Agresivní virus (TV seriál)

The Strain

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 2014–2017, 34 h 22 min (Minutáž: 41–69 min)

Předloha:

Guillermo del Toro (kniha), Chuck Hogan (kniha)

Ramin Djawadi

David Bradley, Sean Astin, Javier Botet, Natalie Brown, Francis Capra, Roger Cross, Kevin Durand, Ruta Gedmintas, Leslie Hope, Jonathan Hyde, Mía Maestro, Robert Maillet, Steven McCarthy, Isabelle Nélisse, Richard Sammel, Corey Stoll, Dov Tiefenbach, Donald Burda, Jack Kesy, Ben Hyland, Miguel Gomez, Shawn Storer, Rachael Crawford, Max Charles, Lizzie Brocheré, Kevin Hanchard, Paulino Nunes, Alex Mallari Jr., Andrew Hinkson, Aaron Douglas, Jacqueline Byers, Maura Grierson, Dennis Andres, Genevieve Kang, Lance Henriksen, Daniel Kash, Adriana Barraza, Andrew Divoff, Robin Atkin Downes, Inga Cadranel, Regina King, Melanie Merkosky, Barry Flatman, Neil Crone, Craig Gardner, Jamie Hector, Kathleen Chalfant, Larry Fessenden, Kim Roberts, Tara Spencer-Nairn, Dan Lett, Stephen McHattie, Nicola Correia-Damude, Vas Saranga, George Buza, Rick Baker, Frank Chiesurin, Michelle Mylett, Tiffany Martin, Aris Athanasopoulos, Trevor Hayes, Shailene Garnett, David Schaal, Anne Betancourt, Parveen Kaur, Jim Watson, Lachlan Murdoch, Joshua Peace, Adrian Griffin, Alex Paxton-Beesley, Miranda Edwards, James Binkley, Matthew Bennett, Brian Paul, Ron Canada, Doug Jones, Ron Lea, Tanya Allen, Rupert Penry-Jones, America Olivo, Stéphane Lefebvre, Shawn Lawrence, Nigel Bennett, Samantha Mathis, Mimi Kuzyk, Joaquín Cosio, Santiago Segura, Tom Kemp, Chris Owens, Tom Ellis, Mark Irvingsen, Grace Lynn Kung, Morgan Kelly, Milton Barnes, Julie Engelbrecht, Dewshane Williams, Jeff Pangman, Christopher Jacot, Serje Basi, Deanna Dunagan, Mike Dopud, Don Stark, Matthew G. Taylor, Jeananne Goossen, Lee Tergesen, Kaniehtiio Horn, Janaya Stephens, Jason Gosbee, Richard Young, Blake Mawson, Cas Anvar, Dwain Murphy, Aaron Lazar, Bruno Verdoni, Martin Roach, Alex Karzis, Peter Spence, Stephen Park, Eric Hicks, Cyndy Day, Kevin Dennis, David Ingram, K.C. Collins, Rainbow Francks, Rhona Mitra, Lauren Collins, Chandler Loryn, Jonathan Malen, Michael Reventar, Lisa Ryder, Evan Stern, Ehren Kassam, Katie Messina, Deborah Grover, Alejandro Ampudia, Michael Rhoades, Maria Ricossa, Ronnie Rowe, Katy Breier, Anthony Furey, Jocelyn Hudon, Meghan Allen, Tonya Pinkins, Juan Carlos Velis, John Migliore, Adam Butcher, Angel Parker, Daniel Matmor, Tracy Perez, Jonathan Higgins, Lukas Penar, David Huband, Tim Post, Conrad Coates, Carlos Gonzalez-Vio, Costa Ronin, Robert B. Kennedy, Phillip Jarrett, Jerry Rector, Bettina Kenney, Kylee Evans, Erin Noble, Camille Stopps, James Cade, Zarrin Darnell-Martin, Ben Beauchemin, Mike 'Nug' Nahrgang, Taso Alexander, Glen Gould, Ricky Tollman, Nikolai Witschl, Ho Chow, Ian Paola, Drew Nelson, Jonathan Potts, Chris Young, Thomas Mitchell, Darrin Baker, Adam Langton, Nicki Whitely, Allison Wilson-Forbes, Michel Issa Rubio, Dax Ravina, Laura Nordin, Daniel Park, Christian Distefano, Matt Bois, Dwight Ireland

Zamilovana behem prvnich 5 minut. Tenhle serial si rozhodne nenecham ujit! UPDATE po 8.dílu: bohužel se nemůžu čím dál častěji zbavit dojmu, že tohle už jsem přece viděla v několika různě obměněných variantách... Okouzlení tak nějak vyprchalo a obávám se, že zpátky na 5 hvězd už se to u mě nedostane. Možná ani nebudu dokoukávat sérii... Prostě nic, co tu už nebylo.(21.7.2014)

Po pilote sa nemôžem ubrániť mierne sklamaným pocitom. Bola to síce moja najočakávanejšia seriálová novinka, ale tam kde ma ostatné seriály pilotným dielom navnadia na celú sériu ma Strain nechal pomerne chladným. del Torov rukopis je síce jasne čitateľný, ale prvý diel nepredviedol nič ohromujúce. V prvej polovici sa dej zbytočne sústredil na postavu virológa (scéna pri psychologičke bola doslovne otravná) a neustále odbiehal od napínavých udalostí z letiska až ma to iritovalo. V tej druhej sa zase nešťastne sústredil na „digitálneho bubáka“ zo sarkofágu, ktorý mi neprišiel nijako hrozivý. Príbeh bol predvídateľný, ale má niečo do seba a je aj dostatočne originálny, takže som v podstate zvedavý ako sa budú udalosti vyvíjať ďalej, avšak The Strain na mňa zatiaľ pôsobí skôr ako také B-éčko. Ako horor to na mňa veľmi nefungovalo a ako dráma už vôbec nie, keďže o postavy som sa zatiaľ veľmi nezaujímal. Potenciál tu je síce obrovský, ale pilot má zatiaľ nepresvedčil o tom, že ho del Toro akokoľvek využil. Komentár síce môže vyznieť dosť kriticky, ale ono to zlé v podstate nebolo a viacero scén (hlavne z lietadla a objasňovanie záhady) pútalo pozornosť. Len som asi čakal priveľa a dostal som skôr len taký lepší priemer. Zatiaľ za 3* (6/10), ale toto určite nebude konečný verdikt nakoľko ako dopadne celé séria si v tomto prípade netrúfam ani v najmenšom odhadnúť. Ono sa to totiž môže rovnako zmeniť na zbytočnú kvázi hororovú telenovelu, ale aj na dostatočne napínavú a originálnu jazdu. / EDIT: tak nie, takto teda nie! Jeden z najočakávanejších seriálov tohto roku sa zatiaľ po 7. epizódach pretavil do skôr do tej telenovely ako do hororu. Z 45 minút minút sa totiž v seriály 40 minút riešia nepodstatné odbočky, rozpráva o ničom, príbeh nikam ďalej neposúva a 5 minút jej tých pár hororových scén s upírmi. To by možno nevadilo, keby ten príbeh o niečom bol, ale zatiaľ to bohužiaľ skĺza do konceptu = máme 200 nakazených z lietadla a musíme ich všetkých usmrtiť. Bodka. Bez napätia, bez strachu, bez prekvapenia, bez nápadu. Navyše takto nastolenou cestou sa dá pokračovať aj šesť sezón a umelo to naťahovať. Sorry, Guillermo, od teba som čakal rozhodne viac. Veľmi zvažujem, či pozerať ďalej, lebo pochybujem, že do konca sezóny sa niečo zmení. / SEASON 1 = 3* (6/10)(25.7.2014)

Místy slabší, místy super, zajímavé pojetí, provedení i mytologie, Djawadi opět selhal. Update: Druhá řada si nese neduhy první řady, snad některé i přidává, ale rozhodně nic moc nezlepšuje. Nevýrazná hudba, naprosto zpackané ty scény, které měly být koulervoucí, ale koulervoucí absolutně nebyly, postavy na přesdržku... Nejlepší díl byl asi paradoxně ten, kde nebyly žádný upíři - až na Eichhorsta, kterej je spolu s Quinlanem snad jediná pořádná badass postava, kvůli který je pořád zajímavý se na to dívat. Ale jestli to takhle půjde dál, tak se bojím, že hodnocení ještě stáhnu. Update: 33 epizod čekání na tři konečně opravdu parádní se super momentama. Ani si nejsem jistej, jestli se to v tomhle poměru vyplatí. Ale pokud u tý poslední sérky vydrží v nastolený kvalitě, tak možná i jo. Zack je nejdementnější dítě, který jsem v seriálu viděl. Poslední Update: Čtvrtá řada nepřekvapila, naopak se vrátila zpátky ke "kvalitám" dvou řad předchozích. Děj byl tak natahovanej, že to čekání na průměrný a suchý finále klidně mohli zkrátit do dvou nebo tří epizod a ne to roztahávat do deseti dalších hodin. Větší promarněnej potenciál jsem u seriálu dlouho neviděl, nebo mě aspoň tolik nesral.(15.7.2014)

Season 1:75% Je to celkem pomalé, děj 8 dílů roztažen na 13, takže epidemie postupuje velmi pomalu, a když už se něco začne dít, je konec. Finále v podstatě není žádné. Ale navnadí to. Není zatím podobného seriálu a upíři vypadaji jak z Blade II. Season 2:85% Podstatně lepší, než první sezóna. Děj už konečně je ve fázi, kdy je nákaza značně rožšířená. Je zde více akce a flashbacky do minulosti některých postav. Dokonce se podíváme i do římského colossea na gladiátorské zápasy :-). Tady už nuda nebyla a těším se na další sérii. Ta už i bude mít místo 13 dílů jen 10, tak snad i děj bude ještě hustší. Season 3:85%Třetí série přinesla nejen pouze už 10 epizod, což bylo dobré rozhodnutí, tak i nové úvodní titulky. Jinak děj už je ve fázi, kdylidstvo ustupuje a strigoi získávají převahu. Konec série pak chvíli vypadá štastně, ale nakonec jde vše do kytek a lidstvo asi čekají temné dny. Čtvrtá séie bude poslední a patrně i hodně jiná, jelikož svět už není co býval. Season 4:78% A přeci je celkem happy-end(6.10.2015)

Guilermo del Torro je vizionářský vypravěč, který bravurně spojuje hororové výjevy s bájným folklórem. A proto jsem mu věřila, když hlásal, že stvořil skutečně děsivé upíry, které jsme doposud neviděli. No a měl tak zčásti pravdu... mimozemské pijavice jsou sice originální (a dost těžko si je budete asociovat s jakýmikoliv upíry, které jste kdy viděli), ale původní strigoi je.... no.... k smíchu. To i Voldemort nahání více hrůzy, nežli tenhle ušatý obr-skřítek. Kdyby mu nechali kapuci (alá Mozkomor) na hlavě, udělali by scénáristi mnohem lépe. To už více děsivěji působil „nesmrtelný“ nácek, který pro Mastera dělal poskoka. Nicméně příběh je dobře vystavěný – začátek s „mrtvým“ letadlem byl výborný; pak sice následoval útlum, ale jen do té doby, než mohla propuknout pandemie v celé své „kráse“. Aneb The walking dead místo zombíků s upíry – či spíše vetřelci... Několik zpočátku spolu nesouvisejících dějových linií se postupně střetnou a budou diváka docela slušně bavit – pokud tedy nebude nad příběhem příliš přemýšlet a nebude hledat nelogičnosti. A nakonec, když už jsem začala s těmi HP referencemi - „Filch“ je největší badass děda na světě:) Kdo jiný by mohl svým vnoučatům vyprávět o tom, jak hrál v Harry Potterovi, v Doctoru Who byl „sběratelem“ dinosaurů, v Game of Thrones uspořádal Rudou svatbu, a teď je z něj zabiják upírů?(15.11.2014)

• - Cca v čase 6:13 Gus (Miguel Gomez) při výcviku vytahuje chapadlo (žihadlo) upírovi z krku a hází ho na zem v celku, další záběr nám ovšem ukazuje chapadlo (žihadlo) na dvě půlky. (PatrikP4)

• - Věta: "Sabia mea fredoneaza de argint" je rumonsky. Volně přeložena znamená: "Můj meč zpívá stříbrem". (Aporol)

• - Ve 3. epizodě 1. série "Uhlazený" se zhruba ve druhé minutě Eichorst (Richard Sammel) evidentně nadechne nosem (tedy tím, co z něj zbylo). Ovšem již v první epizodě se dozvídáme, že Strigoi nedýchají. (Aporol)