Panelák

Slovensko, 2008, 1221x45 min

Scénář:

Andy Kraus

Diana Mórová, Marián Miezga, Juraj Slezáček, Božidara Turzonovová, Vladimír Kobielský, Mirka Gális Partlová, Branislav Bystriansky, Róbert Jakab (více)

V roku 2008 prinesie na televízne obrazovky nový seriál televízia JOJ, ktorý síce nijako nenadväzuje na veľmi úspešných Susedov, ale majú čo-to spoločné. Hlavným tromfom a zároveň osobou, ktorá má zaručiť divácky úspech, je Andy Kraus, ale tentoraz už len v pozícií scenáristu a pred kamerou bude hlavným lákadlom veľmi populárna herečka z predchádzajúceho seriálu Susedia Viki Ráková. Seriál Panelák má obsahovať desať hlavných hrdinov v rámci piatich rodín a bytov a sledovať ich osudy. Príbeh seriálu sa začína odvíjať príchodom novej postavy Agáty ( stvárňuje ju už zmieňovaná V. Ráková), ktorá sa do veľkomesta prisťahovala z vidieka a prostredníctvom ktorej budeme poznávať ďalších obyvateľov paneláka a teda susedov novoprisťahovalkyne.

Prvá klapka pri nakrúcaní má dátum 14. januára 2008 a už v pondelok 18. februára 2008 bude odvysielaná prvá časť seriálu. Pôvodný zámer počíta so zhruba 200 dielmi (oficiálne uvádzané je 193 tridsaťminútových dielov) a preinvestovaných má byť cca 130 miliónov korún. Ale tieto čísla sa budú istotne meniť v závislosti od ukazovateľov peoplemetrov (teda diváckej priazne) a slovenský divák je pomerne nevyspytateľný a preto bude zaujímavé sledovať, akú dlhú životnosť bude mať nový seriál. (pravo)

maxxxim odpad!

Novodobý škvár v podaní slovenských nehercov. Už by som chcel vidieť, kde sa žije ako v onej búde. Všetci sú hraví a prirodzení. Skutoční ako Mulderova teória o participácii mimozemšťanov na chode dejín. Kulisy vyzerajú ako vystrihnuté z najdrahšieho hotela v Dubaji a ľudia, tých zhrniem jediným slovom elita. Skomolenina scénok z vianočnej večierky pre deti do 3 rokov podtrhnutá rozhovormi s neomalenosťou a mimickou vyspelosťou artikulačného tlmočníka začiatočníka. Sa môžem staviť, že po príchode na pľac sa všetci rozcvičia, aby ako tak rozhýbali svoje skostnatené a naivné "herecké" umenie. Ktoré následne neváhajú pretaviť do skvostu našej novodobej seriálovej filmotéky. Jednoznačne možno záverom konštatovať, že im ušiel herecký vlak do krajiny za rieku Morava, kde si stihlo kúpiť lístok niekoľko desiatok českých kolegov, ktorí sa ním vyvážajú už "hezkých pár let." ()

Blackberry

Výborný marketingový ťah televízie JOJ skĺbiť do seriálu viac i menej známych prevažne mladých a sympatických hercov, dvoch-troch starších hercov, ktorí však nepredostierajú starecké problémy, ba naopak sú najviac odľahčení humorom. A potom ani netreba príliš pracovať na beztak druhotriednych scenároch a príbehoch, keďže mnohí sú už na každovečerné 35 minútové pokračovanie zvykli, a to sa prosím bavíme o každej vekovej kategórií. Sledovanosť okolo 20-25% je pre komerčnú televíznu dvojku viac ako dobrým výsledkom, ktorý teda hovorí za všetko. A nakoniec treba pochváliť samotnú televíziu za to, že dala priestor protagonistom známym predovšetkým z divadelných scén a dabingu - klobúk dole. ()

PROROK14

Čistá somarina. Niekedy keď na to natrafím tak mi ostáva rozum stáť nad tupým scenárom. Herci sú otrasní, ale viem, že oni za to nemôžu. Lebo moje antipatie si kupujú už len tými blbosťami ktoré vypúšťajú z úst. A najviac ma serie ten Kubko. Veď mne príde ako úplne zašliapnutý pod papučou svojej ženušky, ktorá len mrkne a Kubko sa ide posrať. Ten Alexander Bárta akoby ani nevedel hodiť iný výraz svojej tváre a iný tón akým rozpráva. Stavím sa, že ak by mal zahrať že mu zomrel otec alebo že sa mu práve narodil syn tak aj vtedy by sa tváril rovnako. Slabomyseľný čašník, ktorý vyzerá, akoby jeho najvyššie ukončené vzdelanie bola materská škola tomu naozaj dáva. Lesby, ktoré obývajú jeden z bytov a vychovávajú dieťa tam kto dohodil? Asi kreatívny človek s plnou hlavou "skvelých nápadov". TV Joooj nebude predsa vyhadzovať peniaze za americké filmy alebo seriály a tak radšej na oveľa nižšie náklady natočí niečo sama a takto to dopadne. Doslova vynútený seriál písaný nasilu nejakým antiperom. ()

DJ Rocco iNc odpad!

Najlepšie diely paneláku boli odvysielané v roku 2009 a 2010. A odvtedy tento seriál padol nenormálne až na to najšpinavšie dno bahna. Už sa to vôbec nedá ani sledovať. Úplne trápny dej, herecké výkony, ba aj nezmyselné a trápne niektoré nové, vlastne všetky nové postavy, vrátane tích bláznov alias majstrov, ktorý sa tam snažia po rómsky rozprávať. A nová séria v poradí asi 14, či aká má byť super? Tak to ani omylom. ()

T2 odpad!

Žiadne prekvapenie sa nekoná, bez štipky nápadu zosmolichaná báchorka pri ktorej sú Mexikánske telenoveli veľkodiela, aspoň že sa do reklamy zaradenej v prvom diely stihla Rakova zepaliť zo 4 poldeci, "krčmový seriál začína" ešte že som počas tej reklamy zadriemal a nedíval sa na tú hrôzu ďalej, normálne sa tie novodobé seriály prekonávajú kto z koho natočí plytkejšiu volovinu. ()

• Od páté série se seriál točí v aspect ratiu 16:9. (R4D0)
  • Pavol Topoľský a Zuzana Tlučková stvárnili manželský pár už v seriáli Kutyil s.r.o. (2008), ktorý taktiež režíroval Tomáš Jančo. (ČSFD)
  • Potvrdilo sa, že Ráková je úplný fenomén, čo sa fanúšikov týka. Keď pôvodne hlavnú postavu, ktorú stvárňovala, vystrihli začiatkom piatej série z úvodných titulkov, fanúšikovia neváhali a spravili petíciu na jej vrátenie. Aj keď jej táto petícia pozíciu v zvučke nepriniesla, Ráková sa v projekte drží ešte rok potom, hoci ju pôvodne chceli zo seriálu odstrániť. (matthew.17)