Lebkouni (TV seriál)

Alien Nation

Sci-Fi / Drama

USA, 1989, 22x45 min

Steve Dorff

Gary Graham, Frances Bay, Eric Pierpoint, Gwynyth Walsh, Brian Thompson, Terri Treas, Ivan G'Vera, Lauren Woodland, Jonathan Brandis, Yvette Freeman, William Shockley, Tracey Walter, Tom Dugan, Cary-Hiroyuki Tagawa, Salvator Xuereb, Sam Anderson, Geoff Pierson, Wayne Pére, David Bowe, Maria Rangel, Andras Jones, Doug McKeon, Michele Lamar Richards, Steve Rankin, Lawrence Hilton-Jacobs, George Cheung, Mark Joy, Crystal Carson, Darren Dalton, Cheryl Pollak, Diane Cary, Van Quattro, Oscar Dillon, Mark L. Taylor, Scott Jaeck, Aaron Lustig, Evan C. Kim, Deborah Goodrich, Michael Fairman, Harry Caesar, Susan Gibney, Steve Susskind, Annabelle Gurwitch, Rob King, James Greene, Alan Fudge, John Apicella, Craig Richard Nelson, Timothy Scott, Aubrey Morris, Lance E. Nichols, Kimberley Kates, Milt Kogan, Ian Patrick Williams, Evelina Fernández, David Opatoshu, Joel Polis, John Mese, Jeff Doucette, Roger Aaron Brown, Chuck Hayward, Joseph Cali, Caitlin O'Heaney, Bob Minor, Francis Guinan, Jennifer Banko, Carlos Lacámara, Faith Minton, Bradford English, Crofton Hardester, Joel Swetow, Jeffrey Marcus, Haskell V. Anderson III, Ray Reinhardt, Kelly Jean Peters, Clarence Felder, Barry Del Sherman, Nikki Pelley, Ji-Tu Cumbuka, Kim Braden, Robert Romanus, Ted Otis, Teddy Wilson, Lee Bryant, Molly Morgan, Hank Garrett, Katherine Justice, Michael Milhoan, William Wellman Jr., Michael Faustino, Bill Allen, Robert Alan Browne, Curt Lowens, Donald Hotton, Diana Bellamy, Geoffrey Blake, Gilbert Lewis, John Otrin, J. Trevor Edmond, William Frankfather, Robert V. Barron, Michael Zand, Jeff Austin, Shannon Wilcox, Edith Fields, Charles Howerton (vyp.), Bert Rosario, Vince Trankina, Camila Griggs, Loyda Ramos, Martin Garner, Wendy Foxworth, Ivory Ocean
  • duklak2

Je to už velmi dávno, co tento seriál běžel na jedné naší televizní stanici. Já viděl jen pár dílů. Vždycky po příchodu ze školy jsem místo studia zapnul televizi a tam jsem viděl jakési mimozemšťany, kteří byli velmi podobní lidem. V paměti mě utkvěly hlavně jejich holé lebky a ještě si také pamatuji, že všichni ti lidé z vesmíru měli vysokou inteligenci. Z nostalgie dávám dvě hvězdy.(5.10.2008)

Keď v roku 1988 vtrhlo do kín sci-fi Lebkáči s Jamesom Caanom, šlo o prekvapivý hit, na čo Hollywood zareagoval vcelku logicky. Teda, logicky. Logickejší by zrejme bol sequel. Ale ani prevod úspešného celovečeráku do televízneho seriálu nie je úplne nelogický. Bohužiaľ to príliš nevyšlo a seriál skončil po jednej sérii (následne ale vzniklo relatívne dosť televíznych celovečerákov). Osobne si naň spomínal v dobrom, pozitívnom a sympatickom svetle, hoci dnes by som ho hodnotil asi podstatne prísnejšie a výrazne by som sa čudoval, ako niekomu mohol prejsť tak veľmi WTF nápad. Samotná zápletka o spolužití pozemšťanov s mimozemšťanmi (na Zemi) nie je zlá. Naopak, je svojím spôsobom geniálna (rasistický presah, xenofóbia, nálady spoločnosti, symbióza atď.). Nech mi nikto nehovorí, že ju v roku 2009 nevykradol Neil Blomkamp vo svojom cenenom debute District 9. Zaujímavé bolo i to, že s takouto zápletkou sa dalo urobiť čokoľvek, no tvorcovia sa to rozhodli prekvapivo poňať ako kriminálku resp. buddy movie pozemšťana a práve mimozemšťana. Lenže samotné stvárnenie mimozemšťanov je značne kuriózne, obskúrne a absurdné - holé hlavy sa ešte dajú, ale alergia na morskú vodu a posadnutosť zakysankou (!) je už vážne nápad hodný elektrického kresla. Seriál dávali vždy na Nove v sobotu ráno a nový týždeň bol v tej chvíli vzdialeným vesmírom. Čakali ma dva dni voľna, ktoré mi pripadali ako dva mesiace prázdnin.(26.12.2004)

• Dan9K

Jako dítě jsem to opravdu nesnášel a přišlo mi to jako největší trapárna. Nicméně není to tak hrozné, má to svou přidanou hodnotu. Největší slabina je v samotném zasazení do prostředí kriminálky. Když se to vezme kolem a kolem, jde vlastně o prachobyčejnou variaci na Smrtonosnou zbraň, pouze v daleko levnějším televizním vydání. Pořad nabírá na zajímavosti, pokud do podstaty příběhu více zasahuje ona sci-fi složka a kdy nejde jen o alegorii na černochy. Vlastně celé universum je poměrně dosti promyšlené a nejde jen o to, že se Lebkouni ožírají po zkyslém mléce, ale je tu i propracovaná sociální hierarchie, komplikované rozmnožování, odlišnosti ve smyslovém vnímání nebo různá citlivost na různé věci. Flashbackové scény z vesmírné lodi jsou vždy nejpůsobivější. Škoda, že je seriál příliš epizodní, tím pádem často nudný, nezajímavý a nemotivující k dalšímu sledování, hlavní postava Sikese mi přijde rozporná (je to rebel, který ale pořád moralizuje), ale poslední díl stál za to, konečně se něco začalo dít...a oni to utli!(22.12.2014)

Další dluh z dětství splněn a seriál nasledován. Lebkouni jsou mixem mezi kriminálkou a rodinným seriálem se špetkou akce a sci-fi. Jako kriminálka je to celkem inteligentní, i když trochu pomalé a nudné, nějaký ďábelské honičky nebo přestřelky tu opravdu nejsou. Stejně tak by člověk těžko hledal nějaké hard sci-fi náměty nebo efekty, vrcholem je pohled na domovskou planetu návštěvníků. Nicméně díky sympatickým hlavním i vedlejším postavám, zajímavým vedlejším liniím (rodina Francisců, rodící se vztah Matta a Cathy) a především velice zajímavým odlišnostem skoro lidských Tenctoňanů se to to dá bez problémů sledovat i dnes. Po počátečním znudění mě to nakonec docela chytlo a brutální cliffhanger ve finále by mě asi celkem naštval nebýt pěti navazujících filmů. 36%? Ale no tak, tenhle seriál je tak solidních 60%.(7.11.2016)

Ne tak dobré, aby se dalo označit za kultovní, ale ani ne tak špatné, aby náleželo mezi 200 nejhorších seriálů tady na CSFD. Lebkouni jsou zajímavým propojením krimi a science fiction, které se zaměřuje spíše na krimi. Nevtíravým a velice pěkným způsobem se snaží alegoricky poukazovat na problémy menšin ve většinové společnosti a odsuzuje rasismus. S úžasným patosem osmdesátých let, kde policajti po vzoru Drsného Harryho nosí obrovské kanóny a nebojí se je použít, rozhodně stojí za shlédnutí.(7.8.2009)

• - K seriálu stanice Fox Network měla být natočena i druhá série. Finanční potíže tomu však zabránily. Namísto pokračování seriálu bylo natočeno 5 televizních filmů se stejným obsazením. (morgos)

• - Když seriál skončil, vydalo vydavatelství Pocket Books v letech 1993-1995 několik knih na motivy seriálu. Některé z těchto knih byly napsány podle scénáře plánovaných dílů zrušené druhé série. (morgos)