Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

Pisoarec

Když se v komunistickejch filmech ten komunismus nedává příliš najevo, nikomu to nevadí a třeba se to i dnes dá považovat za supr film. To samý se dá říct i o Majorovy Zemanovi. Nepochybně je tu je řada velice povedenejch povídek z nichž samozřejmě nejvíc exceluje Studna, ale pak tu sou taky věci, který slabší politický žaludky a milovníci spravedlnosti nemusí unýst. Ale taková prostě byla doba. Dneska, když pomineme tu komunistickou hnusotu, můžeme na seriál vzpomínat jako na povedenou krimisérii, kterou doplňuje jak jinak než skvělá hudba našeho skladatelského velikána Zdeňka Lišky. ()

mikina74

Ano vím, seriál je především propaganda SNB a zdvižený prst na odpůrce komunistického režimu, ale také dobrá detektivka plná výrazných hereckých osobností. ()

kedluben

Jak já se na ten seriál těšil. Po tolika letech……. Musím zamáčknout slzu. V dětství jsem chtěl být kosmonautem, popelářem, nebo majorem Zemanem. Tak tedy: ono to půjde po takové době, hurá! A už jsou tu první díly!! ….Ale ejhle, on to není hrdina, on je to pěkný zákeřňák. A ta banda pitomců kolem něj! Vždyť to vůbec není žádná detektivka, ale ideologický výplach. Už dost, netrapte mě!! To je hrůza, stydím se. Ani nevím za co tu hvězdičku dávám, i ty nejslavnější díly jsou naprosto ubohé. Asi teda z nostalgie. Fuj! ()

wotanraca

Podľa mňa je to jeden dobrý a neprávom odsudzovaný seriál s plejádou špičkových hercov. Zeman bol radový policajt, ktorý vyšetroval trestnú činnosť za minulého režimu..... Nebol a ani nie je o nič horší ako Bond, Walker, Derrick alebo ktokoľvek iný zo západu. Vlastne možno sa mýlim taký Bond mal právo bezdôvodne vraždiť a je hrdina.... (myslím samozrejme postava nie seriál ako taký). Keď sa chceme baviť o propagande tak si pozrite ako hodnotíte takého Ramba II - III, prípadne Rudý úsvit, ktorý by mal byť v slovníku pri slove propaganda. ()

prener

Ideologický podtext je škoda. Jinak by samotné příběhy byly napsané a zahrané poměrně dobře. Co vidím na seriálu jako nejlepší je specifická atmosféra. ()

lizardking

Na to, že těch 30 případů je 30 celovečerních filmů a že to točli asi jen 5 let, což je 6 celovečerních filmů do roka, tak si seriál uchoval překvapivě docela dobré řemeslo, i když k uměleckým vrcholům se jako celek neřadil ani v té době.Na spostu dílů zapomenete. Nejlepší jsou Mimikry a Studna. To jsou dva geniální díly. Mimikry se staly kultovní asi proti vůli soudruha režiséra, který nechtěl natočit parodii.Ale Lábus je tam skvělý,neprávem se za tu roli dnes stydí. A Studna je dosud nejlepší horror, jaký byl v Čechách Čechy natočen. Dobré jsou i oba latinskoamerické díly. ()

Trinculo

"30 případů majora Zemana" je v české filmografii velmi kontroverzní počin, ale zároveň je nutné si uvědomit, že má pevné místo v jejich dějinách a toto místo mu již nikdo a nic nesebere. Zavírat oči před propagandou tohoto seriálu, je stejně špatné, jako ho pouze odsuzovat ze jeho ideologický obsah. Ve chvíli, kdy zakážeme divákům se na něco dívat, cenzurujeme po způsobu dob minulých. Je velmi dobře, že se tento seriál opět vysílal. Moje generace zažila Majora Zemana v časech zkomírajícího socialismus v televizi, ve chvílích pionýrské masáže a přípravy k budoucímu úkolu zvykni si na zbraně nauč se svojí třídní, chlapeckou a v budoucích letech mužskou společenskou úlohu v prostředí socialistické, pionýrskýma sviněma prolézle základní školy. Pokud zavřeme oči, uděláme tlustou čáru a vytěsníme z mysli ven, může se nám stát to, co se stalo v období revoluce. Pionýr svlíkl modré košile, odvázal červené šátky a mnohde přestal být ideologický, staré struktury však na naší škole tehdá zůstaly a socialistické struktury v jejich hlavách také, a zacházeli s náma úplně stejně (a to ještě po mnoho let, a jinde). V té krátké chvíli před revolucí jsme samozřejmě nevnímali vědomě politické obsahy seriálu, ani našeho "výcviku", hlavně že jsme občas stříleli ze vzduchovky a Zeman bylo téma číslo jedna mnohých rozhovorů (né každej se mohl dívat). Odvhrnutí něčeho nám může uškodit více, než poznání a pochopení tohoto díla, ve všech jeho kvalitách a zrůdnostech. Prosím povšimněte si například Saudkova komiksu o Majoru Zemanovi, který je na české scéně výjimečným počinem a mnohdy je mnohem kvalitnější než seriál, na který navazuje. Zároveň bych rád upozornil na existenci posledního velmi surealistického dílu o 31. případu. Ten by se vyplatilo zfilmovat. Krásně by tak doplnil seriál o jeden rozměr a to, že socialistická autoritářská diktatura vznikla z nepovedené realizace jednoho snu a z jeho následky je se třeba vyrovnat. A to třeba i analýzou, parodií, nebo povšimnutím si jak v samotném Zemanovi se často objevují věci, které jejich autoři snad nemohli myslet vážně. ()

Misha.d

Příšernost! Myslím, že tento seriál každému připomene jen nechutnou dobu minulou, která se doufejme už nikdy nebude opakovat. Ale musí se nechat, že díl "Studna" byl fakt dobrý.. Chlápek stojící v pološeru, se skloněnou hlavou a kývající v ruce sekyrou a do toho hláška: "Otec se mi toho večera zdál být poněkud neklidným", to byla bomba.. :) ()

ForzaJuve odpad!

Stejný případ jako "Dovolená s Andělem", kde nás soudruzi krmili nechutnou propagandou o životě v komunistickém ráji a přitom tady stále ještě fungoval přídělový systém a za rok od natočení filmu všechny obyvatele plošně okradli svou měnovou reformou, což byla suveréně největší krádež 20. století na našem území. A to se vůbec nebavím o stovkách soudních vražd apod. Zeman o 20 let později je úplně to stejný, pouze s jiným obsahem a úplně stejné je moje hodnocení. ()

brasek

Kultový seriál! Niektoré časti vynikajúce, iné sú z môjho pohľadu slabšie... ale to je údel seriálových krimi. Osobne sa nezamýšľam nad propagáciou VB, ŠTB a KSČ. Z pohľadu propagandy beriem seriál taký aký je... on len odzrkadľuje dobu svojho vzniku. Niektoré časti sa opierajú o skutočné udalosti a to je veľmi dobré, pridáva to veľké plus. Hudba je super... a súhlasím, čo napísal kolega Gouryella, citujem: "....řada dílů patří mezi opravdu kvalitní krimi povídky." ()

cici24

Nechápu přoč je to tady tak nízko hodnocený?...Normální seriál a že to má nádech komunismu, tak to přece není o tom.....v Americe zase byly filmy s nádeche nacionalismu a vlastně jsou pořád a to nikomu nevadí...... ()

miza

Kdyby tu nešloo politiku tak jsou některé díly celkem slušně natočeny.Ale co naplat když doba při realizaci tohoto seriálu byla taková zabarvená do ruda až červena. ()

SphAnel

z cele serie si nejvic pamatuji a casto predvadim kouzelneho dedecka se sekyrou v ruce :-) ta scena je pro me nezapomenutelna a diky tomu to dilu dam cisty pade... ()

paniColombova

Nebaví mě na tom díly, v nichž se jedná o politiku. Studna je bez diskuse, ale až příliš mě děsí. Mým nejoblíbenějším jsou Tatranské pastorálie. Ty nemají chybu!!!!! ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička