Strážci Galaxie

• slovenský

Strážcovia Galaxie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2014, 121 min

Zvláštní, že poměrně nezkušený režisér vlítl na takový trhák a získal úspěch. Guardians of Galaxy jsou velmi svěží a zábavnou jízdou se světem připomínající Star Wars, což mi zde vadilo možná nejvíce (tenhle druh Sci-Fi příliš nemusím) ale zde jsem se přes to dokázal přenést a nechal se unášet skvělými ústředními postavami( nejvíce mě kupodivu pobavil Drax) CGI je solidní, příjemný soundtrack, humor na mě až tak nezapůsobil, zasmál jsem se tuším 3x, ale bavil jsem se skvěle. Kapitána Ameriku to v mých očích však nepřekonává. 80%(14.11.2014)

STRÁŽCE GALAXIE provází pověst nejlepší marvelovky, což je - z části nepochybně oprávněný - hype, s nímž je třeba se hned z počátku vypořádat. Ne, (dle mého) nejde o nejlepší komiksovou adaptaci od Marvelu, protože dobrodružná fantasy týmovka není tak významově komplexní jako CAPTAIN AMERICA: NÁVRAT PRVNÍHO AVENGERA, pozbývá vypravěčské nápaditosti IRON MANA 3 a na rozdíl od AVENGERS je veškerá (domnělá) podvratnost vůči diváckým očekáváním až velkým spoléháním se na již dříve jinde vyzkoušené postupy._____ Adekvátnější kvalitativní srování by ale bylo mezi CAPTAIN AMERICA: PRVNÍ AVENGER a STRÁŽCI GALAXIE, protože v obou případech má jít o braková dobrodružství, která mají být zároveň značně sebeuvědomělá ve svém ohlížení se do (nejenom) kinematografické minulosti. Z této komparace vychází první ryze "mimozemská" marvelovka vítězně, protože je - z estetického hlediska - skutečně braková. Jednak parazituje na jiných (sub)žánrech, které jsou sjednoceny honem za McGuffinem a operováním v širším rámci marvelovského universa; jednak má značně skokové vyprávění, které vede k ustanovení týmu, ale jinak charaktery postav zůstávají věrné tradici jednorozměrných podrazáckých desperátů._____ A právě tato tradice je tím, co činí STRÁŽCE GALAXIE výlučným dílem, protože se přiklání spíše k seriálům z přelomu let 20. a 30. než k rodokapsové literatuře. Celý film je odvyprávěn prostřednictvím krátkých epizod, které dají vzhledem k dvouhodinové stopáži dohromady celou jednu sezónu pouze z části uzavřeného (ustanovením týmu a získáním McGuffinu) dobrodružství. Potud v pořádku, zvlášť když během první hodiny je délka epizod velmi pečlivě dodržována (čtyři minuty každá), což zároveň zajišťuje vyrovnaný rytmus._____ Ovšem s hodinou druhou se pečlivě budovaná výstavba začne rozpadat, protože se od seriálu míří ke space opeře, která by velkou spoustu postav-figurek a míst s ledabyle načrtnutými vlastními pravidly měla sjednotit. Ovšem vyprávění si chce nadále udržet brakovou rozpadlost, což se tře s potřebou načrtnout "bigger picture" Galaxie a Marvelversa. Nesoudržnost je v pořádku, pokud - jako v tomto případě - nevede k vnitřní rozpadlosti. A k automatizaci dříve ozvláštňujících postupů při akčních scénách, která v druhé polovině působí svými zpomalovačkami a velkými detaily jako jedna velká manýra (dílčím nápadům navzdory). S ohledem na předchozí tvorbu režiséra Jamese Gunna zamrzí i family-friendly vyznění, které by člověk od tvůrce spojeného s Tromou nečekal (a nebo by aspoň doufal, že bude jednoznačně zesměšněno, ne pouze glosováno, aby byla možnost dvojího čtení)._____ I přes výše napsané jsou STRÁŽCI GALAXIE jednou z (pěti) nejlepších marvelovek. Jenom škoda, že se nevydali cestou nápodoby snažící se trumfnout svůj předobraz, jako tomu bylo s druhým CAPTAIN AMERICA: NÁVRAT PRVNÍHO AVENGERA, ve kterém jsou převzaty způsoby snímání i inscenování postav v prostoru podle (nejenom, i když hlavně) sedmdesátkových politických thrillerů. Vědomí (kinematografické) minulosti bylo totiž nahrazeno pouze náhražkovou vzpomínkou na popkulturu let 80. Ani nostalgie nemůže zastřít, že jde o pouhou náhražku, ve které není ani trocha rebelie a nekonvenčnosti originálu. 7+/10(22.8.2014)

Guardians hřeší na to, za co lidé milují galaktické soap opery a to ostatní moc neřeší, protože to je jim dáno do vínku příslušností k marvelovskému univerzu. Jinými slovy, jedna věc o tomhle filmu neplatí: opravdu není podvratný. Sice se vždy včas lehce ušklíbne, ale to nic nemění na faktu, že plně těží z potenciálu kosmických hrdinských ság a uzlových bodů marvelovek. Jeho humor je podobně prvoplánový jako volba hovězích sedmdesátkových šlágrů, ale jako našlápnutý galaktický sitcom s výtečnými figurkami to funguje a dokonce se to v klíčových momentech zcela seriózně chytá i jako "superhrdinská" podívaná (asi 2x mě to dojalo čistou esencí heroického patosu, abych se pak sám sobě s hrdiny zasmál). Je to dojemně dětinské - přitom velmi dospěle sebe-uvědomělé. A propočtené do detailu. U Marvelů prostě vědí. Na roky dopředu. [75%](7.8.2014)

• Zíza

Tak jo, nejdřív jsem si myslela, že prostě vypnu a budu si užívat tenhle popcornový film. Dařilo se to, bohužel již v první polovině došel popcorn a já se začala víc soustředit na film. Hudba super, o tom žádná, za ní je také jedna hvězdička. Ta další je za sem tam zdařilý joke, za docela vydařené efekty, které vypadají jako v každém druhém marvelovském filmu nebo filmu od Michala Baye… Bohužel mě to od poloviny začalo nudit, najednou tahle parodie na Star Wars, která si občas hrála na víc než parodii, ztratila to kouzlo, co měla na začátku. Jako bych se najednou probrala z hypnózy. Ačkoliv se neničil New York, ale město, co vypadalo jako zábavní park, tak to z toho čišel ten americký patriotismus a tak, až mě z toho rozbolely zuby. Samozřejmě někomu to nevadí, někdo si to užije a vůbec všechno nej. Jenomže já jsem tak trochu trubka a celou poslední půlhodinu jsem jen protáčela oči v sloup Šla jsem do kina s očekávání, že se budu bavit (ovace na CSFD mě opravdu navnadily), jenomže pak jsem dostala to samé co v jiných marvelovkách nebo jiných amerických filmech, kde se zachraňuje XY (XY = Země, USA, dcera prezidenta, Brouk Pytlík, …), a tak mě to prostě nebavilo. Mozek no. Nechtěl se vypnout a bavit se. Čili máme tu cynického hláškovacího mývala, máme tu prince Drsoně, máme tu „tu z Avaru, jen natřenou na zeleno a ne na modro“, máme tu strom, který má ze všech největší srdce, a máme tu potetovaného typana, co ztratil rodinu, ale našel si kámoše. Máme tu takovou kchůl skvadru, že se zaručeně musíte bavit, jasné!!(3.8.2014)

Ač mají Strážci galaxie řadu strukturních nedostatků, značně mění zkušenost s marvelovským univerzem a testují další jeho možnosti, a to na úrovni vnějších vlivů, vnitřního uspořádání i vnější organizace. Nad typičností a netypičností Strážců galaxie jako marvelovského filmu - a co vůbec pro marvelovské filmy je a není typické - jsem se snažil analyticky zamyslet tady na Poznámkách, kde současně tvrdím, že nosným rámcem pro pochopení organizace Strážců galaxie je vyprávěcí model vesmírných oper.(6.8.2014)

• - Ve scéně v Knowhere, kdy Taneleer Tivan (Benicio Del Toro) ukazuje strážcům holografický obraz mocných ingotů, je možné si všimnout, že Groot sahá na hologram Teseraktu, který se objevil ve formě modré kostky ve filmech Kapitán Amerika: První Avenger (2011), Thor (2011), Avengers (2012) a Thor temný svět (2013). Samotný Tesrekakt je jeden ze 6 mocných igotů zvaných Infinity Gems. Zelený  může manipulovat, měnit nebo kontrolovat duše, ať už jsou živé, či mrtvé. Oranžový vládne nad minulostí, přítomností a budoucností. Držitel tohoto klenotu také může měnit věk jakékoliv bytosti, včetně sebe, anebo může být použit, aby kohokoliv uvěznil v časové smyčce. Její držitel má také navíc přístup ke všem vědomostem vesmíru. Fialový může přenést kohokoliv kamkoliv chce, dotyčný se může nacházet na několika místech najednou, jelikož tento klenot dává jejímu držiteli moc všudypřítomnosti, také může přenést cokoliv chce kamkoliv v prostoru. Modrý byl v několika filmech ke spatření v Lokiho (Tom Hiddleston) žezle. Kromě ovládání mysli jiných bytostí jim může také číst myšlenky a vidět jejich sny. Tento klenot je také charakterizován jako podvědomí samotného vesmíru. Žlutý umožňuje jeho držiteli splnit jeho přání, i kdyby byla v přímém rozporu se zákony vědy. Červený je ztělesněním vší moci, která kdy existovala a bude existovat, a může umocnit jakýkoliv schopnost z předtím zmíněných drahokamů. Také umožňuje jeho držiteli napodobit jakoukoliv fyzickou schopnost kterékoliv nadlidské bytosti a učinit ho neporazitelným. (Ydrosten)

• - Spoiler: Zoe Saldana (Gamora) sa pri natáčaní scény, kde sa Groot (Vin Diesel) obetuje, rozplakala od dojatia. (canucks333)

• - Yondu Udonta (Michael Rooker) je jediná postava ve filmu z původního komiksového týmu Strážců Galaxie z roku 1969. I ve filmu má schopnost ovládat speciální šíp pískáním. (hynn3k)