Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

MIGHTTREE

Oblíbené díly Mimikry(Jiří Lábus a červi se rozlezou) a Studna(taková normální rodinka). Jsou s ještě s pár dalšími nadprůměrnou záležitostí, které padají s ostatními díly kolmo dolů. Tak jenom průměr. ()

lucascus

Z filmového hlediska je to mírně nadprůměrné, ovšem ta propaganda a pokřivení dějin dělá z tohoto seriálu nechutný paskvil, i přes ten fakt, že zde hraje největší výkvět herců tehdejší doby (jinak zprznění případů Mašínů a nejen jejich je nechutné). Mohl by se dnes zpracovat seriál, který uvede všechny tyto případy díl po díle na pravou míru, to by byl významný, leč samozřejmě nejednoduchý počin. Přesto musím uznat, že děj je velice dynamický, divák je vtažen do hry, kouzlo navyšuje perfektní hudba Zdeňka Lišky. Mezi mé nejoblíbenější díly patří trilogie dílů s perfektním Jelínkem a Rázlovou - případy z roku 1957, 1961 a 1963. Určitě zaujmou i případy ze čtyřicátých let. Čím novější díly, tím více propagandy a stejně tak i tím více nudnými se stávají, chybí akce a dynamika. Rovněž chybí i perfektní herci, kteří byli využiti především v prvních dvaceti díle. Přestože se jedná o propagadnu, stejně je nutno tento seriál vidět, pokud chcete posuzovat filmy sedmdesátch let. (viděno všech 30 případů) ()

Eleanor05

Nemůžu a nechci si hrát na "posledního spravedlivého", abych tu sázela odpady 'jenom' proto, že je tento seriál silně ovlivněn dobou, v níž vzniknul. Ano, některé díly jsou dnes již parodií na sebe sama, ale filmařsky vzato ten seriál brak není. Důkazem budiž neustálé reprízování na různých českých i slovenských televizních stanicích a přiznejme si, kolik seriálů ze 70. let dnes snese konkurenci tak hrdě, jako Major Zeman? Ráda bych se zde (pod tíhou některých komentářů) postavila PROTI lynčování pana Vladimíra Brabce za to, že zde hrál hlavní roli. Nevím, proč porevoluční zlobu odnesl jenom on, když v seriálu hráli téměř všichni herci normalizační doby? Jen si rozhrňte tady na stránce roletku "Hrají:" a uvidíte. Jsou i ostatní herci z toho předlouhého seznamu stejně nenáviděni? Každopádně, ať už berete 30 případů majora Zemana jako detektivku, komedii, parodii či svědectví o komunistické propagandě, ve všech těchto ohledech bez problémů obstojí a domnívám se, že v České republice snad nežije člověk, který by se podle tohoto seriálu učil dějepis, nebo se mýlím? ()

baroko

Je dle mého soudu velká škoda, že se nehodnotí jednotlivé díly. Míra ideologického nánosu zde silně kolísá. Takto je každé celkové hodnocení zavádějící. ()

JohnSmith

Výborný seriál, který je sice plný propagandy, ale proč ne. Taková to prostě byla doba. Některé díly jsou sice přehnané, ale většina jich je opravdu výborná, zvlášť Studna nebo Mimikry ()

Krustyburg odpad!

Major Zeman sice vůbec nerozumí kriminalistice, ale vyšetří jakýkoli mord lépe než ti staří kapitalističtí četníci. Co ho k tomu kvalifikuje? Že je ve Straně, a že je to sympaťák, což ale není potřeba dodávat, protože ve Straně nikdo nesympatický není, a mimo Stranu zase není sympaťáků. A pokud jde o to vyšetřování, tak žádné vlastně není potřeba - stačí být někde poblíž těch kapitalistických a reakcionistických živlů, žvanit s ostatními straníky na různá ideologická témata, a on už se mu vrah nějak připlete do cesty. ()

jitrnic odpad!

Studený a zlý seriál. Naše národní ostuda, ke které se neuvěřitelné množství lidí znovu rádo vrací. ()

mandlova

40/60 některé díly jsou téměř kultem, některé (a těch je víc) zase silně pokulhávají a jsou čistou propagandou ()

KASUGI

Tři hvězdičky za tři nejlepší díly: Strach, Studna a Loupež sladkého I. Jo a samozřejmě "Bič boží" :)))))))))) ()

homerr

No nevím, pokud se odprostíme od propagandy, tak prvních pár dílů, by šlo, pak klasické díly Studna a Mimikry - klasika, kde hlášky jsou slyšet ještě dneska ()

ganz

dal bych 1*, ale díl s ďábelskými hipíky stál za to, můj smích pokračoval asi 15 minut po skončení dílu. Jinak mě ale "český James Bond" Honza Zeman moc nebere. ()

PollyJean

Stačí sledovat tak deset minut z libovolného dílu a začíná se mi spolehlivě zvedat žaludek z mistrně manipulativní nálady. Plejáda kvalitních českých herců nám tu bravurně předstírá a nenápadně sugeruje ten správný pohled...no nic. Co mi už vůbec není jasné je to, že celý seriál už snad několi let vytrvale obíhá všechny možné TV stanice stále dokola a dokola a dokola a dokola... ()

m.a.t.o.

Odhliadnúc od "poslania" seriálu, musím povedať, že vzhľadom na tú dobu, kedy sa "major Zeman" natáčal, to nie je až také zlé ako to mnohí prezentujú. Nevidel som síce všetkých 30 prípadov, no niektoré dokážu zaujať. 40 % ()

NoFiction

Tak jsem konečně zvládl všech 30. dílu a musím uznat, že i přes skutečně silnou komunistickou propagandu u některých dílů, musím konstatovat, že na to, kdy tento seriál vznikl, nejsou některé díly vůbec hloupé. Některé díly jsem doslova hltal a díky tomu dám tomuhle seriálu větší hodnocení, než třeba dnešní slavné Ordinaci nebo Ulici. ()

PatoP

Pri hodnotení tohto seriálu nemôžem byť objektívny. Napriek tomu, že je to výsostne politické dielo, politika mi tu absolútne neprekáža. 30 PMZ je ako vidím nielen pre mňa skvelý, jedinečný a nikdy neopozerateľný seriál Českej televízie, na ktorý sa už dnes žiadny iný nechytá. Takú atmosféru akú tu predviedol Jiří Sequens spolu s hercami a hudobným skladateľom, nám už nepredvedie nikto. Veľká VĎAKA! ()

Koryntos

Nenene! Opět musím nesouhlasit s většinou. Seriál jsem viděla před lety ještě jako puberťačka. Přišel mi zajímavý z pohledu, jak je natočený i přesto, že obhajoval jinou tezi, než zastávám já, toho jak to tehdy bylo. Myslím, že hodně komentujících tady zapomnělo, co vlastně mají hodnotit a to je zpracování filmu, herecké výkony atd. Jsem laik a hodnotím, jak je to natočené a herecké výkony představitelů, nic jiného a tomu, jak je to natočené, ani výkonům herců, se opravdu nedá nic vytknout. Ostatní komentující mají sice pravdu, že seriál je opravdová propaganda bývalého režimu, ale copak dnešní seriály pro změnu nepropagují jiný režim a to nikomu nevadí. Každý seriál je vždy zrcadlovým obrazem doby, ve které vznikl a vždy se bude snažit tu dobu obhájit, právě ze svého zorného úhlu pohledu. ,, Pes se také honí jen za svým ocasem a nikdy si ho neukousne.“ Překvapuje mě, že nikoho nezaráží dnešní seriály propagující product placement a mrzké herectví dříve výborných herců, ovšem za velké prachy, kteří propagují úžasnou konzumní společnost, tím pádem je vše o.k. Vlastně mě napadá, že snad žádný seriál nikdy nebyl kritikou doby ve které vznikl, nikdo z tvůrců přece nechce být lynčován, za odlišné názory, než má společnost a které se všeobecně očekávají. Pokud se mýlím a nějaký seriál, který kritizuje nedostatky soudobé společnosti existuje, upozorněte mě na to, děkuji. Tento seriál beru čistě z pohledu kriminálního seriálu, copak snad někdo kritizuje Columba, Kojaka, nebo Profesionály??? Ne, všichni je samozřejmě vyzdvihují, takže pokud by seriál vznikl na opačné straně barikády a propagoval jinou tezi, třeba taktéž špatnou, ale prostě jinou, všichni by na něho zajisté pěli ódy. To už můžeme rovnou zkritizovat i Arabelu, protože vznikla ve stejné době. Když jsem viděla, díl Studna, který vážení spolukomentující, vlastně ani není propagandou na nic, jestli jste si všimli. Ani jsem nedutala s očima přilepenýma k obrazovce a krve by se ve mně nedořezal. Výsledný dojem, pro mě byl stejně silný, jako sledovat Hitchcockovo Psycho. To samé u dílu Mimikry, včeličky mě strašily snad i ze spaní, opravdu silný divácký zážitek a ten je pro toto komentování nejdůležitější. ()

ghatos

Samotné díly nehodnotím podle objektivních historických nebo politických skutečností. Jde mi o řemeslo, herce a hlavně zábavnost, i když ta je často nechtě zvrhlá.1. díl – Smrt u jezera (1945) - kvalitní rozjezd s kolaboranty. Honza tvrdě rozjíždí své pozérské pohledy a šarm. Když je táta komanč, tak to má člověk těžký. 67%. 2. díl – Vyznavači ohně (1946) - Luděk Munzar je hustý (fandil jsem mu), Stanislav Fišer bodře řve a temní náckové kujou pikle. 73%. 3. díl – Loupež sladkého „I“ (1947) - inzulínová hudebně uřvaná historka o novém kamarádovi. 55%. 4. díl – Rubínové kříže (1947) - docela těžký nářez pro církev (zbraně, poklady). Adamíra se castingově dobře hodil, jinak dvojrole Brabce vyzněla poněkud trapně. 58%. 5. díl – Hon na lišku (1948) - silný díl, kde se poprvé objeví luxusní Brzobohatý. Vidět morálně rozpolcené komanče, kterým vadí drsný výslech... :) . Rekonstrukce únorového převratu je kouzelná. Plno hlášek, hereckého patosu a propagandy v každém filmovém políčku. 75%. 6. díl – Bestie (1949) - zdatně natočený napínavější díl o převaděčství. 72%. 7. díl – Mědirytina (1950) - pohodová pátračka ve stylu Hříšní lidé města pražského zakončená zamyšlením o budoucích generacích, které si budeme muset vychovat. 64%. 8. díl – Strach (1951) - Joser Vinklář si s chutí zahrál (spíš absurdně přehrál) vyšinutého psychotika, což je skoro každý, kdo chce v té době utéct za hranice. Tedy alespoň podle seriálu :) . 57%. 9. díl – Loď do Hamburku (1952) - plavba s hrdinou Bláhou. 58%. 10. díl – Vrah se skrývá v poli (1953) - hodně podstatný díl, kde se dozvíme, že komunisté se demokraty vraždit nenechají. Do toho osobní problémy komunistického funkcionáře, jenž je popraven...skvostné. Týpek, co hraje zbabělého vraha překonává i Josefa Vinkláře. 77%. 11. díl – Křížová cesta (1954) - nic moc, vcelku roztahané. 56%. 12. díl – Kleště (1955) - Démon Bláha je skoro vždy obklopen bezideovými chamtivci, což je funny. Bezpáteřní krysy se požírají navzájem. PS: Pěkná hudba. 64%. 13. díl – Romance o nenápadné paní (1956) - civilní příběh s velkým hysterickým výlevem. 59%. 14. díl – Konec velké šance (1957) - promarněná šance rozhodujícího střetu mezi dobrem a zlem. Střelba mezi Zemanem a Bláhou byla uhozená. Základním cíl udělat z Honzíka ještě většího mučedníka vyšel. Teď už konečně bude patřit bezvýhradně straně. 62%. 15. díl – Kvadratura ženy (1958) - citově pohnutý major vyšetřuje zajímavý případ rozsekané ženy. 63%. 16. díl – Dáma s erbem (1959) - nacističtí šlechtici kradou svůj majetek. 54%. 17. díl – Prokleté dědictví (1960) - zatím nejdelší (stopáží regulérní film), nejnudnější a nejzbytečnější díl, kde se hlavně měli představit horníci + do toho hrozná hudba = 39%. 18. díl – Bílé linky (1961) - špiónská pitoreskní blamáž podle normalizačních notiček. 26%. 19. díl – Třetí housle (1962) - svatba fízla s jeho kumpány zkombinovaná s "úsměvnou" zlodějskou taškařicí = 34%. 20. díl – Modrá světla (1963) - špión Ruda Jelínek opět zasahuje v debilním story o tajných agentech. 27%. 21. díl – Pán ze Salcburku (1964) - zbytečně ke konci nedůvěryhodně vyhrocené, jinak podprůměr. 40%. 22. díl – Tatranské pastorále (1965) - Slovenská dovolenka s vyřešeným přípádem. 44%. 23. díl – Šťastný a veselý (1966) - Další nepodstatný díl. Řeší se tam zbytečnosti, pořádná zápletka chybí. 44%. 24. díl – Klauni (1967) - no konečně po delším čase kus poctivé honzistiky. Politickou sračku doplněnou o šíleně zpívající Miriam Kantorkovou, hysterické umělce, floutka Petra Štepánka a kulturního snipera Miloše Nedbala...51%. 25. díl – Štvanice (1968) - Honzu chtějí ukřižovat - je fascinující vidět, jak komanči sami sebe staví do role obětí, na nichž se páchá bezpráví. Ladislav Mrkvička nezradil (jeho postava patří k tomu nejlepšímu v seriálu). 50%. 26. díl – Studna (1969) - legendární díl s temným psychologickým podtónem, i když i tam otravuje dost hnusně politika (chudák Mrkvička - major Zeman je fakt kokot). 80%. 27. díl – Rukojmí v Bella Vista (1970) - zase špiónský trapas s Hradcem vyšperkovaný o exotickou lokalitu...děs. 30%. 28. díl – Poselství z neznámé země (1971) - je těžké nefandit nacistům, když vidí člověk takové pitomce. 28%. 29. díl – Mimikry (1972) - zábava skvělá (Kaiser a Labus bomba), obsahem hrozná vyfabulovaná sračka. 68%. 30. díl – Růže pro Zemana (1973) - rozlučka se synem dělnické třídy nic moc. Janžurka...? :) ?. 42%. Celkově je to dost rozporuplné. Klesající kvalita je nepřehlédnutelná. Špiónské idiotské hry a ke konci místo skvělého Ládi Mrkvičky otravný aktivistický slovák, zhoršil už tak nepříliš dobrý dojem. Do konečného hodnocení promítám srážku -20% za všeobepínající politický smradlavý odér, ovšem u některých dílů se dá opravdu výtečně bavit, tam je známka znatelně vyšší. 54% - 20% = 34%. () (méně) (více)

pfa

Průměrný krimi seriál s několika výbornými díly. Samozřejmě co se týče filmové stránky. Druhou stranu, tedy "pozadí" seriálu do toho tahat nebudu, avšak je nezbytné vědět, či brát na vědomí jasné souvislosti patřící k tomuto seriálu. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička