|| Scenár: Joss Whedon / Komiksové predlohy: Stan Lee, Jack Kirby | Hudba: Brian Tyler, Danny Elfman | Distribúcia: Walt Disney Studios Motion Pictures | Štúdio: Marvel Studios | Rozpočet: 279,9 miliónov $ | Tržby: 1,398 miliárd $ | Ocenenia: - || Je veľmi ťažké objektívne ohodnotiť film, kde je z fleku niekoľko vašich obľúbených postáv, ale ich charaktery fungujú menej, než obvykle. Môže za to scenár, ktorý sa oproti predchádzajúcim Marvelovkám tvári o dosť vážnejšie, no onú osudovodť samostný príbeh neobhajuje. Tak sa z toho v kombinácií s Whedonovou réžiou stáva krčovitá, nasilu nové postavy pretláčajúca motanica, kde vzhľadom k počtu oných postáv sa nemá šancu poriadne predsdiť ani jedna z nich. Tie staré sú pribrzdené, a tie nové nerozvinuté. Vek Ultrona neni zlý film: má plno vydarených vtipov (hlavne párty u Starka nemá chybu), dobrú základnú myšlienku (boj proti umelej inteligencií) a skvelých hercov, ktorý ten bordel krvopotne nesú na pleciach. Nie je to však film, ktorý to mohol byť, a hlavne, nie je to Avengers 1, ktorý mal Lokiho - premysleného, dopredu vystavaného a geniálne zahraného záporáka. Do doby, kým bude vo filmoch rásť počet digitálnych postáv, bude ekvivalentne klesať i kvalita filmov - stratia totiž faktor ľuďskosti - a to je predsa to, čo máme radi najviac... Ps: prvá potitulková scéna je, na tú druhú nečakajte, nedočkáte sa ;) 75% | CineStar Černý Most, Praha, 28.4.2015 |(30.4.2015)

Rozpočet $250miliónovTržby USA $459,005,868Tržby Celosvetovo $1,405,403,694Tržby za predaj Blu-ray v USA $49,674,275 Tržby za predaj DVD v USA $28,329,835║ Joss Whedon sa nechal uniesť na vlne slávy a popularity a až moc rutinérsky pristúpil k pokračovaniu, už išiel len na osvedčenú istotu a ponúkal burácajúcu akciu a na smolu až príliš samoúčelnú až príliš pripomínajúcu tú z povrchnosť z Expendables 3, kde ide len o to skosiť čo najviac nepriateľov rútiacich sa na Vás z každého možného smeru, likvidácia ako na bežiacom páse, škoda, tento štýl bol efektný v Matrix Reloaded keď Neo bojoval proti stovke agentov Smithov ale tento podobný štýl akcie tu nemá správny ráz, je Vám doslova skoro jedno čo sa komu stane, hlavne keď dramatický oblúk medzi postavami tu je tak pekne rozohraný, v tomto smere to v celku pekne išlo a nevadilo ani laškovanie Black Widow z Hulkom, ktorý sa tak trošku moc k sebe ani nehodia, a keď tu už bolo veľa akciu tak nesmie chýbať ani celá kopa superhrdinov a to doslova až nad únosnú mieru,, čo má za následok že sa priestor rozložil medzi množstvo postáv čím nastal taký zlý efekt, že nikto tu nijak zvlásť herecky nevyčnieva a film nemá žiadneho rázneho lídra, ktorý by strhol pozornosť, dal niečo navrch, vytvoril si sympatie, pokiaľ v prvom diely bolo hneď niekoľko viditeľných ťahúňov(Loki, Iron Man, Black Widow, Fury), nové prírastky ako Aaron Taylor-Johnson ako Quicksilver, či aj Elizabeth Olsen ako Scarlet Witch ušli, nekazili to, akcia v prvej polovici filmu prevažne neprehľadná + rýchli strih, 3D sa dalo, suma sumárum mierne sklamanie /videl v kine 3D verziu: 80%/ __moja recenzia(13.5.2015)

Ještě naštěstí nejsem přejeden - ani zdaleka. Poznal jsem to podle hloupého dětinského úsměvu, který mi z tváře nezmizel v podstatě od první zasněžené akce až do závěrečné obrany kostela. Ta mi mi navíc po x letech konečně umožnila vidět naživo něco, co do dneška existovalo pouze na stránkách comicsů. Pravděpodobně nejvíce eye-candy momentka roku v už na první pohled jakoby nejdražším filmu historie vůbec. Takže jo. Sakra jo. Rád chodím na penězmi nacucané spektákly o superhrdinech, a doufám, že se na tom do budoucna vůbec nic nezmění. Radost pohledět.(1.5.2015)

Začněme hezky od konce. Když jsem jel zaflusanou tramvaji zpátky po předpremiéře v Praze a poslouchal rozhovor dvou přechytračelých buzen, tak jsem se nestačil divit. Komentáře typu: "Napíšu slušný komentář na csfd a normální hlavně, protože nechci z toho dělat díru." atd. Tak bych chtěl tento komentář těmto dvoum kokotům věnovat. Tohle je pro vás. Žila byla parta nadupaných a nableštěných mávačů kokotem (pardon, čti egem), která měla v naprosto banální zápletce čurákovat mezi sebou jako banda přijeba.... dobré, nechme toho.... přijebaných retardů. Tohle je všechno. Nebo co jako čekáte od Marvel filmu? Rozsáhlé dílo o rozebírání análního otvoru, kdo vyřkne chytřejší komentář a vylíže více prdel druhému? Objeví se masterkokot, chce zničit zemi, parta mu zabrání. Tadááá. To je vše. Pak už pouze záleží na vás, jestli se vám tenhle digifest bude hnusit na zvracení z babiččiné gulášovky ze psa anebo si ho budete jako já náramně užívat a chrochtat blahem mezi bandou nerd buzerantů. A tak nezbývá na závěr pochválit to, že omalovánka od Marvel nabrala na obrátkách a dostala do sebe nějaké to temno a tajmeno a bubububu. Postavy využité, digihrátky na úrovni čínského veletrhu, Scarlet Bitch je šukatelná a já mohl odejít s úsměvem od ucha k oku spokojeně domů s pocitem, že si můžu doma nad Olsenovich čubkou vyhonit. Určitě ty prachy stojí za to, že si to stáhnete v pohodlí domova z netu.(30.4.2015)

Je v zásade celkom príjemné nechať sa i druhý raz lapiť do osídel Whedonovho starosvetského ponímania superhrdinskej akcie. I v prípade, že je to skoro navlas totožný koktejl namiešaný z režijných štýlov a žánrov jednotlivých sóloviek, len tentoraz s temnejším tónom, o niečo menším dôrazom na postavy a väčším na trikové sekvencie. Netreba sa však obávať Marvel verzie digitálneho šrotoviska à la Transformers. Bohužiaľ však ani dúfať v intímnejší a tvrdší pohľad pod škrupinu postáv, ako to po vzore Temného rytiera vykonal tretí - a zďaleka najlepší - Iron Man, ani scenáristickú sofistikovanosť a spoločensko-politickú angažovanosť druhého Captain America._____Druhí Avengers sú pre mňa zaujímaví predovšetkým v otázke formálneho štýlu. Dlhé a technicky náročné trikové sekvencie (z ktorých hneď úvodná je natočená v jedinom zábere) vedú ešte častejšie viacero na sebe nezávislých línií akcie. Whedon veľmi premyslene pracuje s narúšaním plynulosti audiovizuálnej kontinuality vplyvom rozpadávania a následného znovunadviazania harmonickej spolupráce hrdinov presnej ako švajčiarske hodinky. Vrcholom zladenia kolosálneho orchestra sú elipsovito snímané scény synchronizovaného „bojového baletu“ Pomstiteľov, jeho opozitom zasa úchvatne inscenovaná pasáž, v ktorej je takmer každá z kladných postáv behom súboja vmanipulovaná do labyrintu vlastnej mysle._____Obsahovo ide o neinvenčnú šablónovú schému jednotky, kde vonkajšie (mimozemská invázia) nebezpečenstvo nahrádza vnútorné (program vytvorený Starkom, ktorý nabral trochu odlišné než zamýšľané smerovanie) a Pomstitelia opäť akýkoľvek ideologický konflikt (americká intervencia v postsocialistickej krajine s nápadným názvom Sokovia) úspešne vyháňajú na perifériu a je potrebné ho čítať medzi riadkami. Istá miera pátosu je neodmysliteľnou súčasťou, nedostatok priestoru postavám, z ktorého si veľa odkrojil Hawkeye a úsmevný vzťah Romanovovej s Bannerom taktiež. Menej pochopiteľná už je snaha dolovať z diváka emócie úmrtím postavy, ktorá sa na plátne ledva ohreje a nefunkčná snaha prehĺbiť pozadie charakterov. Napokon sa opäť ukazuje, že je Whedon doma ako ryba vo vode v civilnej polohe s interným humorom žmurkajúcim na fanúšikov - stávka s Thorovým kladivom a Rhodeyho overovanie si vtipnosti vlastnej historky kraľujú celému filmu, ale tiež poukazujú na to, ako si nimi postavy hladia vlastné ego._____Pri pohľade na odvážny plán Marvelu pre tretiu fázu dostať do kín tri filmy ročne sa neviem zbaviť jednej otázky - skutočne sú Pomstitelia tak podstatní i pre divákov? Obávam sa, že touto rýchlosťou sa schopnosť konzumovať ďalšiu látku z univerza rýchlo vyčerpá. 75%(2.5.2015)

• - V čase 01:47 je možné vidieť úplne zničenú Škodu 120 na moste. Tesne po 2. hodine je však opäť nepoškodená. (vjacesslav)

• - Tento snímek je zatím nejdelším z továrny Marvel Cinematic Universe s délkou stopáže 2 hodiny a 30 minut. (Ghost_Rider)

• - Marvel pôvodne plánoval predstaviť prvú upútavku na film na obrazovkách televízie ABC 28. októbra 2014 počas novej epizódy seriálu Agenti S.H.I.E.L.D. (od r. 2013). Ako reakciu na nekvalitnú verziu videa, ktorá sa začala po internete šíriť, ju zverejnil už 22. októbra. Behom 24 hodín si ju na serveri YouTube pozrelo cez 7 miliónov ľudí. (Zdroj: aktuality.sk) (vander19)