Reklama

Reklama

Vládci bohů Odinovi trvalo dlouhou dobu, než ve své říši nastolil mír. Když probíhá korunovace jeho syna Thora, je přerušena vpádem ledových obrů, kteří se pokusí získat skříňku, s jejíž pomocí by mohli dobýt devět světů. To se jim nepodaří a za trest jsou pohřbeni zaživa. Thor prahne po odplatě a Odin krotí jeho zápal a útok odmítá. Horkokrevný nástupce trůnu neuposlechne otcův příkaz a nechá se vyprovokovat k trestné výpravě, jež znovu rozpoutá válku. Odin však nehodlá dál jeho zpupnost tolerovat. Odebere mu veškeré božské schopnosti a za trest ho svrhne mezi pozemšťany, kde má dojít nápravy. Zavržený Thor lidmi zpočátku opovrhuje, postupně se mu ale začnou dostávat pod kůži, zejména sličná vědkyně Jane Fosterová. Thorovi ale není dopřáno užívat si pozemského klidu. Nově nastalé situace se rozhodne využít jeho mladší bratr Loki, který začne připravovat zradu. Nikdy neměl lepší možnost ke zničení Thora než teď, a rozhodne se proto rozpoutat za pomoci svých věrných ničivou zkázu na Asgardu i na Zemi. (TV Nova)

(více)

Zajímavosti (172)

 • Tržby ze severoamerických kin činily 181 milionů amerických dolarů, součet těch celosvětových dosáhl 449,3 mil. (NIRO)
 • Když se Odin (Anthony Hopkins) vydá zachránit Thora (Chris Hemsworth), Lokiho (Tom Hiddleston) a trojici válečníků do Jotunheimu, přicestuje Bifrostem na svém osminohém koni jménem Sleipnir. Podle mytologie byl Sleipnir zplozen Lokim, když v podobě říjící klisny odlákal obru staviteli, jenž stavěl nové vysoké hradby kolem Ásgárdu a požadoval za to Slunce, Měsíc a ruku krásné bohyně Freyi, jeho hřebce Svadilfariho a znemožnil mu tak dokončení jeho úkolu ve stanovené lhůtě. Loki poté Sleipnira daroval Odinovi. (kesinaa)
 • Clint (Jeremy Renner) si ve filmu mohl vybrat z arzenálu S.H.I.E.L.D.u mezi německou poloautomatickou pistolí Walther CP99, italskou Berettou 92FS, americkým Coltem 1911A1, útočnou americkou puškou Coltem M16A4, švýcarskou SIG SG 552, belgickou automatickou zbraní FN P90 a americkou odstřelovací puškou Remington 700PSS. Clint si nicméně vybere svůj luk. (Kubaaa97)
 • Po scéně, kdy dorazí Ničitel na Zemi, si můžeme všimnout na jedné budově nápisu "World Famous Arturo's Food & Pharmacy". Jedná se o odkaz na paralelu mezi králem Artušem a mečem Excaliburem a Thorem (Chris Hemsworth) a kladivem Mjolnirem. (Kubaaa97)
 • Agent Coulson (Clark Gregg) se zeptá Thora (Chris Hemsworth) na to, zda absolvoval specializovaný výcvik. Chris Hemsworth skutečně v rámci příprav na film prošel tréninkem pod dohledem bývalého příslušníka Navy SEALs. (Kubaaa97)
 • Dočasně vybudovaný komplex S.H.I.E.L.D.u okolo Thorova (Chris Hemsworth) kladiva má atypický tvar. Z ptačí perspektivy se z jeho úseků dá sestavit slovo "SHIELD". (Kubaaa97)
 • Když doktor Selvig (Stellan Skarsgård) zkoumá severskou mytologii ohledně Thora (Chris Hemsworth), tak zjistí, že „čtvrtek“ je odvozen od „Thorova dne“ (torsdag). V norštině, švédštině a dánštině to ale není jediný den odvozený od boha. Úterý, středa a pátek jsou odvozeny od Týra (tirsdag), Odina (onsdag) a Friggy (fredag). (Kubaaa97)
 • Když si doktor Selvig (Stellan Skarsgård) prohlíží v knihovně knihu o severské mytologii, tak je na ni vyobrazen Odin kráčející po Bifröstu se svým magickým oštěpem Gungnir. Ve druhé ruce pak svírá Teserakt. (Kubaaa97)
 • Kniha, kterou si vybere doktor Selvig (Stellan Skarsgård), je hned vedle knih „Great Moments in Fiction“, „Adventure in Fact“ a „Fantasy on Parade“, které vydala společnost Walt Disney. (Kubaaa97)
 • Poté, co Thor (Chris Hemsworth) rozbije šálek kávy v bistru, si můžeme všimnout projíždějícího auta, které řídí Stan Lee. Poznáte ho tak, že přišlo o korbu při pokusu o vytažení Mjolniru. (Kubaaa97)
 • Když je Thor (Chris Hemsworth) v nemocnici, tak si můžeme všimnout, že na jeho náramku je uveden doktor Zepfel. Jedná se o odkaz na vedoucího natáčení filmu Dona Zepfela. (Kubaaa97)
 • Když Odin (Anthony Hopkins) promluví k Mjolniru a řekne „Kdo to kladivo získá, tak spolu s ním získá i Thorovu moc“ (v originále „Whoever wields this hammer, if he be worthy, shall possess the power of Thor“), tak se jedná o odkaz na to, co je téměř doslovně napsáno na Mjolniru v prvním komiksovém sešitu, kde se Thor (Chris Hemsworth) vyskytne. Tam je na něm uvedeno: „Whosoever holds this hammer, if he be worthy, shall possess the power of… THOR.“ (Kubaaa97)
 • U Hlidskjalfu, Odinova (Anthony Hopkins) trůnu, si můžeme všimnout kamenných soch Hrimfaxe a Skinfaxe. Hrimfaxi je kůň noci, táhnoucí černý vůz bohyně Nótt, a Skinfaxi kůň dne, táhnoucí zlatý vůz boha Dagra. (Kubaaa97)
 • Na Thorově (Chris Hemsworth) kladivu si můžeme všimnout nápisu v runovém písmu. Je na něm napsáno „ᚺᛖ ᚹᛟᚺ ᚹᛁᛖᛚᛞᛊ ᚦᛁᛊ ᚺᚨᛗᛗᛖᚱ ᚲᛟᛗᛗᚨᚾᛞᛊ ᚦᛖ ᛚᛁᚷᚺᛏᚾᛁᛜ ᚨᚾᛞ ᚦᛖ ᛊᛏᛟᚱᛗ“, což se překládá jako „ten, kdo třímá toto kladivo, vládne blesku a bouři“. V nápisu je ale zřetelná chyba. Ve slově „ᚹᛟᚺ“ jsou písmena prohozená, správně by měla být „ᚹᚺᛟ“. (Kubaaa97)
 • Když Laufey (Colm Feore) v původním znění nazve Thora (Chris Hemsworth) „malou princeznou“, tak se jedná o referenci na severskou pověst, v níž byl Thorovi ukraden Mjolnir, a tak se převlékl za bohyni Freyu, aby jej získal zpět. (Kubaaa97)
 • Na začátku filmu si můžeme na notebooku Jane (Natalie Portman) všimnout, že sleduje Van Allenovy pásy, oblasti v okolí planet, ve kterých je zachycené korpuskulární záření. Jedná se o částice slunečního větru zachycené v magnetickém poli planety. (Kubaaa97)

Související novinky

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Velice smutná zpráva zasáhla v pondělí filmový svět. Milovaný a uznávaný herec Ray Stevenson zemřel ve věku 58 let. Zprávu potvrdil server Deadline s tím, že Stevenson údajně zemřel v Itálii, kde… (více)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Druhý ročník festivalu Comic-Con Prague proběhne v termínu 15. – 17. října 2021 v pražském O₂ universu. Comic-Con Prague 2021 nabídne fanouškům sci-fi, fantasy a hororu velmi pestrý a bohatý program… (více)

Captain Marvel 2 našla režisérku

Captain Marvel 2 našla režisérku

06.08.2020

Pokračování komiksové Captain Marvel nakonec natočí režisérka Nia DaCosta, jež má za sebou například čerstvě remake Candymana nebo snímek indie drama Little Woods. Střídá tak předchozí dvojici Annu… (více)

Reklama

Reklama