Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

trojtmberk

Vždycky večer po dokoukání, jsem se cítil poněkud neklidný, možná bych to neměl přehánět s těma včeličkama nebo za to na mě dopadne bič boží. ()

maxxxim

Atmosféra a pohoda sršiaca z každého záberu. Hlavne žiadna moderná hektickosť, či brutalita rímskych hekatomb, ako je tomu v súčasných moderných sračkách typu: Dexter, Kriminálka Bukurešť či Kosti pre psa. Ani v tomto seriáli však netreba hľadať šiesty zmysel alebo tretie oko, ale aspoň neobmedzuje dokola sa opakujúcimi aktami nudy či trendom najbizarnejšie prevedenej vraždy, kde utrhnutý anus alebo recktal nie sú výnimkami. Ja dám vždy rád prednosť niečomu takému ako je Major Zeman, lebo tu sa dá spoň zasmiať na dobe dávno minulej a užiť si každý záber po svojom, naproti tomu moderné "nooboviny" nedávajú ani trochu priestoru na vlastný úsudok či fantáziu a po nalinkovanej trase dovedú diváka do cieľa, ktorým je hltavosť ba až infantilná nedočkavosť vidieť ďalší diel "mejdla" (rozumej prostriedok na umývanie rúk, nôh, tváre a častokrát aj mozgu, ako je tomu v tomto prípade). Každý má právo voľby, a tak je len na vás čomu dáte prednosť, ja môžem Majora Zemana len odporučiť. ()

mr.kliky

propaganda jak cyp, ale válí to na nás mistrně.. kvadratura ženy a vyznavači ohně regulérně cajk díly, mimikry jsou švanda a studna je jakožto celek naprostá sračka, nicméně ten kultovní závěr je noční můra mého dětství a starej brůna je absolutní antikrist..! za tyhle věci hodnotím dvěma. ()

COF_666

V komunismu jsem nežil a Zemana zkrátka beru jako kvalitně natočený a odehraný seriál. A musim říci že při sledování "Studny" jsem byl "poněkud neklidný". ()

RabbitX

Já to nehodnotim tak hrozně vždyt je dobré vědět co se tady stávalo a jak to tady vypadalo a chodilo v době komunistů.a navíc některé díly byly dost dobrý! ()

A.L.E.S.

Když jsem se dověděl, že tento seriál byl zakázán (a že jich nebylo málo), okamžitě jsem čekal na jeho první díl. A výsledek vidíte sami. Jako kdybych se díval na českou bondovku nebo na komunistického Hercula Poirota pana Sequense. I když mám Brabce rád a hudba mě uchvátila, musel jsem skončit na 40 procentech, protože je to tak strašně tendenční, až se na to prostě nedá koukat. ()

st.verka

Ve své době jsme na to koukali, protože to bylo jedno z nejlepších, co televize nabízela. Bohužel jen část je pravdivá a lecos je idealisticky přikrášlené. Přesto bych to úplně nezatracovala, je to připomínka toho, jak a v čem jsme žili. ()

LadyPupu

Kontroverzní normalizační seriál, kterému nelze upřít 2 věci. 1) výborné herecké obsazení (Tříska, Kopecký, Kačírková atd.) a 2) řemeslně dobře odvedenou práci režiséra. Ideologii té doby nehodnotím, neboť to je průser. ()

Shetland odpad!

Propagandistický seriál natočený v období normalizace k třicátému výročí vzniku Sboru národní bezpečnosti. SNB sloužil především jako represivní nástroj moci, jehož složka Státní bezpečnost (StB) se shlédla v prvcích a metodách policejních složek hitlerovského státu, tedy mučení, popravy a psychologické terory byly na denním pořádku. Komunistický režim se potřeboval nejdříve zbavit všech domnělých nepřátel, poté i těch, kteří byli například v protinacistickém odboji a neztotožňovali se s myšlenkou vedené nenávisti a útlaku, kdy kdokoliv mohl být odsouzen jen na základě vykonstruované lži. 30 případů majora Zemana vykresluje tehdejší události natolik nepravdivě, že je to ukázkový příklad komunistické propagandy. Dva díly celé série se věnují babického případu, který ideologicky obrací doslova naruby. Seriál byl a je odporný mementem nedávné doby, kdy komunistický režim se dopouštěl zločinů i vražd ve jménu ideologie, třídního boje a řízené nenávisti. Nikdy nesmíme dopustit, aby se podobná zvěrstva opakovala. ()

PavelR

Nepěkná agitka, v určitých momentech filmařsky výborně zvládnutá. V určitých momentech je to bída a utrpení. Každopádně není na škodu vidět, jakými žvásty a propagandou se krmilo diváctvo. ()

Endyis

Kromě toho, že jde o propagandu, tak i kvalita je víceméně slabá, postavy směšné, dialogy ještě více směšné, příběhy převelice směšné. Nehledě na to, že seriál obsahuje i naprosté nelogičnosti (viz návrat Zemana z koncentračního tábora, kdy se vyhládlý doma "nakufruje", by mohl odnést životem, otec; který váží asi 30 kg se chystá vykácet stromy na zahradě a to bych mohl takovýchto blbostí počítat). Možná je dobré pustit si to jako komedii. Když se chcete slušně pobavit, hoďte to tam, ale z vážného pohledu si myslím že ta hvězdička je tak akorát - 20% (z toho většina je za Kaisera s Lábusem :))) ()

elle

Za Studnu a pár dalších taková malá řemeslná hvězdička, ale jinak klasický a ukázkový příklad toho, jak se důsledně umělcům a ostatním odpreparovávala páteř. Pro nás ostatní to byla cílená propaganda jak hrom. Měla jsem možnost seriál vidět ještě za komančů, takže...hnus. Žilo se přece fajn, jen se moc nehomlo uvažovat, za jakou cenu. Krimi povídky z jedné i druhé kapsy a boj za lepší zítřky za ostantými dráty. ()

Nihlathak odpad!

Nechutné, fujtajblové zkreslování minulosti, tamnější přítomnosti i všeho. Zvrácený kaleidoskop, kde jsou všechna sklíčka infračervená. Nas*at jo nas*at. ()

lazak

Nedivím se, že je seriál nesčetněkrát hodnocen jako odpad. Major Zeman je jako ošklivý pejsek. Buď ho milujete nebo nenávidíte. My, kteří jsme civěli za bolševika s otevřenou pusou na Studnu, která byla vysílána na prvním programu už někdy v pět hodin odpoledne, v době, kdy byla hvězdičkou označena sebepitomější kriminálka, ho nemůžeme nijak jinak než milovat. Kdo si neprožil dvě noci beze spánku po zážitku ze zmiňované Studny, kdo si neprožil ten strach z toho nejstrašnějšího, co v televizi kdy viděl, nepochopí. Co na tom, že některé díly jsou vysloveně slabé, pořád major nabízí vraha, který se skrývá v poli, feťácké Mimikry nebo nepříjemně mrazící kvadraturu ženy. Co na tom, že celé veledílo je normalizační agitka, já v osmi letech hltal to napětí dobře udělaných kriminálek, i když jsem o politice věděl úplný kulový. Major Zeman mi prostě dal mnohem víc, než desítky jiných červených filmů. A o tom by film nebo seriál měl být. Aby vám něco dal. ()

sallyann

Pominu -li tu komunistickou agitaci, jde o celkem slušný krimi seriál. Vždycky si vzpomenu na díl Studna :( a pak na Mimikry a Jirku Lábuse :) ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička