Agresivní virus (TV seriál)

The Strain

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 2014 - 2017, 34 h 22 min (Minutáž: 45 min)

Předloha:

Guillermo del Toro (kniha), Chuck Hogan (kniha)

Ramin Djawadi

David Bradley, Sean Astin, Javier Botet, Natalie Brown, Francis Capra, Roger R. Cross, Kevin Durand, Ruta Gedmintas, Leslie Hope, Jonathan Hyde, Mía Maestro, Robert Maillet, Steven McCarthy, Isabelle Nélisse, Richard Sammel, Corey Stoll, Dov Tiefenbach, Donald Burda, Jack Kesy, Ben Hyland, Miguel Gomez, Shawn Storer, Rachael Crawford, Max Charles, Lizzie Brocheré, Kevin Hanchard, Paulino Nunes, Alex Mallari Jr., Andrew Hinkson, Aaron Douglas, Jacqueline Byers, Maura Grierson, Dennis Andres, Genevieve Kang, Lance Henriksen, Daniel Kash, Adriana Barraza, Andrew Divoff, Robin Atkin Downes, Inga Cadranel, Regina King, Melanie Merkosky, Barry Flatman, Neil Crone, Craig Gardner, Jamie Hector, Kathleen Chalfant, Larry Fessenden, Kim Roberts, Tara Spencer-Nairn, Dan Lett, Stephen McHattie, Nicola Correia-Damude, Vas Saranga, George Buza, Rick Baker, Frank Chiesurin, Michelle Mylett, Tiffany Martin, Aris Athanasopoulos, Trevor Hayes, Shailene Garnett, David Schaal, Anne Betancourt, Parveen Kaur, Jim Watson, Lachlan Murdoch, Joshua Peace, Adrian Griffin, Alex Paxton-Beesley, Miranda Edwards, James Binkley, Matthew Bennett, Brian Paul, Ron Canada, Doug Jones, Ron Lea, Tanya Allen, Rupert Penry-Jones, America Olivo, Stéphane Lefebvre, Shawn Lawrence, Nigel Bennett, Samantha Mathis, Mimi Kuzyk, Joaquín Cosio, Santiago Segura, Tom Kemp, Chris Owens, Tom Ellis, Mark Irvingsen, Grace Lynn Kung, Morgan Kelly, Milton Barnes, Julie Engelbrecht, Dewshane Williams, Jeff Pangman, Christopher Jacot, Serje Basi, Deanna Dunagan, Mike Dopud, Don Stark, Matthew G. Taylor, Jeananne Goossen, Lee Tergesen, Kaniehtiio Horn, Janaya Stephens, Jason Gosbee, Richard Young, Blake Mawson, Cas Anvar, Dwain Murphy, Aaron Lazar, Bruno Verdoni, Martin Roach, Alex Karzis, Peter Spence, Stephen Park, Eric Hicks, Cyndy Day, Kevin Dennis, David Ingram, K.C. Collins, Rainbow Francks, Rhona Mitra, Lauren Collins, Chandler Loryn, Jonathan Malen, Michael Reventar, Lisa Ryder, Evan Stern, Ehren Kassam, Katie Messina, Deborah Grover, Alejandro Ampudia, Michael Rhoades, Maria Ricossa, Ronnie Rowe, Katy Breier, Anthony Furey, Jocelyn Hudon, Meghan Allen, Tonya Pinkins, Juan Carlos Velis, John Migliore, Adam Butcher, Angel Parker, Daniel Matmor, Tracy Perez, Jonathan Higgins, Lukas Penar, David Huband, Tim Post, Conrad Coates, Carlos Gonzalez-Vio, Costa Ronin, Robert B. Kennedy, Phillip Jarrett, Jerry Rector, Bettina Kenney

Po filmu 30 dní dlouhá noc jsem se modlil, aby natočili seriál, kde upíři nebudou chodit na střední školu, sexuálně uspokojovat dementní dívky a třpytit se na slunci. Guillermo moje modlitby vyslyšel.... První řada - 100% .... Druhá řada - 65% .... Třetí řada - 60% .... Čtvrtá řada - 50% .... ... Bohužel ze skvěle natočenýho seriálu se suprovou atmosférou a obrovským potenciálem se nakonec stalo křečovitě natahovaný béčko, který ve všem nejhorším vyvrcholilo v poslední řadě, kde se střídá jeden nelogickej nesmysl za druhým, postavy se chovaj jako parodie na ty z první řady, soubojový scény jsou tam zřejmě jen proto, aby tam byly a nikomu už nezáleželo na tom, jak budou "schoreografovaný", sestříhaný, a ozvučený a jako vrchol všeho odfláknutej závěr, kterej by sám o sobě dokázal zapůsobit na emoce, kdyby nebyl tak dementně natočenej. Z původní skvadry tak zůstává za zmínku jen David Bradley v roli Setrakiana, kterej postavu ztvárnil asi nejlépe, jak se dalo a přesně tak, jak jsem si Profesora při čtení knih představoval a skvěle démonickej Eichhorst. Původně jsem chtěl snížit na tři, ale z úcty k fakt povedený první řadě a světlým chvilkám řad následujících a faktu, že mě to i přes svojí demenci někdy opravdu bavilo, nechávám slabší čtyři. Ovšem nic to nemění na to, že bych tvůrcům nejradši natrhnul prdel až k lopatkám za tak promrhanou šanci na kultovní seriál.(7.10.2014)

"Too long I've lived, too much I've seen. This planet, our host once so wild and unnouned. We've maped it, paved it. Never imagining that something else was watching us. Creature even more ruthless and predacious than we are. Is a war already lost? Are we destined to be cattle for monsters? Or now when the enemy has finally shown his face do we have a fighting chance? World today is not what it was one week ago. What would it be one week for now? Or month from now?" The Strain je překvapivě v závěru vcelku originální seriál, kde se rozehrávají osudy lidstva před starověkou upíří hrozbou. Má to temnou, (místy vcelku) apokalyptickou atmosféru, perfektní masky (zpracování Mistra se mi líbilo) a vcelku solidně sepsaný scénář. I když to chování postav bylo občas dost na palicu, ale tak budiž del Torovi odpuštěno. Kdo by to sepsal líp ať hodí kamenem. Velké plus seriálu je v tom, že se už od prvního dílu něco děje a nečeká se až do půlky seriálu s rozehráváním příběhu. Už od prvního momentu je divák vtažen do del Torova temného světa a dokáže si navázat vztah s hlavními protagonisty seriálu, i když se ze začátku zdají být nesympatičtí. Budiž stará Martinézová by brutálně lezla krkem. Flashbacky na Setrakianův život byly asi to nejzajímavější z celého seriálu (aspoň pro mě) a navozovaly ději vážnější tón. Celkově se mi první série líbila a doufám,že druhá přijde co nevidět. Za tenhle rok je to rozhodně překvapení na poli seriálové tvorby. 84%(20.8.2014)

|| Scenár: Guillermo del Toro, Chuck Hogan | Hudba: Ramin Djawadi | Distribúcia: 20th Television | Štúdio: FX Productions, Carlton Cuse Productions || Pútavý zombie seriál od tých najväčších profíkov. Dobrý námet, scenár a vynikajúci Corey Stoll. 85% | Blu-Ray, THX, EN DTS | Po prvej sérii sa kvalita jednotlivých epizód začne výrazne meniť, a tak som postupom času stratil záujem. Hodnotenie nechávam podľa dopozeranej prvej série.(8.8.2014)

To je škoda, že se z toho nakonec vyklubala docela běžná upírská rutina, která nedokáže ničím výjimečným překvapit. Zpočátku jsem byla nadměrně nadšená. Asi do sedmého nebo osmého dílu jsem byla naprosto vtáhnutá do děje a každý den viděla alespoň tři díly, takže šlo sledování velmi rychle. Od devátého dílu už tempo uvadalo, bylo tam pořád to samé dokola, bitky s upíry omrzely, průběh děje byl vcelku předvídatelný a upíři už taky nic nového nenabídli.Trošku mi taky neseděla logická kostra děje a vezlo se to v takové té reálně nemožné vlně. Hlavní záporák měl na sobě masku zase jak z hračkářství a nakonec nepotěšil ani poslední díl, i když se snažil působit rádoby tragicky. Bohužel Guillermo del Toro se mi s tímhle serálem do srdce asi nevryje.(12.1.2015)

odvážné, originální a promyšlené uchopení upíří tématiky, které velkolepě odstartovalo pod taktovkou Guillerma del Tora a u nějž jsem během prvních asi osmi dílů de facto permanentně slintal blahem (v tu chvíli jasných 5*).. jenže pak se to celé jaksi zaseklo v kruhu mezi neustálým plánováním a pokusy o útok a v téhle monotónní podobě došel seriál přes závěrečnou pětici dílů až do finále, které rovněž nebylo zrovna dvakrát uspokojivé, a tak u mě nakonec převládá především rozčarování z toho, že tvůrci nebyli schopni udržet nastavenou laťku po celou sérii.. vidím to tedy na slabší 4* a do druhé série se zřejmě pouštět nebudu..(18.10.2014)

• - Cca v čase 06:12 Gus (Miguel Gomez) snídá s Felixem (Pedro Miguel Arce) a Gus má na pravé ruce jizvu. V následujícím záběru ovšem jizvu nemá a takhle se to v několika vteřinách ještě jednou vystřídá. (PatrikP4)

• - Stephen McHattie (Vaun) měl hrát Zrozeného. Jelikož del Torovi nepřišel vhodný, byla jeho postava přepsána na Vauna a Zrozený (už ale obsazený Rupertem Penry-Jonesem) byl doplněn až později. (Aporol)

• - Seriál je natočen podle upíří knižní trilogie od Guillerma del Tora a Chucka Hogana, která vyšla i u nás pod názvem "Zhoubný kmen". Dvojice autorů se podílela i na seriálu. (Illy)