Reklama

Reklama

Vládci bohů Odinovi trvalo dlouhou dobu, než ve své říši nastolil mír. Když probíhá korunovace jeho syna Thora, je přerušena vpádem ledových obrů, kteří se pokusí získat skříňku, s jejíž pomocí by mohli dobýt devět světů. To se jim nepodaří a za trest jsou pohřbeni zaživa. Thor prahne po odplatě a Odin krotí jeho zápal a útok odmítá. Horkokrevný nástupce trůnu neuposlechne otcův příkaz a nechá se vyprovokovat k trestné výpravě, jež znovu rozpoutá válku. Odin však nehodlá dál jeho zpupnost tolerovat. Odebere mu veškeré božské schopnosti a za trest ho svrhne mezi pozemšťany, kde má dojít nápravy. Zavržený Thor lidmi zpočátku opovrhuje, postupně se mu ale začnou dostávat pod kůži, zejména sličná vědkyně Jane Fosterová. Thorovi ale není dopřáno užívat si pozemského klidu. Nově nastalé situace se rozhodne využít jeho mladší bratr Loki, který začne připravovat zradu. Nikdy neměl lepší možnost ke zničení Thora než teď, a rozhodne se proto rozpoutat za pomoci svých věrných ničivou zkázu na Asgardu i na Zemi. (TV Nova)

(více)

Zajímavosti (132)

 • Ve filmu se měla objevit Hela poté, co by Thorovu kamarádovi Volstaggovi utekla anglická fráze: „What the hell,“ načež se Hela měla otočit a probodnout ho pohledem. Scéna nakonec byla vyškrtnuta ze scénáře. (fanda124)
 • Stan Lee ve své cameo roli pick-up neřídil, protože při rozjetí není řidič v automobilu přes sloupek vidět a v závěrečných titulcích je jako jeho kaskadérský double uveden Tom Garner. (Rominator)
 • Jako režisér druhého natáčecího štábu a dohlížející koordinátor kaskadérů na filmu pracoval Vic Armstrong. Jeho mladší bratr Andy Armstrong dělal koordinátora kaskadérů. (Rominator)
 • Celosvětová premiéra proběhla 17. dubna 2011 v Sydney. (Varan)
 • Natáčelo se od 11. ledna do 6. května a od 10. do 31.října 2010 v New Yorku, Kalifornii a v Novém Mexiku. (Varan)
 • Jedná se o první film z MCU (Marvel Cinematic Universe), na jehož konci je uvedeno, že se titulní hrdina vrátí v budoucím filmu. Od tohoto filmu má tedy každý film ze série tuto informaci v průběhu závěrečných titulků uvedenou. (V999)
 • Snímek byl nominován na čtyři žánrové ceny Saturn (včetně kategorie Nejlepší fantasy film), z nichž proměnil cenu za nejlepší kostýmy. (Danny F.)
 • Pro krátkém záběru na městečko v Novém Mexiku je v pozadí billboard s reklamou  "Země kouzla - Cesta do tajemství". Název "Cesta do tajemství", v originále "Journey Into Mystery", je odkazem na název debutující komixu s Thorem (Zdroj: gamesradar.com) (Charpy)
 • Při korunovaci Thora (Chris Hemsworth) si lze všimnout dvou havranů sedících na Odinově trůnu. Jsou to Hugin a Munin, kteří Odina informují o dění ve světě. Spatřit je lze také ve snímku Avengers (2012). (Pria)
 • Natáčení závěrečné bojové scény zabralo Chrisi Hemsworthovi a Tomu Hiddlestonovi celý den. Ke konci natáčení byl Hiddleston zasáhnut plnou silou loktem do hlavy tak nešťastně, že byl podle vlastních slov chvíli "mimo". (Pria)
 • Tom Hiddleston se původně ucházel o roli Thora, kvůli které nabral 10 kg svalů. Nakonec byl však obsazen do role Lokiho. (ČSFD)
 • O událostech, které se odehrály před filmem, vypráví komiks „Captain America & Thor: Avengers“ (2011). (NiaWolf)
 • Z filmu byla vystřižena scéna, kde Erik Selvig (Stellan Skarsgård) píše e-mail Hanku Pymovi ohledně záležitosti se SHIELDem. Henry Hank Pym je ve skutečnosti Ant-Man, součást dlouho odkládaného filmového projektu Ant-Man (2014). (spiderakhero)
 • Ve filmu používá Thor (Chris Hemsworth) pseudonym Donald Blake. V původním komiksu se do doktora Donalda Blake přenese duše Thora ve chvíli, kdy najde Mjolnir v jeskyni a dotkne se ho, načež se stane Thorem. Může se ovšem zpětně přeměnit na Blakea a kladivo Mjolnir se poté transformuje do hole. Děje se tak na příkaz Odina, aby se jeho nezdárný syn naučil v těle zranitelného člověka pokoře. Tuto dualitu ovšem ve filmu neuvidíme. (Dzin01)
 • Tom Hiddleston popsal roli Lokiho jako "komiksovou, ale víc zlomyslnou verzi Edmunda z Krále Leara." V Shakespearově hře byl Edmund princ, který žárlil na svého bratra Edgara a lstí dosáhnul toho, aby jej otec vyhostil do vyhnanství. (JayZak)
 • Heimdalla měl původně hrát Colm Feore, když ale o roli projevil zájem Idris Elba, rozhodl se vzít volnou roli krále ledových obrů z Jötunheimu. (Beckett51)
 • Laufey (ve filmu vůdce ledových obrů) je dle mytologie jméno Lokiho matky. Jeho skutečným otcem je obr Farbauti. (Rosselanor)

Související novinky

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Druhý ročník festivalu Comic-Con Prague proběhne v termínu 15. – 17. října 2021 v pražském O₂ universu. Comic-Con Prague 2021 nabídne fanouškům sci-fi, fantasy a hororu velmi pestrý a bohatý program…

Captain Marvel 2 našla režisérku

Captain Marvel 2 našla režisérku

06.08.2020

Pokračování komiksové Captain Marvel nakonec natočí režisérka Nia DaCosta, jež má za sebou například čerstvě remake Candymana nebo snímek indie drama Little Woods. Střídá tak předchozí dvojici Annu…

Našel Hawkeye svoji nástupkyni?

Našel Hawkeye svoji nástupkyni?

10.09.2019

O tom, že Marvel chystá na streamovací službě Disney+ kupu nových seriálů jsme už párkrát psali. Jedním z nich je taky komiksový Hawkeye s Jeremy Rennerem (Wind River), znalci předlohy už ale nejspíš…

Reklama

Reklama