Strážci Galaxie

• slovenský

Strážcovia Galaxie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2014, 116 min

Zbystřil jsem hned jakmile jsem se dozvěděl, že takový vysokorozpočťák točí režiśer PG PORN, trailer byl celkem svěží, jako ale vážně jsem nečekal, že týmovka složená z pěti z těch největších kreténů v celý galaxii - hejsek s walkmanem, zelená černoška, pogumovanej Batista, parodie na Stromovouse, a hlavně, ten militantní rambomýval - bude možná nejlepší Marvelovkou do dneška. Vymyká se dosavadní šabloně a... celý film byl super balanc špičkových velikánských digitálních triků/ masek a lehký akční komedie, plus super soundtrack charaktery záporáci, načež ten závěr prostě přesahově dojal. Překvápko.(25.9.2014)

// Distribútor: Buena Vista // Počet premietajúcich kín v USA: 4,080 // Otvárací Víkend v USA: $94,320,883 // Ďalší luxusný blockbuster s ohromným zmyslom pre humor a úžasnou audio-vizualizáciou, pri ktorej sa človek jednoducho nemôže nudiť. 10 rokov trvalo, kým James Gunn opäť ukázal, že mu réžia nieje tak cudzia.... 100%(31.7.2014)

Zhlédnuto v kině. Upřímně? Guardians of the Galaxy je super film, který je zábavný, rychlý, má super akční scény, skvělý casting… vše se zdá perfektní. Jenže jsem čekal více. Po tom vše, co se o tomto filmu napsalo, řeklo, po těch skvělých trailerech jsem holt čekal něco víc, než jen "super" film, čekal jsem něco neskutečného, na co budu chtít jít podruhé, potřetí… Problém tohoto filmu je, že musel toho hodně představit divákovi netknutému komiksy. Takže celý film působí jako takové oťukávání, představování s příslibem "lepších zítřků" alias "přijďte se podívat na pokračování, které bude lepší". Takhle mi to přišlo a proto se tento snímek nemůže rovnat nejlepším komiksovým filmům, NICMÉNĚ, upřímně doufám, že právě pokračování už nebude muset stanovovat tolik pravidel a představovat tolik postav, takže zbude více prostoru pro akci, vtipy… prostě a jednoduše, opravdu doufám, že tohle je jen předehra k něčemu opravdu epickému. Konec konců, byla by to škoda, kdyby někdo nevyužil plný potenciál téhle podivné partičky. 80 %.(30.8.2014)

Od STRÁŽCů GALAXIE jsem nic nečekal, jednak proto, že jsem už nějakou dobu nic nečekal od Marvel Studios jako takových, druhak co čekat od adaptace neznámého komiksu, co by chtěl být zároveň dalšími AVENGERS i HVĚZDNÝMI VÁLKAMI (nebere mě ani jedno). A po CAPTAIN AMERICA 2 mi Marvel Studios letos už podruhé vytřeli zrak. STRÁŽCI jsou fajn. Hodně fajn. Scénář i přes přímočarost nenudí, postavy a humor neiritují (byť bránici nezboří), celé je to svižné, nápadité, krásně osmdesátkové a pohodové. A umře tu spousta lidí a vesmír tu vypadá tak čarokrásně, jak jsem to marně čekal od INTERSTELLARU. Marvel Studios pro mě definitivně přestávají být synonymem nudného filmovokomiksového průměru.(29.11.2014)

– There’s another way. – Great, what is it? – Well, we’re working on the power of love. – How’s that going? – Mmm, not good. Asi nejlepší možná ukázka toho, jak pomýlené byly stížnosti na údajnou roztahanost první poloviny Avengerů. Strážce galaxie nepovažuju za tak nestravitelné proto, že by se oproti mému vkusu nějak výrazně vymykali žánrovým zvyklostem, ale poněvadž zkrátka selhávají ve všem, o co se snaží. Námětem i charakterovým laděním a skladbou postav se očividně směřuje k podvratnosti, jenže se nikdy nepokročí dál než za občasný krotký vtípek a od konvencí se nikdy nevzdálíme příliš daleko. Zároveň je však tón filmu hozený do laciného komična dostatečně na to, aby prokládání zcela vážně míněným patosem a dramatičností působilo přinejmenším rozpačitě – z extrémní loajality, kterou si Strážci hned od začátku bez větších důvodů projevují, by bylo trapně i Avengerům. Ačkoli Star Lord (velmi slabý odvar Malcolma Reynoldse) by měl logicky fungovat jako prostředník mezi divákem a naprosto neznámým světem, tahle role je mu upřená, protože je do něj už od samého začátku plně integrován. Výsledkem tudíž je, že se v záplavě akčních scén a informací o nových světech, politických aliancích a měnících se spojenectvích marně snažíme vyburcovat v sobě aspoň trochu zájmu o to, co se s tímhle fikčním vesmírem, a co hůř s postavami, stane, protože nikdy nedostaneme příležitost pořádně se s nimi seznámit. V tomhle ohledu Strážci až děsivě připomínají ten tvůrčí potrat, o němž se slušní lidé nahlas nezmiňují. Přesto tenhle počin úplně neodepisuju, protože zatímco takový Thor se po svém druhém dobrodružství nemá kam vyvinout a může nadále fungovat leda tak jako pohledná blondýnka na zavolání podle potřeby, z tohohle by se po počátečních porodních bolestech mohlo přece jen vyklubat něco aktivně dobrého. PS: Zdaleka nejlepší a nejpřesnější recenze, jaká se dá na netech najít.(2.8.2014)

• - Chris Pratt (Peter Quill) měl možnost si přečíst celý scénář až po podepsání smlouvy. Jeho první reakce byla uleva: "Bylo to ještě lepší, než jsem si dokázal představit." (Lucasion)

• - Sběratel (Benicio Del Toro) ve filmu sídlí na vesmírné stanici Knowhere. V komiksu šlo o základnu Strážců galaxie. (HellFire)

• - V úvodní holografické scéně je pes Jamese Gunna, Dr. Wesley Von Spears. (hynn3k)