Mystérium sexu

• USA Masters of Sex
USA, (2013–2016), 43 h 54 min (Minutáž: 52–60 min)

Tvůrci:

Michelle Ashford

Předloha:

Thomas Maier (kniha)

Hudba:

Michael Penn

Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin Fitzgerald, Teddy Sears, Nicholas D'Agosto, Heléne Yorke, Beau Bridges, Julianne Nicholson, Rose McIver, Allison Janney (více)

Série(4) / Epizody(46)

O sexu chtěli vědět všechno. A nebáli se zeptat. Co všechno se vlastně děje s lidským tělem při sexuálním vzrušení? Tuto otázku začal koncem padesátých let dvacátého století systematicky zkoumat americký gynekolog William H. Masters se svou asistentkou a posléze i pracovní a životní partnerkou, sexuoložkou Virginií E. Johnsonovou. Masters a Johnsonová se svým výzkumem podíleli na tzv. sexuální revoluci. Jak však jejich výzkum vlastně probíhal? Jak přesvědčili lidi, aby pod jejich dohledem prováděli ty nejintimnější praktiky? A jak vlastně vypadal soukromý život těchto průkopníků sexuální vědy? Na to se pokouší odpovědět úspěšný americký seriál Mystérium sexu, v němž ústřední dvojici ztvárnil britský herec Michael Sheen a Američanka Lizzy Caplanová. Výsledky výzkumu Masterse a Johnsonové vyšly mj. i česky, a to čtyři roky po americkém vydání, v roce 1970 pod názvem Lidská sexuální aktivita. (Česká televize)

novoten

1. série - 60% - Báječný námět na poutavou minisérii, který se ve štědré stopáži dvanácti hodinových dílů čím dál víc rozmělňuje. Má dost prostoru rochnit se ve všem pozitivním i negativním, co souvisí se snahou být v medicíně jiný, když jsou právě šedesátá léta a vy jste žena nebo novátorský průkopník. Zároveň ale dopodrobna zkoumá nejen linky a postavy skvělé (ústřední studie Billa a Virginie, osudy Bartona Scullyho), ale i ty trochu unavené (Libby) nebo dokonce nezajímavé (přehnaně sebevědomý doktor Langham). S mužskými postavami je tu obecně trochu problém, byť jde o záležitost poplatnou právě dané době. Nic to ale nemění na tom, že fandit domýšlivému Ethanovi i tvrdohlavému dějetvůrci Billovi je občas vážně složité. Snad se pokračování zakousne do charakterů a vztahů mezi nimi s větší intenzitou a vášní. Na startu mě totiž veškeré zdejší motivace a touhy baví, ale opravdové emoce ve mně probouzí jen zřídka. 2. série - 70% - Čím víc 60s, tím lépe. Zatímco rozjezd trpí stejnými neduhy jako předchozí sezóna, Libbyina linka téměř otravuje a vše stojí na hluchém bodě, nastává s mou vůbec nejoblíbenější epizodou Asterion naprostý obrat. Časový skok dává možnost rozehrát úplně nové linky, přivést zpátky známé tváře a konečně i nechává naplno rozehrát jak Michaela Sheena, tak Lizzy Caplan. Pořád se sice nemůžu zbavit pocitu, že jsou Masters s Virginií zajímaví hlavně svou studií a soukromé dění kolem nich musí scénáristé čím dál divočeji kroutit (a tím dávat na frak skutečným událostem), ale dokud bude tempo takhle stabilně stoupat a charaktery se nepřestanou příjemně prohlubovat, nebudu mít důvod jakkoli lpět na historických předobrazech. 3. série - 70% - V dialozích pevný jako diamant, ve střídání nálad překvapivě nesebevědomý a v sympatiích k postavám vlastně na stejném místě jako doposud. Třetí etapa vyprávění o jedné důkladné osvětové snaze tak doplácí na to samé, na co předchozí roky. Snad všichni, kteří se v centru dění alespoň na chvíli ohřejí, tedy nejen moji favorité Betty, Lester a Barton, ale i Libby, Tessa, Paul nebo Dan jsou totiž sympatičtější či obdivuhodnější než Bill s Ginny. A to je ve chvílích absolutního zoufalství či milostných taktik hlavního hrdiny trestuhodná chyba. Bilancování tvůrců mezi životními mezníky předobrazů hlavních postav a zcela vymyšlenými (a tím pádem už trochu obehranými) peripetiemi už je navíc docela na pováženou. Nechápejte mě špatně, ono využívání dobových kulis k vyprávění (ne)obyčejných lidských příběhů pořád funguje. Ale k dobrému seriálu je toho potřeba přece jenom o chlup víc. Potenciálu je ale pořád hromada, takže nepřestávám věřit v alespoň jednu vyloženě skvělou sezónu. 4. série - 90% - Poprvé působí jako obraz doby i jako funkční a promlouvající vztahové drama, poprvé mi záleží na tom, aby opravdu všichni našli svoje štěstí a v neposlední řadě mě poprvé donutili k slzám. Masters of Sex našli svoji ideálně vybalancovanou náladu, nepřehánějí to s Billem opět v pozici uprostřed všeho vztahového dění a v linkách Betty nebo Libby předhánějí všechno, čemu se kdy seriál v zobrazování žen v nepříliš přející společnosti dosud věnoval. Epizody uprostřed série (se začátkem na kabátovém večírku) jsou tak dokonale všeříkající, že nedokážu uvěřit, že jsem předchozí tři roky sledoval stejný seriál. Nečekané zrušení proto od stanice Showtime působí jako špatný vtip, ale u málokterého počinu tak moc platí, že odchází na jasném vrcholu. () (méně) (více)

Pedross800

Sex, sex a zase sex......vše se točí kolem něj a stejně tak i v tomto rozkošném retro seriálu. Tentokrát je to však čistě na vědecké bázi. Prudérní padesátá léta této originální zápletce dodávají hlavně zpočátku dosti humorný nádech a všechna tehdejší tabu ( z dnešního pohledu vyvolávající úsměv na tváři ) tomu dodávají to správné koření. Ústřední dvojka odvádí skvělou práci a je ve svých charakterech víc než přesvědčivá (Lizzy Caplan je pro mě objev roku ). I vedlejší dějové linky jsou svěží a zajímavé a tak není co vytknout. Výborný seriál, který se navíc v poslední čtvrtině první série vyvine i ve velmi působivé drama! 1 SÉRIE.....90% ()

venison

S01 - Jeden z nejlepších seriálů všech dob - skvěle a autenticky zachycena atmosféra padesátých let z výborným hreckým obsazením. Michael Sheen mi teda trochu vadil svou prkenností, ale to nebylo ani tak o herci jako o roli.. Všechny jeho ženy jsou parádní, zejména Lizzy Caplan :-) Velmi chytlavý seriál, který mě doslova pohltil :-) Je to plné sexu, ale rozhodně ne lascivní nebo laciné :-D Věřím, že zasponzorovat tenhle seroš muselo být stejně náročné jako shánět grant pro samotný výzkum v seriálu.. Pro úchyláky příliš cudné, pro ctnostné občany příliš nespoutané.. Promítala bych to jako součást výuky na středních školách :-D Konec je příjemně rozehraný pro další řadu :-) S02 - První polovina druhé řady působí mnohem rozháranějším dojmem.. Začátek nepřináší nic nového, některé příběhy jsou zacyklené, drží se dlouho na mrtvém bodě, poté autoři přeskakují události o několik let.. Poslední dva díly přinesly řadu velkých překvapení a rozehrávají tu silná citová dramata.. Poslední díl mi málem urval srdce.. Zatím jsem nic emotivnějšího v seriálu „Masters of Sex“ nezažila.. Vše, co postavy doposud udělaly, tak nyní se jim vrací jako bumerang.. ()

Ratemus

První řada nebyla vůbec špatná, dobře jsem se bavil, druhá už bla velmi slabá, jejich projekt šel do ústraní a začalo se to vléct a vléct. Nudil jsem se a vlastně mě to uplně přestalo bavit, když si tak vzpomínám, ani jsem druhou řadu nedokoukal. Fakt seriál u kterého se vyplatí koukat na první řadu, potom je to jen přehlídka nudy. ()

KevSpa

Velká očekávání byla hned na začátku naplněna. Jako vždy skvělý Michael Sheen, rozkošná Lizzy Caplan, k tomu zajímavý příběh i poutavé zpracování. Co víc si přát? Neobávám se, že by si seriál své kvality v dalších dílech neudržel. A navíc mám radost, že se objevil seriál, který (nejen) atmosférou připomíná mé milované Mad Meny. První dva díly - 100% Vývoj postav i příběhu v dalších dílech je úžasný a Masters of Sex tak ode mě získávají titul nejlepší nový seriál roku 2013. Nemohu se dočkat toho, co nám přinese druhá řada. 1. série - 100% Díky druhé řadě už se Masters of Sex probojovali dokonce do mé desítky nejoblíbenějších seriálů. Je tu rozehráno hned několik dějových linií, které se vzájemně výtečně doplňují, zhruba v půlce sezóny nás navíc čeká časový skok (respektive víc skoků), což byl od tvůrců ten nejlepší tah, protože určitá část života i studie Billa a Virginie se uzavřela a těžko by se z toho dalo vytěžit víc. Vzhledem k tomu, jak dlouho na svém výzkumu pracovali, je dobře, že jsme se posunuli do další fáze a šedesátých let. Finále je emocionálně hodně intenzivní a pro další řadu to mají tvůrci opět skvěle rozehrané. 2. série - 100% Třetí řada nás posunuje v ději opět o několik let dále a mnohem více se zaměřuje na problémy ve vztazích obou hlavních postav a jejich rodin. To vše je orámováno vydáním první knihy Masterse a Johnsonové a jejich dalším výzkumem. Ten se ale stává důvodem k hádkám, a moc tomu nepomáhá ani nový muž v životě Virginie. I když tvůrci nešetří vtipnými momenty, je tahle série vcelku depresivní, zejména pak samotné finále. Uvidíme, jakým směrem se budou ubírat osudy našich oblíbenců v další sezóně. 3. série - 100% ()

• Roli Williama Masterse měl původně ztvárnit Paul Bettany, který nakonec z projektu odstoupil. (BarboraM)
  • V 6. minúte 5. epizódy 1. série pri rozhovore Dr. Mastersa (Michael Sheen) a jeho manželky jasne vidno, že na imitáciu tehotenstva je použitý tehotenský vankúš. (zuzka236)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted