Malý pitaval z velkého města

• angličtina Minor Tales of Crime from a Major City
TV spot 13
Československo, (1982–1986), 14 h 8 min (Minutáž: 49–63 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Jiří Krampol, Ladislav Frej st., Michal Pešek, Pavel Zedníček, Josef Abrhám, Svatopluk Skopal, Jan Faltýnek, Vlastimil Hašek, Vlastimil Zavřel (více)

Epizody(15)

Na televizní obrazovku se vrací detektivní seriál Malý pitaval z velkého města podle scénáře Jaroslava Dietla v režii Jaroslava Dudka se známými a populárními herci. Opět se budete moci setkávat s partou pražských kriminalistů, kteří pátrají po pachatelích drobných i těch nejzávažnějších zločinů. U některých případů jim jde vše s úsměvem, u jiných do smíchu není nikomu, ani těm nejotrlejším. Skvělé herecké obsazení zajistí příjemnou zábavu i po letech. Vedoucím kriminalistického týmu je náčelník Břetislav Kubát (Ladislav Frej) a jeho podřízenými Rudolf Pekař (Vlastimil Hašek), Libor Krejcárek (Jiří Krampol), Kamil Hamřík (Pavel Zedníček) a nejmladší vyšetřovatel Jiří Otradovec (Michal Pešek). (Česká televize)

Parm1

Poctivá československá práce. Proč se pouštět do něčeho velkého, když stačí mít známého na VB, občas si přečíst nějaký ten spis a scénář může být hned na stole. 80% ()

BigBang

Kdykoliv se podívám znovu. Je to strhující od první vteřiny - ještě před titulky čte Břéťa hlášení a všichni na poradě si zapisujou: ze zahrádkářské kolonie odcizen tranzistorový rozhlasový příjimač výrobní číslo 12457854, konzerva gulášová, montérky ... a to již zaniká do zvuku znělky. Tak má vypadat zločin a jeho vyšetřování! ()

Mik_e

Tři kriminalisté jdoucí po ulici. "Soudruzi, už skoro třičtvrtě hodiny tady diváka otravujeme hledáním toho ukradenýho žigulíku a furt nic. Hmm. Héle kluci, dyť on stojí tamhle. Ajo. " No, tak nějak podobně tady ta parta řeší jednolivé případy, faktor zábavnosti Ženy za pultem a vychytanost Povídek z jedné a druhé kapsy..je vážně škoda, že se tu neřeší i ukradenej kaktus. No, pravda, tak děsné to není, občas se člověk i zasměje..ale.. ()

mirra66

Nebudu hodnotit jednotlivé epizody, ale vezmu to tzv. od podlahy a zhodnotím celou sérii. Viděl jsem to nejednou, a to i v době před rokem 1989. Při čtení zdejších komentářů se musím usmívat, protože je tady mnoho odborníků na bezpečnostní problematiku, mnoho kriminalistů a dalších expertů, kteří s určitostí ví, že příslušníci VB vystupující v seriálu (samozřejmě herci, kteří je představují) jsou patlalové, kriminalistice nerozumí, řeší samé hlouposti apod. V tomto ohledu je zapotřebí si uvědomit, že struktura trestné činnosti byla tehdy zcela jiná než dnes (souvisí to nejen se společenskými změnami, kterými jsme prošli) a kriminalistické metody (zejména techniky a možnosti) byly jiné, a to nejen u nás v ČSSR, ale i jinde ve světě, což souvisí s tím, že kriminalistika a věda obecně stále prochází vývojem (kupředu, zpátky ni krok). V zásadě jsou však postupy příslušníků VB v seriálu reálné a uvěřitelné, ale s tím souvisí i to, že chybí akce a nesmysly, kterými jsme krmeni v pohádkách typu Námořní vyšetřovací služba L.A., apod. Navíc je důležité také to, že se jedná o případy věcně a místně příslušné konkrétnímu typu oddělení VB, proto se v seriálu objevuji méně závažné kauzy. Dle mého názoru je seriál určen pro člověka, který se chce podívat pod pokličku skutečné policejní práce (kriminalistické činnosti), neboť policejní život je ukázán opravdu reálně a troufám si tvrdit i to, že reálně je ukazován i tehdejší život (taková byla zkrátka doba). Hvězdy a procenta dávám více za zobrazení policejní práce, než za výkony herců, ale domnívám se, že na platformě seriálu do TV, obstojí i herecké výkony (když to srovnám s některými sračkami, které dnes vznikají). Jako poslední kapku uvedu (tím patrně některé zde hodnotící kolegy vytočím do vrtule), že tento seriál je vůbec jeden z nejrealističtěji zobrazujících policejní práci, který u nás vznikl (tehdy ho překonával jen výpravnější "Zeman" a dnes snad jen Případy 1. oddělení). Z výše uvedených důvodů hodnotím 75% (hlavně za policejní realitu). ()

Likan7

Narodil jsem se až několik let po seriálu a tehdejší doba mě asi nikdy nepřestane fascinovat. Baví mě téměř cokoliv komunistického, už jen kvůli obrazu tehdejší doby, nebo alespoň jeho snaze. Malý pitaval z velkého města je taková dobová Kriminálka Las Veg....Praha. Skupina kriminalistů epizodně řeší prohřešky všeho druhu, většinou se tam ale jedná o nějakou tu vraždu. Skvělej je hlavně Pavel Zedníček, ale jeho kolegové se mu často vyrovnali, alespoň ti hlavní. S příběhy to už tak valné není. Je tu několik parádních dílů (Aranžér, Vedoucí partiové prodejny) ale obvykle je to zajímavé jen opravdu pro porovnání doby s tou dnešní. Po stránce tvůrčí nic moc. ()

nwx

Kazdopadne profi filmarina, kvalitni hudba. Novodobe porevolucni ceske krimi serialy, kterych je dnes jako much, by tento serial mely mit jako "povinnou cetbu." Dnes se v CR delaji jen amaterske krimi sragory, ktere nas na vsech tv kanachech obtezuji snad kazdy vecer, stacilo! ()

Lupes

V době české komerční krimi pandemie a dalšího krimi balastu je tohle poněkud realističtější pohled do zákulisí policejní práce. Snad se to blíží současnému nedostižnému etalonu, zde samozřejmě z doby komunismu. A jelikož je autorem scénáře mistr vztahových složitostí,  jsou postavy i na malém prostoru celkem plastické, každá s vlastní charakteristikou. To vše dohromady činí tento počin nadčasově zábavným, navzdory absenci akce a jisté trapnosti při pokusech o západní žánrovou charakteristiku (honičky Wartburgů se Škodovkami apod.) ()

Tiiso

Takových pokusů točit seriály tady již bylo a kolik se jich za historii povedlo? Pitaval patří k těm nepovedeným a když si vzpomenu na některé současné výtvory tak je mě jasné, že režim vždy za vše nemohl. ()

donkocicak

Zdařilý kriminalistický seriál z 80.let, který nadchne nejen hereckým obsazením. V dnešní době nepůsobí možná už tak lukrativně a nové mladé příznivce si najde stěží. Ve své době to byl na našem písečku ojedinělý seriálový počin ze současnosti (Hříšní lidé mapovali první republiku a Major Zeman léta 1945-1972). Poněkud nezvyklé a nápadité bylo i získávání jednotlivých stop, jejich následné zkoumání, vyslýchání podezřelých apod. (takový pravěký obraz současných krimi seriálů). Kriminalisté neřešili vždycky vraždy, několikrát jsme měli možnost setkat se na první pohled s banálními případy, které mohou působit (a některé opravdu působí) roztahaně a nudně (např. Včelař). Nechtěně komicky působí epizoda o feťácích, kde exceluje Viktor Preiss. Obzvlášť povedený je příběh Kasař s Rudolfem Hrušínským, jehož herecké mistrovství pohladí po duši. Kdyby už nic jiného, tak epizoda Kasař stojí za podívání v každém případě. Socialistické ideologie já zde osobně vidím minimum (pokud vás znatelně pohoršuje oslovení -soudruhu náčelníku-, tak budiž), spíše mě láká podívat se na tehdejší práci a rutinu československých kriminalistů (scénárista Jaroslav Dietl se totiž nechal inspirovat skutečnými případy). ()

Godhaj

,,Co kdybych to obešel přes zahrady, nechceš?“ ,,Nedělej z toho detektivku, půjdeme normálně dveřma.“ Přesně takhle si představuju výborný detektivní seriál. Kam se na Pitavala hrabe celé 1. oddělení. Na rozdíl od něj se v tomto seriálu vyskytují vynikající herci, a to i v těch nejmenších rolích (např. Preiss, Hrušínský či Pešek). Největší rozdíl však vynikne ve scénáři. V Pitavalovi jsou maximálně příjemné, civilní repliky jako ze života. Ve srovnání s Majorem Zemanem je Pitaval naprosto apolitický, což je jedině dobře. Jednotlivé příběhy jsou dobře napsané a hlavně nejsou zbytečně překombinované, jak to mnohdy u detektivek bývá. Hlavní postavy detektivů jsou sympatické, mě však nejvíce zaujala postava Rudly Pekaře výborně hraná Vlastimilem Haškem, který působí jako český Colombo. Pochválit musím také režii a střih, které se nesnažili o žádnou bombastičnost, a přece je na každém dílu vidět kus poctivé práce, díky které se mi na tento seriál tak příjemně dívalo. Jen jedinou chybku musím vytknout, a to až příliš časté zneužívání ústřední melodie, která ač je dobrá, a ve které ve druhé sérii bez šílené basové kytary krásně vynikne trubka, je využívána v každém druhém záběru a tak mě při posledních dílech doslova iritovala. A ještě jedna věc se mi nelíbila, a to, že má tento seriál pouhých 15 dílů, zasloužil by si jich určitě víc. ()

sunfreedom

Moc nechápu ty komentáře tady, které se točí kolem ideologického zabarvení seriálu. Osobně se domnívám, že ze všech podobných je tam té ideologie snad nejméně. Žádné stranické knížky ani schůze, žádné zatýkání politických oponentů. Prostě vznikl seriál o naprosto nudné policejní práci. Můžeme debatovat, jestli to má smysl, zobrazovat i tuhle stránku, nebo jestli se mají točit jen "útvary pro zvláštní oběti". Na faktu, že zatímco za 10 let si sedmou epizodu třinácté série Law and Order nikdo pamatovat nebude, zatímco tohle bude pořád koukatelné, to nic nemění. ()

Pulper

Na tomhle seriálu je hezky vidět, jaká je škoda, že už s námi Jaroslav Dietl není. Tohle je totiž opravdu dobře napsané a hlavně ze života. Něco přibarveného nebo lehounce přehnaného obsahuje, ale opravdu jen trošku. Policajti jsou obyčejní chlapi a řeší se běžné případy všeho druhu. Žádní namistrovaní (Kamil je výjimka) hezounci a kočky, které byste nejraději přefikli, a vraždy za každou cenu. Ze všech patnácti dílů jsou mrtví v sedmi a o úmyslné zabití jde jen ve čtyřech z nich. Rozdíl oproti kriminálkám s podobným zaměřením z dnešní doby je patrný u jednoho z mých nejoblíbenějších dílů - Včelař. Klasická vyšetřovací rutina - projíždění podobných případů, obcházení x kšeftů a opraven a nakonec několikatýdenní sledovačky ve dne v noci. A přitom to má spád a napětí. Dietl měl i takovou drzost, že téměř do všech epizod nacpal nějakou protirežimní vsuvku. Problémy se získáním bytu, podplácení, když někdo chce rychle něco opravit, nával v obchodě, když přišlo exotické ovoce, prostituce jako forma zábavy v šedi socialismu atd. Dnes už se bohužel takhle dobrých kriminálek točí jen pár :-( ()