Strážci Galaxie

• slovenský

Strážcovia Galaxie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2014, 116 min

Klasický Marvel. Nikoho neurazí, slušně pobaví a technicky opět absolutní špička. Jelikož se ale jedná o studio, jenž Vám přineslo sračky ála Neuvěřitelný Hulk, Thor: Temný Svět, poslední dva Iron Mani či spoustu lehce nadprůměrných komiksáren (osobně za jediný opravdu vynikající film z jejich dílny považuji Captain America: Winter Soldier), tak i Strážci Galaxie mají typické neduhy s tím vším spojené. V první řadě záporák stojí za starou bačkoru, zlámanou grešli, starou beru... zkrátka je na dvě věci. Scénář také není zrovna kdovíjaké posvícení. Příběh působí spíše jak pilot nadějně vyhlížejícího seriálu, než silně si za svým stojící celek. V porovnání kupříkladu se Star Wars, kde člověk hltá každičký záběr a dialog, vyšumí Gunnova blockbusterová prvotina jaksi do prázdna. Ano, minimálně ústřední parta (čti: šílený mýval a empatický strom) je super, humor je povětšinou zvládnut také na jedničku a akce je více než dostačující... Přesto po odchodu ze sálu jsem neměl ani sebemenší pocit, že bych právě viděl něco jedinečného, co by mi vzalo vítr z plachet a já na to musel jít znovu a znovu, dokud mi peněženka nevyhlásí bankrot. Chybí tu nezapomenutelná scéna, kulervoucí moment, masakrální hláška, silný hudební motiv... A ať se snaží tvůrci sebevíc, tak prostě ten hřebík na hlavičku neuhodí a neuhodí. Strážci Galaxie jsou zkrátka „jen” další fajn filmek od Marvelu snažící se tvářit, že toho dává hodně, ale ve skutečnosti se jedná jen o dobře financovanou jistotu, která se opět bojí udělat ten jeden krok do neznáma a buď skončit v propadlišti dějiny nebo konečně stvořit něco opravdu pamětihodného, na co budou současná generace se slzou v oku vzpomínat a co ty nadcházející budou s nadšením objevovat. Tak snad (či zase) příště.(31.7.2014)

Povedená Marvelovská jednohubka s několika vynikajícími a překvapivými momenty. Problém je ovšem úspěšně představit tolik hrdinů a ještě se věnovat padouchům, Ronan tak působí jen jako ďábelská figurka, kterou je třeba z nějákého důvodu porazit. Klaďasům se věnujeme dostatečně. Peter Quill jako sympatické přerostlé děcko, které vymlátí loď sviňáků ani ne tak pěstmi jako fištrónem je díky Prattově výbornému podání stylovou kombinací Hana Sola a Tonyho Starka. Zoe drsňačky s dobrým srdcem prostě umí a Bautistův Drax se docela nečekaně stává zdrojem mnoha infantilně legračních bonmotů. Dieselův Groot je srdcem filmu a rychle se stal miláčkem celého publika, dokonce více než mluvící mýval s raketometem Rocket, který je ale po psychologické stránce nejpropracovanějším hrdinou celého filmu a jeho osudy mě zajímají nejvíce. Opravdu charakter. Co se děje týče, skáče se rychle z místa na místo bez ladu a skladu, kdy se jen nezarytější fandové dokážou orientovat ve významnosti planet a dopadu na celý vesmír Marvelu. Nepotřebujete přemýšlet jen se bavit. Gunnovi se povedlo vytvořit skvělou představovačku neobvyklého týmu. Potřebuju jeho umělou nohu.(3.8.2014)

Hravý a zábavný nářez, který se nebere vůbec vážně. "Normální" komiksoví hrdinové v běžném světě a v konfrontaci s normálnímy lidmi vždycky působí malinko nepatřičně. To tahle parta vůbec nemusí řešit. Vesmír se hemží nejrůznějšímy potvorami všech velikostí a barev a třeba takový přílet do města, kde bydlel Collector mi svojí uvolněnou atmoškou připoměl film Heavy Metal. Navíc ta pětice hrdinů je prostě super (nejradši mám Groota) všichni hláškujou a není to vůbec trapné. Akce je velkolepá a prostě mi to udělalo radost. Docela mne dostalo, když jsem zjistil, že James Gunn začínal s režií u Tromáren. Ale ty jejich šílenosti se mu k této látce hodí :)(8.8.2014)

„Čo to robíš?“ – „Bombu.“ – „Tu???“ – „Chcel som ju potom dať do krabice.“ – „A to ako pomôže???“ Nádhera, parádna sebranka stroskotancov, ktorí sa musia najskôr naučiť držať pokope a kryť si chrbát, aby za niečo stáli. Všetci sú báječní (najviac asi Michael Rooker?), množstvo scén je skrátka fenomenálnych a je tam plno ikonických záberov (Racoon stojaci na Grootovi a s revom páliaci z rotačáku). Množstvo scén je úžasných a pôvabných. Hoci sa to s trikmi občas preháňa a nie zakaždým sú také kvalitné, ako mali a mohli byť, je vám to fuk, pretože po vizuálnej stránke je to proste jedna veľká žranica (dizajn lodí, miest, planét...) a postavy sú ozaj veľmi sympatické a životné, áno vrátane hovoriaceho stromu a medvedíka čistotného. Parádny je tiež bombový retro soundtrack a absurdné, pomilovaniahodné hlášky („Existoval raz muž menom Kevin Bacon.“, „Je to imbecil.“, „Už ma nikdy nevolaj lingvista.“) Cinemax Trenčín 2014(15.11.2016)

|| Scenár: James Gunn, Nicole Perlman | Hudba: Tyler Bates | Distribúcia: Walt Disney Studios Motion Pictures | Štúdio: Marvel Studios | Rozpočet: 170 miliónov $ | Tržby: 219,259,442 $ || Po prvom kapitánovi pre mňa najslabšia marvelovka. Absencia pozemného deja mi nedala šancu privlastnenia ktorejkoľvek postavy, takže mi bolo úplne ukradnuté, či sa dožijú konca. Naviac, jak to je štandardom u konkurencie DC Comics, je dopredu jasné, že žiadna postava neumrie, alebo že zázračným spôsobom ožije. Vtipov/gagov je síce veľa, ale ako celok to na mňa pôsobilo ako megalomanistická, gýčovicá digitálna pluvanica bez štipky fungujúcej emócie. Upravujem: Jednoznačne najslabšia novodobá marvelovka od prvého Ironmana... Zas taký šok to zas nebol, trošku som to aj čakal. 60% | Cine-Max Košice, 7.8.2014 |(7.8.2014)

• - Ve filmu se poprvé v celém MCU (Marvel Cinematic Universe) objevuje čtvrtý z Kamenů nekonečna – Power Gem (Kámen síly). Jako první se ke kameni dostává Peter Quill (Chris Pratt) alias Star Lord, který ho nachází na mrtvé planetě Morag. (Nevka)

• - Scenáristka Nicole Perlman se bála, že by mýval Rocket Raccoon mohl působit příliš "Cartoonově", proto pro tým animátorů pořídila opravdového mývala jménem Oreo. (Mimesis)

• - Během únikové scény z vězení jeden ze strážných křičí, že "Groota ovládá to zvíře", kvůli čemuž ho zmerčí Drax Ničitel (Dave Bautista). Bautistovo WWE jméno bylo právě "Zvíře". (mmajjkii)