poster

Desatero přikázání

 • anglický

  The Ten Commandments

 • slovenský

  Desať Božích prikázaní

Drama / Dobrodružný / Historický

USA, 1956, 220 min

Předloha:

Dorothy Clarke Wilson (kniha), J.H. Ingraham (kniha), A.E. Southon (kniha)

Kamera:

Loyal Griggs

Hrají:

Charlton Heston, Yul Brynner, Anne Baxter, Edward G. Robinson, Yvonne De Carlo, Debra Paget, John Derek, Cedric Hardwicke, Nina Foch, Martha Scott, Judith Anderson, Vincent Price, John Carradine, Olive Deering, Douglass Dumbrille, Frank DeKova, Henry Wilcoxon, Eduard Franz, Donald Curtis, Lawrence Dobkin, H.B. Warner, Julia Faye, Joanna Merlin, Joyce Vanderveen, John Miljan, Francis McDonald, Ian Keith, Woody Strode, Eugene Mazzola, Ramsay Hill, Joan Woodbury, Dorothy Adams, Eric Alden, E.J. André, Baynes Barron, Henry Brandon, Bobby Clark, Mike Connors, Henry Corden, Edna Mae Cooper, Kem Dibbs, Maude Fealy, Mimi Gibson, June Jocelyn, Fred Kohler Jr., Kenneth MacDonald, Peter Mamakos, George Melford, John Merton, Rodd Redwing, Addison Richards, Keith Richards, Onslow Stevens, Clint Walker, Frank Wilcox, Jeane Wood, Fraser Clarke Heston, Frankie Darro, Robert Vaughn, Peter Hansen, Peter Coe, Cecil B. DeMille, Richard Farnsworth, Zebedy Colt, Gordon Mitchell, Robert Fuller, Peter Baldwin, Luis Alberni, Michael Ansara, Paul Harvey, Norman Leavitt, Stuart Randall, Dan White, Steve Darrell, Len Hendry, Chuck Hamilton, Neyle Morrow, Edward Earle, Norman Bartold, John Milford, Robin Morse, Ric Roman, Gavin Gordon, Stephen Roberts, Alan Wells, Robert Griffin, Ethan Laidlaw, Franklyn Farnum, Robert Bice, Stanley Price, Mickey Simpson, Eugenia Paul, Frank Hagney, Steve Mitchell, Harry Lewis, Dorothy Andre, Tom Nolan, Norman Wright, Ken Terrell, Jon Peters, Eddie Kane, Mary Ellen Kay, Edmund Hashim, John Hart, Eddie Foster, Ted Allan, Joe Gray, Nico Minardos, Emmett Lynn, Jack Mather, Cliff Carnell, Harry Woods, Terence de Marney, Herbert Heyes, George Khoury, Arthur Batanides, George Baxter, Ron Nyman, Charles Stevens, Than Wyenn, Adeline De Walt Reynolds, Madge Meredith, David Leonard, Carl 'Alfalfa' Switzer, Jack Cunningham, Jaclynne Greene, Fred Coby, Frank Lackteen, Bernie Gozier, Paul Wexler, Larry Chance, Michael Mark, Victor Romito, George Robotham, Ed Hinton, Walter Woolf King, Harry Landers, Anthony Eustrel, Joel Ashley, Edmund Penney, Paul De Rolf, Babette Bain, Helene Heigh, Dean Cromer, Serena Sande, Charlotte Knight, Dehl Berti, Nancy Hale, Dorothy Neumann, Kathryn Sheldon, Carl Saxe, Matty Fain
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Madison
  ****

  Obdivujem všetky veľkovýpravné, myšlienkovo epické snímky, ktoré sa natáčali v minulom storočí v čase, kedy technika ešte nemala také pevné zázemie ako v súčasnosti, či sa jedná o filmy Ben Hur alebo Most cez rieku Kwai. Zo všetkých týchto historických diel vyráža režisérsky perfekcionizmus a osobne ma v tomto biblickom príbehu nadchla scéna rozdvojeného mora alebo neuveriteľný komparz. Jedna vec ma však začína iritovať čím ďalej, tým viac, a to hlavne neskutočne patetická hudba (ktorá dnes v historickom filme vyvoláva úsmev) a teatrálne herecké výkony, hodiace sa skôr na divadelnú scénu než do filmu. Chápem, že v tom období to patrilo k tomu, no ja si ako súčasný rozmaznaný divák občas nemôžem pomôcť. Myslím si, že Biblia má svoje kúzlo a jednoznačne si zaslúži byť interpretovaná, ale neviem si predstaviť, že by vizuálne dokonalý film, Umučenie Krista, mal byť poškvrnený neznesiteľnou melancholickou hudbou alebo afektovanými divadelnými výkonmi z čias minulých :-)(25.6.2011)

 • berg.12
  **

  Jeden z vrcholů biblických velkofilmů aneb sandálů pro věřící. Rozpohybované biblické obrazy, které mají jediný účel - aby skrze ně bylo odříkáno to, co všichni už znají nazpaměť. Jednání postav a chování davů nemá podklad v uvěřitelné motivaci a logickém vývoji, ale v biblickém textu. Než aby režie předvedla nějaký zajímavý nápad, spoléhá na masy a monumentální scény a v pár momentech (např. smrt prvorozených) film doslova chcípne. Uznávám, že tyhle příběhy a pojetí mají v kultuře své místo, neboť křesťanům po staletí nestačilo k interpretaci pouhé slovo a především pro ně jsou takové filmy určeny. O téhle potřebě svědčí i fakt, že se jedná o režisérův vlastní remake stejnojmenného filmu z r. 1923. Ale pevně doufám, že i věřící se nad podobným způsobem interpretace budou jednou spíš usmívat.(24.4.2006)

 • Falko
  ****

  Reziser Cecil B. DeMille natacal filmy predovsetkym pocas nemej ery a bolo to trosku citit aj na tomto filme, hlavne co sa tykalo hereckych, povedal by som divadelnych vykonoch, pricom jednu starsiu verziu uz reziser natocil v roku 1923 a mozno aj vdaka pokrocilejsim moznostiam vizualnych efektov na 50-te roky chcel natocit remake a verim tomu, ze musel mat v tom obdobi obrovsky uspech. Ja osobne by som par scen vystrihol, predsa len to trvalo na mna trosicku dlho, ale druha cast mi to svojimi vizualnymi efektami celkom vynahradila, scena s morom bola na tie roky krasne natocena, za co si zasluzila i Oscara za specialne efekty. Film bol nominovany aj za najlepsi film roka, avsak v konkurencii ziskal Oscara dobrodruzny film CESTA OKOLO SVETA ZA OSEMDESIAT DNI (1956) od Franka Coraciho. _______ Charlton Heston - (Mojžiš / Hlas Boha) +++ Yul Brynner - (Ramzes) +++ Anne Baxter - (Nefretiri) +++ Edward G. Robinson - (Dathan) +++ Yvonne De Carlo - (Sephora) +++ Debra Paget - (Lilia) +++ John Derek - (Joshua) +++ Cedric Hardwicke - (Sethi) +++ Vincent Price - (Baka) +++ John Carradine - (Aaron) +++ Robert Vaughn - (Muž ozbrojený kopiou u zlatého teľaťa) +++ Produkcia: Cecile B. DeMille +++(24.6.2011)

 • Slasher
  ***

  Přímočará velkofilmová adaptace mojžíšovské story, ke které není potřeba odříkávat desatero každý večer před spaním, ani si s ním klepat o čelo, nýbrž se dá užít i nezaujatě jako taková skoropohádka. Hlavní hrdina byl sympatičtější jako udatný egyptský dobyvatel než jako Bohem vymytý zarostlý spasitel, ale co se dá dělat...(11.2.2013)

 • Ducharme
  *

  Tříhodinový, rozplizlý, patetický kýč o věřících pro věřící. DeMille se monumentalitou scén patrně snaží zakrýt absenci originality či jakékoli invence. Jeho zpracování Exodu je tak dokonalé a věrné, že tím film ztrácí veškerou přitažlivost spojenou s očekáváním. Režisér sice umně rozhazuje místy podařenými trikovými scénami, ale ty se ve finále ztratí v záplavě zdlouhavých a tematicky repetitivních záběrů na Mojžíše okouzlujícího, kráčejícího, Nefretiri objímajícího, plazícího se, kázajícího, objímajícího pro změnu Sephoru a od polovina až do konce filmu bohem osvíceného = tupě hledícího a dementně hovořícího. Nejzajímavějším zážitkem pro mě zůstává sugestivní vřískot Egypťanů při vyvražďování prvorozených (je super, že se v tomto případě snad ani nedá spoilerovat) a vynikající Vincent Price v malé roli Baky. Zapomněníhodné.(29.12.2009)

 • - O tomto velkofilmu se dodnes traduje spousta legend. Jedna z nich tvrdí, že malou roli vojáka si ve snímku zahrál tehdy mladý Fidel Castro. (ClintEastwood)

 • - Mnohé rekvizity byly původně vyrobeny pro film The Egyptian. (Chatterer)

 • - Režisér Cecile B. DeMille marně hledal tři roky herce, který dokáže zahrát Ramsese. Jednou šel na Brodway na divadelní představení, kde hrál hlavní roli Yul Bryner. Traduje se, že už v polovině představení byl Cecil B. DeMille rozhodnut, že do role Ramsese chce právě Yula. Po představení tedy za ním šel do zákulisí a Yula přesvědčil. (TheBalrog)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace