Reklama

Reklama

Zavolejte porodní sestřičky

(seriál)
  • Velká Británie Call the Midwife (více)
Trailer 2
Velká Británie, (2012–2024), 113 h 24 min (Minutáž: 52–90 min)

Tvůrci:

Heidi Thomas

Hrají:

Vanessa Redgrave (vypravěč), Jenny Agutter, Laura Main, Judy Parfitt, Helen George, Bryony Hannah, Pam Ferris, Ben Caplan, Miranda Hart, Jack Ashton (více)
(další profese)

Série(13) / Epizody(113)

Výpravný retro seriál, který pro britskou BBC vyrobila produkční společnost Neal Street Productions filmového režiséra a producenta Sama Mendese, diváka přivádí do východolondýnského Poplaru na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století. Volná adaptace vzpomínkové knihy porodní asistentky Jenny Worthové sleduje osudy porodních sester, které v nejchudší části Londýna poskytují zdravotní péči těhotným ženám a pomáhají jejich dětem na svět. Společně s jejich profesními i osobními vzlety a pády sledujeme také postupný vývoj britské společnosti se všemi dobovými změnami a výzvami. V seriálu, jenž získal různá televizní ocenění, včetně prestižní ceny BAFTA, hraje řada známých tváří. Za všechny jmenujme Jessicu Raineovou, Jenny Agutterovou, Judy Parfittovou, Pam Ferrisovou či Mirandu Hartovou s jejím neopakovatelným komediálním talentem, který probleskuje i v jinak veskrze seriózní roli. (Česká televize)

(více)

Videa (6)

Trailer 2

Recenze (42)

nemer 

všechny recenze uživatele

Jsem ráda, že jsem se odhodlala ke sledování tohoto seriálu, přestože porody pro mě nejsou příjemným tématem. Atmosféra, která na mě ze seriálu dýchla, je velmi podobná té, kterou můžete zažít při četbě Jamese Herriota,nesmírně lidské, dojemné příběhy, nepochybně trochu zidealizované vlivem uplynulého času i zákonitostmi fungování lidské paměti, nicméně tak nebo onak - pohlazení po duši. Kéž by se podobně podařilo zfilmovat i Herriotovy příběhy. Éru 50. a 60. let mám ráda, o to víc se mi seriál líbí. Doufám kniha bude ještě lepší (doplněno - kniha je výrazně horší než seriál, ale obsahuje zajímavé informace, jen autorka není zrovna excelentní spisovatelkou, i tak velký dík, že dala podnět ke vzniku jednoho z nejlepších ženských seriálů posledních let). Obavy z propagace pánbíčkářství naštěstí zůstaly liché, i řádové sestry jsou zde vykresleny jako profesionálky oddané řemeslu porodnictví, které neodsuzují a dokonce nemají ani problém s antikoncepcí. Opravdu krásný, leč z velké části pohádkový seriál, na dobových fotografiích můžeme vidět skutečnou bídu, v seriálu je hodně vylepšená. (Herecké obsazení považuji za výborné, hlavní představitelku nevyjímaje) ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

7/71 Nikdy by mě nenapadlo, že si tady tak spokojeně budu sledovat program BBC1 na motivy pamětí porodní asistentky z poválečného East Endu. Ale člověk míní a televize mění. Je to kvalitně napínavé, dostatečně realistické a vcelku i poučné. Jen nejsem příliš na větvi z toho, že od druhého dílu je to v druhém plánu opět show Mirandy Hart, která tou svou jalovou vedlejší linií strhává veškerou pozornost na sebe. Přesto velmi doporučuji a sama pokračuji v dalších sériích. #bbc ()

Reklama

Deleatur 

všechny recenze uživatele

Plusy: Laskavost, anglická uměřenost, komunitní sounáležitost. Zajímavost (mikro)příběhů. Většina hereček, zvlášť musím vypíchnout samozřejmě Hartovou. Neměl jsem problém s idealizací, protože ji přičítám výchově k sebeovládání vzhledem k době a místě (jak Anglii 50. let min. stol., tak náboženskému řádu). Jako antiklerikálovi mi nevadily ani postavy velechápavých jeptišek, protože se chovaly nevtíravě a evangelizovaly leda vlastním příkladem. Drobné mínusy: Ve 3. sérii mi nesedla nová postava sestry Winifred (Yeatesová) a nová a mírně nesympatická nesmlouvavost Shelagh (Mainová; s úsměvem uměla být nesmlouvavá i sestra Julienne – Agutterová – ale nikdy to nevyznělo až arogantně). Hodnocení po 3 sériích: 85%. ()

cunicekb 

všechny recenze uživatele

Hodnotím komentářem, který jsem psala i pro seriál Knick: Doktoři bez hranic - prostě miluju opravdové seriály podepřené historií, pravdou, vývojem, lidstvím a medicínou: Mrazivé, krutě realistické, syrové, historicky podložené, inspirující, naučné, poučné, dech beroucí. Neznám takové množství výstižných přídavných jmen, aby dostatečně vystihovala seriál v celé jeho kráse. Podle hodnocení usuzuju, že i laici v něm našli zalíbení - dovedete si představit, co je to za orgasmus pro nás zdravotníky? :) ()

ReneeS 

všechny recenze uživatele

Po první sérii: vydařený seriál, celkově mile romantický a zidealizovaný - přes příšerné podmínky, chudobu a všechny těžkosti se tam lidi mají v podstatě rádi, pravá láska až za hrob existuje, ulice jsou plné hrajících si dětí a většinou všechno dobře dopadne. Může se to zdát přeslazené, ale není. Hlavní představitelky jsou sympatické postavy, příběhy jsou jednoduché ale zajímavé, povedeným bonusem je hudba. Jen nechápu proč sleduju seriál o porodních sestrách, když mi scény ze samostatných porodů (a jenom představa, že bych někdy mohla být na místě těch ženských) příjdou jak z hororu.... Po druhé sérii: rozhodně se nedá říct, že všechno je tak "bright and shiny" jsko v první sérii. Tempo seriálu je pomalejší a pozornost se přesunula na dvojici, jejíž vývoj byl lehce předvidatelný. Což mi ani nevadilo - tyhle dva bylo milé sledovat i když bylo jasné co se stane. (mimochodem, už nějakou dobu si říkám, že pan doktor vypadá trochu jako Paul McGann. Kouknu na jméno...a on je to jeho mladší bratr. No není ta Británie malá?!) ()

Galerie (1 395)

Zajímavosti (7)

  • První epizoda seriálu je věnována památce zdravotní sestry a autorky předlohy, Jennifer Worth, která zemřela na rakovinu jícnu, než byl seriál dokončen. (Petjaa)
  • V epizodě sestra Monica Joan (Judy Parfitt) ze všeho nejvíce touží po návštěvě biografu, kde promítají žhavou filmovou novinku Za zvuků hudby (1965). Nakonec se toto přání splní nejen jí, ale i ostatním sestrám a také doktoru Turnerovi a jeho ženě. (boxas)
  • Do času 0:47:42 Trixie (Helen George) nemá čepec, avšak v čase 0:48:48 najednou čepec má. (ladyViolet)

Reklama

Reklama