Temný rytíř

• USA The Dark Knight (více)
USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (více)

Další Batmanovo dobrodružství začíná. Jeho protivníkem je tentokrát záhadný psychopat Joker. Vítanou posilou by se Batmanovi mohl stát nový státní zástupce Harvey Dent, idealistický právník odhodlaný bojovat zejména proti mafiím ovládajícím podsvětí města. Dent chodí shodou okolností s Rachel, kterou Batman, alias milionář Bruce Wayne, také miluje. Čínský obchodník Lau, se kterým Wayne odmítne obchodovat, navrhne gothamským mafiánským skupinám pro jejich peníze bezpečný úkryt v Hongkongu, kam nesahá Dentova pravomoc. Do jednání nečekaně zasáhne Joker, který chce polovinu mafiánských peněz za likvidaci Batmana. Ti to odmítnou. Batman vzápětí Laua unese a dostane z něj jména mafiánů. Dent rozjede velkou akci, podaří se mu však dostat za mříže jen méně významné gangstery. Vzápětí Joker vyhlásí, že každý den zabije jednoho člověka, a bude to dělat tak dlouho, než Batman veřejně přizná svou identitu a nechá se zatknout... (TV Nova)

SG-1

"Jestli to nevyřešíme sami a rychle, chudák pan Gambol už nebude mít brzo ani kilo pro babičku." -Joker- ()

Yeosol

Christopher Nolan je prostě filmový génius. Batman Začíná byl první z jeho batmanovský trilogie a už tenkrát jsem se nesmírně rozplíval nad fantastickým vizuálním zpracováním, dokonalou hudbou Hans Zimmera a Jamese Newtona Howarda, poutavým příběhem, atmosférou Gotham City a já nevím čím vším. Když přišel Temný Rytíř, rozpoutala se nefalšovaná mánie a v tomhle díle o netopýřím hrdinovi Christopher Nolan vylepšil, ne-li rozšířil všechny aspekty prvního dílu. Dokonce i dvorní sladatelé zůstali stejný a to je jena jen dobře. Všichni Temnýho Rytíře vynášeli do nebeských výšin a já musím taky. Po všech stránkách propracovanější než jednička, příběhově zajímavější, bohatší a dokonalejší film. Když jsem poprvý koukal na plakát filmu, kde byla hlava Jokera s tváří Heatha Ledgera, říkal jsem si, že to je dost děsivý až nechutný Joker. Nevěřil jsem, že by Heath Ledger dokázal tak úžasně zahrát tak složitou postavu. S velikou radostí musím říct, že je to dosud nejlíp zahraná Jokerova postava, možná je to taky tím, že se Ledger snažil dát do tý role maximum a to za cenu psychických problémů. Všichni bohužel víme, jak to pro něj nešťastně skončilo. Joker ve filmu rozehrává neskutečně rafinovanou hru na kočku a myš, kde jsem do poslední chvíle netušil, o co mu vůbec jde a to se mi na tom hodně líbilo. Speciální efekty jsou na fantastický úrovni a akční sekvence jsou prostě sakra cool. Nolan prostě natočil další špičkový komiksový film a už teď se moc těším na závěrečný monstrózní díl týhle trilogie. ()

Firebug

To, že je natočení této trilogie právě Nolanem a s Baleem v hlavní roli mým splněným přáním, jsem zmínil už u Batman Begins (BB). To ale nemění nic na tom, že je to nesmírně kvalitní snímek, který svou excelentností ale vyčnívá až v porovnání s ostatníma "komiksárnama". Příběh The Dark Knight (TDK) přímo navazuje na BB a i když funguje docela obstojně i samostatně, neznalým předešlého dílu může způsobit lehký zmatek. Zápletka TDK se totiž mnohem více soustředí na vykreslení Jokera a Denta, ale protože je samotnému Netopýřímu muži a jeho pohnutkám věnován celý BB, vůbec to nevadí. To co mi naopak malinko vadilo, je změna Gothamu a jeho charakteristik (které byly i u BB mírně upozaděné, ale byly tam). Z Gothamu se stala moderní americká metropole, což je asi symbolika oněch světlých zítřků, v které hrdinové doufají, ale společně s absencí (vysvětlena v BB) typických Batmanových propriet jako je Wayneovo sídlo a batcave to trochu ztrácí část ze svého kouzla. Film tak svým dějem a atmosférou spíše připomíná moderní thriller a několikrát jsem si vzpomněl na skvělý snímek Heat, kterým se prý Nolan opravdu nechal inspirovat. Jak už jsem psal u BB, Nolan má našlápnuto na opravdu unikátní trilogii a já mu moc držím palce, ať se mu to podaří... ()

Kejdlo

Tohle je prostě film, jak se sluší a patří a ve kterém nikdy přesně nevíte, co se stane za pár vteřin. Temný rytíř je parádní podívaná v každém ohledu (hudba,střih,herci) a Nolanovic bratři tímhle bijákem dokázali s přehledem zamést mýty o přiblbých blockbusterech a dialogových žumpách. Nesrovnalosti a klady prvního dílu byly zde dotaženy do strhující podoby, která by vás opravdu neměla nechat klidným. Radost pohledět a jeden z mých nejoblíbenějších filmů. 10/10 ()

kenkaku

Z temného Rytíře sem měl upřímně obavy protože Nolanův předchozí Batman byla pro mě dokonalost sama. Navíc návrat Jokera s jinou tváří než Jacka Nicholsona mi taky nějak nešel dohromady, takže jsem trnul... Trnul jsem tak moc že jsem nedal filmu menší šanci než v kině IMAX a stálo to za to. Christopher Nolan se překonal a natočil zatím nejlepší batmanovský film (píšu zatím, protože v této chvíli má Temný rytíř povstal stále ještě před premiérou a očekávání jsou veliká). ()

Maynard.

Jednoznačně nejlepší film roku. Christopher Nolan je génius, který se díky Dark Knight zapsal do síně slávy. Tomuto filmu nemůžu vytknout absolutně nic. Co se týče hereckého obsazení? Jedním slovem dokonalost, dokonalost a dokonalost!!! /Další skouknutí/ Absolutní špička ve svém žánru. Nolan je bůh, kterej nenechá diváka ani na vteřinku oddychnout. Při sledování Jokera prožívám něco nepopsatelnýho, takovej šílenej pocit, kterej se ale zdaleka nehrabe na samotný herecký výkon, před kterým prostě celý filmový Svět musí smeknout, něco tak šílenýho se vidí jen tady. Hrozně se mi líbí, že téměř každá scéna je podkreslena muzikou, která vždy přesně vystihuje atmosféru. Všechny postavy jsou absolutně vyšperkovaný a každá má co nabídnout. Jo, kdyby podobnejch filmů bylo víc, to by bylo pokoukáníčko... /další skouknutí/ Kdo by čekal, že se mu tento Batman okouká, tak se šeredně mýlí. Na Dark Knight bych mohl koukat, stejně tak jako na Begins, snad pořád a pořád bych ve filmu našel něco novýho, něco vyjmečnýho. Mám na srdci dvě věci, první je, že se mi postava Rachel mnohem víc líbila v podání Katie Holmes, která mi tak nějak víc seděla, k Maggie Gyllenhaal sem necítil tolik sympatií, takže mě její smrt ani nijak nevadila. Druhá věc, Begins se mi líbí o kousek víc, páč je tam vícero dějových linií, které dodávají filmu ještě větší koukatelnost. Každopádně mají oba tyto filmy nakročeno stát se nejkomplexnější filmovou trilogií všech dob! /další skouknutí/ Už ani nevím, co bych k tomu dodával. Jedna velká dokonalost a filmová paráda! Snad jen to, že už se táááákle těším na vyvrcholení nejbrilantnější trilogie! Páč je předem jasný, že konec bude stejně nadupanej jako tyto dva díly. Už aby to bylo sakrapes!!! ()

Sdoom

Po prvém zhlédnutí jsem byl na jednu stranu potěšen, na druhou malinko zklamán. Ovšem po druhém zhlédnutí po víc jak roce a v návaznosti na Batman Begins zmizely v podstatě veškeré pochybnosti a nedostatky, snad až na tu scénu s loděmi. Dark Knight je opravdu naprosto famózní dílo, které ve své kategorii v podstatě nemá konkurenci. Tak dokonale propracovaný scénář a psychologie postav, to se nevidí často ani u psychologických dramat, natož u filmu vycházejícího z komiksu. Postava Jokera je pravděpodobně nejdokonalejší nebo alespoň jeden z nejdokonalejších záporáků v dějinách filmu, nejednou jsem se přistihl při tom, jak uvažuji, jestli náhodou nemá pravdu...no o zbytku jako je hudba, herci nebo výprava asi netřeba psát více než že to nemá chybu. Tentokrát už nie je o čom co se týče hvězdičkového ohodnocení. Edit 25.9.2018: Není už moc co dodávat, snad jen, že TDK nikdy nevypadal úchvatnějc než z UHD disku. Vizuální bomba. (4k UHD blu-ray, orig.) ()

echuckie

Do you want to know why I use a knife? Guns are too quick. You can’t savor all the… little emotions. In… you see, in their last moments, people show you who they really are. So in a way, I know your friends better than you ever did. Would you like to know which of them were cowards? “ ()

fox171cz

Perfektní psychlogický thriller, plný dech beroucí akce. Nemám co bych k filmu vytkl, nejlepší Batman co byl kdy natočen. ()

h0n24 odpad!

Skvělý Joker. Perfektní efekty. Ale není to nic nového. Je to srdcovka pro ty dnešní. ░ Za padesát let film bude jen dalším "jak jsme na to mohli dívat" s podobnou grácií jako je dnes Makarena oproti Gangnam Style otřesný a pitomý tanec. ()

Zemi11

Panorama v Hong Kongu v Blu-Ray plus kouzlo s tužkou, skoro až epesní :D Nolan nezklamal, opět něco zcela nesmyslného podaného tak smyslně:) ()

herr_carter

Pfffffffff, filmový práh byl opět posunut do zcela nových dimenzí. Jednak jsem rád, že Nolan (režisér, který bude z dlouhodobého hlediska prostě režisér č.1) dokázal oprášit zašlou slávu Batmana, ale především z něj neudělat komiksový přepis pro děcka, nýbrž dusivý a temný thriller, který zaplaťbůh nemá se svými předchůdci téměř nic společného. A za další je tu Joker v podání H.Ledgera, což je pro mě ten nejhorší filmový hlavní záporák všech dob, jenom škoda, že to dopadlo tak jak to dopadlo. Tenhle film jsem s napětím očekával dva roky dopředu a moje očekávání byla na 150 % překonána...................moje hodnocení = 10 z 10. ()

remy

Vrcholné Nolanovo dílo bez jediného zaškobrtnutí či snad zaváhání. Dokonale promyšlený, hutný, atmosférický thriller poukazujicí na strach v každém z nás, nejistotu a pocit bezmoci. To všechno a mnohem více se režisérovi podařilo zachytit s takovým zapálením pro věc, že výsledkem je film, který je právoplatně označován za jeden z top filmů minulé dekády. Ledgerův šílený Joker je nesmrtelný. The Dark Knight Forever. ()

casioa....

Hmmm....zatiaľ....asi najlepší film...tohto roku :))) Má šťavu...message...flow..kabát...ale i "futro"...nie je o čom...lepšie ako Batman begins. Ešte si počkám na Valkýru...či Curious case of Benjamin Button...ale....ktoviee ..kráľ sa už možno narodil. Vždy som vedel...že Heath Ledger je dobrý herec....ale tá psychotická výchrica....ktorú predviedol---tak na to sa nezabúda! Klobúk dolu! Volám po posmrtnom OSCAROVI......!!Pridajte sa !!!! Snad nás Tí sk*rvený akademici poslúchnu!!!!!!! ()

hudryhudry

Temný rytíř se snesl z filmového nebe nikoli jako netopýr, ale spíš jako anděl, a dokázal, že pořád ještě dokáže Hollywood vybrousit filmový diamant, ne jenom napdprůměrný zirkon či podprůměrný kus uhlí. Pozdní česká premiára a moje touha zhlédnout tento film co nejdříve, ale přitom ve vysoké kvalitě, mě donutily k návštěvě multiplexu našich slovenských priatělov a udělal jsem dobře. I když jsem tu a tam nestíhal úplně slovenské titulky (to víte, jsem porevoluční dítě...), přibila mě ta úžasná filmová smršť do sedačky a nedovolila mi vydechnout do poslední minuty. Hlavním tahounem filmu je vynikající scénář, který je ještě lépe "prodaný" úžasnými herci a vytváří tak snímek, který má jen velmi málo konkurentů. Hlavně Heath, nechť je mu země lehká, dokázal zahrát psychopatického jokera tak přesvědčivým dojmem, že se nedivím, že mu z té role muselo trošku šplouchnout na maják. Styl pojetí Batmana i Gothem city navazuje na poněkud slabší předchozí díl Batman begins, takže milovníci starého Burtonovského Batmana si budou muset zvyknout na poněkud méně komiksově barévné a více realistické a syrovější G. city. Je neuvěřitelně, že celých 152 minut má děj neustálý náboj a napětí, divák nemá šanci se nudit a spíše zíra s otevřenou kušnou na vizuálné temné orgie i na mistrovské herecké koncerty. Christianovi Baleovi latexový obleček velmi sluší a na roli Batmana je ten pravý, i když po Batman Begins jsem tomu tolik nevěřil. Nechi říkat žádně přestřelené výroky jako nejlepší film všech dob atp, ale musím říct že rozhodně za posledních pár let nejlepší filmový zážitek, který jsem měl tu čest v kině prožít. Ale rozhodně se na to koukne ještě jednou v českém kině s českými titulky :-D. ()

chef

Tak už viem čo myslia amíci keď niečo označia za "mind-blowing". Dark Night vás nenechá vydýchnuť ani na sekundu a musíte vždy premýšľať čo sa na scéne stalo alebo čo sa práve deje. Dark Night sa presne vtesnal do kategórie filmov pre jednoduchších aj náročnejších divákov čím Nolan veľmi potešil produkciu a súčasne upchal ústa kritikom, pretože jeho film proste nemá chybu(áno má ich zopár, ale zanedbateľných). Jednoduchý divák si nájde svoje výbuchy benzínu a drsné dialógy na pozadí nenápadnej love story, tak ako to má rád. Za týmto klišé si náročnejší divák zase všimne, že scenár už ani tak nesleduje Batmana a jeho charakter, ktorý sa vyformoval v Nolanovej nambr ONE ale, úžasnú hĺbku a precíznosť scenáru tentoraz sústreďuje na podchytenie Jokerovej úchylnosti a geniality zároveň. Všimne si množstvo nepoužitých - originálnych scén, hercov vžitých s postavami, ale aj nie až také temné podanie ako to bolo pri Batman Begins. Film splnil moje pol roka dlhé očakávania a Ladger bol úžasný(R.I.P). Obávam sa však, že Nolan sa nám uberá priveľmi Hollywoodskou cestou a začal vsádzať na istotu. 90% ()

wikus

Nolan nesklamal. Typické prvky jeho filmov -strih,scenár,efekty,kamera,kostými,masky,hudba,atmosféra-boli zachované a do toho sa pridalo vynikajúce herecké obsadenie. Na čele stoja moji obľúbenci Bale a, najmä vďaka tomuto filmu NEZABUDNUTEĽNÝ, Ledger. Úloha Jokera je pre neho akoby stvorená. Neviem, kto by lepšie vystihol jeho temnotu,šialenstvo a zlo. Brilantné. ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý