poster

Desatero přikázání

 • anglický

  The Ten Commandments

 • slovenský

  Desať Božích prikázaní

Drama / Dobrodružný / Historický

USA, 1956, 220 min

Předloha:

Dorothy Clarke Wilson (kniha), J.H. Ingraham (kniha), A.E. Southon (kniha)

Kamera:

Loyal Griggs

Hrají:

Charlton Heston, Yul Brynner, Anne Baxter, Edward G. Robinson, Yvonne De Carlo, Debra Paget, John Derek, Cedric Hardwicke, Nina Foch, Martha Scott, Judith Anderson, Vincent Price, John Carradine, Olive Deering, Douglass Dumbrille, Frank DeKova, Henry Wilcoxon, Eduard Franz, Donald Curtis, Lawrence Dobkin, H.B. Warner, Julia Faye, Joanna Merlin, Joyce Vanderveen, John Miljan, Francis McDonald, Ian Keith, Woody Strode, Eugene Mazzola, Ramsay Hill, Joan Woodbury, Dorothy Adams, Eric Alden, E.J. André, Baynes Barron, Henry Brandon, Bobby Clark, Mike Connors, Henry Corden, Edna Mae Cooper, Kem Dibbs, Maude Fealy, Mimi Gibson, June Jocelyn, Fred Kohler Jr., Kenneth MacDonald, Peter Mamakos, George Melford, John Merton, Rodd Redwing, Addison Richards, Keith Richards, Onslow Stevens, Clint Walker, Frank Wilcox, Jeane Wood, Fraser Clarke Heston, Frankie Darro, Robert Vaughn, Peter Hansen, Peter Coe, Cecil B. DeMille, Richard Farnsworth, Zebedy Colt, Gordon Mitchell, Robert Fuller, Peter Baldwin, Luis Alberni, Michael Ansara, Paul Harvey, Norman Leavitt, Stuart Randall, Dan White, Steve Darrell, Len Hendry, Chuck Hamilton, Neyle Morrow, Edward Earle, Norman Bartold, John Milford, Robin Morse, Ric Roman, Gavin Gordon, Stephen Roberts, Alan Wells, Robert Griffin, Ethan Laidlaw, Franklyn Farnum, Robert Bice, Stanley Price, Mickey Simpson, Eugenia Paul, Frank Hagney, Steve Mitchell, Harry Lewis, Dorothy Andre, Tom Nolan, Norman Wright, Ken Terrell, Jon Peters, Eddie Kane, Mary Ellen Kay, Edmund Hashim, John Hart, Eddie Foster, Ted Allan, Joe Gray, Nico Minardos, Emmett Lynn, Jack Mather, Cliff Carnell, Harry Woods, Terence de Marney, Herbert Heyes, George Khoury, Arthur Batanides, George Baxter, Ron Nyman, Charles Stevens, Than Wyenn, Adeline De Walt Reynolds, Madge Meredith, David Leonard, Carl 'Alfalfa' Switzer, Jack Cunningham, Jaclynne Greene, Fred Coby, Frank Lackteen, Bernie Gozier, Paul Wexler, Larry Chance, Michael Mark, Victor Romito, George Robotham, Ed Hinton, Walter Woolf King, Harry Landers, Anthony Eustrel, Joel Ashley, Edmund Penney, Paul De Rolf, Babette Bain, Helene Heigh, Dean Cromer, Serena Sande, Charlotte Knight, Dehl Berti, Nancy Hale, Dorothy Neumann

Producenti:

Cecil B. DeMille

Střih:

Anne Bauchens

Masky:

Terry Miles
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Falko
  ****

  Reziser Cecil B. DeMille natacal filmy predovsetkym pocas nemej ery a bolo to trosku citit aj na tomto filme, hlavne co sa tykalo hereckych, povedal by som divadelnych vykonoch, pricom jednu starsiu verziu uz reziser natocil v roku 1923 a mozno aj vdaka pokrocilejsim moznostiam vizualnych efektov na 50-te roky chcel natocit remake a verim tomu, ze musel mat v tom obdobi obrovsky uspech. Ja osobne by som par scen vystrihol, predsa len to trvalo na mna trosicku dlho, ale druha cast mi to svojimi vizualnymi efektami celkom vynahradila, scena s morom bola na tie roky krasne natocena, za co si zasluzila i Oscara za specialne efekty. Film bol nominovany aj za najlepsi film roka, avsak v konkurencii ziskal Oscara dobrodruzny film CESTA OKOLO SVETA ZA OSEMDESIAT DNI (1956) od Franka Coraciho. _______ Charlton Heston - (Mojžiš / Hlas Boha) +++ Yul Brynner - (Ramzes) +++ Anne Baxter - (Nefretiri) +++ Edward G. Robinson - (Dathan) +++ Yvonne De Carlo - (Sephora) +++ Debra Paget - (Lilia) +++ John Derek - (Joshua) +++ Cedric Hardwicke - (Sethi) +++ Vincent Price - (Baka) +++ John Carradine - (Aaron) +++ Robert Vaughn - (Muž ozbrojený kopiou u zlatého teľaťa) +++ Produkcia: Cecile B. DeMille +++(24.6.2011)

 • Radko
  ****

  Pôsobivo sprostredkovaný biblický námet Exodusu Izraelitov z Egypta pod Mojžišovým vedením. Jeho život je ukázaný ako strhujúce dobrodružstvo viery a vášne. Príbeh s univerzálne platným posolstvom je spracovaný tradičnou formou lineárneho plynutia v čase. Príťažlivosť filmu je založená okrem témy samotnej najmä na ohromujúco veľkolepej výprave, vynikajúcej práci s farbami a skvelých hereckých výkonoch. Prílišný dôraz na túto veľkoleposť však zároveň spôsobil niekoľko hluchých miest. Okrem limonádovej jednoduchosti sa prejavia v nadbytočnom prológu režiséra v úvode, zdĺhavej pateticko - burácavej hudbe záveru a preexponovanej dĺžke filmu.(1.11.2006)

 • joehot
  ****

  Mno uf, bezmála 4 hodiny už jsou dnes poměrně namáhavá pokoukaná (naštěstí ji Heston a Bernstein spolehlivě táhnou), ale stálo to za to - Desatero přikázání je přesně tak velkolepé, jak by být mělo. A na svou dobu i nebývale trikové. Ale pravda je, DeMille, který má jistě nemalou zásluhu v oné velkoleposti, byl možná až příliš režisérem ze staré školy, tudíž jsou scény mnohdy nemálo statické a teatrální.(9.9.2017)

 • raroh
  ****

  Imperiální romantismus v duchu obřích pláten 19. století (ostatně film nevznikl adaptací biblického Exodu a Josefa Flavia, ale historických románů zpracovávajících je) je silně podmanivý, ale v čem se liší dikce Mojžíše Ch. Hestona od Z. Štěpánka v roli Jana Husa? A adamité od Izraelitů vzývajících zlaté tele?(26.4.2011)

 • -bad-mad-wolf-
  ****

  Dvě poznámky: Desatero samozřejmě vznikalo desítky let předtím, než do filmu vtrhly realistické digitální triky. Obří davové scény se točily tak, že se postavily gigantické dekorace (mnohdy následně použité ještě v dalších filmech) a před nimi pobíhali statisté v tisícových počtech. Říkám to proto, že tyto scény vypadají i po desítkách let často LÉPE, než epické kamerové přelety přes záplavy CGI klonů. No a pak jsou tu triky, nad nimiž se musí každý filmařinou oblouzněný nadšenec rozplývat - přestože už dnes nemají moc společného s přesvědčivostí, je na každé jejich sekundě vidět, jak bylo náročné je vyrobit a nakolik pečlivě jsou implementovány do scény. Zásadní scéna Desatera, kdy se rozestupuje moře, je monumentální a působivá dosud.(18.12.2014)

 • - Rozpočet filmu byl na svou dobu úctyhodný a to 13,000,000 dolarů. (Chatterer)

 • - Nina Foch, která hraje Bithiah, je ve skutečnosti o rok mladší než Charlton Heston, který ve filmu hraje jejího syna. (Chatterer)

 • - Cecil B. DeMille utrpel počas nakrúcania snímky takmer smrteľný infarkt, keď vyliezol v Egypte na 107 stupienkový rebrík na vrchol masívu Per Rameses. Proti príkazom doktorov a s pomocou svojej dcéry sa už po týždni vrátil k nakrúcaniu. (classic)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace