Mystérium sexu

• USA Masters of Sex
USA, (2013–2016), 43 h 54 min (Minutáž: 52–60 min)

Tvůrci:

Michelle Ashford

Předloha:

Thomas Maier (kniha)

Hudba:

Michael Penn

Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin Fitzgerald, Teddy Sears, Nicholas D'Agosto, Heléne Yorke, Beau Bridges, Julianne Nicholson, Rose McIver, Allison Janney (více)

Série(4) / Epizody(46)

O sexu chtěli vědět všechno. A nebáli se zeptat. Co všechno se vlastně děje s lidským tělem při sexuálním vzrušení? Tuto otázku začal koncem padesátých let dvacátého století systematicky zkoumat americký gynekolog William H. Masters se svou asistentkou a posléze i pracovní a životní partnerkou, sexuoložkou Virginií E. Johnsonovou. Masters a Johnsonová se svým výzkumem podíleli na tzv. sexuální revoluci. Jak však jejich výzkum vlastně probíhal? Jak přesvědčili lidi, aby pod jejich dohledem prováděli ty nejintimnější praktiky? A jak vlastně vypadal soukromý život těchto průkopníků sexuální vědy? Na to se pokouší odpovědět úspěšný americký seriál Mystérium sexu, v němž ústřední dvojici ztvárnil britský herec Michael Sheen a Američanka Lizzy Caplanová. Výsledky výzkumu Masterse a Johnsonové vyšly mj. i česky, a to čtyři roky po americkém vydání, v roce 1970 pod názvem Lidská sexuální aktivita. (Česká televize)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (51)

Pták s černým peřím (2014) (S02E06)

Doktor Masters se evidentně hned tak někde neusadí a seriál opustila má oblíbená asociální postava. Celková atmosféra epizody mi ale přišla lehce slabší. ()

Asterion (2014) (S02E07)

Sice jsem epizodě udělil čtyři hvězdičky, ale bylo to spíše ze sentimentu. Čas doslova letí kupředu a najednou jsou tady šedesátá léta, každopádně doufám ve zlepšení v dalších dílech. ()

Zrcadlo, zrcadlo (2014) (S02E08)

Doktor Masters zcela nesobecky zaměřuje studii k dysfunkcím. Přestože byla epizoda plná psychologie a nečekaných rodinných setkání, nenudila mě a potěšilo mě, že se tvůrci neuchýlili k patetickým odpornostem. ()

Můj příběh (2014) (S02E09)

Devátý díl plynule navázal na předchozí epizodu, Bill Masters zvolna propadá zoufalství, zatímco se Libby rozhoduje pro maximální kontrast. Ještě více se rozvíjí témata otevřená v osmé epizodě a vzhledem k tomu, že jich nebylo málo, bylo na co se dívat. ()

Tam dole (2014) (S02E10)

Zatímco problém Billa Masterse dosahuje kritického stádia, doktor Langham je nucen přinést oběť nejvyšší. Studie se opět vyskytuje pouze okrajově, ale děj zůstává dostatečně zajímavý a zábavný, jen se ze seriálu vytratila ta výborná atmosféra, kvůli které jsem přidával jednu hvězdičku. ()

Show za všechny prachy (2014) (S02E11)

Příliš poklidné tempo předchozích epizod nabírá znovu vyšší rychlost, morově jsem se pobavil nad americkou cenzurou, která se evidentně od roku 1962 příliš nezměnila. ()

Revoluce se vysílat nebude (2014) (S02E12)

Jsem trochu zmatený, proč si tvůrci šetřili to nejlepší do posledních dvou epizod? Škoda, že takto nepřistoupili k celé druhé sérii, která měla proti první řadě hodně hluchých míst, takže jsem už měl obavy, že scénáři dochází dech. Závěr se tedy rozhodně povedl. ()

Série 3 (2015) (S03)

Třetí řada seriálu se mi k mému údivu líbila daleko více než druhá série, přišla mi mnohem kompaktnější, nedošlo k takovým výkyvům v kvalitě epizod jako u předchozí řady a řekl bych, že je výsledek srovnatelný s vynikající první sérií, hlavní rozdíl vidím v tom, že se první řada zaměřila více na vědeckou práci, zatímco třetí byla z větší části o vztazích. Obával jsem se, že mě seriál právě proto přestane zajímat, ale tvůrci z něj naštěstí odmítli udělat lacinou červenou knihovnu a já se díky tomu stále výborně bavím. ()

Spolčení sýčků (2015) (S03E01)

Léta běží a hlavním tématem se v této epizodě kromě knižního vydání výsledků studie, stává opravdu zajímavá "rodinná" dovolená a vzduch je cítit Vietnamem... ()

Tři jsou prostě moc (2015) (S03E02)

Obával jsem se, že se několik dílů bude řešit Virginiino těhotenství, ale tvůrci provedli jedno ze svých kouzel s časem a podle mého názoru, tím příběhu jedině prospěli. Billova verze písně Danny Boy byla dokonalá. ()

Konečně je to venku (2015) (S03E03)

Kniha je po dvanácti letech příprav v prodeji, recenze jsou příznivé, ale rozhodily mě podivné změny ve vztazích jednotlivých postav, které nikdo nevysvětlil, takže jsem chvílemi netušil, která bije. ()

Nežádoucí vliv (2015) (S03E04)

Řešení situace s prodejem knihy mě pobavilo, ale nový, přátelský Bill mě fakt dostal. I Terminátor by uměl projevit city lépe. Celá epizoda se zabývá hlavně vztahy vedlejších postav, ale tentokrát to vůbec nebylo na škodu. ()

Zákon přitažlivosti (2015) (S03E05)

Skoro vždy, když je studie vědecké dvojice Masters/Johnson odsunuta na druhou kolej, ubírám na hodnocení, ale je pravda, že Billův způsob ukončení šikany byl inspirující. ()

Rozum a čich (2015) (S03E06)

A opět platí, že pokud se vytratí vědecká práce, vytratí se i atmosféra. Naštěstí se Elizabeth nebojí nových příležitostí a i před Billem se objeví nová výzva, takže se můžu těšit na nový vývoj. ()

Co jsme udělali opicím (2015) (S03E07)

Tak u této epizody jsem se výborně bavil. Nedostatečně aktivní lidoop, který se tvářil, jako by se vrátil po šestnáctihodinové směně v dole a který měl specifické sexuální návyky, byl dokonalý a v roli inseminátora se vrátil Dr. Langham, takže jsem byl naprosto spokojený. ()

Náhradníci (2015) (S03E08)

I přes Virginiin pobyt v Las Vegas, nebo spíše díky němu, rozjíždí Bill svůj program dobrovolnic, ale jasnou třešničkou na dortu byl Dr. Langham s Betty a Helen a jejich reprodukční komplot. ()

Úzkost (2015) (S03E09)

Závažná témata v této epizodě reprezentuje složitý život Virginie Johnson, ale jinak šlo spíše o komediální díl díky školení dobrovolnic a opět skvělému Dr. Langhamovi. ()

Jako v zrcadle, zastřeně (2015) (S03E10)

Bill je možná výborný vědec, ale soukromý život mu nějak uniká mezi prsty, hlavně se ale ukázalo, že alkohol dokáže dokonale zatemnit i trénovanou mysl. Každopádně musím seriál ohodnotit velmi kladně, blíží se závěr třetí řady a já se pořád dobře bavím. ()

Večírek ve čtyřech (2015) (S03E11)

V jedenácté epizodě už šla veškerá vědecká práce stranou, místo ní došlo k celé řadě mimořádně trapných situací v prestižní restauraci v New Yorku a já jsem se skvěle bavil. ()

Debakl (2015) (S03E12)

Závěrečná epizoda třetí řady byla jednoduše výborná a jen mi znovu připomněla, proč tak velice velmi nesnáším všechno, co má nějaký vztah k náboženství. ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted