Strážci Galaxie

• slovenský

Strážcovia Galaxie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2014, 116 min

// Distribútor: Buena Vista // Počet premietajúcich kín v USA: 4,080 // Otvárací Víkend v USA: $94,320,883 // Ďalší luxusný blockbuster s ohromným zmyslom pre humor a úžasnou audio-vizualizáciou, pri ktorej sa človek jednoducho nemôže nudiť. 10 rokov trvalo, kým James Gunn opäť ukázal, že mu réžia nieje tak cudzia.... 100%(31.7.2014)

Asi 20 minút mi trvalo, kým som sa vôbec chytil. Možno preto, že ten príbeh s verklom, čo môže ničiť celé planéty, už ma fakt zúfalo nebaví. A nebavilo by ma to celé dve hodiny... ale potom sa sympaťáci konečne dajú dokopy a začnú sypať hlášky. A prinajmenšom od úteku z väzenia je to najzábavnejší film roka. Skvostné triky a úplne najparádnejšie finále v histórii Marvelu. We are Groot.(6.8.2014)

Hned začátek byla normální emoční podpásovka, na to jsem teda opravdu připravená nebyla! Jinak skvělé vizuální zpracování města Xandar, vesmířanů, vesmírných lodí, ocenila jsem i rychlé akční scény - úprky či hvězdné bitvy. Všechno mělo spád a já se nenudila ani minutu. (kino poloprázdné, dokonalý filmový zážitek) Rozesmála mě spousta situací a hlášek a v rámci žánru sci-fi komedie dávám plný počet, film si to prostě a jednoduše zaslouží. Je tady ale několik nitek bez konce, Gamora by si to mohla "vyříkat" se svým taťkou, Pítr by si mohl svého taťku zase najít no a Groot ... tak ten by mohl zase co nejdřív povyrůst, když už se naučil dvě nová slova. Takže hurá do nových dobrodružství!(6.9.2014)

Zábavná comicsovka se sympatickými hrdiny, která víc než Star Wars nebo Avengers připomíná nový Star Trek. Strážci Galaxie sice nemají drtivou dynamičnost Abramsova rebootu, jinak ale podědili většinu jeho předností i chyb. Na jedné straně máte výbornou ústřední partu, která umí hláškovat i vyvádět akční kejkle. Na té druhé však stojí limity rodinné zábavy a především stejně nedomrlý záporák. Ronan oddaně kráčí ve šlépějích posedlého Nerona (případně Malekitha z druhého Thora) a jeho snažení likvidovat a vraždit nemá dostatečně hmatatelné podloží. Proti Strážcům tak nestojí řádně zavilá hrozba, ale jen další supersilný magor, což z filmu dělá výborný origin, jenž se bohužel nezvládne překlopit do ultimátního sci-fi nářezu. Ve finále tu tedy máme překvapivě emocionální a roztomile vyšinutou space operu. Třeba na famózní dvojku Kapitána Ameriky jsou ale Strážci Galaxie krátcí a zůstávají tudíž po boku vydařených marveláckých jistot z ranku Avengers. Nabízejí svěží nový svět a spoustu zábavy? To bez debat. Pořád si při nich ale uvědomujete, že je žánrový strop o něco výš. (8/10)(31.7.2014)

Tohtoročnou blockbusterovou bombou sa stáva film točiaci sa okolo partičky marveláckych podivínov, o ktorých som doteraz nemal ani potuchy. Comicsoví hrdinovia s výnimkou Watchmenov sa tešia veľkým fanúšikovským základniam a tak majú cestu na strieborné plátno často luxusne vydlaždenú. Banda na čele so StarLordom však to šťastie nemala. Bál som sa tímovky, po zhliadnutí však musím povedať, že filmové prológy jednotlivých postáv by jednak v súčasnej distribučnej politike Marvelu nemali miesto a súčasne jednotlivé postavy Strážcov galaxie nemajú tak úderné charaktery, aby mohli utiahnuť každá svoju sólovku. Ale keď sú pokope, začnú sa diať veci. Gunnova réžia mi vyrazila dych. Počas dvoch hodín sa stihnete zoznámiť s celou plejádou nových hrdinov a hneď si ich zamilovať. Expozícia dokonalých akčných scén a arzenálu audio-vizuálnych chuťoviek pozdvihuje úroveň už tak sympatického príbehu s množstvom zvratov a inovačných dejových línií. Grafické spracovanie mimozemských svetov je naozaj skvostné, je jasné, že tvorcovia nemali núdzu o nápady a fantáziu. Atmosféra sa prikláňa k teen-zábavke, celý film je ladený humorným štýlom, no zároveň nezabúda byť vážny a dramatický. Gunn behom pár sekúnd dokáže zmeniť feeling scény od komickej na tragickú bez toho aby to vyznelo akokoľvek blbo, nevkusne a to je dnes naozaj rarita. Takže z mojej strany neostáva len poznamenať, že prípadné pokračovanie uvítam všetkými desiatimi. 95%.(6.8.2014)

• - Peter Quill (Chris Pratt) používá walkman Sony TPS-L2. (Charpy)

• - Scenáristka Nicole Perlman se bála, že by mýval Rocket Raccoon mohl působit příliš "Cartoonově", proto pro tým animátorů pořídila opravdového mývala jménem Oreo. (Mimesis)

• - Potenciální film podle komiksu "Guardians Of The Galaxy" zmínil prezident Marvel Studios Kevin Feige poprvé na Comic-Conu v roce 2010. Na draftu scénáře pracovala Nicole Perlman, jejíž verzi od počátku roku 2012 přepisoval James Gunn. Právě ten se v září téhož roku stal i režisérem chystaného snímku. Do hlavní role Petera Quilla byl v únoru 2013 obsazen Chris Pratt, jenž podepsal s Marvelem smlouvu na více filmů. V dalších měsících získali svoje role i další herci, včetně Benicia del Tora, který se v červnu 2013 rovněž dohodl na smlouvě uvádějící více celovečerních filmů. (Danny F.)