Desatero přikázání

The Ten Commandments

Drama / Dobrodružný / Historický

USA, 1956, 220 min

Předloha:

Dorothy Clarke Wilson (kniha), J.H. Ingraham (kniha), A.E. Southon (kniha)

Loyal Griggs

Charlton Heston, Yul Brynner, Anne Baxter, Edward G. Robinson, Yvonne De Carlo, Debra Paget, John Derek, Cedric Hardwicke, Nina Foch, Martha Scott, Judith Anderson, Vincent Price, John Carradine, Olive Deering, Douglass Dumbrille, Frank DeKova, Henry Wilcoxon, Eduard Franz, Donald Curtis, Lawrence Dobkin, H.B. Warner, Julia Faye, Joanna Merlin, Joyce Vanderveen, John Miljan, Francis McDonald, Ian Keith, Woody Strode, Eugene Mazzola, Ramsay Hill, Joan Woodbury, Dorothy Adams, Eric Alden, E.J. André, Baynes Barron, Henry Brandon, Bobby Clark, Mike Connors, Henry Corden, Edna Mae Cooper, Kem Dibbs, Maude Fealy, Mimi Gibson, June Jocelyn, Fred Kohler Jr., Kenneth MacDonald, Peter Mamakos, George Melford, John Merton, Rodd Redwing, Addison Richards, Keith Richards, Onslow Stevens, Clint Walker, Frank Wilcox, Jeane Wood, Fraser Clarke Heston, Frankie Darro, Robert Vaughn, Peter Hansen, Peter Coe, Cecil B. DeMille, Richard Farnsworth, Zebedy Colt, Gordon Mitchell, Robert Fuller, Peter Baldwin, Luis Alberni, Michael Ansara, Paul Harvey, Norman Leavitt, Stuart Randall, Dan White, Steve Darrell, Len Hendry, Chuck Hamilton, Neyle Morrow, Edward Earle, Norman Bartold, John Milford, Robin Morse, Ric Roman, Gavin Gordon, Stephen Roberts, Alan Wells, Robert Griffin, Ethan Laidlaw, Franklyn Farnum, Robert Bice, Stanley Price, Mickey Simpson, Eugenia Paul, Frank Hagney, Steve Mitchell, Harry Lewis, Dorothy Andre, Tom Nolan, Norman Wright, Ken Terrell, Jon Peters, Eddie Kane, Mary Ellen Kay, Edmund Hashim, John Hart, Eddie Foster, Ted Allan, Joe Gray, Nico Minardos, Emmett Lynn, Jack Mather, Cliff Carnell, Harry Woods, Terence de Marney, Herbert Heyes, George Khoury, Arthur Batanides, George Baxter, Ron Nyman, Charles Stevens, Than Wyenn, Adeline De Walt Reynolds, Madge Meredith, David Leonard, Carl 'Alfalfa' Switzer, Jack Cunningham, Jaclynne Greene, Fred Coby, Frank Lackteen, Bernie Gozier, Paul Wexler, Larry Chance, Michael Mark, Victor Romito, George Robotham, Ed Hinton, Walter Woolf King, Harry Landers, Anthony Eustrel, Joel Ashley, Edmund Penney, Paul De Rolf, Babette Bain, Helene Heigh, Dean Cromer, Serena Sande, Charlotte Knight, Dehl Berti, Nancy Hale, Dorothy Neumann, Kathryn Sheldon, Carl Saxe, Matty Fain, Tony Dante, Casey MacGregor, Hallene Hill, Hal Gerard, Rus Conklin, Rushdi Abazah, Madeleine Taylor Holmes, Anthony George, Marc Snow, Herb Butterfield, Bob Herron, Robert Hunter, Abdullah Abbas, Robert Stevenson, Barry Macollum, Julie Mitchum, Anthony Lawrence

Cecil B. DeMille

Anne Bauchens

Scénografie:

Hal Pereira, Ray Moyer (set dekoratér), Sam Comer (set dekoratér)

O známém exodu Židů z egyptského otroctví toho bylo natočeno skutečně mnoho. Se svou troškou do mlýna přispěl i nanimák nesoucí název Princ Egyptský. Ten byl ale natočen spíše pro děti. Ale snímek s Charltonem Hestonem a Yulem Brynnerem patří k tomu nejlepšímu, co jsem na podobné téma viděla. Může za to samozřejmě již zmiňované hvězdné obsazení a velkolepá výprava a všechno co s ní souvisí. Kdybych měla charakterizovat příběh o Mojžíšovi jediným slovem, tak bych použila výraz impozantní.(27.4.2011)

Dvě poznámky: Desatero samozřejmě vznikalo desítky let předtím, než do filmu vtrhly realistické digitální triky. Obří davové scény se točily tak, že se postavily gigantické dekorace (mnohdy následně použité ještě v dalších filmech) a před nimi pobíhali statisté v tisícových počtech. Říkám to proto, že tyto scény vypadají i po desítkách let často LÉPE, než epické kamerové přelety přes záplavy CGI klonů. No a pak jsou tu triky, nad nimiž se musí každý filmařinou oblouzněný nadšenec rozplývat - přestože už dnes nemají moc společného s přesvědčivostí, je na každé jejich sekundě vidět, jak bylo náročné je vyrobit a nakolik pečlivě jsou implementovány do scény. Zásadní scéna Desatera, kdy se rozestupuje moře, je monumentální a působivá dosud.(18.12.2014)

Ačkoliv jsem ateista a k náboženství (v jakékoliv podobě) mám vztah veskrze záporný, musím konstatovat. že filmy s náboženskou tématikou nebo alespoň podtónem bývají občas velmi povedené. Desatero přikázání je hodně zajímavý snímek s Charltonem Hestonem v roli Mojžíše a může posloužit alespoň částečně jako obrazová verze Starého zákona. Cecil B. DeMille je klasický režisér klasických filmů a tímto snímkem to jen potvrdil. Výpravná podívaná se spoustou tehdy známých jmen se tak stala určitě jedním z nejpoutavějších filmů s biblickým námětem.(9.4.2003)

Pôsobivo sprostredkovaný biblický námet Exodusu Izraelitov z Egypta pod Mojžišovým vedením. Jeho život je ukázaný ako strhujúce dobrodružstvo viery a vášne. Príbeh s univerzálne platným posolstvom je spracovaný tradičnou formou lineárneho plynutia v čase. Príťažlivosť filmu je založená okrem témy samotnej najmä na ohromujúco veľkolepej výprave, vynikajúcej práci s farbami a skvelých hereckých výkonoch. Prílišný dôraz na túto veľkoleposť však zároveň spôsobil niekoľko hluchých miest. Okrem limonádovej jednoduchosti sa prejavia v nadbytočnom prológu režiséra v úvode, zdĺhavej pateticko - burácavej hudbe záveru a preexponovanej dĺžke filmu.(1.11.2006)

Popravdě jsem docela váhal, jestli se do toho málem čtyřhodinového eposu mám pustit, navíc když biblické spektákly, které jsem dosud viděl, byly celkem dost nekoukatelné. Ne tak Desatero přikázání, ve kterém se dobré střídá se skvělým a jen málo stačí k tomu, aby to bylo za pět hvězd. Navíc tenhle film není ani tak o křesťanství, ale o Židech. A plešoun Yul jako Ramses je skvělý!(29.10.2011)