Perníkový táta

• USA Breaking Bad (více)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Série(5) / Epizody(62)

Recenze uživatele FrankSusta k tomuto seriálu (6)

Perníkový táta (2008)

O ,,Lámaném zlu'' se mluví strašně špatně, aniž by jste na cokoliv zapomněli. Nejjednoduší je to dělat prostě jako to dělám klasicky v rozhovoru dvou či více lidí já a říci, že je to prostě nejlepší seriál co kdy vznikl. Ale to bych to nebyl já, abych to aspoň trochu dlouze nerozepsal. O moderní verzi Vrchní, prchni! se dá napsat kupříkladu to, že vytváří napětí jako rybník brčálník mlhu. Je až neuvěřitelné, do až jak absurdní situace dokázali tvůrce tohohle avarage učitele z Ohia se vzhledem Neda Flanderse a moudrostí (doslova si dokáže zapamatovat jakýkoliv telefonní číslo a kdykoliv ho použít) a pleškou taťky Šmouly - zvaného Walter White (yo!) či sakra pravdivě Heisenberg - dostat a pak vybudovat naprosto dokonalou atmosféru a chytré dějové linky, které nezapomenou na absolutně každé zakoutí takové možné situace. Syn s obrnou, švagr u DEA, manželka po šestnácti letech opět těhotná, rakovina... I samotné zasazení do Nového Mexika sic pochopitelné, i přes to ve filmech nezvyklé, tomu přidává na originalitě a filmařinu posouvá na hranici různých světů. A přesně tohle se mi líbí. Ta nápaditost, která je cítit jak z každé epizody, tak absolutně každého záběru (je úžasné, jakou dynamiku do scény dáte, pakliže pouze přiděláte kameru k ruce). Když už jsme u těch epizod, tak když se podíváte na mé průběžné hodnocení, je tam jediná epizoda, kterou hodnotím méně jak pěti hvězdičkami. Já totiž mezi nimi už prakticky nerozlišoval a jen se kochal celkovou kvalitou seriálu (samozřejmě si některé pamatuji naprosto přesně a řeknu Vám i jaké mají číslo, ale to jsou vyjímky potvrzující pravidlo (ale aspoň okolo deseti takových mám určitě)). A která že je ta jediná epizoda s nižším hodnocením. Je to ta první pilotní. Proč? Inu, celé je to uspěchané a na ten styl se hned na začátek hůře zvyká, ale naprosto jejich (tvůrců) rozhodnotí chápu. Přeci jen, pilot. Pak to krásně zpomalí a nabere na neuvěřitelné eleganci a síle a už se to nezastvaví do absolutního konce (spíše do posledních deseti sekund před titulkami, přeci jen, poslední záběr s tím co se děje na obrazovce bych si představoval u tohohle jinak). Seriál ale zároveň svoji kvalitu dokáže za celých pět řad několikrát znásobit. Třeba, když provnáte první a poslední sérii, tak Vám ta první přijde až veselá (i přes všechny negativa jako je rakovina, brutální svět drog, apod.), zatímco poslední nabízí ty nejvíce depresivní scény v kinematografii celkově. Jakto? Inu, bál jsem se, že to bude už ke konci natahované, ale tvůrci rozehrály dokonalou partičku šachu a každá epizoda je na svém místě a čím více epizod Vám pomáhá rozebrat psychologii postav, motivace, vztahy a konečný výsledek s osudy je něco tak lidsky smutného a především strašně uvěřitelného, že Vám až téměř potečou slzy. A to je taky jedna z předností celého seriálu. Ta lidskost, způsobena i třesoucí se kamerou mistra Slovise a dalších. Prostě velkolepé. když už jsem u mistrů řemesla dopomáhajícím seriálu vystoupit až na úplný vrchol, nesmím opomenout herce. A já nevím kde začít. Tady fakt jede na výbornou fakt úplně každý. Jen pátá série a nové postavy už trochu nepatrně překážejí, ale dá se to odpustit. Protože jinak tady hraje pětihvězdičkově i jakákoliv vedlejší postava. Třeba i prodávající ve fastfoodu. Ale ti co si rozhodně zaslouží alespoň zmínit: Anna Gunn (která postupem času coby postava brutálně vysírá, ale dá se to naprosto jasně pochopit), Dean Norris (nejlepší postava seriálu), Betsy Brandt (dost lidí ji nemá rádo, já ji obdivuji za ten výkon a postavu za promyšlenost), RJ Mitte (wow), Bob Odenkirk (druhá nejlepší postava a nejlepší filmový právník se vší uveřitelností), Jonathan Banks (drsňák každým cooulem), Giancarlo Esposito (ty vole, to je charakter! nejlepší ,,záporák''), Steven Michael Quezada (sympaťák), Charles Baker a Matt Jone (oblíbené ubohé fetky), Lavell Crawford (nejvíc sigma rule alfa man) a pak snad úplně všichni ostatní. No, ale především ústřední dvojice Bryan Cranston a Aaron Paul. Já nevím co říct. Miluji ty postavy a jejich představitelé je dokázali prostě prodat se vší uvěřitelností. Je mezi nimi neuvěřitelná chemie (to byl vtip, ale zároveň nebyl), ale zároveň strašný kontrast v jejich osudech, kdy se oba světy řítí lidově řečeno do prdele, ale pokaždé jinak a jinak brutálně. Ale přiznejme si, AAron coby Jesse to umí prodat. A setsakra dobře. Až by jste brečeli depresí s ním. Bryan ale samozřejmě předvedl kus práce a jde to sakra poznat. Když to tak vezmu, seriál by šel nazvat dokumentem s příběhem, protože to mapuje svět drog do posledního zákoutí a ukáže to úplně, ale ÚPLNĚ všechno. A je to sakra dobře. Později seriál když vše prozkoumá začne mapovat mezilidské vztahy a krucinál, zase se mu to daří. A jak dobře. Ono to je prostě velkolepý, až přemýšlím nad přidáním do osobní TOPky. A i když se tam zatím neobjeví, místo u mě v srdci má už napořád. Děkuji. Děkuji, bylo to úžasné. 11/10 () (méně) (více)

Série 1 (2008) (S01)

,,Lámané zlo'' jsem vlastně začal sledovat, jak by řekli spolužáci ,,Just for meme!'' Samozřejmě jsem o tomhle seriálu tušil/věděl, takže jsem ho chtěl i vidět, ale náhlá znovu-popularita mne k tomu navedla. No... a opravdu nejsem zklamán. Jsem ba dokonce nadšen. Perníkový táta (neboli Breaking Bad) je totiž naprosto mistrovsky natočený a napsaný seriál s naprosto vyjímečně vystavěným příběhem a vyjímečně a extrémně lidsky vystavěnými postavami. Takto lidsky napsaný vývoj jednotlivých postav je už samo o sobě něčím vyjímečným a zkrátka pozoruhodným. A Bryan Cranston coby Walter White (yo!) je skvěle obsazen a jednou z nejlépe zahraných a vybudovaných postav. Samo o sobě je to natočené též skvěle. Jen kamera je takováý rozkejvaná, ale to asi má bejt. Jediné co tomu snad mohu vytknout je pilot, který je uspěchaný. A to dost. Stane se tam toho strašně moc a strašně rychle. A ten rozvoj postav je tam taky až moc urychlený. Ale chápu, proč to tvůrci udělali. Zkrátka a dobře, je to fakt něco. Do posledního detailu. Těším se na další série. ()

Série 2 (2009) (S02)

Ned Flanders s pleší a moudrostí taťky Šmouly se navrátil s řadou druhou a ani přes vyšší počet dílů nepřestal úspěšně udivovat diváka, až se rozběhal mráz po zádech. Walta White (yo!) se nám už tady ale bohužel nemění tak moc jako v sérii předešlé, dialogyhned od začátku bohužel působí uměle a prostě napsané... to ale nic nemění na tom, že je to mistrovský kousek. Bryan Cranston a Aaron Paul (přemýšlím zda zmínit i Deana Norrise) jsou ďáblové, jejich postavy jsou neuvěřitelně díky nim lidské. Nové postavy též dokáží skvěle pobavit a zabavit a nestává se, že by snad působyly jako negativní nelidský prvek. Jen na Saula si budu muset/jsem si musel zvyknout. Ale stále mistrovské. Při hodnocení epizod mi to už téměř ale genialitou splývá, takže sice může být slabší epizoda, ale i přes to těch pět hvězd prostě dostane. ()

Série 3 (2010) (S03)

Já už vlastně ani nevím, co o moderní verzi Vrchní, prchni napsat. Snad jen to, že napětí by se dalo krájet (obzvlášť z posledního záběru (ty vole, Aaron Paul je skvělej)), postavy jsou čím dál větší svině (zvlášť Skyler, což jsem upřímně nečekal) a celkově to je něco neuvěřitelného. Prostě mistrovské dílo, nemám co tomu vytknout (jen v jedenáctý epizodě mi dost možná nevycházeli docela jednoduchý počty). ()

Série 4 (2011) (S04)

Já už prakticky nevím co psát. Ten seriál prostě vytváří napětí jako rybník Brčálník mlhu, prostě by se dalo krájet. Postavy okamžitě dostaly opět nový rozměr, aniž by to jakkoliv rušilo jejich danou minulost. Gus Fring coby Giancarlo Esposito je něuvěřitelný macho-charakterní sráč. A Walter White (yo!) si slušně zadělává vcelku na slušné problémy. Ono to nemá prakticky chybu - možná jen větší množství hanka by mi udělalo radost, ale na druhou stranu už s ním není taková zábava. ()

Série 5 (2012) (S05)

Již popáté mi bylo dokázáno, že average učitelé co vařej krystal blue meth nejsou jen v Ohiu ale i v Novém Mexiku- odpusťte mi tenhle debilní vtip. Již popáté - nebo-li pátou sérií - mi bylo opět dokázáno, že Breaking Bad není jen televizní zábavou, ale velkolepým majstrštykem. Vince Gilligan předvedl neuvěřitelnou práci a za jeho umění znázorněné tímto počinem, který je víc než-li seriál, si skutečně zaslouží potlesk (teda, já tleskat nebudu, protože by se všichni ptali, co krucinál blbnu, ale chápete jak to myslím). Ale bohužel musím říct, že pátá série mi přišla v jistých aspektech nucená a natahovaná. Samotných šestnáct dílů mi přišlo jako úlet od klasických třinácti. Ale tvůrci naštěstí i tak dokázali jako Ježíšek nadělit milé překvapení, které však milostí a přirovnáním k Ježíškovi končí dalším bodem, který však coby filmovému celku absolutně nevadí. Pátá série je extrémně depresivní. Předešlé série by se daly nazvat pohádkou. Je zajímavé, že zprávy o rakovině jsou milejší než tolikrát filmařsky rozebírané téma rodiny. Tvůrci to dokázali dokonale. Každé postavě dali historii, motivaci, herce... když to nakonec rozebrali a zahnali do až drastických mezí, srdce fakt ve mě bušilo, jak... jak... jako já nevím co, aby to bylo slušné. Asi jako Rocky do náhodnýho afroameričana nebo rusáka. Do toho všeho věčně nasraná depresema posedlá Skyler napětí jen nahušťuje.  Týýýý jo, fakt nevím co říct. byla to ďábelská emocionální jízda, jsem rád, že jsem jí mohl být aspoň přes obrazovku součástí. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis