Strážci Galaxie

• slovenský

Strážcovia Galaxie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2014, 116 min

Hodně ošklivá režie, opravdu velmi. Ale to by byl poslední problém. Čekal jsem jednu z nejlepších marvelovek, ale nedostal jsem ji především kvůli strašně epizodickému scénáři, který je nápaditý jako osmnáctý díl šesté série Xeny. Jenže Zoe Saldana není Lucy Lawless. Fakt mě nezajímá mávání mi před očima retrem a důmyslnou metašpatností, je to prostě napsáno a zrežírováno dost mizerně a především to je nuda. A nevím, kde je "nuda" pádnější argument než u komiksárny.(19.11.2014)

Tohtoročnou blockbusterovou bombou sa stáva film točiaci sa okolo partičky marveláckych podivínov, o ktorých som doteraz nemal ani potuchy. Comicsoví hrdinovia s výnimkou Watchmenov sa tešia veľkým fanúšikovským základniam a tak majú cestu na strieborné plátno často luxusne vydlaždenú. Banda na čele so StarLordom však to šťastie nemala. Bál som sa tímovky, po zhliadnutí však musím povedať, že filmové prológy jednotlivých postáv by jednak v súčasnej distribučnej politike Marvelu nemali miesto a súčasne jednotlivé postavy Strážcov galaxie nemajú tak úderné charaktery, aby mohli utiahnuť každá svoju sólovku. Ale keď sú pokope, začnú sa diať veci. Gunnova réžia mi vyrazila dych. Počas dvoch hodín sa stihnete zoznámiť s celou plejádou nových hrdinov a hneď si ich zamilovať. Expozícia dokonalých akčných scén a arzenálu audio-vizuálnych chuťoviek pozdvihuje úroveň už tak sympatického príbehu s množstvom zvratov a inovačných dejových línií. Grafické spracovanie mimozemských svetov je naozaj skvostné, je jasné, že tvorcovia nemali núdzu o nápady a fantáziu. Atmosféra sa prikláňa k teen-zábavke, celý film je ladený humorným štýlom, no zároveň nezabúda byť vážny a dramatický. Gunn behom pár sekúnd dokáže zmeniť feeling scény od komickej na tragickú bez toho aby to vyznelo akokoľvek blbo, nevkusne a to je dnes naozaj rarita. Takže z mojej strany neostáva len poznamenať, že prípadné pokračovanie uvítam všetkými desiatimi. 95%.(6.8.2014)

„Čo to robíš?“ – „Bombu.“ – „Tu???“ – „Chcel som ju potom dať do krabice.“ – „A to ako pomôže???“ Nádhera, parádna sebranka stroskotancov, ktorí sa musia najskôr naučiť držať pokope a kryť si chrbát, aby za niečo stáli. Všetci sú báječní (najviac asi Michael Rooker?), množstvo scén je skrátka fenomenálnych a je tam plno ikonických záberov (Racoon stojaci na Grootovi a s revom páliaci z rotačáku). Množstvo scén je úžasných a pôvabných. Hoci sa to s trikmi občas preháňa a nie zakaždým sú také kvalitné, ako mali a mohli byť, je vám to fuk, pretože po vizuálnej stránke je to proste jedna veľká žranica (dizajn lodí, miest, planét...) a postavy sú ozaj veľmi sympatické a životné, áno vrátane hovoriaceho stromu a medvedíka čistotného. Parádny je tiež bombový retro soundtrack a absurdné, pomilovaniahodné hlášky („Existoval raz muž menom Kevin Bacon.“, „Je to imbecil.“, „Už ma nikdy nevolaj lingvista.“) Cinemax Trenčín 2014(15.11.2016)

Asi 20 minút mi trvalo, kým som sa vôbec chytil. Možno preto, že ten príbeh s verklom, čo môže ničiť celé planéty, už ma fakt zúfalo nebaví. A nebavilo by ma to celé dve hodiny... ale potom sa sympaťáci konečne dajú dokopy a začnú sypať hlášky. A prinajmenšom od úteku z väzenia je to najzábavnejší film roka. Skvostné triky a úplne najparádnejšie finále v histórii Marvelu. We are Groot.(6.8.2014)

Nový svět, noví hrdinové, nové zápletky - do toho všeho jsme vrženi takřka bez expozice. Není třeba opakovat, že v daleké, předaleké galaxii je někdo hodný, jiný zlý a pravděpodobně i někdo ošklivý, stačí, aby měli charisma a šli si po krku. Strážci galaxie jsou vskutku unikátní sebranka, neberou se vážně a nikdo nebere vážně je, plán mají propracovaný jen z cca 12% a raději se do všeho vrhnou po hlavě s úsměvem na tváři. Pocity napětí a osudovosti se tedy nemají o co opřít, i Návrat Kapitána Ameriky je proti Strážcům vážným existencionálním filmem, ovšem co se týče humoru, nemají Strážci v Marvelu konkurenci. James Gunn je schopen zrežírovat řadu docela působivých scén a zcela nečekaně je souběžně s tím i zesměšnit... Jednoduše jednoduchá a skvělá zábava. 8/10(3.8.2014)

• - Bradley Cooper sa pri dabovaní Rocketa inšpiroval hlavne postavou Joea Pesciho z filmu Mafiáni (1990). (Circumscriptor)

• - Pes ve skafandru, který se ve filmu mihne, bývá mylně považován za Laiku. Je to však komiksový labrador Cosmo, kterého v 60. letech vystřelili do vesmíru Sověti. Cosmo poté získal nadpřirozené schopnosti a stal se společníkem Strážců Galaxie. (NiaWolf)

• - Vin Diesel při dabování Groota namluvil svoji repliku "I am Groot" více než tisíckrát. (Barghest)