Desatero přikázání

Desať Božích prikázaní

Drama / Dobrodružný / Historický

USA, 1956, 220 min

Předloha:

Dorothy Clarke Wilson (kniha), J.H. Ingraham (kniha), A.E. Southon (kniha)

Loyal Griggs

Charlton Heston, Yul Brynner, Anne Baxter, Edward G. Robinson, Yvonne De Carlo, Debra Paget, John Derek, Cedric Hardwicke, Nina Foch, Martha Scott, Judith Anderson, Vincent Price, John Carradine, Olive Deering, Douglass Dumbrille, Frank DeKova, Henry Wilcoxon, Eduard Franz, Donald Curtis, Lawrence Dobkin, H.B. Warner, Julia Faye, Joanna Merlin, Joyce Vanderveen, John Miljan, Francis McDonald, Ian Keith, Woody Strode, Eugene Mazzola, Ramsay Hill, Joan Woodbury, Dorothy Adams, Eric Alden, E.J. André, Baynes Barron, Henry Brandon, Bobby Clark, Mike Connors, Henry Corden, Edna Mae Cooper, Kem Dibbs, Maude Fealy, Mimi Gibson, June Jocelyn, Fred Kohler Jr., Kenneth MacDonald, Peter Mamakos, George Melford, John Merton, Rodd Redwing, Addison Richards, Keith Richards, Onslow Stevens, Clint Walker, Frank Wilcox, Jeane Wood, Fraser Clarke Heston, Frankie Darro, Robert Vaughn, Peter Hansen, Peter Coe, Cecil B. DeMille, Richard Farnsworth, Zebedy Colt, Gordon Mitchell, Robert Fuller, Peter Baldwin, Luis Alberni, Michael Ansara, Paul Harvey, Norman Leavitt, Stuart Randall, Dan White, Steve Darrell, Len Hendry, Chuck Hamilton, Neyle Morrow, Edward Earle, Norman Bartold, John Milford, Robin Morse, Ric Roman, Gavin Gordon, Stephen Roberts, Alan Wells, Robert Griffin, Ethan Laidlaw, Franklyn Farnum, Robert Bice, Stanley Price, Mickey Simpson, Eugenia Paul, Frank Hagney, Steve Mitchell, Harry Lewis, Dorothy Andre, Tom Nolan, Norman Wright, Ken Terrell, Jon Peters, Eddie Kane, Mary Ellen Kay, Edmund Hashim, John Hart, Eddie Foster, Ted Allan, Joe Gray, Nico Minardos, Emmett Lynn, Jack Mather, Cliff Carnell, Harry Woods, Terence de Marney, Herbert Heyes, George Khoury, Arthur Batanides, George Baxter, Ron Nyman, Charles Stevens, Than Wyenn, Adeline De Walt Reynolds, Madge Meredith, David Leonard, Carl 'Alfalfa' Switzer, Jack Cunningham, Jaclynne Greene, Fred Coby, Frank Lackteen, Bernie Gozier, Paul Wexler, Larry Chance, Michael Mark, Victor Romito, George Robotham, Ed Hinton, Walter Woolf King, Harry Landers, Anthony Eustrel, Joel Ashley, Edmund Penney, Paul De Rolf, Babette Bain, Helene Heigh, Dean Cromer, Serena Sande, Charlotte Knight, Dehl Berti, Nancy Hale, Dorothy Neumann, Kathryn Sheldon, Carl Saxe, Matty Fain, Tony Dante, Casey MacGregor, Hallene Hill, Hal Gerard, Rus Conklin, Rushdi Abazah, Madeleine Taylor Holmes, Anthony George, Marc Snow, Herb Butterfield, Bob Herron, Robert Hunter, Abdullah Abbas

Těžká cesta k ,,Zrození národa" a ke stvoření jednoho z prvních (první určitě ne,-viz. třeba Chammu-rabi) dochovaných zákoníku (podle kterýho se vlastně jede do teď).Nijak zvlášť mě to tedy nebralo,-až moc okatý důraz (i díky podílu na délce filmu) na Mojžíšova dobrodrůža v Egyptě a vlastnímu exodu židů to pak moc nedá,-ale když srovnám tohle třeba s Alexandrem z nedávné doby v pohodě to obstojí.(28.4.2011)

,,JEHO BOH JE BOHOM." __ Vždy si veľmi rád pozriem tieto veľkoprodukcie klasického Hollywoodu, no ruku v ruke s touto osobitou etapou strieborného plátna vyžarujúcu predovšetkým nostalgiu za časmi dávno minulými, ide často krát aj pre väčšinu divákov ťažšie stráviteľná stopáž. Desatoro som si síce pozrel na 2x (cca 165 + 50 min.), no ak by som ho porovnal s minutážovo veľmi podobným Leanovým ,,Lawrencom z Arábie", kde som postupne upadal do mrákot, tu ma príbeh Mojžiša či už s väčším alebo menším zaujatím nútil aj napriek dobrej znalosti známeho starozákonného príbehu sledovať stále ďalej. Ešte zvláštnejšie pôsobí fakt, že práve prvá polovica (resp. 127 min. do prestávky), založená omnoho viacej na dialógoch než ,,poriadnych činoch" je omnoho viacej zaujímavejšia a snáď aj lepšie nakrútená ako zvyšok filmu, síce dejovo pestrejší a naplno predvádzajúci monumentálnu výpravu, no zároveň miestami mimoriadne patetický. Dokonca scéna keď Mojžiš predstúpi pred Ramzesa a mocným hlasom zvolá: ,,Prepusť môj ľud!" pôsobí priam smiešne či parodicky. Za zmienku stojí aj tak fakt, že Heston si za svoj výkon vyniesol nomináciu na Zlatý glóbus. Dnes by sa takejto pocty dostalo skôr pôsobivému výkonu Yula Brynnera. (255. hodnotenie, 28. komentár k filmu)(3.7.2010)

Popravdě jsem docela váhal, jestli se do toho málem čtyřhodinového eposu mám pustit, navíc když biblické spektákly, které jsem dosud viděl, byly celkem dost nekoukatelné. Ne tak Desatero přikázání, ve kterém se dobré střídá se skvělým a jen málo stačí k tomu, aby to bylo za pět hvězd. Navíc tenhle film není ani tak o křesťanství, ale o Židech. A plešoun Yul jako Ramses je skvělý!(29.10.2011)

DeMille sice natočil remake svého vlastního filmu, ale tyto dva filmy jsou každý úplně jiný, zatímco stará verze je rozdělená na dvě části, jedna ze starého Egypta a druhá ze "současnosti", kdežto verze z roku 1956 je jen o životě a skutcích Mojžíše. Musím uznat, že tento film se mi líbil, byl celkem zajímavě natočený a po formální stránce bych ani nevěděl co vytknout,Hestona mám rád jako herce(když pominu to co sem viděl v Bowling for Columbine) a nepamatuju si,že by mne jeho herecký výkon kdy zklamal. Ale tím, jak se DeMille soustředil na svoje monumentální scény s mnoha a mnoha komparzisty, snažil se oslnit zdobností, místy už přeplácaností, tak se film prakticky odcizil lidským emocím a zůstala z něho jen pompézní, vychloubačná slupka, jež se snaží diváka za každou cenu ohromit. Emoce, které postavy projevovaly, mi připadaly místy projevované příliš nepřirozeně, nevěrohodně. Celé to působí jako oživlá ilustrrace Bible, obsahující pár věcí, jež by mi k Bibli neseděly. Především počáteční část, kdy se Mojžíš považuje za Egypťana a je zamilovaný do princezny. Mnohem lepší historický film je Ben Hur Williama Wylera. ten je takový mnohem lidštější,našel sem v něm emoce,jímž se DeMille tady odcizil, a celkově chování postav působí logicky a ne tak nesmyslně. Přes všechny možné zápory Desatera, ho považuji za kvalitní podívanou, protože biblické náměty se těžko zpracovávají tak, aby to pro obyčejného nevěřícího jako sem já bylo aspon trochu zajímavé,což se DeMillovi podařilo.(14.1.2007)

Dva velkofilmy z 50. let minulého století.Dva obrovsky nákladné,legendární a obrazově uchvacující kolosy.Oba s náboženskou tématikou.Na každý z nich si člověk musí vyhradit alespoň čtyři hodiny času.A v obou si hlavní roli střihl Charleton Heston.Společných rysů je celá řada,ale zatímco Ben Hur je dodnes naprosto dechberoucí spektákl,ve kterém jedna nezapomenutelná scéna střídá druhou a za celou jeho monstrózní stopáž jsem se nenudil,Desatero přikázání od svého vzniku neuvěřitelně zestárlo a a v dnešní době už nepůsobí dvakrát dobře.Navíc si nedokážu představit,že bych se na film díval vcelku,už rozdělený do dvou části mi místy připadal až úmorný.Má v sobě několik velmi působivých scén,celé to působí příjemně epicky a obrazově skutečně krásně,navíc je tady skvostný Yul Brynner,který Hestona suverénně přehrál,ale celkově už to prostě není ono.Na významu to ovšem filmu samozřejmě nic neubírá. 65 %(25.4.2011)

• - V tomto filmu si odbyl první celovečerní debut Robert Vaughn. (Chatterer)

• - Když se Yul Brynner dozvěděl, že ve filmu bude protihráčem Charletona Hestona, a navíc, že většinu svého času na plátně stráví nahoře bez, začal s intenzivním posilováním, aby se co do muskulatury Hestonovi vyrovnal. To také vysvětluje jeho měnící se postavu během filmu Král a já (1956), který vznikal paralelně. (vesper001)

• - První volbou režiséra pro postavu Mojžíše byl William Boyd. (Chatterer)