The Avengers 2

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA, 2015, 141 min

Avengers Age of Ultron překvapivě předčilo má očekávání z pro mě né příliš přesvědčivé jedničky. Kingsman i Fast and Furious 7 nepřekonáno, ale prozatimní třetí místo je na místě. Načančaní hrdinové jsou zpátky v cool vizuálu, skvělými gagy a dynamicky strhující akcí, při které jsem místy nedýchal. Ultron jako záporák fajn, ale nejedná se o nic převratného, Quicksilver boží, Scarlet Witch otravná, Vison férový, ke zbytku není potřeba nic dodávat. nejvíce pobavil Thor se svým kladivem a Hulk svou agresivitou. Svěží zábava, která je kinu hodná. 95%(3.5.2015)

• Morien

Ó můj bože, dramaturgie tohohle kusu mě zabije. Film je totiž poskládaný technikou, kterou s oblibou hejtuji, a totiž vhozením všech obrazů do mixéru a náhodným poslepováním scének za sebe. Úplně zvysoka kašle na dramatický oblouk, napětí, dávkování nebo stupňování intenzity všeho, jede to prostě na random a nedává to smysl. A taky, a to jsem od sebe nečekala, mi docela hodně vadí, že se všichni čím dál víc chovají jako puberťáci a nikoliv jako dospělí lidé. A nedostatek krvavosti ve světě, kde se trhají končetiny, je taky směšný. Další body, kterým se mi ani nechce věnovat, neboť ten film mi za to nestojí, pěkně popsala kiddo, a dovolím si skončit z kontextu vytrženým citátem Matěje Senfta: "Je však třeba umět rozlišovat mezi realitou, komiksovou realitou a nesmyslem." Ve svém článku popisuje asi ten nejzásadnější průser, a totiž že v tomto filmu se vše řeší silou a nic pomocí intelektu. Sice po večerech doma posiluji a mým snem je mít vyrýsovaná záda jako Hilary Swank na plakátu k Million Dollar Baby, ale schvalovat film, kde ani umělá inteligence nepřemýšlí, tak to tedy ne.(30.8.2015)

Jsem starý a konzervativní člověk, který už nestačí tempu hypnagogických seancí Michaela Baye a čím dál tím víc si libuje v prkenných charakterech, které neustále potřebují mandlovat vlastní ego. Tomu se umím zasmát a zapomenout i na naprosto tragické milostné vrkání zelenáče a rusandy, které bych bez váhání označil za jeden z největších režijních failů v dějinách marvelovek. Avengers opět nic nikam neposouvají, opět pracují se stejným (a ne úplně svěžím) modelem akce a opět v nich nevidím žádnou závratnou gradaci. Baví mě třeba proto, že poprvé v dějinách marvelovek jsem se bál o život jedné z figur a také proto, že jde o první sólovku Hawkeye, který mě takto bez varování sejmul ze zálohy. Dostal jsem zkrátka to, na co jsem šel. Pomalou, lehce koženou a konzervativní kostýmovou akci, která začíná být ve svém velikášství vlastně zvláštně komorní, protože jde v zásadě o dostaveníčko party přátel, kteří touží po odpočinku.(30.4.2015)

Whedon splnil co sliboval, v první části šlo hlavně o takový geekservis fanouškům komiksu, opepřený řádnou dávkou parádního Whedon humoru, který budoval chemii mezi postavami, čímž nakonec krásně zafungovalo to konečné stmelení a vytvoření týmu. Druhý díl pak měl podat komornější a dramatičtější pohled na postavy, jejich vnitřní problémy a psychiku, čemuž měla korespondovat i hrozba, vytvořená zahráváním si s neznámým. Nu, a to v Ultronovi vskutku je. Problém ovšem nastává, když člověk zjistí, že film to podává v docela nekonzistentní struktuře vyprávění a co hůře, klouže v této problematice spíše po povrchu, místo aby zašel hlouběji. Nakonec tak zase nejlepší momenty tvoří opakované hláškování a dobírání se navzájem (ne že by mě osobně tohle vadilo, protože i když tu toho nebylo možná tolik, co v jedničce, stále to fungovalo výborně a několikrát to výrazně stavělo na mrkání komiksu - což já budu kvitovat vždy) a dramatické linky se zdají jakési nedomrlé. V rámci nějakého pokusu o obelhání diváka navíc není využita ani jedna linka, jejíž konec se opravdu přímo nabízel a i když to na jednu stranu do budoucna určitě může být plus, momentálně to je ztracená příležitost pro vygradování filmu. Ultron sám pak má několik skvělých až mrazivých momentů, ale většinou spíše pouze sarkasticky komentuje a na konci jsem se už opravdu jenom modlil, ať se nepokusí ho ukončit zase ve stylu jakéhosi antiklimatického overkillu samoúčelně pro humor (s tím má Marvel docela zkušenosti, GoTG, A1, IM3). Naštěstí se ale tentokrát vzchopili a jakkoliv tak trochu potopili dalšího záporáka (jeho Věk opravdu nemá jakoukoliv osudovost kromě jednoho proslovu, který působí až bolestivě cheesy), ale alespoň mu (a mě) dopřáli krásně dojemný konec (jako dojemný v rámci MCU, to stále není nic, co by zrovna vyvolávalo slzy, ale... ta scéna byla přesně taková, jaký měl být celý jeho život). Abych shrnul celkově negativa, doplním ještě hrozný střih v některých akčních sekvencích, to spolu s přílišným zaměřením se na detail prakticky znemožňuje se vyznat, co je co - tu jde tedy vidět zřetelně ten rozdíl mezi výbornou akcí ve Winter Soldier, kde byl střih i kamera použita jen a pouze pro dynamiku a tvrdost a mezi nezvládnutým řemeslem. Ovšem není to případ vší akce a tento díl přináší spoustu opravdu komiksově laděných akčních záběrů, které lahodili mým očím jako málo co. Tolikrát kritizovaný výskok hned na úvodu považuji za jeden z nejlepších momentů celého filmu, stejně tak pak krátkou sekvenci obrany v závěru, která je svou kompozicí taktéž čistým odkazem na komiks (jen tam povětšinou bývá těch hrdinů a protivníků asi stokrát víc). Tím bych plynule přešel k plusům, kterých není málo, kromě výše zmíněných hlášek a několika akčním sekvencím je tu také plno výborných interakcí a chemie (ne tak dobré jak v jedničce), rozšiřuje to mytologii universa, vydatně se mrká směrem do temné budoucnosti (kéž by opravdu byla temná :), základní dějová linka i přes celou tu rozkolísanost stále baví, hlavně teda v jednotlivých scénách (Klaw, Vision, vize, party a Ultronovo stvoření - ano Lachtane...) a celková komiksový feeling (i tady se to Whedonovi podařilo protlačit). A pak fenomenálně zahraná a provedená Scarlet Witch a její vystupování hlavně v první polovině, ladění až do hororu se mi zamlouvalo velice. Quicksilver byl lepší u Singera, nic jiného k němu asi nevím říct, ale jako sourozenci fungovali určitě dobře. A měl jsem pocit, že několikrát zastiňují samotného Big Bad Ultrona :) Trochu mě začíná ale mrzet, že sice celé provázání s universem je stále něco, co člověk sotva někde jinde prozatím uvidí (i s Agenty SHIELDu, ovšem tentokrát spíše jen velmi jemně), ale jelikož prostě nutně filmový vesmír má mnohá omezení, všechno se až příliš moc váže na stále stejné artefakty a postavy (Asgard v tomhle jasně vede) a tím pádem jaksi ta velikost vesmíru v očích někoho, kdo četl komiksy, je stále trošku malá. Ale to není chyba, pouze hloupý povzdech. Na konec bych řekl, že jsem film viděl naneštěstí v dabingu a po kvalitě hlasové nebyl zcela špatný (někteří jo - Kapitán, někteří naopak skvělí - Ultron), ale selhával jako obvykle v překladu a některé dialogy a možná i hlášky a sarkasmy skoro určitě vyzněly do prázdna až hloupě, což mohlo přispět i k mému celkovému nepochopení komornějších scén. Anebo třeba taky ne, když vidím některá ostatní hodnocení :) Každopádně ačkoliv můj komentář jak už to často bývá vyznívá spíše negativně (chyby se vždy hledají nějak jednodušeji), ty plusy rozhodně nebyly zanedbatelné. Proto budu hodnotit prozatím (dokud ještě neuvidím originál) 8/10 "Asi bychom nestihli tu budovu ještě koupit?" (1.5.2015)

Furt to samé dokola. Tady bohužel navíc chybí soudržnost a dynamika jedničky. Ve vší té komiksácké klišovitosti tedy zbyly jen skvěle rozehrané postavy a bistrý důraz na vedlejší, ne tak silné a přesto velmi zajímavé hráče (Hawkeye, Widow). To laškování s Hulkem si sice mohli tvůrci odpustit, stejně tak lacinou akci "jen aby byla", ale plynule digitální celky jsou cool ne že ne, i když z toho pomrkává spíše Zack Snyder se svými zoomovačkami. Whedon nicméně nepředvedl nic revolučního, jen zkasíruje těžké prachy, protože dělá to co funguje nevíc. Od všeho něco, tedy neurazí se nikdo a nažerou se všichni. Jsem zvědav kolik desítek komiksů s identickou dějovou narací/kostrou budou muset hollywoodští tvůrci udělat, než to diváky trkne, že je to všechno na jedno brdo ? Pak bude muset opět nastoupit tvůrce jako je Nolan a přepsat dějiny.(1.5.2015)

• - V traileru se Ultron přirovnává k Pinocchiovi. Robert Downey Jr. bude v remaku Pinocchia hrát roli Gepetta. (Polinecka)

• - Snímek obsahoval v době uvedení z filmů studia Marvel nejvíce speciálních efektů, přesněji více než 3 000. (Haretix)

• - Sokovia, stejně jako Wakanda, jsou fiktivní neexistující státy. Pokud by měla být Sokovia a její hlavní město Novi Grad situováno na Balkán, tvůrci ho pro realizaci našli o kousek vedle, jedná se o italskou Valle d'Aosta. (Robbi)