Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

Kalda69

Po shlednuti jsem koketoval s myslenkou dat odpad a okomentovat to jako americkou patriotistickou sr*cku ale protoze mam Batmana od dob Tima Burtona rad tak jsem se neubranil ohodnotit tento pocin naplno. Taky hodne negativne zapusobila nizka kvalita obrazu, coz me zarazilo hned v uvodu filmu kdyz se z ostrych reklam a upoutavek preplo na trochu rozmazany film :o( Pozor spoilery :o) Trochu me v uvodu zarazilo par veci jako proc policajti delaji zabrany obracene nez jsem pak mohl zjistit ze je Bane pouzije k uteku atp. ale co me navnadilo na uvodni myslenku meho komentare je nejdriv protikorporatni jednani Baneovy armady jako loupez na Wall Streetu nasledovane komentari policistu pri zasahu pres gradaci pribehu v propusteni zlocincu a prohlaseni je za normalni lid ktery by pry mel vlastne v demokracii vladnout az po unik uveznenych policistu z podzemi a jejich semknuti proti zloradu a samovlade obycejnych lidi. Pak taky manipulace s politiky kteri sleduji jen sve vlastni cile (prevzeti Wayneova podniku) ci zastraseni policistu hlidajicich zustavsi most ktery v zajmu ostatnich lidi vyhodi do povetri. Coz po rozlezeni v me hlave spise vzbudilo me emoce, co si to vlastne Nolan dovoluje, kdyz vlastne v posledni dobe vznika odpor vuci bankerum apod. viz americke demonstace Occupy Wall Street a touha dnesniho lidu ke zmene vladnoucich politiku. Nolan si toho dovolil opravdu hodne protoze vidim paralelu prave v zobrazeni dnesnich protestu v Batmanovi jako prevracene naruby a zobrazeni techto lidi jen jako luzu ktera by chtela k moci, bez poradkovych sluzeb jen s jakousi samozvanou domobranou. Taky slepe poslouchajici policajty zlocince kteri maji opravdu dobrou paku v podobe fuzni bomby a museji vlastne proti sve vuli zabranit komukoliv uniknout z Gotham City (i kdyz to vypada jako Manhattan i s Central parkem). Je me proste divne ze Nolan takto zdiskreditovava opravdove bojovniky za svobodu v realnem svete a uvadi je ve svem dile jako Baneovi loutky. Ale podle meho nazoru ma film vzbudit emoce a je jedno jestli soucitne, radostne nebo jako tento pocin ve me kontroverzni a rozporuplne, hlavni je ze jsem tento film zhltnul jednim dechem a nemel jsem potrebu koukat na hodinky (opravdu ani jednou). BTW: treti zajimavost o nepritomnosti Robina neni pravda protoze ten tam opravdu je cely film ale Bale taky a Nolan nejspis pred novinari mlzil aby nevyzradil zapletku. Takze se tesim na pokracovani Batman a Robin ale nejspis pod taktovkou jineho rezisera coz je skoda ()

Judhisthira

Temný rytíř povstal, ale ne nadlouho, protože tohle se zas tak nepovedlo. Já nevím, ale mě tam chybělo kromě lepšího příběhu více pořádných nápadů, silných a nápaditých scén, překvapení, jiskry, atmosféry. Proč to bylo tak nějak obyčejnější než bývá u Chrisových filmů zvykem? Kočičí žena maximálně zbytečná postava. Jak zde již někdo řekl - žádná hloubka, motivace, minulost. K čemu potom to sympatické herecké vystoupení, byť mi nepřišla vůbec jako kočka :D. Plochá postava jak to jen jde v ačkovém filmu...Kde se hrabe na catwoman ze starého Burtona. Bane, samotný Batman či Alfred byly sice skvělý, ale to vše nezachrání. Řemeslně precizní akční scény přece každý čekal ne? Mimo místy divně zvolený střih se mi rovněž nelíbílo, že 90% stopáže hraje postupně ohrávající se Zimmerova hudba, to je pro mě už přestřelené použítí hudby ve filmu(i na Nolanův styl). No ještě na to kouknu znova, ale titul nejhorší režisérův film to asi už neztratí. Jo a abych nezapomněl, bylo tam až příliš toho poctivého amerického patosu. Mezi filmaři viditelně oblíbená kombinace debilního amerického fotbalu a jejich hymny je vskutku k nezaplacení. Za to by Nolan zasloužil, ale asi to tak upřímně cítí...65% a příště chci zase něco tak perfektního jako třeba Inception. ()

LeonS.

Díl tokového formátu a kalibru obsahoval úplně všechno a to jak od napětí, vzrušení, spousta zajimavých vzratů a další až po netopíří erotiku. ()

musculimus

Film, jehož hlavním posláním je předat světu zprávu, že Bruce opravil autopilota. Jako zakončení legendy je snímek postačující, ale sám o sobě mohl být lepší. Je těžké sledovat nový film, když jednotlivé repliky znáte dopředu. Poslední hvězda je za ohromnou výpravnou hudbu pana Zimmera. PS *SPOILER* obsahuje nejhorší filmovou smrt od posledního Harryho Pottera.*KONEC SPOILERU* ()

metztlimoon

Do kina som išla s určitou predstavou: budem prehliadať Anne Hathavay, užijem si zvyšok obsadenia (najmä Toma Hardyho) a pokúsim sa nezaspať ako na Temnom rytierovi. Výsledok dopadol podľa mojich očakávaní: Anny tam bolo pomerne málo, za celú dobu, čo film bežal, som udržala oči otvorené (aj keď pri všetkých tých mašinách a strielačkách na konci ma už trochu lámalo na spánok) a Tom Hardy bol excelentný ako vždy. SPOILER: Asi od polovice filmu (scéna v jame-väzení, kde niekto v šatke chráni to decko) mi nešlo do hlavy, ako mohol Bane vyliezť z tej jamy ako malý, keď on bol zahalený v tej šatke (spoznala som ho podľa rúk... viem, som divná:)). Ja som vedela, že on nebude taká sviňa. A nikdy by mi nenapadlo, že to decko bude Miranda... Anyway, páčil sa mi koniec. Robin ma milo prekvapil, vôbec by som to naňho počas filmu nepovedala... Nakoniec ešte pripojím citát od Banea: "You are a pure evil." - "No, I am a necessary evil." ()

RomaS

V zakončení batmanovské ságy je sám netopýří muž nejlépe zobrazen ne jako nesmrtelný hrdina (symbol určitě) ale jako člověk z masa a kostí. Sám si musí sáhnout až na dno svých sil. Je dobře, že provedení bylo zobrazeno mnohem temněji a beznadějněji než u předchozích dílů. Vyznělo to reálněji a už to na mě nepůsobilo jako komiks. Z celkového pohledu hodnotím stejně jako Temný rytíř. ()

mouzi

Mozna jsem sel do kina s az prilis velkym ocekavanim, ktere bohuzel nebylo naplneno. Co se scenare tyce, byl jsem ponekud zmaten a ohledne akci - tech bylo krutoprisne malo. Misto toho velkou vetsinu zabralo bohapuste zvaneni a zase zvaneni. Ze Banea hral Tom Hardy jsem zjistil az tady po zhlednuti filmu, jinak bych ho ani nepoznal, kazdopadne skvely vykon, stejne jako Anne Hathaway, kterou obvykle moc nemusim, ale tady predvedla velmi suverenni vykon. Cely film bohuzel degraduje ono velke ocekavani diky vysokemu hodnoceni navstevniku prede mnou. Zadny zazrak se nekona a vzhledem k tomu, ze si z predchoziho Temneho rytire nepamatuji ani vterinu, nebude tomu jinak ani ted. (Z Avatara si pamatuji znacne mnozstvi scen a dialogu). Zadna z postav nema vylozene vyhradni nebo hlavni misto, spis to pusobi tak, ze kazdy ma svych par minut slavy. A zopakuji jeste jednou - tech akci bylo KU*EVSKY MALO!!! Vsehovsudy hodnotim 69 %. ()

DjLibnei

Po včerejším shlédnutí v kině jsem nadšen, ale i zklamán. To, co se ve filmu odehrávalo do 2/3 bylo úžasné, hltal jsem ty záběry, krása města, výbuchy, moderní technika. Nepůsobilo to ani jako "pohádka", ale jako nadupaný akčňák, na který se jen tak nezapomene.... A přišla hymna, výbuchy města, já připravený na finále, které bude nepřekonatelné a dostal jsem tuctuvku, zamotanou, zbytečně dlouhou blbost, která byla lámána "přes koleno" Ale i tak, bylo to pěkné ukončení trilogie, která nadchla. Ovšem mohla se stát nezapomenutelnou PS: říkal jsem si, že by se hodila 3d projekce k takovému velkofilmu, a musím říct, že tam ani nechyběla.Z těch záběrů jsem byl dost WOW i bez 3D. Ale každopádně do kina, jinak se připravíte dobrovolně minimálně o jednu hvězdu!!! ()

TraceurKK

Epic. Lepší zakončení Nolan nemohl vymyslet, až na pár kosmetických vad perfektní film. Například umírání Marion Cotillard...nevím proč bylo tak divadelní. Na některých místech trošku váhá kamera, ale to nic nemění na 5* hodnocení. ()

HennessyVSOP

Za prvé, trojka navazuje celkem hodně na jedničku, proto se na ni nejdřív podívejte. A teď už k věci. Stejně jako u předchozích dílů, ani tady nehraje hlavní roli Batman a film tak stojí a nebo padá na záporákovi. Bane je ovšem naprosto dokonalý. Nelze ho srovnávat s Jokerem, protože oba jsou absolutně jiný typ, ale Batmanovi dokáže rozbít tlamu naprosto přesvědčivě. Catwoman mohla mít o něco lepší kostým, celkově ovšem působí mnohem mnohem lépe než kterákoliv její předchozí adaptace. Děj je rozmáchlý, možná příliš, mě to ovšem nevadilo, stejně jako téměř tříhodinová stopáž. Zápletka vás naprosto bezpečně vtáhne do děje (tedy pokud máte alespoň trochu trpělivost pro dlouhý film, pokud vás nevtáhl Pán Prstenů, nevtáhne vás ani třetí batman). Hudba srovnatelná s předchozími díly. Co mi ovšem přišlo jako změn je skutečnost, že Gotham je koneně podán celistvěji, komiksověji a zajímavěji. Jako jediný z trilogie mi totiž nepřišly nudné pasáže, ve kterých se nenachází ani Batman ani hlavní zloun. A na závěr se objeví i absolutně nečekaný zvrat. Bohužel i v trojce se našli uplně hloupé nelogické chyby, ale to asi patří k životu. Tadá - výsledek je slušná bomba. SPOILER: jsem zvědav, kdo se chytí hozené rukavice a bude chtít točit Robina :D ()

Anialis

Nolanovo epické zakončení epického příběhu. Krásný střih a práce s kamerou mne zavedla hluboko do děje a z poselství filmu mi běhal mráz po zádech. Film je holywoodská kvalita a postavy dobře ztvárněné a opět mne potěšil hlavní záporák na způsob *LIKE THE BOSS*. ()

Evbad

No no, do třetice všeho dobrého a dost, chtělo by se říct. Vizuální podívaná jak se patří, ale s dějem a zejména s logikou už to bylo mírně na kordy. Batman bodnutej nějakým žabikuchem skrz svůj vymazlený obleček, mé druhé jméno je Robin a naplněná Alfrédova vize - to mi trochu kazilo zážitek. ()

K.O.S.A.

Zakončení trilogie, který se může zdát na první pohled trochu ukecaný, trochu roztáhlý, ale v důsledku velice důstojný. Bruce Wayne řeší své psychický, sociální a potažmo i fyzický problémy, Bane je opravdu tvrdým oříškem a nesmlouvavým záporákem a " ne tak úplně kočíčí žena" zlodějka, kterou ztvárnila Anne Hathaway mi v tomto snímku ne tak úplně sedí, byť herecky ztvárněno s grácií. Tom Hardy a jeho hypnotický hlas mi zní v uších ještě dnes a herecky se vyrovnává Ledgerovo Jokerovi a dává celému snímku správné grády, byť ve vzájemných bitkách se projevuje malinko Nolenova impotence natočit dobrou "rvačku" a proto vidíme nejzajímavější střet Batmana a Banea v polovině filme a ne na konci, jak by jeden očekával. Ve filmu uvidíme pár velice amerických patosů, velice americký konec a velice americký scénář. I přesto všechno je Dark Knight Rises super snímkem, který příjemně ubíhám, obsahuje příběhové zvraty, které překvapí. PS: SPOILER SPOILER SPOILER----- mrzí mě, jak moc rychle Banea utli na konci po finální bitvěs Batmanem :( ()

geedee

Bylo to velkolepé, bylo to akční, bylo to silné, byl to BATMAN. Ale spíš než Batman to byl Bane a jeho mutující hlas. Mám pocit, že takhle měl Batman skončit úplně. Bohužel všichni víme, že se ho Warneři jen tak nezbaví, tedy aspoň do té doby co bude vynášet. Jedna věc je jasná: už nikdy to nebude ono, protože už nikdy to nebude Nolan a Bale. Stvořili úchvatnou trilogii, kterou tímto filmem velkolepě ukončili. Jedna malá poznámka na konec... co všichni máte s tím Zimmerem? Ten chlap je předvídatelnej jak dětská pohádka, ale musím uznat, že tentokrát byl ve skvělé formě, jenom ten Batmanův motiv zprnil přidáním nových basů a ve výsledku už to není ono. Zkrátka Zimmer už svoje staré filmy nikdy nepřekoná (Operace: Zlomený šíp apod...) Poznámka nakonec 2: Těším se na film, kde Zimmerovi nebude někdo dělat dodatečnou hudbu. ()

Enzo555

Už dávno som tak často nepozeral na hodinky (už to musí prísť, už sa začne niečo diať..). Keď ešte dve hodiny v deji Alfred Bruceovi tlačí do hlavy "ty nie si Batman", je niečo ošemetné na celom filme. Komiksové na ňom sú už len Selinine štíhle nohy v čiernom latexe. 3/4 filmu sa pateticky kecá, potom sa zrazu úplne necharizmatický Wayne ocitne vo väzení vrámci nejakého Aladinovho zámku, kde mu len tak rukami napravia z chrbta trčiaci stavec, spomenie si, že je hrdina a v hodine dvanástej sa rozbehne zachaňovať mesto, a jeho motivácia k tomu je neznáma/nevysvetlená. Mimoriadne smiešny je zápas Batmana a Banea na päste uprostred davu, takmer v závere- obaja vyzerajú ako pupkatí štyridsiatnici v halloweenskych kostýmoch. Masívne scény zničenia štadiónu a mostov poznáte z traileru a žiaľ- vo filme netrvajú ani o sekundu dlhšie. Film o stannom práve v akomsi nezaujímavom meste- Nolanovu 3hodinovú urážku Batmanových fanúšikov zachraňuje len zachmúrený poctivák Joseph Gordon-Lewitt a prekvapivo i od kolísky vanilkovitá Anne Hathaway, ktorej 1.scénu- podrazenie nôh mrzákovi si pamätám najlepšie z celého filmu ()

necrosrandist

Tohle je přesně ten chaos, který se Joker snažil rozpoutat, ale teprve Bane (téměř) dovádí k dokonalosti. Pro někoho hektické a zahlcené postavami, pro jiného téměř dokonalé. Totiž skoro všichni, kdo v tomhle filmu řeknou víc než tři slova, jsou relevantní a ve světě filmu mají své místo. I tempo filmu je tak akorát, vzhledem k tomu, že se jedná o vyvrcholení trilogie, a těžká atmosféra linoucí se téměř celým filmem je prostě svůdně nakažlivá a sugestivní. Asi jako Catwoman když dostane trochu víc prostoru. Jen díky pár detailům mám pocit, jako by do toho Nolanovi někdo kecal víc než kdy jindy… ()

DansteR

"I call him The Bat, and yes Mr. Wayne it does come in black."....A do třetice všeho dobrého. Christopher Nolan to neměl snadné, ale dokázal to. Naservíroval úctyhodné zakončení celé série se vším co k tomu patří. Ať už je to pro Nolana typické parádní herecké obsazení, navíc které evidentně dobře zná nebo snad onen "The Prestige" efekt s nějákým skrytým překvapením ať už složitý příběh Ras-al-Gula nebo osud Harveyho Denta. S tím vším vzniká velkolepá zavěrečná podívaná, za kterou by se nemusela stydět ani ta nejlepší filmová série. Bombastické triky, úžasná akce, naprosto dokonalý Bane, krasná Catwoman a k tomu ještě děj tak zapeklitý, že to čekal jen málokdo. K tomu všemu je pouze jediná výtka, ten fantastický děj se hodně špatně vlízá do těch 164 minut. Představení nových tváří je tak trochu na rychlo a Batmanovi a jeho proměnám by se taky dalo věnovat více pozornosti. A už jen drobnost, kde nechal Batman všechny vychytávký při pěstním souboji s Banem? Žádně vražebné doplňky v obleku Batmana? (Joker by mohl vyprávět)...ale vlasně to vůbec nevadilo. Jen mě na jednu stranu mrzí (jak už to bývá když je konec), že Batmana už dalšího neuvidíme, protože nepochybuju, že někdo jako Nolan by nedokázal vytvořit opět něco na stejné úrovni. Na stranu druhou jsem rád, že si série uchová důstojnost a bude se moct pišnit titulem Trilogie. Jinak nemám co dodat, naprostá spokojenost a parádní kino zážitek. Výsledek se pohybuje někde lehce nad 90% ()

FOndra

Při prvním shlédnutí to pro mne bylo velkým zklamáním. Ovšem po pár letech, kdy jsem podlehl kouzlu Nolanových filmů, zvedám hodnocení na 60% ... U mě jasně vede Temný Rytíř. ()

burton-ka

Nebylo času a možná i lépe vstřebat posledního netopýřího rytíře z trilogie. Posadíte se v kině a nečekáte, že by Vás hudba mohla ještě více rozebrat a rouzhodně nečekáte, že by konec ve Vás mohl ponechat mnoho dalších otázek - to už ale zbytečně předbíhám. Hans Zimmer dokázal, že je právem označován za nového Mozarta. Jeho senzační hudební doprovod k filmu je minimálně 40% úspešnost celku a zanechá na Vás mrazící pocit, kdy si uvědomíte, že přenesení do příběhu je tak jednoduše jedinečné, že věříte, že jste součástí příběhu o netopýřim muži. Christoper Nolan nám snad dosud nedokázal dokázat, že by natočil něco co by padlo pod lat'ku nevkusu a bežného filmu. Je pravda že, ze třetího dílu jsem měla pocit a chut' žádat o další hodinu aby příběh na místech nebyl useknutý a naopak na některých místech zbytečné zdlouhavý. Jenže vyrovnat tak sáhodlouhý příběh je zcela nadlidské síly a tak ani tímto mě Nolan nezklamal. Bale září a to ikdyž místy upadá a zaujímá jeho pozici Tom Hardy (mimochodem jedinečně výborný hlas Banea - ačkoliv upravený) Anne Hathaway (přičemž by jí víc slušelo trochu více jejího skvostného talentu, než ukazovat kočičí zadek, Gary Oldman a Morgen Freeman kteří jsou vždy tak nějak nadstandartně výborný a nebo mladičký talent Josep-Gordon Levitt (o jehož talentu nás netřeba přesvědčovat stačí se podívat na 50/50) Temný rytíř povstal a všichni mu v kině drželi doposlední chvilky palce, občasná klasická scénářina byla zahalená do momentu překvapení a opět vytáhla pro mě Nolanového rytíře na příčku, ze které se jen tak něco nepřehoupne. Ovšem pořád pro mě vede na plné čáře Batman Begins a to nějak proto, že mě tenkrát Christoper Nolan ukázal, že dokáže o Batmanovi vyprávět daleko více a lépe než-li můj milovaný Tim Burton s filmem Batman z roku 1989. Je jasné, že Christoper Nolanovi, tento příběh sedl a je to vidět, néjen na tržbách, celkovém filmu ale i na obsazení - které se nemění a to děla z trilogie tak jedinečnou záležitost, které se jako filmový fanoušek a životní fanda Batmana klaním. Ted' už zbývá mě jen odpovědět - natočí Christoper Nolan Batman a Robin? Prosím, řekněte ano! ()

kuře.gril

Na úvod chci říct, že mě film nezklamal a že jsem se dobře bavila... ALE! Méně někdy znamená více. První půlka byla super, ale pak se to nějak zašmodrchalo. Přišlo mi strašně zbytečné do toho motat nějakou legendu o útěku z podivného vězení. Sice to na konci vše do sebe zapadlo, ale stejně... mně osobně by stačil Bane jako zloduch bez nijak zvláště vysvětlené motivace. A úplný závěr mi přišel trochu upachtěný, Batman je sice borec, ale po návratu do naprosto rozvráceného Gothamu (jak se vlastně dostal do města?) že by dokázal tak rychle napravit takové peklo, jaké tam Bane rozpoutal? Na hrdinu, který je v Nolanových filmech ukazován netypicky nekomiksově, je to až moc složité číslo. No ale dobře. Mám nějaké výtky, ale jinak mě to opravdu bavilo a jsem spokojená. (Akorát mi bylo po tom filmu smutno, protože nevím, kdy zase uvidím tu skvostnou kombinaci Nolan-Bale-Caine!) ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)