Ze Země na Měsíc (TV seriál)

From the Earth to the Moon

Zo Zeme na Mesiac

Akční / Drama / Thriller

USA, 1998, 12 h (Minutáž: 60 min)

Předloha:

Andrew Chaikin (kniha)

Gale Tattersall

Tom Hanks, Rita Wilson, JoBeth Williams, Elizabeth Perkins, Deborah May, Sally Field, Blythe Danner, Lane Smith, Brandon Smith, James Rebhorn, Kevin Pollak, Ethan Phillips, Ted Levine, Tchéky Karyo, Peter Horton, Mark Harmon, Tony Goldwyn, Cary Elwes, Tim Daly, Ronny Cox, Gary Cole, Adam Baldwin, Dan Lauria, Wendy Crewson, Janel Moloney, Max Wright, Diana Scarwid, Steve Zahn, Jay Mohr, David Andrews, Daniel Hugh Kelly, George Newbern, Clint Howard, Tom Amandes, Matt Craven, Robert John Burke, Robert Catrini, Chris Isaak, Dylan Baker, Ann Magnuson, John Carroll Lynch, John Slattery, Brett Rice, Robert Curtis Brown, Debra Jo Rupp, Joshua Malina, Dann Florek, Dave Foley, Tom Verica, Elizabeth Morehead, Holmes Osborne, Harve Presnell, John Rothman, Mark Rolston, Nick Searcy, Cynthia Stevenson, Bryan Cranston, Georges Wilson, Joe Spano, Paul McCrane, Cullen Douglas, Graham Yost, Brittany Snow, Željko Ivanek, Shawn Pyfrom, John E. Moyer, Dakin Matthews, Rhoda Griffis, Alan Ruck, Andy Milder, Stefen Laurantz, Brett Cullen, Betsy Brantley, John Michael Higgins, Chris Ellis, Joanna Garcia Swisher, Kieran Mulroney, Jack Gilpin, Sam Anderson, Jay Karnes, Peter Scolari, Fredric Lehne, Stephen Root, John M. Jackson, Gareth Williams, Doug McKeon, Ann Cusack, Ric Reitz, R. Keith Harris, Jerry Hardin, Reed Birney, Rus Blackwell, Ben Marley, Tom Nowicki, David Clennon, Ronald Fox, Jurij Alexejevič Gagarin, Lyndon B. Johnson, Martin Luther King, Deirdre O'Connell, Mason Adams, Todd Thompson, Marc Macaulay, Norbert Weisser, Dan Butler, J.C. Quinn, Hank Stone, Jim Piddock, David Clyde Carr, Keith Flippen, Al Franken, Lee Perkins, Grant Shaud, Jo Anderson, J. Don Ferguson, Bart Braverman, John Hostetter, Mitchell Laurance, Tim Powell, Joe Inscoe, J. LaRose, Michael Laskin, David Drew Gallagher, Geoffrey Nauffts, Jeffrey Pillars, Arthur Taxier, Robert C. Trevelier, J. Michael Hunter, Kelly Collins Lintz, Andrew Chaikin, John Mese, Conor O'Farrell, Mike Pniewski, John Posey, Ralph Wilcox, Rich Williams, Frank Silva, David Brisbin, Paul Kiernan, J. Downing, Daniel Hagen, Don Harvey, Jeff Moldovan, Michael Harding, Andrew Rubin, John Aylward, Tim Parati, Jimmy Buffett, Andrew Masset, Dennis Neal, Dean Napolitano, David Kelsey, Steve Hofvendahl, Jan Taylor Hendricks

Poté, co v roce 1995 natočil Tom Hanks drama Apollo 13, o tři roky později se vrací k tématu dobývání Měsíce. Tentokrát ve své produkci s Imagime Entertainment a HBO vytvořil velkolepé dílo, které popisuje celou a těžkou cestu projektu Apollo od samých začátků až do jeho ukončení. Vše je vměstnáno do 12 epizod...... 1. (Can We Do This? - Režie: Tom Hanks). Rusové vyslali člověka do vesmíru, Američané se je pokusí předehnat tím, že vyšlou člověka na Měsíc. Sám prezident JFK zastává názor, že je potřeba udělat rozhodující krok. První díl nám ukazuje předcházející projekty Mercury a Gemini, které sloužily k zodpovězení otázek týkajících se chování různých aspektů ve vesmíru. Bez těchto misí by projekt Apollo nemohl být nikdy spuštěn...... 2. (Apollo One - Režie: David Frankel). 27. ledna 1967, první modul Apolla zažívá poslední testy. Dochází ale k požáru a všichni tři astronauti umírají. Situace je podstoupena soudu a začíná vyšetřování. Programu Apollo hrozí ukončení, vše ale dopadne dobře a Apollo pokračuje...... 3. (We Have Cleared the Tower - Režie: Lili Fini Zanuck). Popisuje osudy posádky Apolla 7, které mělo obíhat kolem Země co nejdéle, aby bylo zjištěno, jestli posádka vydrží let na Měsíc. Je ukázáno, jak složitá věc je vypustit raketu do vesmíru. Postupy, přípravy atd...... 4. (1968 - Režie: David Frankel). Jak název napovídá, v tomto roce se toho událo hodně. Američané dostávají na prdel ve Vietnamu, byl zabit senátor Kennedy, ale hlavně bylo vypustěno Apollo 8, která jako první letělo k Měsíci, párkrát ho obletělo a vrátilo se zpět. To proto, aby bylo zjištěno, jestli se dá vrátit zpět z orbitu Měsíce a taky aby byly vyfoceny možné místa pro přistání...... 5. (Spider - Režie: Graham Yost). Tento díl popisuje zrození prvního lunárního modulu Pavouk. Právě tato konstrukce měla přistát na Měsíci. Pavouk byl vyslán s Apollem 9, aby bylo vyzkoušeno jeho chování ve volném prostoru. To bylo úspěšné. Posádka lunárního modulu Apolla 10 se pak přiblížila k povrchu Měsíce, ale nepřistála...... 6. (Mare Tranquilitatis - Režie: Frank Marshall). Díl, který se věnuje osudům členů Apolla 11, první posádky, která stanula na Měsíci. Od testů, přes nekonečné simulace a dohadování, kdo bude "první" až po samotné přistání. Naprosto úžasná epizoda...... 7. (That's All There Is - Režie: Jon Turteltaub). Po jedenáctce následovalo Apollo 12, které přistálo jako první tam, kde bylo plánováno. Sledujeme osudy posádky trošku v humorném stylu. Další výborný díl...... 8. (We Interrupt This Program - Režie: David Frankel). Tento díl se věnuje událostem kolem Apolla 13. Nemusím uvádět, co se stalo. Ron Howard natočil velkofilm o dění uvnitř vesmírné lodi. Tato epizoda sleduje dění v řídícím středisku a okolo novinářů, kteří mají "konečně" téma k psaní...... 9. (For Miles and Miles - Režie: Gary Fleder). Alan Shepard byl prvním americkým astronautem ve vesmíru. Tento díl popisuje jeho těžkou cestu, kdy ho sužovala choroba a hrozilo, že už nikdy nepoletí do vesmíru. Nakonec se vrátil v Apollu 14 a přistál na Měsíci...... 10. (Galileo Was Right - Režie: David Carson). Apollo 15 se vydává na Měsíc i lunárním vozítkem, aby astronauti mohli více prozkoumat povrch. Sledujeme přípravy a následné dění na Měsíci...... 11. (The Original Wives Club - Režie: Sally Field). Díl zaměřený na osudy manželek astronautů. V pozadí pak let Apolla 16...... 12. (Le Voyage Dans La Lune - Režie: Jonathan Mostow). Poslední díl nám ukazuje poslední cestu na Měsíc v Apollu 17, který je prokládán, jak se točil film Le Voyage Dans La Lune v roce 1902, kde si střihl malou roli i Tom Hanks..... Všech 12 dílů je natočeno brilantně a krásně popisuje program Apollo. Spousta informací, krásně záběry a výtečné vizuální efekty. Dobývání Měsíce mě vždy fascinovalo a právě tato série a film Apollo 13 pro mě znamenají hodně. HBO prostě produkuje ty nejlepší seriály a já jsem jim za to vděčný.(13.5.2010)

Povinost pro lidi, kteří se alespoň trošku zajímají o vesmír. Seriál nabídne jak pohled na cesty na Měsíc ze strany astronautů, tak ze strany geologů, vědců, inženýrů, novinářů a dokonce i manželek. A i přesto, že se jednotlivé zápletky zaměřené na určitá odvětví letů do vesmíru mohou zdáti nudné, opak je pravdou. Epizoda věnující se výrobě LEMu ve firmě Grumman byla popravdě nejlepší a to i přesto, že se zabývala téměř pouze výrobou modulu. Opravdu každá epizoda měla svoje kouzlo a nutila k dojetí, úžasu či vzdání úcty lidem, kteří dokázali letět na Měsíc (a nejen jim - i ty manželky to neměly lehké). Úžasné záběry vesmíru a Měsíce jsou navíc podpořeny geniální hudbou: http://www.youtube.com/watch?v=CYJ5doz1ZVQ(2.8.2012)

Tolik herců, kteří ve známých filmech a seriálech hrají jenom podržtašky, tady zase mají jen vedlejší role :) Na delší soužití s postavou zde není místo. Tyhle seriály HBO jsou opravdu výborné, je znát rozpočet i nadšení autorů a podle toho to pak vypadá. Dobře zahrané drama našlapané dějinami a otázkami, co kdyby John Glenn byl prvním ve vesmíru místo Gagarina, byla by potřeba letět na Měsíc?(26.1.2009)

Jednoducho nadhera, sklanam poklonu pred tymto uzasnym serialom. Nielen ze priblizuje a dokumentuje historiu programu Apollo, ale zameriava sa na, oproti kolosalnosti celeho programu, drobne osudy ludi, ktori zasvetili svoj zivot asi tomu najuzasnejsiemu projektu v ludskej historii. Dakujem tvorcom, ze umoznili tym, ktori tuto dobu "premeskali" vidiet ako to vtedy bolo a co vsetko viedlo k tomu aby clovek mohol urobit tych par krokov na Mesiaci. Tu pre mna nestacia hviezdicky...(19.4.2008)

Tak tohle je něco!! Zvlášť pro člověka, který je nadšenec programu Apollo a přistání na Měsíci, jako já. Skvělé herecké výkony, animace na dobré úrovni vzhledem k TV seriálu a době vzniku a k tomu kvanta informací podaná nenuceně, jen tak mimochodem. HBO umí, a když se ještě ke všemu spojí s Tomem Hanksem, pak je to nezapomenutelné.(11.7.2012)