Strážci Galaxie

Guardians of the Galaxy

Strážcovia Galaxie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy / Komedie

USA / Velká Británie, 2014, 116 min

Zvláštní, že poměrně nezkušený režisér vlítl na takový trhák a získal úspěch. Guardians of Galaxy jsou velmi svěží a zábavnou jízdou se světem připomínající Star Wars, což mi zde vadilo možná nejvíce (tenhle druh Sci-Fi příliš nemusím) ale zde jsem se přes to dokázal přenést a nechal se unášet skvělými ústředními postavami( nejvíce mě kupodivu pobavil Drax) CGI je solidní, příjemný soundtrack, humor na mě až tak nezapůsobil, zasmál jsem se tuším 3x, ale bavil jsem se skvěle. Kapitána Ameriku to v mých očích však nepřekonává. 80%(14.11.2014)

Povedená Marvelovská jednohubka s několika vynikajícími a překvapivými momenty. Problém je ovšem úspěšně představit tolik hrdinů a ještě se věnovat padouchům, Ronan tak působí jen jako ďábelská figurka, kterou je třeba z nějákého důvodu porazit. Klaďasům se věnujeme dostatečně. Peter Quill jako sympatické přerostlé děcko, které vymlátí loď sviňáků ani ne tak pěstmi jako fištrónem je díky Prattově výbornému podání stylovou kombinací Hana Sola a Tonyho Starka. Zoe drsňačky s dobrým srdcem prostě umí a Bautistův Drax se docela nečekaně stává zdrojem mnoha infantilně legračních bonmotů. Dieselův Groot je srdcem filmu a rychle se stal miláčkem celého publika, dokonce více než mluvící mýval s raketometem Rocket, který je ale po psychologické stránce nejpropracovanějším hrdinou celého filmu a jeho osudy mě zajímají nejvíce. Opravdu charakter. Co se děje týče, skáče se rychle z místa na místo bez ladu a skladu, kdy se jen nezarytější fandové dokážou orientovat ve významnosti planet a dopadu na celý vesmír Marvelu. Nepotřebujete přemýšlet jen se bavit. Gunnovi se povedlo vytvořit skvělou představovačku neobvyklého týmu. Potřebuju jeho umělou nohu.(3.8.2014)

„Jsi pro mě zklamáním, sestřičko. Ze všech sourozenců jsem tě nenáviděla nejmíň.“ Navzdory (nejen) zdejším velmi slušným referencím jsem měl spíš (hodně) nízká očekávání, produktům Marvel Studios se (až na pár výjimek) vyhýbám obloukem. Avšak už po scéně s „tanečkem“ mi něco říkalo, že sledování tohoto filmu pro mě nejspíš nebude utrpením. A nebylo. Komentování technické stránky víceméně přeskočím-kvalita + parádní hudba navozující pohodovou atmosféru a shazující některé přespříliš vážné scény. Se zdejším sci-fi světem a jeho pravidly jsem neměl vážnější problémy, něco mi sedlo více, jiné zas méně, některé odkazy opravdu potěšily (kupříkladu díky vysačce ALFa jsem si hlavní postavu ihned oblíbil). Hlavním postavám jsem fandil tak, jak je pro pohlcení dějem potřeba (i když někdy si divákovy sympatie získávaly poněkud podbízivým způsobem), ale je nutno dodat, že s přehledem nejlepší postavou byl Yondu Udonta, tedy nikdo ze Strážců, jak by jistě bylo záhodno. Vůbec nejzajímavější na filmu pro mě ovšem bylo odlehčování a humor. Nadhled snímku mi pomáhal přežít takřka bez úhony nemálo patosových, přespříliš dojímavých (a také několik romantických) scén, některé z nich sice vyzněly přesně tak, jak to nesnáším (spolu s klišoidním vyzdvihováním „opravdových“ hodnot), ale mnoho se podařilo se ctí zahrát do autu a ještě k tomu pobavit (určitou míru práce s divákovým očekáváním rozhodně oceňuju). A jak už jsem předeslal, nechyběl humor. Pravda, někdy trochu jednodušší a infantilnější, přesto dobře fungující a vtipnými hláškami diváka zásobující (jistě mohl být jejich výskyt ještě častější, ale zasmál jsem se i tak dost). A vzhledem k tomu, že hodnocení s různými aspekty filmu střídavě kolísá mezi 3/4*, právě ta komediální stránka filmu „zachraňuje“ vyšší variantu. „Řekl, že je sice sráč. Ale prý není, cituji, úplnej zmrd.“ – „Věříte mu?“ – „Věřím, že nikdo není úplný zmrd, madam.“(7.12.2014)

[imdb: 8.1/10] | me: Príjemné, svieže ľahko pozerateľné a vtipné sci-fi, pri ktorom sa človek celkom dobre zabaví a bez nutnosti použiť mozog si oddýchne. Je to film, ktorý ma dostatok nedostatkov, no tie vo finále nie su podstatné. Dôležitá je celková atmosféra a tá je svojská a príjemná. [3,5 *] Really? Well, on my planet, we have a legend about people like you. It's called Footloose. And in it, a great hero, named Kevin Bacon, teaches an entire city full of people with sticks up their butts that, dancing, well, is the greatest thing there is.(25.5.2015)

Hodně ošklivá režie, opravdu velmi. Ale to by byl poslední problém. Čekal jsem jednu z nejlepších marvelovek, ale nedostal jsem ji především kvůli strašně epizodickému scénáři, který je nápaditý jako osmnáctý díl šesté série Xeny. Jenže Zoe Saldana není Lucy Lawless. Fakt mě nezajímá mávání mi před očima retrem a důmyslnou metašpatností, je to prostě napsáno a zrežírováno dost mizerně a především to je nuda. A nevím, kde je "nuda" pádnější argument než u komiksárny.(19.11.2014)

• - Natáčelo se také v Belgii, točilo se od 9. července do 11. října 2013. (Varan)

• - Hlavní město planety Xandar má stejně jako jeho vesmírné lodě tvar hvězdy. Stejný motiv nosí na helmě jeden z hrdinů Marvelu Nova, který rovněž pochází z Xanderu a je úzce spjat se Strážci galaxie. Mluví se dokonce o tom, že by si ho měl zahrát John C. Reilly. (HellFire)

• - Scenáristka Nicole Perlman se bála, že by mýval Rocket Raccoon mohl působit příliš "Cartoonově", proto pro tým animátorů pořídila opravdového mývala jménem Oreo. (Mimesis)