Agresivní virus (TV seriál)

The Strain

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 2014 - 2017, 34 h 22 min (Minutáž: 36x45 min)

Předloha:

Guillermo del Toro (kniha), Chuck Hogan (kniha)

Ramin Djawadi

David Bradley, Sean Astin, Javier Botet, Natalie Brown, Francis Capra, Roger R. Cross, Kevin Durand, Ruta Gedmintas, Leslie Hope, Jonathan Hyde, Mía Maestro, Robert Maillet, Steven McCarthy, Isabelle Nélisse, Richard Sammel, Corey Stoll, Dov Tiefenbach, Donald Burda, Jack Kesy, Ben Hyland, Miguel Gomez, Shawn Storer, Rachael Crawford, Max Charles, Lizzie Brocheré, Kevin Hanchard, Paulino Nunes, Alex Mallari Jr., Andrew Hinkson, Aaron Douglas, Jacqueline Byers, Maura Grierson, Dennis Andres, Genevieve Kang, Lance Henriksen, Daniel Kash, Adriana Barraza, Andrew Divoff, Robin Atkin Downes, Inga Cadranel, Regina King, Melanie Merkosky, Barry Flatman, Neil Crone, Craig Gardner, Jamie Hector, Kathleen Chalfant, Larry Fessenden, Kim Roberts, Tara Spencer-Nairn, Dan Lett, Stephen McHattie, Nicola Correia-Damude, Vas Saranga, George Buza, Rick Baker, Frank Chiesurin, Michelle Mylett, Tiffany Martin, Aris Athanasopoulos, Trevor Hayes, Shailene Garnett, David Schaal, Anne Betancourt, Parveen Kaur, Jim Watson, Lachlan Murdoch, Joshua Peace, Adrian Griffin, Alex Paxton-Beesley, Miranda Edwards, James Binkley, Matthew Bennett, Brian Paul, Ron Canada, Doug Jones, Ron Lea, Tanya Allen, Rupert Penry-Jones, America Olivo, Stéphane Lefebvre, Shawn Lawrence, Nigel Bennett, Samantha Mathis, Mimi Kuzyk, Joaquín Cosio, Santiago Segura, Tom Kemp, Chris Owens, Tom Ellis, Mark Irvingsen, Grace Lynn Kung, Morgan Kelly, Milton Barnes, Julie Engelbrecht, Dewshane Williams, Jeff Pangman, Christopher Jacot, Serje Basi, Deanna Dunagan, Mike Dopud, Don Stark, Matthew G. Taylor, Jeananne Goossen, Lee Tergesen, Kaniehtiio Horn, Janaya Stephens, Jason Gosbee, Richard Young, Blake Mawson, Cas Anvar, Dwain Murphy, Aaron Lazar, Bruno Verdoni, Martin Roach, Alex Karzis, Peter Spence, Stephen Park, Eric Hicks, Cyndy Day, Kevin Dennis, David Ingram, K.C. Collins, Rainbow Francks, Rhona Mitra, Lauren Collins, Chandler Loryn, Jonathan Malen, Michael Reventar, Lisa Ryder, Evan Stern, Ehren Kassam, Katie Messina, Deborah Grover, Alejandro Ampudia, Michael Rhoades, Maria Ricossa, Ronnie Rowe, Katy Breier, Anthony Furey, Jocelyn Hudon

odvážné, originální a promyšlené uchopení upíří tématiky, které velkolepě odstartovalo pod taktovkou Guillerma del Tora a u nějž jsem během prvních asi osmi dílů de facto permanentně slintal blahem (v tu chvíli jasných 5*).. jenže pak se to celé jaksi zaseklo v kruhu mezi neustálým plánováním a pokusy o útok a v téhle monotónní podobě došel seriál přes závěrečnou pětici dílů až do finále, které rovněž nebylo zrovna dvakrát uspokojivé, a tak u mě nakonec převládá především rozčarování z toho, že tvůrci nebyli schopni udržet nastavenou laťku po celou sérii.. vidím to tedy na slabší 4* a do druhé série se zřejmě pouštět nebudu..(18.10.2014)

Začalo to jako velmi chutná variace na Draculu (ano, toho od Brama Stokera), říznutá zombie horrory a epidemiologickými scifárnami. Zkrátka příjemné překvapení s napínavým dějem, strašidelnými upíry a výborným židovským Van Helsingem. Po prvních dvou dílech u mě převládalo mírné nadšení a byl jsem rád, že kniha Jacka Ketchuma Po sezóně nebyla toho léta mým jediným kvalitním setkáním s horrorem. Bohužel, zbytek seriálu zůstal slibnému rozjezdu hodně dlužen. Vynikajících a překvapivých momentů, jakým bylo například první zjevení Nosferatu komanda, už je zde pomálu, flashbacky z Van Helsingovy minulosti nejsou, co by mohly být, a podoba Mastera vzbuzuje rozpaky. S těžkým srdcem jsem byl po skončení první série nucen ubrat jednu hvězdičku.(23.7.2014)

Po první sezóně: Na mne hrozně béčkový, repetetivní a málo ambiciózní. Jednorozměrný figurky žádný drama nevyvolají, hlavní záporák vypadá směšně a bojůvky s řadovými upíry jsou pořád na jedno brdo. K vedlejším postavám je to sice příjemně tvrdé, umíraj babičky i děťátka, ale to je tak jediné, čím mě The Strain dokázalo výrazněji potěšit. Když se to vezme kolem a kolem, tak se toho za celou první sérii zas až tolik nestalo. A na druhou už pravděpodobně koukat ani nebudu.(6.10.2014)

Rozjezd byl hodně fajn, šířící se nákaza, strach, konspirace a mocenské intriky na pozadí, ale postupně se z toho stal čistý survival, ve kterém ani tak nejde o napětí či budování atmosféry, jako spíš o neustálé upalování ošklivých sosáčků zářivkama. Předlohu jsem nečetl, takže netuším nakolik se výsledek přibližuje jejímu podání, ale něco mi říká, že to takhle rozbředlá kašička nebude. Nejsilnější momenty najdeme ve flashbacích s mladým Abrahamem a nestárnoucím Eichhorstem. To je vůbec hardcore dědula, tenhle Abraham, prvotřídní kydlič a tahoun, tolik entuziasmu a víry aby člověk pohledal. Zamlouvá se mi nápad se zhoubným kmenem, postupná přeměna nakažených obětí je docela fascinující, líbí se mi design sosáčků (připomínají mi mutanty z modernějších dílů videoherní série Resident Evil). Samotný Master je už trošku úsměvný, ale zase se řadím k fandům poctivé řemeslné práce s maskama a jsem rád za minimum CGI volovin. Závěr série jsem tvůrcům úplně nesežral, ale pravděpodobnost, že mě tohle béčko za rok opět přiláká zpět před obrazovku, je docela vysoká.(25.11.2014)

Nebudu lhát, na The Strain jsem se nedočkavě těšil už v moment, kdy se o tom vůbec začalo mluvit. Gulliarmo Del Toro a upíří apokalypsa uprostřed New Yorku? No sakra fix, kdo by se na tohle netěšil. Gulliarmo Del Toro a Chuck Logan napsali hotové upíří orgie v knižní podobě, které pak společně dostali na televizní obrazovky a to velice úspěšně. V hlavních rolích sympaťák a můj oblíbenec – Corey Stoll, David Bradley a Mía Maestro. První série tohoto krvavého seriálu na nic nespěchá a pěkně vás seznamuje s každým důležitým i nedůležitým charakterem, který dříve nebo později v tomto temném příběhu – sehraje nějakou roli. Pilotní díl z režie Del Tora je opravdu fantastický a zbytek se nemusí vůbec za nic stydět, je to temné – napínavé, herecky fantastické a extrémně zajímavé. Seriál mě skutečně pohltil a ukázal, že upíři stále dokážou být in, jen potřebují slušné scénáristy. Už aby byla druhá… 90%(12.3.2015)

• - Věta: "Sabia mea fredoneaza de argint" je rumonsky. Volně přeložena znamená: "Můj meč zpívá stříbrem". (Aporol)

• - Stephen McHattie (Vaun) měl hrát Zrozeného. Jelikož del Torovi nepřišel vhodný, byla jeho postava přepsána na Vauna a Zrozený (už ale obsazený Rupertem Penry-Jonesem) byl doplněn až později. (Aporol)

• - Ve 3. epizodě 1. série "Uhlazený" se zhruba ve druhé minutě Eichorst (Richard Sammel) evidentně nadechne nosem (tedy tím, co z něj zbylo). Ovšem již v první epizodě se dozvídáme, že Strigoi nedýchají. (Aporol)