Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

Slimak

Je to někdy dost dobrý....třeba VYZNAVAČI OHNĚ,RUBÍNOVÉ KŘÍŽE, BESTIE,STRACH,KONEC VELKÉ ŠANCE...pohled na nemocného a otrhaného Bláhu který se za tónů lehounké hudby plahočí lesem....a to v tak hnusnym počasí že by psa nevyhnal...to bylo prostě super.STUDNA zas tak světoborná neni jak všichni vykládaj ale určitě je to nejlepší díl z druhý půlky seriálu,protože díly z 60.let jsou povětšinou zcela trapné a nudné(ŠŤASTNÝ A VESELÝ,KLAUNI)...a za Liškovu hudbu uděluji hvězdičku navíc... ()

ViktorD

Bezesporu už o tom zde byla řeč, ale přesto bych vyzdvihnul vynikající hudbu Zdeňka Lišky, která v mých očích (či spíše uších) posouvá seriál hodně nad průměr. Ideologii nechávám stranou, je tam, tu okázalá, tu plíživá, to seriálu nikdo neodpáře, ale nemá smysl kvůli tomu zabředávat do vášnivých, leč ve své podstatě neefektivních diskuzí a polemik. ()

Ripley

Hodnotím několik dobrých dílů,některé herecké výkony a vynikající ikdyž depresivní hudbu Zdeňka Lišky. ()

F.W.Colqhoun

Ve svém okolí jsem zaregistroval dost obvyklý názor – totiž že se případy majora Honzy Zemana dělí na ty politické a na ty kriminální. Buď jich je celkově ještě o 10-20 víc (a s těmi jsem neměl tu čest), anebo je to blbost. Politické jsou všechny, a ty, které se tváří jako čistě kriminální, jsou prostě rafinovanější. Zásada pro tvorbu i čtení: vrah není zahradník, nýbrž živnostník... Přesto nemohu popřít, že mám pro tenhle seriál slabost. Důvodů je dost: 1)Zdeněk Liška, který pro seroš napsal přinejmenším dva-tři nesmrtelné fláky [znělka, hitík „White Lines“, mega-hit „Bič boží“ (podle něhož se jmenují minimálně dvě věhlasná česká nahrávací studia) a některé motivy, za něž by se nemusel stydět ani Morricone (viz/slyš 30. díl „Růže pro Zemana“)]. 2)Svérázná atmoška seriálu, určitá mimozemskost, jíž jsem se někomu nedávno pokoušel přiblížit jako mix Twin Peaks (zdaleka nejen taneční-wtf-číslo uprostřed ulice v epizodě „Růže pro Zemana“) a Star Treku (hlavní hrdina je, slovy Woodyho Allena, podobně jako většina postav sfi-fi ságy, „jako ta bílá čára uprostřed silnice“ (= je to konformní pitomec). 3)Opravdu a nefalšovaně povedené scény, mezi něž počítám třeba setkání „přešitého“ Bláhy v podobě Brzobohatého s Carmen Mayerovou v ulicích Karlových Varů nebo to, jak Kanyzu po chilské silnici prohánějí dva bondovští záporáci. 4)Zvláštní potěšení mi činí vídat seriózní herce plácat všechny ty pochybné kraviny a zároveň si představovat, co se jim během toho (tedy alespoň doufám) honilo hlavou. 5)Zvláště blbé scény, jako třeba ta, kde se Somr na hranicích prokazuje pasem s fotografií, na níž je zachycen se stejným kulichem, jaký má právě na hlavě. 5)Nostalgie po časech, které nikdy nebyly. To zároveň považuji za největší úspěch spolupráce filmařů a tvůrců ideových námětů. Přestože čím víc do současnosti se příběhy Honzy Zemana blíží, tím zřetelnější je lež, kterou seriál předkládá, neztrácí své kouzlo ani v nejdementnější ilustraci třeba drogové scény (kterou pochopitelně jako náhodou nechává prolínat s undergroundem). Seriál je zákeřná propagandistická sračka, která pracuje s těmi nejotřepanějšími stereotypy o těch, proti nimž pracuje. Když si ale tuto skutečnost vytknete před všech 30 dílů a budete s tím aktivně pracovat (totiž pozorovat, o co kdy přesně kdy „ideovým námětářům“ * jak jsou uváděni v titulcích * šlo, budete se skvěle bavit, nepřemůže-li Vás vztek nebo zhnusení. Těm, kteří hodnotí jako „odpad“: odhalit a opovrhovat propagandou potom, co padl systém, v jehož rámci vznikla (a potom, co se stala bezzubou), je prostinké. Dokážete stejným způsobem odhalovat propagandu, které jste vystavováni dnes? ()

Paity odpad!

Nemůžu dát jinak než odpad! seriálu, který překrucuje či lživě ilustruje historii a řadu událostí. Nic na tom nemění ani poměrně kvalitní práce po filmařské stránce či různorodost jednotlivých epizod. Major Zeman je dokonalou ukázkou toho, jak měl komunistický aparát velmi dobře propracovanou formu propagandy, která se nesnažila okatě zalíbit, ale divákovi/posluchači/čtenáři potichu podsouvala, co si má o čem myslet a co odsuzovat. A to považuji za daleko nebezpečnější. ()

Reckon

Na jedné straně výborní herci většinou v těch vedlejších rolích. Navíc s perfektně gradovanou atmosférou. Na straně druhé je to propaganda toho největšího rázu. Dějiny jsou překroucené. Z SNBáků, kteří zavinili smrt mnoha nevinných lidí, se dělají kladní hrdinové. Z podnikatelů, továrníků a stoupenců první republiky se dělají největší mocichtiví a nemorální lidé. Doporučuji se dívat jen za předpokladu, že si zjistíte, co ty svině všechno překroutili. (2/10) ()

Krystalion

Perfektně natočené příběhy z doby minulé se sympatickými postavami, kterým vám nezbývá nic jiného než držet palce. A i když zde byly uzavřeny hranice kvůli nepřátelům ze západu, tak zde vidíme kolik zde žilo nepřátelů státu, kterým se musela držet uzda u krku, protože hned by chtěli něco vlastnit, někomu poroučet a někoho zotročovat na úkor zbytku tohoto mírumilovného státu. A ať si kdo chce, co chce říká tak měli pravdu, protože těch nedomrdanejch bastardů, co se šukali mezi sebou a teď nám tady vládnou, rozprodávaj vše svejm kamarádíčkům ze západu a nosatejm kryploidům. Měli jsme se líp za totáče, bezpečí, hromadný veselí, zaměstnanost, sociální jistoty a kdo říká opak tak si sere do huby anebo spíš patří mezi ty bastardy zrozený z incestu. ()

pjotr76

Major Zeman je blbost...snad dva díly trochu lepší - ale hlavně není diskuse o tom, jestli to opakovat z hlediska nějaké ideologie, takovou blbost nemá smysl opakovat, z toho důvodu, že to je prostě nadideologická a nadčasová kravina, která by v normální společnosti už dávno skončila v propadlišti dějin...jenom v tomhle "ukecanym" státě se pořád něco řeší a tak se tahle zbytečnost pořád vrací....uměle vyvolanej a nesmyslnej fenomén Major Zeman. Nediskutujte o tom, nechte tenhle nepovedený seriál v klidu tam kam patří na smetiště televizního archívu. Dvě hvězdičky za atmosféru studny. Jinak dle chuti každého soudruha) ()

ClimbVibe

Za těch 10 legendárních minut v epizodě Studna bych dal pět hvězd. Když ale člověk ví co je v pozadí tohoto seriálu - tak odpad... ()

Mantis

Koukám na komentáře a je mi docela smutno. Seriál je sice prodchnut komunistickou propagandou, ale pokud se od toho odhlédne tak má bezesporné kvality. Hlavně bych vyzdvihl velmi dobrou filmovou hudbu. Některé jeho díly dokonce neobsahují propagandu a jsou založeny na skutečnosti (například Kvadratura ženy, Studna). Herecké výkony bych řadil minimálně k průměrným. Slabé **** (bez hodnocení účelu - propagandy komunismu). ()

Wishkah

Za Studnu a poněkud neklidného Brůnu přidám jednu, jinak seriál jako celek je poplatný režimu. Některé dialogy a názory postav prostě dnes působí hodně směšně. Přesto asi tak 5-10 dílů je opravdu silná kriminálka se slabým scénářem ()

Haymar

Magor Zeman je učebnicovým příkladem, že Pravda a Lež... Vina a Nevina... Dobro a zlo... jsou jen prázdné pojmy, které dostávají konkrétní obrysy jen v kontextu určité doby, místa, společnosti, národa... ale především ve formě jakou (a kým) jsou reprodukovány "obyčejnému stádu". Vždycky jsem měl (a mám) ze sledování 30 případů... husí kůži. Teď už vím, že kdysi to bylo díky tomu co jsem viděl, zatímco dnes je to díky tomu co cítím! Otázkou je, jak hodnotit objektivně dílo, kde je po formální stránce spousta dílů nadprůměrných a (+/-) detektivních, ALE kde celek prolézá (jako rakovina po metastázi) skrz naskrz nekompromisní komunistická propaganda?!?! Nejenže se tu nehorázně překrucují historická fakta (Mimikry, Strach) ale hlavně (a to je horší) ospravedlňují těžké zločiny režimu (vše okolo 48. a 68. roku)! Po formální stránce tedy značný rozptyl (1-3*) ale po stránce obsahové by mi bylo upřímně líto odpadu!. Tohle se zkrátka zcela vymyká všem běžným žebříčkům a hodnotícím systémům !! ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička