Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

regentor

Seriál vznikal jako "příspěvek"Čs.televize k 30. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou. V úzké spolupráci s Tiskovým odborem sekretariátu ministerstva vnitra, respektive s IX. správou FMV (STB).Pod dramaturgickým dohledem ing. Jiřího Procházky a majora Leoše Jirsáka jej v letech 1974 až 1979 ve Filmovém studiu Barrandov natočil režisér Jiří Sequens.První díl šel do vysílání v pátek 18. dubna 1975.Tato práce nebyla samoúčelná . Sověti měli svůj dobrodružně/válečný seriál s dvojitým agentem Otto von Stierlitzem z roku 1973 Семнадцать мгновений весны/Sedmnáct zastavení jara. Poláci zase svého neohroženého Kapitána Klose v Stawka wieksza niz zycie(1968) u nás vysíláneho pod názvem S nasazením života.A tak i u nás nutně muselo dojít k vytvoření eposu o hrdinném příslušnikovi bezpečnostních složek(SNB).Seriál je nutně poplatný své době ale zároveň je velmi dobře řemeslně zvládnutý a to včetně hereckého obsazení jakož i podmanivou hudbou situovanou především do velmi úderné znělky.Ze svého pohledu bych jej rozdělil na na dvě základní roviny. 1. čistě politická, překrucovací až brutálně zromantizovaná verze tehdejších členů KSČ , kdy bohužel platilo já jsem Komunista a kdo je víc. Tady se dají zařadit díly jako Vrah se skrýva v poli/Klauni nebo Štvanice.2. díly s kriminální rovinou kde patří určitě Kvadratura ženy/Studna nebo Tatranské pastorále.Každý příběh je vlastně jiný a v podstatě situovaný do jiného roku , přesto návaznost není jen přes hlavní postavu mjr. Zemana , jinak skvělého Vladimíra Brabce.Záměr provést diváka léty 1945-1980 nebyl jistě náhodný jakož i rovina více osvětlit a přiblížit rodinu a postavy hlavního hrdiny byl cílený psychologický efekt.Čas pokročil a situace v naší zemi se v mnohém změnila, seriál však zůstane jako dobová připomínka jak to v Československu let minulých bylo/nebylo.Tolik snad k seriálu jako celku , podrobnější rozbor jednotlivých dílů je prací zase na jindy. Howgh ()

Hawkey15 odpad!

Několik velice podařených dílů, přemýšlel bych mezi 3-4 hvězdami, ale vzhledem k tomu, že se jedná o snůšku lží a výmyslů, které se tváři jako pravda (a to je přesně důvod proč...), není možné hodnotit jinak. ()

Gamekeeper77

Výrazný seriál (nikoliv však svou nadprůměrností),který neminul snad nikoho z československé generace. Seriál, který by,nebýt několika dílů které ho proslavily jako třeba Studna (která mimochodem kromě závěrečného pětiminutového flashbacku nestojí za nic)nebo Mimikry, nejspíš dávno upadl v zapomnění. Najdou se tam ale i opravdu slušné příběhy, jako třeba Kvadratura ženy, diky nimž... 55%. ()

Olafsson

Jako kluk jsem to měl rád, u některých dílů jsem se dokonce bál (Bestie, Studna...). Nedávno jsem dostal takový nápad podívat se na všech třicet dílů dnešníma očima dopělého člověka s určitou vnitřní zralostí a stále se vyvíjejícím avšak poměrně konzistentním světonázorem. Mé hodnocení by se dalo rozdělit do několika šuplíků a z nich se pak dá udělat dejme tomu vážený průměr. Z hlediska bolševické propagandy je to jasný odpad, co se týče hereckých výkonů ne více než tři hvězdy (vadilo mi zejména neustálé přehrávání většiny herců), zápletka a scénář se kvalitou u různých dílů liší, některé mě v půlce uspaly a některé jsem hltal od začátku dokonce - tedy znovu na tři hvězdy. Soundtrack je myslím dost povedený, tam bych dal klidně čtyři hvězdy. No a srovnání se současnou českou seriálovou produkcí - zlatý major Zeman, ty splašky které se natáčí dnes to je prostě něco co nepochopím, takže z toho pohledu určitě alespoň tři hvězdy. Největší váhu dávám propagandě, následují herecké výkony, scénář, soundtrack a pak to srovnání. Konečný výsledek jsou tedy pro mě dvě hvězdy. PS: Je potřeba zmínit kult dílů Studna a Mimikry. Kdybych hodnotil jen tyhle dva počiny tak to jsou minimálně čtyři hvězdy a ani o sekyru nebo včeličku méně. :) ()

niska98

Nakonec přidávám hvězdičku za opravdu povedenou Studnu, ale jinak průměr a propaganda (sebevražda bývalého ministra zahraničí Jana Masaryka....jóóó jóóó). Ale co bychom chtěli...70.léta a oslava VB, že. ()

Fajt

Většina dílů je velice zdařilých, které vždy zaujmou mnoho diváků. Myslím, že by dílům do šedesátých let, dosti prospělo, kdyby byly v černobílém provedení. Je poněkud nepřirozené, když v dílech z padesátých let mají herečky dnešní oční stíny a řasy. Nemusela by potom I. Kačírková v dílu "Bestie" vypadat jako kraslice. ()

CaladanChmur

Za mě v pohodě a to zejména díky prvním deseti dílům. Že to bylo po té často poplatné době,je pravda.Ale stejně tak lze říct,že velmi podstatná část se týkala normální kriminalistické práce, takže bláboly komentátorů, jako jsou třeba Lima, o oslavách StB, jsou stejně populistické a zavádějící, stejně jako to, co podle něj je v tomto seriálu a tak silně odsuzuje . Je znát, že rok výroby je momentálně 40 let zpátky. Hodnocení jednou hvezdou či odpadem, je způsobeno hlavně osobním názorem na politickou scénu tehdejší doby a nikolvek samotným zájmem zhodnotit filmový seriál. viděl by jsem to tak na 3* , ale díky úmyslně nefér hodnocením dávám 4*. A typický přípklad vygumované objektivnosti, je recenze babušky z 6.5.2022 Klasiký idiot/ka, . Nehodnotí samotné dílo, ale prezentuje tu svůj názor na tehdejší dobu... a navíc silně stupidně. Ale tahle prezentace hlouposti není ojedinělá. ()

yntelygent

Propaganda ?   To je silne obvinenie,aj ked uznavam opravnene....Lenze...CSFD je filmovy portal,hodnotenie po filmarskej stranke bezpochyby na vysokej technickej aj hereckej urovni.Zahrali si tu vtedy ti najlepsi herci,natacalo sa to v dobe ked kvalitu herca definovalo jeho ucinkovanie v divadle a vo filme a nie to co si o nom mohli ludia precitat v bulvarnych novinach a programoch....nastastie vtedy nic take nebolo a ani mi to vobec nechybalo.No a k tej propagande....ta z tohoto filmu je len slaby odvar oproti tomu,cim nam masiruju mozgy dnesne uzasne "demokraticke" media.Ideologicka linia v tomto seriali je omnoho znesitelnejsia ako sucasna "korektnost ",dnes mame cernochov na europskych panovnickych dvoroch,obraz napr. 2.svetovej vojny ako aj ine udalosti dejin sa ohybaju a prisposobuju oficialnej doktrine....toto nie je propaganda?Ubezpecujem vas ,ze je a mozno omnoho vacsia ako ta kritizovana z tohto serialu.Ja som tu dobu zazil,a kludne si stojim za tym,ze sucasna politicka garnitura je stokrat horsia a nebezpecnejsia ako ta komunisticka. ()

pOne

Na lepší díly jsem se díval tak, že jsem propagandu vypustil a sledoval je jako kriminálku. Myslím, že každý člověk má většinou mozek a dokáže si vlastní úsudek udělat sám, ať je děj sebevíc přibarvený nebo deformovaný. Bohužel řada dílů je jenom o té propagandě, jinak v nich nic kloudného divák nenajde. Především díly, které se zčásti odehrávaly v zahraničí se moc nepovedly. ()

Patch

Když přehlídnete celou propagandu, tka se na to dá celkem koukat. Např. díl Studna se mi hodně líbil. Ale věřte, že dneska se na to koukáte jen pro zábavu ale tenkrát to bylo braný a míněný úplně vážně. Dnes se tomu můžete jen zasmát :-) ()

dejv01

Myslím si, že když si odmyslíte politickou propagandu v některých dílech, tak z toho výjde celkem slušný kriminální seriál. Ovšem občas tam je té propagandy tolik, až to škodí. Proto 60%. Moje oblíbené díly: Studna, Rukojmí z Buena Vista a další díly s kontrašpiónem Rudolfem Jelínkem za hranicemi. ()

Danthare

Přátelé! Neserte do toho politiku a hodnoťte herce, scénář, výpravu nebo kulisáka s osvětlovačem! Za 20let tady může být zase úplně jiný, nový, lepší/horší společenský režim a budete tady hanit pana Lišku, Geislerovic holky, Trojanovic kluky apod.? Pro mě od * až po ***** v průměru to vychází na ***. Náročný projekt pane Sequens, ale povedlo se. Vynikající díly: Loupež sladkého I, Mědirytina, Romance o nenápadné paní, Mimikry, Studna, Tatranské pastorále. Nepovedené díly: Konec velké šance, Bílé linky, Štvanice, Rukojmí z Bella Vista+Poselství z nenámé země. ()

ondrasz odpad!

Kazdy, kdo je schopen toto ohodnotit jinak nez odpad, ci jednou hvezdickou treba za nostalgii, je dle me hlupak.... Uvedomte si o cem se v serialu jedna. A vsichni herci v tom hrajici, by se meli verejne omluvit za sve ciny. Tohle hranici se zlocinem.... ()

mrLotus

Nevím jak vy,ale mě tento seriál od malička přitahoval.Pro malého kluka to byla celkem slušná kriminálka na pokračování.Měl jsem vlastně Honzu a jeho partu za obrovsky kladase.Co mohl malej kluk vědět o tomto až perverzně zvráceném seriálu víc.Z pohledu dospělého jde,ale o něco absolutně jiného.Najednou na vás vykoukne ta strašná,zákeřně propracovaná ideologie.A o to jim šlo.Za herecké umění dvě hvězdičky plus jedna hvězdička pro pana Lišku. ()

masik odpad!

Přemýšlel jsem, jak tuto bolševickou agitku ohodnonit, pak jsem si vzpomněl na Studnu a jí podobné a hodnocení bylo na světě. To, že zde byly i díly relativně "normální", které byste ovšem spočítali na prstech jedné ruky( Kvadratura ženy, Vyznavači ohně- tento díl se mi líbil asi nejvíc, jestli je to obhajoba odsunu Němců ze Sudet, tím lépe, já jsem jednoznačně pro), nemůže přebít ty odporné díly jako Hon na lišku( "Ta fabrika je naše, lidí, co v ní pracujeme!"), Vrah se skrývá v poli, Štvanice, STUDNA, Mimikry. Studna: To, co si dovolili zde, se hnedtak nevidí: obhajoba vpádu sovětských vojsk, která musela být kompenzována tím, že esenbáci mají při koupi pozemků protekci, článek, který skutečně v novinách vyšel, je zde označen za paskvil napsaný básníkem Danešem, kterého velmi dobře známe z předchozího dílu, kde se pokusil neúspěšně svalit vinu z plánického případu na "bezúhonou" státní bezpečnost, kterou nakonec zachránil poloestébák Zeman oním dopisem; konec případu je opravdu k smíchu, závěrečnému proslovu Honzy Zemana, že se musí ten binec po roce 1968 uklidit a že bude trvat ještě hodně dlouho, než tuhle republíku dají dohromady jsem se musel jen zasmát. Prostě odpad jak vyšitý! Říkám, i kdyby seriál obsahoval 29 vynikajících pravdivých napínavých příběhů a jednu Studnu, dal bych odpad taky. P.S. Pokusím se po vzoru Woodyho okomentovat alespoň některé konkrétní díly, doufám, že neporuším jeho autorská práva :-) 1 - Smrt u jezera - Když se nad tím zamyslím, už tohle je jeden z nejhorších dílů. Vlakem se domů vrací budoucí estébácká sebranka včetně Honzy Zemana. Naneštěstí je zastřelen jeho otec, jediný čestný člověk, který je schopen se vypořádat se zrádci, udavači a nacistickými zločinci. To se mu stalo osudným. Samozřejmě je zdůrazněno, že je to také komunista, protože kdo jiný by se takhle s nácky dokázal vypořádat... My už dnes víme, že spousta nacistů utelka před šibenicí tím, že vstoupila do STB, KGB a já nevím, kam ještě. Tento díl uráží všechny četníky nasazující před válkou i za války své životy. A to pachatelovo "přiznání se" k napsání anonymního udání, když řekne: "Tak tohle mi nepřišijete, vždyť je to anonym!" Kalina: " A jak to víte?" jenom korunovalo to, jakým směrem se seriál bude ubírat. 3 - Loupež sladkého " I " - Inzulín byl nedostatkovým zbožím a o tom, zda je správné, když se nemocný cukrovkář snaží ze všech sil získat si pro sebe nějakou tu dávku inzulínu navíc i za cenu, že někomu jinému bude chybět, můžeme vést sáhodlouhé debaty. O tom, jaký konkrétní účel měl tento díl, debaty vést nemusíme. Měl za úkol ukázat, že všichni čestní lidé jsou buď komunisti nebo se o politiku tzv. nezajímají, a očernit lidovecké poslance. Je zde zmíněn nálet na Prahu, co také jiného, když ho omylem provedli západní američtí imperialisté, o sovětských válečných zločinech se mlčelo. Tato událost poznamenala natolik doktorův život, že začal pít, dal se na dráhu zločinu a co víc- nesnášel esenbáky. Ale nakonec i přes to všechno se zachová správně a práskne Honzovi Zemanovi celou tu inzulínovou partu. () (méně) (více)

mty

Ta agitka působí často nechtěně komicky, ale některý díly jsou docela solidní krimi. Navíc - kamenujte mě - Brabec vůbec neni špatnej herec. Slabší tři hvězdy. ()

smrtubohem

Jestli něco ze všeho nejvíc nenávidím, tak to, když někdo zarytě a tupě hodnotí film podle doby, kdy vznikl. Pokud sem jednoho dne náhodou zavítá někdo, kdo Majora Zemana nezná, tak pro něj mám radu: Určitě si pusť všechny díly, ignoruj kecy starších generací, a uvidíš, že se ti to bude moc líbit. Major Zeman je samozřejmě výbornej kriminální seriál, kde logicky nemůžou bejt všechny díly stejně výborný, třeba Zemanova svatba je hrozná. Většina hlavních herců jsou pohodáři, Jelínek s Němcem jsou bezvadní, stejně jako pitomeček Mrkvička a zlej agent Brzobohatý. ()

sa_kra

Typický případ, kdy propagandistický námět sráží všechno okolo. Může to být filmařský skvost, leč kvůli svému přesvědčení- hvězdu za Studnu, která mě jako malou strašila v noci. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička