Strážci Galaxie

Guardians of the Galaxy

Strážcovia Galaxie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy / Komedie

USA / Velká Británie, 2014, 116 min

Od STRÁŽCů GALAXIE jsem nic nečekal, jednak proto, že jsem už nějakou dobu nic nečekal od Marvel Studios jako takových, druhak co čekat od adaptace neznámého komiksu, co by chtěl být zároveň dalšími AVENGERS i HVĚZDNÝMI VÁLKAMI (nebere mě ani jedno). A po CAPTAIN AMERICA 2 mi Marvel Studios letos už podruhé vytřeli zrak. STRÁŽCI jsou fajn. Hodně fajn. Scénář i přes přímočarost nenudí, postavy a humor neiritují (byť bránici nezboří), celé je to svižné, nápadité, krásně osmdesátkové a pohodové. A umře tu spousta lidí a vesmír tu vypadá tak čarokrásně, jak jsem to marně čekal od INTERSTELLARU. Marvel Studios pro mě definitivně přestávají být synonymem nudného filmovokomiksového průměru.(29.11.2014)

Tohtoročnou blockbusterovou bombou sa stáva film točiaci sa okolo partičky marveláckych podivínov, o ktorých som doteraz nemal ani potuchy. Comicsoví hrdinovia s výnimkou Watchmenov sa tešia veľkým fanúšikovským základniam a tak majú cestu na strieborné plátno často luxusne vydlaždenú. Banda na čele so StarLordom však to šťastie nemala. Bál som sa tímovky, po zhliadnutí však musím povedať, že filmové prológy jednotlivých postáv by jednak v súčasnej distribučnej politike Marvelu nemali miesto a súčasne jednotlivé postavy Strážcov galaxie nemajú tak úderné charaktery, aby mohli utiahnuť každá svoju sólovku. Ale keď sú pokope, začnú sa diať veci. Gunnova réžia mi vyrazila dych. Počas dvoch hodín sa stihnete zoznámiť s celou plejádou nových hrdinov a hneď si ich zamilovať. Expozícia dokonalých akčných scén a arzenálu audio-vizuálnych chuťoviek pozdvihuje úroveň už tak sympatického príbehu s množstvom zvratov a inovačných dejových línií. Grafické spracovanie mimozemských svetov je naozaj skvostné, je jasné, že tvorcovia nemali núdzu o nápady a fantáziu. Atmosféra sa prikláňa k teen-zábavke, celý film je ladený humorným štýlom, no zároveň nezabúda byť vážny a dramatický. Gunn behom pár sekúnd dokáže zmeniť feeling scény od komickej na tragickú bez toho aby to vyznelo akokoľvek blbo, nevkusne a to je dnes naozaj rarita. Takže z mojej strany neostáva len poznamenať, že prípadné pokračovanie uvítam všetkými desiatimi. 95%.(6.8.2014)

Hodně ošklivá režie, opravdu velmi. Ale to by byl poslední problém. Čekal jsem jednu z nejlepších marvelovek, ale nedostal jsem ji především kvůli strašně epizodickému scénáři, který je nápaditý jako osmnáctý díl šesté série Xeny. Jenže Zoe Saldana není Lucy Lawless. Fakt mě nezajímá mávání mi před očima retrem a důmyslnou metašpatností, je to prostě napsáno a zrežírováno dost mizerně a především to je nuda. A nevím, kde je "nuda" pádnější argument než u komiksárny.(19.11.2014)

Dlouho jsem přemýšlel, kde už jsem zažil ty pocity, respektive atmosféru, kterou Guardians dokáží navozovat. A bylo to u Pratchettovy Zeměplochy, hlavně tedy u knih s Noční Hlídkou. Však to znáte, sto stránek neskutečně zábavných stylově ulítlých příhod hrdinů, sázejících dokonale načasované a promyšleně vtipné hlášky, a najednou "ne, to ne, sakra, proč... brrr..." a rychle číst dál, abyste to mrazení co nejdříve zahnali. Jestli neznáte, Vaše škoda - budete si muset vystačit s doporučením, že v tomhle filmu se kluci a holky od Marvelů vyřádili na castingu (čímž myslím i hustopekelného Michaela Rookera, perfektně charakterově vyváženého Johna C. Reillyho, a v neposlední řadě Petera Serafinowicze jako velitele Xandarské obranné flotily/Nova Corps) a podařilo se jim špičkově vyladit poměr ujetosti a zábavnosti. A kupodivu vedle velkolepých bitek a přestřelek docela fungují i scény, v nichž si hlavní hrdinové odhalují svá nitra a navazují pouta pevnější než ledový stisk vzduchoprázdna (to jediné - že si tu kdo chce jak chce pár minut poletuje vzduchoprázdnem "jen tak nalehko" a je naprosto v pohodě - mi vadilo opravdu hodně). Ale je to prostě příliš zjevně první film zamýšlené série a je příliš mnoho nejasností, které jsou až moc okatě přecházeny, aby se jimi mohl tenhle "dream team" zabývat později. A "bezprostřední hlavní záporák" mi taky přišel spíchnutý hodně horkou jehlou, kterou se asi šilo už u obou Thorů. Tady jsem, všechny nenávidím, protože jedna věta na vysvětlenou, zhyňte, ne, to není možné, proč... a zazvonil zvonec a záporákovi je konec... Takže dokonalé to není a ten kus, který k dokonalosti zbývá, není zrovna malý - ale bavil jsem se velmi dobře a na rozdíl od v podstatě každé dosavadní Marvelovky (s výjimkou Avengers a Kapitána Ameriky) nemám problém se kdykoliv propůjčit k repríze. A pokud se to snad zpronevěřuje předloze, která by měla být větším výsměchem žánrovým klišé, a je to naopak příliš krotké, protože money money money, tak je mi to srdečně jedno. A málem jsem zapomněl: český dabing - a překlad - je naprosto luxusní:) No tak neuslyšíte Vina Diesela, a co jako? Stejně říká jen jednu větu:) 80% a na dvojku jsem opravdu zvědav.(29.1.2015)

Klasický Marvel. Nikoho neurazí, slušně pobaví a technicky opět absolutní špička. Jelikož se ale jedná o studio, jenž Vám přineslo sračky ála Neuvěřitelný Hulk, Thor: Temný Svět, poslední dva Iron Mani či spoustu lehce nadprůměrných komiksáren (osobně za jediný opravdu vynikající film z jejich dílny považuji Captain America: Winter Soldier), tak i Strážci Galaxie mají typické neduhy s tím vším spojené. V první řadě záporák stojí za starou bačkoru, zlámanou grešli, starou beru... zkrátka je na dvě věci. Scénář také není zrovna kdovíjaké posvícení. Příběh působí spíše jak pilot nadějně vyhlížejícího seriálu, než silně si za svým stojící celek. V porovnání kupříkladu se Star Wars, kde člověk hltá každičký záběr a dialog, vyšumí Gunnova blockbusterová prvotina jaksi do prázdna. Ano, minimálně ústřední parta (čti: šílený mýval a empatický strom) je super, humor je povětšinou zvládnut také na jedničku a akce je více než dostačující... Přesto po odchodu ze sálu jsem neměl ani sebemenší pocit, že bych právě viděl něco jedinečného, co by mi vzalo vítr z plachet a já na to musel jít znovu a znovu, dokud mi peněženka nevyhlásí bankrot. Chybí tu nezapomenutelná scéna, kulervoucí moment, masakrální hláška, silný hudební motiv... A ať se snaží tvůrci sebevíc, tak prostě ten hřebík na hlavičku neuhodí a neuhodí. Strážci Galaxie jsou zkrátka „jen” další fajn filmek od Marvelu snažící se tvářit, že toho dává hodně, ale ve skutečnosti se jedná jen o dobře financovanou jistotu, která se opět bojí udělat ten jeden krok do neznáma a buď skončit v propadlišti dějiny nebo konečně stvořit něco opravdu pamětihodného, na co budou současná generace se slzou v oku vzpomínat a co ty nadcházející budou s nadšením objevovat. Tak snad (či zase) příště.(31.7.2014)

• - Film tromfol všetky hollywoodske snímky v počte zabitých postáv - zodpovední tvorcovia štatistík ich narátali 83 871. Prekonal tak doterajší rekord filmu Dracula: Neznáma legenda (2014), ktorý má 5 687 mŕtvych. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)

• - Amanda Seyfried odmítla roli Gamory: „Jednu roli v superhrdinském filmu jsem odmítla a pak už se mi neozvali. Nelituji toho, protože jsem nechtěla být šest měsíců v roce zelená.“ [Zdroj: Fandimefilmu.cz] (Geralt z Rivie)

• - Ve scéně, kdy se Ronan (Lee Pace) poprvé objeví, pronáší: "Někteří mě mají za teroristu." Stejnou větu řekl i Mandarin (Ben Kingsley) ve filmu Iron Man 3 (2013). (romajz15)