Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

Ferinka odpad!

Moje prohlášení: dokud nebudu učitelkou dějepisu (ne že bych to měla v plánu) a nevysvětlím nové populaci socialismem neposkvrněných dětí každou politickou hlášku majora Zemana nebo jeho kolegy soudruha, hodnocení prostě nezměním! Seriál by se mě vysílat s bublinami, které by komentovaly ty žvásty, co "mírumilovní estébáci z Bartolomějské" pronášejí, jinak je to zločin proti republice. Ano, při Studni jsem měla nahnáno jak nikdy, díly z padesátých let byly kriminalisticky úúúžasné, ale i kdyby teklo v potoce víno, je to neakceptovatelné. Politický důraz tady bude vždycky převyšovat ten filmařský a kdo to nevidí, má buď málo informací nebo je prostě.. hloupý? ()

insurgentes

Pozor, po shlédnutí několika dílů v kuse můžou slabší povahy nabýt dojmu, že kluci jsou správný tehdy, když jsou kovaný. Nejstrašlivější díly: Hon na lišku (Zde soudruh Zeman zcela otevřeně a bez skrupulí rezignuje na právo a staví se na stranu ideologie. Je to věrné a pravdivé, jen nechápu, jak si mohli soudruzi myslet, že nás přesvědčí o tom, že taky správné. Halt jiná doba) a Studna (kde padne věta "Dá to ještě hodně práce, než se v republice uklidí ten svinčík po těch loňských hloupostech" - myšleno pražské jaro 1968. Brabec musel mít teda fakt oslabenej blicí reflex, když bez uzardění vysolil tuhle větu.) Paradoxně nejlepší díl pro mě byl Klauni, jehož název je parafrází pro celý disent v čele s povalečem, lemplem, plagiátorem, lhářem a zlodějem Danešem (předobraz Václava Havla). Oni to ti komárové sice mysleli jako záměrnou diskreditaci, ale mimoděk to vystihli naprosto perfektně, ha ha. ()

herr_carter

Ten chlap je zvíře - úplný monstrum Honzo !! Je zajímavý, že těch pár epizod,které jsem měl to "štěstí" spatřit, ve mě vždycky evokovaly Českou sodu a právě moment, kdy si Čtvrtníček a spol tropí legraci z Václava Klause............... moje hodnocení = 3,5 z 10. ()

Rihan

Legendární a zároveň silně kontroverzní, skrývající v sobě strhující příběhy naší minulosti. Přesto je tento seriál kultovním dílem pro hodně fanoušků, ať se vám to líbí nebo ne. ()

Kanibal odpad!

Účelová politická agitka, mistrně natočená, chytlavě předvedená, ale cosi shnilého vystupuje na povrch prakticky neustále. Tohle by nemělo být magnetem večerů u TV obrazovky! ()

klúčik

Som 62 ročník. Keď začali seriál dávať v televízii, tak som mal 13 rokov. Pamätám sa, že to bol jeden z najsledovanejších diel v televízii. Sledovala ho celá republika. Režisér Sequens rád natáčal kriminálne seriály. V tej dobe tento patril k tomu najväčšiemu, čo sa u nás urobilo. Terajším pohľadom 45 ročného už v tomto filme vidím aj to , čo som tam ako chlapec nevidel. Politiku. Boli tvorcovia zneužitý?? Pre herca je rola zamestnanie, v tej dobe tu hrala špička hercov, ktorí sa v republike nachádzala. Raz som videl, alebo čítal rozhovor z jedným významným hercom, ktorý hovoril o tom, že keď ho vtedy režisér neoslovil a nedal mu rolu v Zemanovi, moc ho to nahnevalo. Dnes je šťastný , že v tom nemusel hrať. Aj takéto sú názory na tento seriál. Mne sa osobne niektoré diely páčia. ( Studňa, Mimikry, Strach,Rubínové kríže) Ja dávam 60%, pretože mám rád "svojich hercov" ( Adamíra, Jelínek, Mrkvička, Menšík, Kemr, Kodet, Vinklář, Haničinec, Abrhám, Kačírková, Kopecký, a Brabec). To je len malá vzorka hercov, ktorý tu hrali !!!!!!!!! ()

rozbris

Tak tohle se mi vůbec nelíbilo, ukázka 5.B třídy (VB) jak říká můj otec:-D Jediný díl, který má aspoň nějaké grágy je Studna - kdy je starý pán v pokoji a houpe se mu v ruce sekýrka:-) ()

Andy.

"Hele, víš co by řekl můj táta... 'Neboj se Honzo, on to ten Gottwald všechno zvládne!'" Jedna hvězdička za kultovní Studnu a ještě kultovnější plastiku Radka Brzobohatého :-). ()

Kuny27

nevím co napsat :D :D Někdy super, někdy propadák a někdy průměr. Možná kdyby se počet dílů snížil třeba na 10 nejlepších, bylo by to dost super :) Opravdu obrovsky nevyvážený seriál. Ale za díl Studna - obrovská pochvala. ()

keoma26

ja bych tu ideologickou silu zemana neprecenoval,je to dokument sve doby,takze pozdni normalizace,kdy uz ani sami strazci ideologicke cistoty nedokazali srozumitelne vysvetlit nektere dialekticke otazky dejin,typu znarodnovani,mam rad napr. scenu z dilu Bestie,kdy se Kacirkova zoufale pta Zemana,co jineho muzou delat nez utikat za hranice,kdyz jim vsechno vzali a Zeman misto nejake rafinovane indoktrinace divaka jen smirene pokyva hlavou...to je skoro podvratnej moment,kterych je tam spousty,protoze si casto scenaristi nevedeli s oficialnim vykladem rady;-) ()

klukluka

Major Zeman mi přijde už několik desítek let magický, podmanivý, opojný, návykový... Mám k němu ale 2 zásadní výhrady: 1. v době vzniku jím tvůrci vědomě ubližovali žijícím lidem a špinili památku lidí nedávno zemřelých. A to je neodpustitelné a neměli bychom na to zapomínat! (osobní rovina) 2. matou mě herci, kteří tady postupně ztvárňovali vícero různých rolí. (profesní rovina) Nicméně: ač seriál na dobovou politickou objednávku, má neoddiskutovatelné filmařské kvality a neobyčejné kouzlo. Režisér Sequens byl na pár facek (otírat se o mně, tak se s takovou chabou vendetou nespokojím, ale kdo ví, jestli se někdo někdy odhodlal alespoň k nim), ale uměl, a společně s ostatními televizními žoldáky dali dohromady něco nevšedního. Ať si říká, kdo chce, co chce. ()

Davej

Klasika mého dětství. Ještě několik let poté, co jsem viděl Studnu, jsem z toho měl zlé sny. Ale časy se mění a já taky. To vychvalované řemeslo, které prý zakrývá propagandu (to tvrdí kritici- ovšem nezakrývá nic, propaganda je to totiž naprosto zřetelná), to je nafouknutá bublina. Nad některými "vážnými" scénami se člověk musí smát. A věřím tomu, že čím častěji nám to budou v televizi nabízet, tím dřív slovíčko kultovní u tohoto seriálu odpadne. ()

DocBrown

Smichy se popadam, jak by nekteri chteli tento serial cenzurovat a zakazovat. Tedy chovali by se uplne stejne, jako ti ktere nenavidi. ()

Přemek odpad!

Skutečný, v historii českého točení klikou od kinematografu nejhorší a nejzrůdnější odpad. Pro všechny obhájce tohoto zlořádu: NENÍ to skvělá detektivka - detektivní žánr je tu jen proto, aby tehdejší diváci sežvejkali estébáckou propagandu co možná nejsnáze. NEJSOU tu skvělé herecké výkony, Vladimír Brabec má své pohybové tiky celých těch třicet let stále stejné.. NENÍ tu skvělá režie, Sequens tu předvádí neskutečnou míru neumětelství a ignorance (i ve scénářích, některé si natruc Procházkovi napsal sám a je to také poznat). Zkrátka - přes veškerou kultovnost i "kultovnost" tohoto seriálu - je to jen obyčejný, odporný a protivný odpad. Zajímavé jen jako zdroj nekonečného studia lidské prodejnosti, lhavosti a zbabělosti. ()

wosho

Jako celek je to ***seriál,který má pár dobrých dílů,pár mizerných dílů,hromadu nemastných-neslaných a jeden kultovní kousek a to STUDNU,která dnes vyvolává smích,ale jako malý jsem několik dní nemohl spát,snad jako všichni ()

Kovaja

Ať si každý o propagandě myslí co chce.Mně se tenhle seriál až na některé nezáživné díly prostě líbil.Atmosféra zpravidla u prvních dílů byla doslova na posrání a to právě většině dnešních kriminálek chybí.Dá se říct že to bylo i díky fantastické hudbě.Herecké výkony komentovat je na dlouho.Ale Zeman byl prostě polda dle mého gusta,do všeho pořádně zakousnutý a věděl kdy může trošku povolit.J.Hradec v podání R.Jelínka je dalším tahounem seriálu.P.Bláha v podání R.Brzobohatého je soupeř pro Zemana víc než stvořený.Tenhle seriál se dá prostě sledovat pořád. ()

Shakeus odpad!

Domnívám se, že toto by se zde nemělo ani objevit, protože seriál nemá žádnou kulturní ani uměleckou hodnotu. Propagační blábol vyzdvihující zločinný totalitní režim, jehož následky pociťujeme ještě dnes, obhajující porušování lidských práv a potírání svobody. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička