Strážci Galaxie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy / Komedie

USA / Velká Británie, 2014, 116 min

James Gunn

Předloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close, Benicio Del Toro, Laura Haddock, Sean Gunn, Peter Serafinowicz, Christopher Fairbank, Gregg Henry, Tom Proctor, Sharif Atkins, Brendan Fehr, Tomas Arana, Alexis Rodney, Nathan Fillion, Alexis Denisof, Enzo Cilenti, Richard Katz, Ophelia Lovibond, Marama Corlett, Rob Zombie, John Brotherton, James Gunn, Josh Brolin, Lloyd Kaufman, Julian Seager, Stan Lee, Raed Abbas, Nicole Alexandra Shipley, David Yarovesky, Emmett J. Scanlan, Deborah Rosan, Naomi Ryan, Melia Kreiling, Ralph Ineson, Spencer Wilding, Alison Lintott, Paul Warren, Jozef Aoki, Clem So, Wyatt Oleff, Rosie Jones, Tyler Bates, Seth Green, Mikaela Hoover, Enoch Frost, Keeley Forsyth, Laura Ortiz, Marianna Dean, Bruce Mackinnon, Graham Shiels, Matthew David McCarthy, Ronan Summers, Simon Hatt, Gordon Round, Miriam Lucia

Nový svět, noví hrdinové, nové zápletky - do toho všeho jsme vrženi takřka bez expozice. Není třeba opakovat, že v daleké, předaleké galaxii je někdo hodný, jiný zlý a pravděpodobně i někdo ošklivý, stačí, aby měli charisma a šli si po krku. Strážci galaxie jsou vskutku unikátní sebranka, neberou se vážně a nikdo nebere vážně je, plán mají propracovaný jen z cca 12% a raději se do všeho vrhnou po hlavě s úsměvem na tváři. Pocity napětí a osudovosti se tedy nemají o co opřít, i Návrat Kapitána Ameriky je proti Strážcům vážným existencionálním filmem, ovšem co se týče humoru, nemají Strážci v Marvelu konkurenci. James Gunn je schopen zrežírovat řadu docela působivých scén a zcela nečekaně je souběžně s tím i zesměšnit... Jednoduše jednoduchá a skvělá zábava. 8/10(3.8.2014)

Rozpočet $170miliónovTržby USA $333,176,600 Tržby Celosvetovo $774,176,600Tržby za predaj Blu-ray v USA $85,605,232 //počet predaných kusov 3,884,577Tržby za predaj DVD v USA $60,137,395 //počet predaných kusov 2,670,087║ J.J. Abrams má novú konkurenciu a to v až doteraz nevýraznom James-ovi Gunn-ovi, ten teda prekvapil touto veľkolepou vesmírnou smršťou, ktorá sa veselo môže porovnať a radiť k novodobým Star Wars(Ep, I-III), trikovo brilantné(ľutujem že som nezastihol 3D verziu, zážitok by to určite ešte viac umocnilo) vážny kandidát na Oscara v rámci technických vecí, herecky rovnako tak dobre vytypované osadenstvo, Chris Pratt sympaťák dokonca aj Thora/(Chrisa Hemswortha) schoval, Zoe Saldana opäť elegantne krásna a akčne s premetmi svižná, príbeh odsýpa, postáv ako maku aj ich postrofarebný výzor teda ponúkne peknú paletu farieb ale všetko tu sedí a nič zbytočne nenabúrava dej, strom a mýval sú nadmieru v pohode a rovnako tak to príjemné odľahčené a zábavné, epické scény, letecké súboje a akcia len pridávajú body na vrch, jeden z najlepších filmov a komiksoviek roka 2014 /videl v kine 2x 2D verziu + 1x 3D verziu: 95%/(3D verzia o niečo viac umocňuje zážitok, 3D veľmi efektné, hlavne tie letecké súboje)(10.8.2014)

"V životě se mě pokusilo zabít spoustu lidí. Nenechám se zlikvidovat pařezem a mluvícím mývalem." Při standardní výšce, tlaku, teplotě a rosném bodu dokážu ustrážit galaxii sám, ale před časem jsem si natáhl lýtkový sval a tak jsem rád, že se našla pětice dobrovolníků, která vzala ochranu galaxie za svou. Byla s nimi celkem zábava, zejména provokativní zvedání prostředníčku přes kladku mne potěšilo a hodně mne bavilo sledovat trumfování v tom, kdo z nich je největší kretén. Pro mne byl vítězem Drax, ale byly chvíle, kdy mu mývalí, dřevěná i walkmenová konkurence tvrdě šlapala na paty. Jen Gamora byla v této soutěži zcela mimo, ale ta zase měla jiné přednosti i zadnosti, kvůli kterým stálo za to se na tento snímek podívat.(18.2.2015)

Od STRÁŽCů GALAXIE jsem nic nečekal, jednak proto, že jsem už nějakou dobu nic nečekal od Marvel Studios jako takových, druhak co čekat od adaptace neznámého komiksu, co by chtěl být zároveň dalšími AVENGERS i HVĚZDNÝMI VÁLKAMI (nebere mě ani jedno). A po CAPTAIN AMERICA 2 mi Marvel Studios letos už podruhé vytřeli zrak. STRÁŽCI jsou fajn. Hodně fajn. Scénář i přes přímočarost nenudí, postavy a humor neiritují (byť bránici nezboří), celé je to svižné, nápadité, krásně osmdesátkové a pohodové. A umře tu spousta lidí a vesmír tu vypadá tak čarokrásně, jak jsem to marně čekal od INTERSTELLARU. Marvel Studios pro mě definitivně přestávají být synonymem nudného filmovokomiksového průměru.(29.11.2014)

Gunn zase dokázal, že to dokáže ! Dejte tomu borci něco už z premisy ujetého a úspěch se dostaví hned při prvním promítání. Svět Guardians je sci-fi realm velice podobný Mass Effectu (Citadela, anyone ?) .... a když už tu povídám o jedné videohře, na kterou jsem si během promítání vzpomněl, tak ještě zmíním scénu, kdy se Guardiani dostanou do SPOILER neproniknutelné komnaty Ronana, SPOILER ihned jsem si vzpomněl na závěrečný showdown s Darth Nihilem ... a kdo ne, tak hru buďto nehrál anebo ju nedohrál a je sračka :) Guardiani jsou jednoznačně nejlepší Marvelovka zatím ... jedná se o perfektní symbiozu totální nahláškované zábavy s více než sympatickymi hlavními hrdiny a parádně našlapané akce ! V tomto případě by vás to při nakoukávání "doma v tém klídečku" opravdu hodně bolelo v řiti, že jste to neviděli v kině.(31.7.2014)

• - Chris Pratt si vypůjčil svůj kostým Star Lorda, aby v něm mohl navštívit nemocné děti v nemocnici. (mmajjkii)

• - Yondu Udonta je příslušník mimozemské rasy známé jako Centaurians, která pochází z planety Centauri-IV (Mléčná dráha). Tito modří humanoidi s červeným „čírem“ (v jejich jazyce se nazývá Tahlei) jsou rozdělení na dvě náboženské sekty – Habaktu, stoupenci Anthose a jeho cesty Circle of Life, a Akuun, ateisté. Yondu chvíli patřil k Habaktu, kteří mají přirozené spojení se svým Světem a jeho faunou a flórou, Zvláště jejich šamani-válečníci, kteří pak díky tomuto spojení byli silnější. Tato rasa se objevila poprvé v „Marvel Super-Heroes Vol 1 #18“ od Arnold Drake z roku 1969. (3T)

• - Star Lord (Chris Pratt) si na konci filmu otevře dárek od své matky, který mu dala, když umírala (ve stejný den byl i unesen). Tam je kazeta s jejími oblíbenými písněmi. Tento typ kazet se začal prodávat až okolo roku 1993, ale Peter byl unesen v roce 1988. (holyterry)