGrath, Anthony Head, Rupert Young, Eoin Macken, Tom Hopper, Tomiwa Edun (více)

Série(5) / Epizody(65)

Merlin je mladý kúzelník s mimoriadnym nadaním, ktorý príde do kráľovstva Kamelotu a ostane pôsobiť u dvorného lekára Gaiusa. Zistí, že kráľ Kamelotu, Uther Pendragon, pred dvadsiatimi rokmi zakázal akékoľvek kúzla i mágiu a posledného draka uväznil do jaskyne pod kráľovstvom. Merlina zláka neznámy hlas za ktorým sa vydá do jaskyne pod Kamelotom. Stretne tam draka, ktorý mu povie, že má dôležitú úlohu:  chrániť Utherovho syna Artuša, ktorý raz zjednotí krajinu Albionu. Keď sa Merlin stretne s Artušom, nepadnú si na prvý pohľad veľmi do oka, ale po tom, ako Merlin zachráni Artušov život, stane sa jeho sluhom. Keďže sú čary v kráľovstve zakázané, Merlin bude mať čo robiť, aby Artuša ochránil a pritom na jeho zázračné schopnosti nikto neprišiel. Obaja sa začnú vzájomne rešpektovať a napokon sa stanú blízkymi priateľmi. Príbeh je modernou podobou legiend o kráľovi Artušovi. (RTVS)

Falconica

Když to vezmete jako čistý trololo fantasy béčko pro odpočinek po návratu ze školy/práce, tak vlastně fajn. Moc fajn. Ale má to svoje logický mouchy, třeba jakože Artur je opravdu nenapravitelně nedovtipnej a tak, má to efekty na úrovni hvězdný brány a má to zoufale roztahanou hlavní linku bez pořádnýho progresu. Celejch pět serií očekáváte, kdy se konečně stane tohle a tamto a ono k tomu ani onomu nikdy nedojde. Těšíte se, až Merlin bude mít svejch pár dílů slávy, kdy se ho lidi budou bát a milovat ho zároveň a on bude v nějakým strašně kůl klišovitým hábitu s opeřeným límcem na plášti lemovaným starobylýma runama trhat banditům prdele na tisíc způsobů a ono k tomu sakra nikdy nedojde. Hrozně se těšíte, až se Morgana rozvine v pořádnýho Saurona a ono k tomu prostě pořád nedochází. Hrozně se těšíte na spoustu věcí a prostě ty okamžiky zadostiučinění a triumfů jsou tak malý, že trochu až frustrujou:-D Jo a mimochodem volání draků je hrozně směšný:-D Rasovou vyrovnanost bych neodpustila, kdyby se hlásili k jakýkoliv historičnosti, ale tady u toho trololo počinu se tomu můžu maximálně pousmát:-D Whatevzzzz:-D Některý díly jsou pak absolutní perly a perfektní komedie(na trolici nezapomenu:-D) a specifické přátelství dvou hlavních hrdinů je výborné a ani se moc nedivím, proč okolo toho vzniklo tolik homoerotických fanouškovských představ:-D Colin udělal dobře, že si nechal od tý doby přišít uši:-D ()

Gereth

Merlin je čaroděj, Artuš je chlápek s mečem. Toliko je to věrné předloze. Vztahy, motivace či další souvislosti, všechno je jinak. Všechna ta jména a názvy jsou zřejmě tedy pouze marketingovým tahem. Chvíli jsem se nad tím rozčiloval a stále mi to přijde trochu ujeté, ale tak nějak čím dál více krčím rameny a už jsem se i trochu smířil s tím, že toto je uplně jiný příběh. Postavy mám celkem rád, Merlin občas vypotí nějaký ten suchý humor, Artuš je správný fracek, Uther zastupuje aspoň nějakou minimální racionalitu a zbytek je tu do počtu případně pro potěchu oka a duše. Co se příběhové stránky týče, stoji dost za houby. Nemá to moc žádnou hlavní linii, každá epizoda je uzavřený a popravdě většinou dost neoriginální příběh, takový, který jste už mockrát viděli v jiném serialu. Krev neteče, patos nudí a Merlinova magie je v jednu chvílí natolik mocná, že by sestřelil půlku kamelotu a jindy si není schopen ani zavázat tkaničky. Bohužel fantasy seriálů je jako šafránu, takže mi nezbývá než se občas spokojit i s tímhle nesmyslem. // 45% ()

O´Neill

Pilot: Byl zatím jen velmi průměrný, hlavní herec je dost nesympatický, ale dá se na něj zvyknout. Pokračovat budu pouze díky námětu, ve kterém je obrovský potenciál. Doufám jen, že jej nepromarní. ()

Sammya

Po pěti dílech zatím velmi slušné a dost mě to baví. Podle fotek byla většina hlavních představitelů nesympatická,teď mi vadí akorát Morgana (ty ženy vážně nechodily ve středověku takhle zmalované). Merlin je roztomilý, Artuš by byl sexy, kdyby neměl křivé zuby, ale je to fajn frajírek. Guinevere je sympatická. Přemýšlím, jak tu legendu vlastně znám abych si mohla zkoušet domýšlet děj. Přece jen existuje spousta verzí. Btw., Lancelot je typický hezounek, toho asi nebudu mít ráda. Guest appearance Michelle Ryan mě potěšila. Uvidíme, co bude dál. Edit: Po 10 dílech - Artuš má úžasně sexy hlas. Morganu mám čím dál tím víc nerada, mluví, jako když má astma. Oh and...bromance FTW :D Po druhé a třetí řadě: Jsem závislák :D Úroveň seriálu se prudce zvedá, každá další série je zajímavější než předchozí. Nejlepší postavy mám teď Arthura, Guinevere, Merlina, Uthera a Gwaina. Mám ráda epizodní role mých dalších obíbených britských herců. Morganu si konečně můžu s klidem nesnášet, když už je zlá. Ta herečka je hrozná, neumí hrát a ten její škodolibý úšklebek, který má v každém druhím záběru, mě fakt vytáčí. ()

Laerry

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na dost silný "televizní look" - druhá série je ale o třídu či dvě lepší a já se nadobro nechala vtáhnout do příběhu. I na ušatého Merlina jsem si zvykla:-D Především co je na tomhle seriálu nejlepší, je slashoidní vztah Artuš/Merlin!!! Stokrát větší zábava nežli v unylém Camelotu. ()

Mr.Ripley

Zavrhnout Merlina, jako bezduchou splácaninu bortící mýty je poněkud nešťastné. Především poslední dvě série nabízí opravdu kvalitní fantasy zábavu s temnějším hávem a excelentní prací s několika postavami a jejich vývojem. Největším plusem je především sympatické obsazení a "Kirskovsko-Spockovské" pošťuchování mezi mladým Merlinem a Artušem. 1.Série - 75%../..2.Série - 77%../..3.Série - 80%../..4.Série - 78. "She Is The Darkness To Your Light, The Hatred To Your Love" ()

filmmovier

Naprosto fantastický seriál, BBC mě zase dostala do kolen, protože společně s obnoveným Doctorem je to asi jejich nejlepší seriál za posledních několik let. Klasickou legendu to sice víceméně (spíš více) ignoruje, ale vem to čert, vždyť by to jinak nebyla taková pekelná sranda. A že tenhle Merlin funguje dokonale, to vám teda povím. Především jsou hlavními tahouny seriálu herci a postavy - chemie mezi Merlinem a Artušem je naprosto perfektní, ti dva se skvěle doplňují, sednou si a je radost je sledovat, Colin Morgan i Bradley James jsou pro tyto role vynikající volby, obzvlášť se mi líbí Artušova postupna proměna z nafoukance na chlapíka tak, jak ho známe. Skvělým zpestřením je také můj čím dál oblíbenější Anthony Head jako Pendragon (díky bohu zrovna za něj, Giles nikdy nezklame) a i postava Gaiuse je výborná. Vedlejší postavy jako Mordred, Lancelot nebo ten fantastický Drak také nezklamaly. Vše výborně funguje, vůbec nevadí že Guinevere je tmavá (a pěkná) a seriál je (jak už to tak u britských seriálů bývá) díl od dílu lepší a po dvou sériích, které mám zatím za sebou, je opravdu strašně vidět ten kvalitativní posun strašně moc nahoru (hlavně dvojdíl Kráska a zvíře stojí za pozornost). Jsem nadšen zápletkami, hudbou (ta je opravdu návyková) a mix fantasy, dobrodružství, akce a komedie funguje tak dobře, jako snad nikde jinde. Čím víc dílů mám za sebou, tím je to lepší, ale to mi nebrání dát po dvou úchvatných sériích plný počet, neboť pochybuju, že to začne klesat, spíš naopak, klube se mi nová a velice silná závislost a jestli to takhle půjde dál, asi si zase přerovnám topku. Za 100%. Nejlepší "zpracování Artušovské legendy" byť je tato věta velmi zavádějící. ()

Marooned17

Tenhle seriál mi ze začátku přišel prostě jako úplná faktografická blbost, nedávala tam spousta věcí vůbec smysl, ale nakonec to bylo úplně jedno. Je prostě totálně pohodový a hlavně neuvěřitelně zábavný a kvalitou šel stále nahoru. N2kolik hlavních postav jsem si opraavdu zamiloval. Další povedený seriál BBC. No a další dimenzi to dostalo, když jsem se v závěrečných titulcích nimoděk kouknul na jména a dozvěděl, že     dodatečnou hudbu ke 4. sérii složil Michal Pavlíček!!! Update po 5. sérii - tak to jsem nečekal, že to bude nakonec tak skvělé. Musím pochválit scénář, který se vyvaroval trapných momentů. Až na poslední díl, kde to teda ukončili podle mě hodně zbrkle a podivně. Dobrý komentář: Novoten. ()

venalce

V létě neuškodí odreagovat se něčím lehčím, a protože čekání na titulky k The Living and the Dead je dlouhé a druhá série Humans není v dohledu, rozhodla jsem se proti svému nejlepšímu vědomí a svědomí dát šanci Merlinovi. Jsem v polovině první řady a zatím mohu jen s politováním říct, že se potvrdily mé nejhorší obavy. To, že zmasakrovali artušovskou legendu k nepoznání a prostředí ze všeho nejvíc připomíná pohádkový svět Once upon a Time, bych ještě unesla, ale ta nebetyčná prostoduchost je příšerná. Např. takový Uther je tam očividně jen proto, aby byl v každé epizodě osinou v zadku. Jiný rozměr ta postava nemá, každou epizodu doufám, že už ho někdo konečně odpraví. Ostatní postavy se chovají podle klišoidního očekávání, nějaký vývoj nebo dokonce logika se mohou jít klouzat. Jsem nesmírně ráda, že jsem Colina Morgana poznala díky Doctoru Who a Humans a Bradleyho Jamese v iZombie, protože tohle bych hochům zřejmě neodpustila. Ty čtyři hvězdy jsou HODNĚ optimistické, upřímně doufám, že kvalita půjde se sériemi nahoru a za pár epizod budu psát omluvný komentář, protože jinak je mi záhadou, jak je možné, že má tenhle seriál lepší hodnocení než vynikající dvojdílný Merlin (1998). ()

fabecc1222

Takový klasický televizní návrat do devadesátek, včetně klasického televizního vizuálu, který tady ale neni vůbec na překážku, ba naopak, oproti všem těm současným vyhlazeným, rádoby špinavým fantasy světům je tento návrat o pár let zpět docela příjemné osvěžení. A to hlavní, co si z toho pak člověk odnese je to, že by bylo fajn, aby svoje mýty a legendy zpracovávali vždy dané národnosti, nebo aspoň někdo s přehledem o dané kultuře, protože potom to pak také vypadá, a ne jak když na Netflixu někdo jede klasickou pracovní osmičku bez zájmu o danou mytologii (Zaklínač...). Artušovská legenda je asi filmovým fandům známá skrz naskrz, v tomhle ohledu tak asi ani Merlin nenabídne nic nového, ale je fajn zas vidět nějaké to fantasy, kde tvůrci přistupují k postavám a příběhům s respektem a zároveň dokážou díky scénářům navnadit na sledování dalších dílů. ()

Gurtha

Vždycky jsem si říkala, jak velkého čaroděje Merlina mohla nějaká běhna lapit do stromu. Teď už to vím - on byl velké ucho (doslova) vždycky! Pro kvalitu triků a některé zvláště "důmyslné" zápletky by svádělo říct, že se jedná o britské "Čarodějky", tahle serie má ale víc - a to totální dětskou hravost, jež se rychle přenese na diváky, kteří pak odpustí kdecos. A že se ti dva jmenují zrovna Artuš a Merlin považuji za docela příjemný bonus - slepě důvěřivý divák totiž čas od času podlehne vlivu svých prazážitků a může být jen příjemně překvapen, kam ho dovedou. ()

Dreadd

Tvůrci Merlina zřejmě nejsou žádní puntičkáři, protože se nezdráhali ke kulatému stolu přizvat i černochy, Kamelot postavit z hladce opracovaných kamenů a ke schodům namontovat kované zábradlí, což moc do artušovské doby (s nečekaně uvolněnými společenskými poměry) nepasuje a ze začátku mi to i trochu vadilo. Ale vem to čert. Merlin mě nakonec chytnul tak, že bych jim odpustil snad i splachovací záchod. Neustálé špičkování mezi Artušem a Merlinem a sympatické osazenstvo jsou hlavním tahákem této oddechovky (oddechovky proto, že pokud bych děj bral vážně, za chvíli by omrzel). ()

Kangaxx

Zo začiatku sľubné, avšak po niekoľkých dieloch sa dá objektívne konštatovať, že scenáristicky tento počin ani zďaleka nespĺňa kritériá moderného televizného seriálu. Tvorcovia navyše akoby si neboli istí, na ktorú vekovú skupinu sa zamerať, čo vo výsledku ešte znižuje slabý dojem zo seriálu ako celku. ()

LondonGirl

Celkom v pohode seriál. Pobavil ma hlavne predstaviteľ Merlina, ktorý mi príde taký rozkošne strelený. Ale akože tie triky... nula bodov. A toto má byť rok 2008? ////// Po pozretí všetkých sérií mením hodnotenie zo 4 na 5 hviezdičiek. Lepšie herecké výkony, lepšie triky, k hercom prechovávam úprimné sympatie. Humor britský ( alias skvelý ), scenárista na sebe očividne zamakal, režisér detto. No čo vám poviem. Chcem draka menom Merlin. ()

hefoo

Milujem fantasy, milujem tento svet takže bolo vopred jasné, že toto je ten správny seriál pre mňa. A fakt je! Artušova legenda, legenda o Kamelote je tak stará ako je nádherná. BBC stvorilo seriál ktorý si myslím chytí za srdce mnohých tak ako mňa - už teraz po 1. sérii si našiel miesto v mojom srdci. Skvelé obsadený - proste tá chémia medzi hlavnými postavami tam je neskutočná. Mladý Merlin, nerozvážný Artuš ktorého musí Merlin neustále ťahať z trablov a dávať mu rozum, krásna, múdra a láskavá Morgana :-* (strašne krásna žena, asi som sa zamiloval), jej slúška Gwenn ktorá je rovnako milá, tvrdý ale pritom rozumný kráľ a k tomu charizmatický kráľovský lekár Gaius ktorý pozná odpoveď na všetky otázky, ktorý dáva pozor a vychováva Merlina. A netreba zabudnúť na draka - Merlinovho mentora. Viac po hladnutí ďalších sérií na ktoré sa neskutočne teším. 1. séria: 90% ()

irigi

Po shlednuti prvniho dilu, kdy sluha nazve prince idiotem a jeste tehoz dne neskonci na opratce mi zacinalo byt neco podezrele. Nevadi mi, ze scenaristi zasadne prekopali celou Artusovskou legendu, ale ze vsechno tak jaksi simulacne skuhra. Zadna hranice mezi slechtou a sluzebnictvem skoro neni (jen priklad - kdyz v jednom dile odumre uroda, vsechno jidlo rozdaji obyvatelum a Artus pak dokonce ji krysu, misto aby se jako spravny slechtic prejidal ze zasob), zeny jsou moc emancipovane a vubec spousta veci, ktere nejen ze by clovek ve stredoveku necekal, ale kdyz je v serialu vidi, ma tendenci zacit mlatit hlavou o desku stolu. Magickych utoku je navic tolik, ze si rikam, jak se vubec Utherovi podarilo magy potlacit, popr. jakto, ze ostatni kralovstvi jeste existuji, kdyz nemaji na hrade Merlina ;-) Ale abych serialu jen nekrivdil. Postavy jsou sympaticke na prvni pohled a jako odpocinkova oddechovka je to celkem fajn podivana. Zvazoval jsem tri hvezdicky, ale to bych mel vazne spatne svedomi :-) ()

Merlin se vrátí, Camelot ne

Merlin se vrátí, Camelot ne

19.07.2011

Dnes na televizní notu: kvalitně obsazená série Camelot stanice Starz chtěla být vážnější, dospělejší a hlavně drsnější protiváhou k teenagersky pojatému britskému Merlinovi. Nepovedlo se. První… (více)