Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

Kennedy_R

Pro mě nejoblíbenější český kriminální seriál. Co na tom, že je politicky jednostranně zaujatý, to byly i ruské válečné filmy, ale hlavně mě baví. Místy i obráceně, svou úsměvnou naivitou. Honza Zeman je náš český James Bond, co vyřeší všechny případy a na všechno přijde sám :-). Fakta jsou zde promíchány a překrouceny proti skutečnosti, aby děj měl napětí a spád. Stejně ho mám rád. Pro některé slabší díly bych dal o hvězdu méně, ale abych na*ral zdejší televizní rádoby intelektuály, tak 5. ()

pavliCZECH

Jedna hvězdička za uplakanou Ivanku Andrlovou coby dcerku pana majora v díle o roce 1968. Bylo mi těch komunistů vopravdu hrozně líto... ()

maraHCV

Před nedávnem jsem opět mrknul na celý seriál a musím říct že ho vidím pořád stejně!V současné době je to opravdová parodie na historickou pravdu!i když některé díly jsou natočené filmařsky solidně.Pro mě je nejzábavnější postava Kaliny(Miloš Willig),ten se do toho opravdu s chutí opřel a hlavně nechápu jeho filmový charakter,chvíli hodný moudrý dědeček policista a za chvíli cholerický emotivní pedant :D ()

Sakulnikov

Ano, je to seriál se silným ideologickým zkreslením, ale i proto je dnes stále zajímavý. Jako kriminálka je to dobré (kvalita dílů je kolísavá), jako dokument doby také (je třeba znát propagandu). ()

guma odpad!

Pár epizod stojí za zmínku, většina však nestojí za nic. 0-40%. Třeba Mimikry nemají chybu, je to tak blbý až je to vlastně dobrý. ()

tsatsiki

Asi si někdo říká, že jsem se zbláznil, když dávám pět hvězdiček. Když tento seriál berete jako kriminálku, a ne seriál, který má propagovat komunismus, tak je to výborně natočená, a herecky skvěle zahraná kriminálka, u které si člověk výborně odpočine.¨ A Vladimír Brabec a Radoslav Brzobohatý ve svých životních rolích jsou tu dokonalý. ()

RobinPM100

Nejlepší českej seriál (spolu s Návštěvníky a Arabelou), srát na politiku, mistrovsky natočené dílo. Sequens je génius, naprosto kultovní záležitost, kdo tomuhle dává nízké hodnocení, je filmový dement. Zejména prvních 10 dílů je dokonalých. Pár slabších by se také našlo, ale jako celek mimořádné. Intro hudba kapitola sama pro sebe. ()

Gig

Zručně natočený výplach mozku. Ale opravdu dobře natočený. Ale tady ten výplach je opravdu velký. Je rozdíl ideologie v Žižkovi a ideologie tady. Tady to opravdu bylo točené na zakázku. Stejně jako třeba u Gottwalda. Ale tady se na to i docela fajn kouká, pokud člověk vypne mozek - a teď nemyslím nelogičnost, ale právě ten výplach. Kdybych nežil, kde žiju, neznal naše dějiny, tak koukám na to jako fajn detektivní příběhy. A to Sequens uměl. ()

Piedone

Predpokladám, že väčšina, čo tomu dala odpad, pochádza z 90. rokov. Propaganda tam samozrejme je, ale tú dnešnú nedobehne, ani keby jej bežala oproti! Všetkého, čo bolo vtedy zlé, dnes máme niekoľkonásobne viac a ešte aj čosi navyše. ()

carl.oesch odpad!

Zcela souhlasím s tím, co napsal Lima. Budu jetě ostřejší, ale i věcnější, než Lima. Ano, Liška byl mistr filmové hudby, ale "zeman" rozhodně nepatří k jeho vrcholným dílům. Pominu-li recesistický protest song narkomanů a únosců letadla ze skupiny Mimikry. Seriál je počínaje scénářem, přes herecké výkony až po ostatní profese šmíra. Začněme tedy tím hlavním - scénářem. Původně (vyšla o tom kniha) měl být Zeman jakýmsi pokračováním Hříšných lidí města pražského po pětačtyřicátém. Měly zde být kauzy typu sériového vraha Mrázka a podobné. Pak se do toho ale vložili soudruzi od vnitra a STB a z kriminálních případů měla být oslava nejen SNB a kriminální služby, ale (a hlavně) STB. Dovedu si představit "brainnwashing" na vnitru a nápady, se kterými soudruzi přišli. Všichni emigranti a vlastně i zločinci jsou reakcionáři. Západ je naprostý hnus a je ovládaný bývalými esesáky a nacisty. I my jsme přece měli své Bondy, ne? A tak vznikla řada případů, které mají trapně propagandistický charakter. Těch ryze kriminálních je menší část. Snad nejlepší z nich je Kvadratura ženy, natočený podle skutečné události a bez účasti oněch soudruhů z STB. K tomu je třeba dodat, že ČT uvedla kvalitní dokument o poúnorovém šéfovi pražské kriminálky plk. Kalivodovi. Ze vzpomínek jeho rodiny, a spolupracovníků i dokladů a dokumentů vyplynulo, že mezi kriminální služkou a STB panovala značná animozita. Plk. Kalivoda byl zbaven své funkce ve druhé půlce sedmdesátých let po nátlaku STB za údajný prohřešek v roce 1968. Neposkytl dva kriminalisty z ochrany nějakého exponovovného představitele a naopak je použil pro vyšetřování podobné kauzy, jako byla Kvadratury ženy. Spolupráce, jaká je předváděna v tomto seriálu nefungovala a naopak nejen kriminalisté, ale obecně i běžní příslušníci VB byli pod dozorem STB, stejně jako bratry Mašíny podřezaný esenbák v Čelákovicích. Nakonec jejich story byla "transformována" do dílu Strach. Díl Bestie vynechává fakt, že onen vrah – převaděč mohl být odhalen mnohem dřív, kdyby nebylo zásahu STB do vyšetřování plzeňské kriminálky. I když není prokázáno, že by tento člověk byl přímo příslušníkem nebo agentem STB, jsou známé desítky kauz (akce Kameny, story herečky Štěpničkové), kdy STB pomocí provokací sama lidi přiváděla do situací, kdy je mohla zatknout a zavřít. Ona Bestie se jim náramně hodila k vyvolání strachu z ilegálního útěku z ráje. Další krimipříběhy jsou vysloveně slaboučké (Mědirytina, Romance o nenápadné paní). Politický podtext je i v případu Dáma s erbem a také Pán ze Salcburku. Tady je vysloveně směšné, jak STB nasadí na detekci Abrháma příslušníka kriminálky Stejskala a jakousi písařku či co, a vrcholem je využití zástupce kriminálky Zemana jako volavky. Jiný díl z této skupiny – Tatranské pastorále je slaboučkým remakem Alibi na vodě. A tím se už dostáváme k oněm vysloveně estébáckým. Kauza agenta Bláhy (bývalý západní voják, tedy zrádce a pak i vrah žen) se proplétá několika díly, kde je ukázáno nepřátelství a zločinné rejdy církve i buržoazních příslušníků inteligence a vše vrcholí oněmi Bílými linkami s českým Bondem a bývalým řidičem sanitky Hradcem (Jelínek). Vynechat nelze ani silně manipulativní dodnes nevyjasněné podání případu Babice. Poslední řada je s ohledem na paměť asi nejstupidnější a jedinou skutečně kriminální kauzou je poměrně zdařilá a hororová Studna. Hrdinný Jelínek naplní svůj osud ve dvoudílné kauze, odehrávajícím se v Latinské Americe a nandáno dostanou i oni Plastik People – ukázka toho, co jsou zač oni odpůrci onoho báječného režimu. A tím se dostávám (úžasné herecké výkony vynechám) k tomu dalšímu. Seriál se odehrává během 30 let, ale někteří přední aktéři jsou stále stejní a vrcholem je třeba, že estébák Němec nebo Mrkvička mají v šedesátých letech úplně stejné účesy, jako byly v sedmdesátkách, kdy se veledílo realizovalo. A to nechám stranou oblečení, interiéry a snad nekřiklavější je vozový park, kde v popředí se sice objevují dobová auta v počtu tak tří kusů, ale v pozadí se vesele honí vozy ze sedmdesátek. V díle z roku 65 stojí před hotelem Paříž Zastava (začala se k nám dovážet v roce 1974) nebo se těžko mohl zrádce Holan projíždět Fiatem 850 v díle, který se odehrává rok předtím, než se auto začalo masově vyrábět. Jeho televize i třeba tapety ze sedmdesátek bily do očí už při premiéře. Někdy má pocit, že lidé, kteří se na tomhle podíleli (nebo se z nejrůznějších důvodů podílet museli) to flákali, jak to šlo. A tak lze tohle socialistické veledílo brát jako dobrý studijní materiál, zábavnou recesi nebo naopak si jenom zaskřípat zuby. Podle epizody 14, jakmile se do přípravy seriálu vložili soudruzi od STB, byl to Konec velké šance. () (méně) (více)

Simako

Nechci se nějak navážet do této rozjeté debaty. Nevím, jak mám chápat to, že ta mladší generace tomu nerozumí!!Pak tedy nevím, kam patřím já!!Budu sdílet názor zde přítomného kolegy!!My máme hodnotit kvalitu snímku tedy filmu. Politika musí stranou a s tím souvisejí i naše subjektivní názory na tu dobu!!! Z tohoto hlediska souhlasím, ale to sem opravdu nepatří!!Musím říct, že Jiří Sequens byl naším nejlepším režisérem tohoto žánru a kdo umí ten umí. Toho dílo má velkou filmovou a ať chceme nebo ne i historickou hodnotu. AVE STUDNA!! Za pět!! ()

matoada odpad!

hladat v tomto nejake kvality je podobne, akoby ich niekto skusal hladat napr. v nacistickych filmoch. tam tiez mozno boli zaujimave herecke vykony, schopna rezia.... ()

Docentus

Špička v československých krimi seriálech. Některé díly slabší, některé politicky pokřivené, jiné vyloženě dobré. Neříkám, že je to seriál bez politického podtextu (ten tam je a někdy dost silný a hnusný), ale zase to nebyl jediný seriál, který měl ospravedlnit průsery KSČ a spol. ()

spable

Super! Klasika!! Uff! Nepříjemný Brabec. Slušná kamera. Vesměs směšné příběhy s dobrými herci, kteří v dobré snaze přehrávaji, protože nemají co hrát. Kopat do mrtvoly nemá cenu. Jdu spáchat sebevraždu za to, že jsem dal jedničku! ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička