The Avengers 2

• Austrálie

• Nizozemsko

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA, 2015, 141 min

"Díky, chalani. Super debata." - "To teda nebola." Pozrite sa, vlastne sa ani Jossovi Whedonovi nečudujem, že ho nakrútenie tohto filmu zničilo do takej miery, že následne bol z Marvel-univerza v podstate - nazývajme to pravými menami - "odídený". Ten film je monštrum. A už sa neopakuje ten úžas z jednotky, kedy sa všetky kultové skvelé postavy stretli v jednom filme. Dvojka je klasická dvojka - ešte viac postáv, ešte viac trikov, ešte viac akcie. Umiera sa tu minimálne (ale umiera) a zlosyn je znova o ničom. Ale, skrátka, keď do jednej miestnosti postavíte kapitána, Tonyho Starka a Thora a do rohu posadíte Čiernu vdovu, JE to super. A keď Whedon rozpúta akciu, tiež sa na to vďaka všestrannosti jednotlivých hrdinov dobre pozerá. A hoci to môže pôsobiť ako mierne naťahovaná žuvačka, v skutočnosti už tu pozorný divák vidí prvé otrasy univerza. Napríklad je tu prvý vážnejší názorový/filozofický rozkol medzi kapitánom a Iron Manom (pomaly ale isto vedúci k Občianskej vojne) a na konci jedna zásadná postava mizne z deja, zrejme mimo planétu Zem (a ďalšia umrie). Mňa to bavilo, ale chápem, že to Jossa zničilo.(15.11.2016)

• Xmilden

Tak pokud to chce Marvel dělat takhle, tak mě už to nebaví. Vždyť jsme to už vše viděli vlastně v minulých dílech. A určitě i lépe. Postavy už není kam moc směřovat, Thor je tady například absolutně zbytečný, stejně jako většina ostatních Avengerů. Akce je dělaná jen aby nějaká byla. Já se vlastně ve 100 minutě přistihnul že děj se vlastně nikam moc neposunul a příběh který by se dal odvyprávět i v rámci zhruba hodinového dílu se nám rozpliznul na více než 130 minut. Příště to už ale bude samozřejmě zase úplně jiný level, protože do hry možná už vstoupí zcela nový záporák. Ach jo! To věčné hraní s divákem, kdy se už příště opravdu bude k něčemu neskutečnému schylovat mě už nudí. Nebojte, příště to bude zase to stejné hovno jako v díle minulém. Navíc má být ještě Infinity War rozdělena na dva díly. To potěš teda. Z posledních Marvelovek mě nejvíce zaujal díky své zápletce a povedené akci druhý Captain Amerika, bohužel to celé pak zmršili závěrečnou digi megalománií. V mých očích může obstát Ant-Man a to hlavně díky vtipným dialogům nebo scénáři. Tady v Avengers není prostě kde brát. Všichni se berou strašně moc vážně a dialogy psal zcela určitě nějaký automat. Je docela možné že kdybych si před Avengers 2 nevzpoměl na mé první setkání s Terminátorem 2, možná by to bylo o hvězdu navíc. 40%(11.9.2015)

• verbal

Když sveřepí zachránci světa a okolních galaxií z nějaké té homixové Ligy vypičenců konečně komerčně narazí na umělou demencí vybaveného, přestrašlivého Transformera s originálním jménem Ultramegagigatron, vygenerují společně jakéhosi spařeného Dekárta, jenž všechny ty tlusté, slaboduché děti a mnohé blahoslavené dospělé v sále vykrmí kalorickou porcí šestákové assbookové filosofie, nu a poté, co si všichni včetně Assgardské mykologie pateticky vyřeší svá traumata a rodinné záležitosti, semelou se vzájemně ve spektakulárním digitálním robobordelu, který kompletně rozmrdá nějaké fiktivní Bulharsko. Na něco, co se tu nekompromisně drápe na přední příčky žebříčků oblíbenosti, mi výše uvedená, naprosto přesná rešerše scénáře přijde natolik artově sofistikovaná, intelektuálně komplikovaná a filosoficky hluboká, že se bojím chodit do kina, protože ta jsou evidentně plná vypláchlých mutantů, srkajících a žvýkajících stejně závadné marginální nepoživatiny, sekundárně produkované investory těchto veleděl.(2.6.2015)

Zřejmě největší událost roku konečně nadešla a mnou velice očekávaní Avengers se musejí opět sjednotit a vypořádat se tentokrát s hrozbou, kterou stvořili oni sami. S každým dalším marvelovským filmem nabývám pocitu, že i tentokrát se podařilo natočit něco, co jsme na plátně ještě neviděli a stejně to cítím i tentokrát. Joss Whedon opravdu nelhal a více než kdy jindy si dal záležet na postavách, na jejich osobnosti, měnícím se přístupu k řešení problémů a vztahy mezi samotnými Avengery. Stále se jedná o něco větší sequel, který se alespoň navenek tváří velkolepěji, což do jisté míry samozřejmě je, jelikož počet postav nabobtnal až do téměř horentních výšin na hranici snesitelnosti, ovšem stále oceňuji, že se příběhy jednotlivých postav povedlo skloubit do jednoho celistvého příběhu, který i jakžtakž dává smysl. Filmu spíše škodí onen fakt, že se zřejmě rázně škrtalo a zkracovalo. Žánrově bych si troufl zařadit nový kousek k thrilleru, jelikož, i když se stále jedná o ten "rodinný Marvel", více než kdy jindy však bazíruje na občasných noir vložkách, dokonce s několika hororovými lekačkami. Režisér se musel opravdu vypořádat s velikým problémem. Je vidět, že jak tvůrci chtějí dále a dále rozšiřovat univerzum, najdou se pasáže, které působí dojmem tak trošku navíc (Ullysses Claw), rozhodně zas nechci říci, že nepasují do příběhu, protože své důležité místo mají, ale zkrátka působí dojmem poměrné přeplácanosti a snadno se lze ztratit. Na toto konto byl například upozaděn Baron von Strucker, na kterého jsem se hodně těšil. Ovšem, můžu být spokojen, jelikož z mnoha nových postav mě absolutně pohltili Scarlet Witch (které se ale nesmí říct Scarlet Witch; fenomenální Elizabeth Olsen) a Vision, který mi přijde dokonalý jako po vizuální stránce, tak té charakterové. Troufám si tvrdit, že na dvojku bylo použito doposud nejvíc digitálních efektů, a to prosím bez jediné chybičky či do očí bijící divné trikové scény, což dělá dojem i přes fakt, že ke konci už zkrátka nestíháte. Ultron má fantastický hlas (což bylo jasné dávno, protože prostě James Spader), ale nemohl jsem zbavit dojmu, že působí až moc lidsky (co se týče pohybu hlavy, mimiky i řeči těla), což mi podobnému druhu robota příliš nesedělo, ovšem jsem za tuto volbu obecně velice rád a pochyby o něm beru jako nafouklou bublinu (od toho je tu pořád Mandarin). MCU je nyní rozšířeno o velice výživný kousek a bude ještě zajímavé, kde vlastně Marvel plánuje skončit. Viděno v kině 3x. PS : Scéna s kladivem je über the top, ale bohužel musím souhlasit s redakcí moviezone, že je tak nějak jediná, kterou si chci opakovat ještě mockrát...90%...[29.4.2015_ČSFD projekce_Cinestar Černý most](29.4.2015)

• TheRaven

Všechno, co bylo na jedničce tak dobré a udělalo z ní blockbuster roku, se v Age of Ultron někam ztratilo. Postavy působí jako hadroví panáci, které tvůrci nechali dvě hodiny pohupovat ve větru před zeleným plátnem, dialogy už jsou tak nějak vedlejší, přehledná akce taky zrovna není tím, co by divák mohl vyzdvihnout. Dojmu ani nepřidá, že z kapitána a Thora jsou takový dvě usmívající se polobuzny. Spousty logických lapsů asi netřeba rozebírat (ale připouštím, že vysvětlení jsem v té změti mohl přehlédnout). Na druhou stranu potěší, že některé scény jsou tak dokonalé, až vhánějí slzy do očí (ultimátní souboj: Captain America vs. poleno). Age of Ultron nakonec působ spíše jako špatná parodie plná nepovedených fórů. Ale něco přece jen potěšilo – Vision. Teda potěšil možný potenciál postavy, který se snad bude dále rozvíjet.(6.5.2015)