Vraždy v kruhu

• angličtina The Zodiac Murders (festivalový název)
Z natáčení  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Česko, 2015, 15 h 16 min (Minutáž: 74–85 min)

Režie:

Ivan Pokorný

Scénář:

Iva Procházková

Kamera:

Lukáš Hyksa

Hudba:

Jiří Hájek

Ivan Trojan, Richard Krajčo, Marek Němec, Hana Vagnerová, Jiří Štrébl, Adéla Petřeková, Pavel Oubram, Martina Eliášová, Petr Panzenberger, Simona Stašová (více)

Epizody(12)

Vraždy v kruhu se chtějí přiřadit k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru. Nepřinesou divoké střílečky ani chladnou analytickou práci laboratoří, souhru širokého týmu neosobních kriminalistů, ale především silnou osobnost hlavní postavy – majora Holiny (Ivan Trojan). „Holina není drsňák, ale řídí se svou intuicí. Během své práce pochopil, že zločin vyrůstá stále ze stejného podhoubí, že je ve své rozmanitosti prostý," popisuje svého hrdinu spisovatelka a scenáristka Iva Procházková a dodává: „Úvahy o pohnutkách vraha ho v průběhu jeho profesní kariéry přivedly i k astrologii. Chápe ji jako psychologický rozbor osobnosti a to mu pomáhá úspěšně sledovat stopy zločinu." Diváci spolu s vyšetřovateli zabrousí do všech možných zákoutí společenského i politického života. Hlavními postavami jsou kromě majora Mariána Holiny také jeho nejbližší spolupracovníci – poručík Diviš Mrštík (Marek Němec) a kapitán Rosťa Bor (Richard Krajčo). Společně v každém z dílů řeší jeden případ násilné smrti. Záhadné vraždy jsou navíc volně propojeny se znameními zvěrokruhu, jejichž podstatu pomáhá objasňovat Rosťova manželka Sábina (Hana Vagnerová). „Na postavě Sábiny mě nejvíc bavila ta osobní rovina," říká její představitelka Hana Vagnerová a dodává: „Stála před složitým rozhodnutím ve vztahu s Rosťou, který nefungoval. On se však zranil natolik, že nebyl schopen normálního života. A to dilema, jestli má člověk být sobecký, nebo tam má být pro toho druhého a vykašlat se na to, co by sám chtěl, to se mi moc líbilo." Ivan Trojan o své postavě říká: „Holina je inteligentní chlapík, který si umí dávat věci do souvislostí a oplývá velkým talentem pro policejní profesi. Důležité pro něj je, že nerad prohrává a má vůli věci dotahovat do konce. Zároveň je v něm ale určitá svobodomyslnost a nadhled." (Česká televize)

PORTER44

Snaží se to být krimi seriál ale bohužel ten jeden díl kdyby trval jako kdysi večerníček 10 min tak by to stačilo, je to zbytečně natahovaný a chvílemi hrozná nuda,herecké výkony slabota jak Trojan a z Krajča udělali mrzáka proč.Celkově se to snaží tvářit jako temný a napínavý seriál ,možná tak ze začátku než se něco stane a pak .... ()

Fash

Myslim si, ze jednoznacne prumer. Kdyz pominu zvasty o realnosti prace policie (zajimavy kolik lidi zna presny postupy), "blbym" Krajcovi (nevim no, podle myho v pohode), atd. atd...Tak mi tam akorat precniva uplne zbytecny horoskopy. Z 99% uz je jasny kdo je vrah a uz se jen doda "co je za znameni? Orloj! Ten je v zakrytu s Plutem, to bude on, jasna agrese". ()

Thamilka

Až se divím, že jsou všichni tak zaujatí proti tomuto seriálu... mně se popravdě moc líbí, je to zase něco trochu jiného a to že tam dá scénárista hledání vraha podle znamení zvěrokruhu, mi připadá docela nápadité.... je to dobrá změna po tom, co všichni neustále do seriálu cpou forenzní techniky a další tyhle vymoženosti, kterým pak nikdo nerozumí, tohle tady zůstává hodně v pozadí... ()

benji66

Já bych to neviděl zas tak černě. Pokus o nový pohled na kriminálku, chvilkama prkenný, chvilkama zábavný, ale rozhodně oceňuju původní tvorbu. Celé to tak nějak táhne, občas trošku vláčí Trojan, Vagnerová je pořád o několik levelů snesitelnější než Voříšková a Krajčo budiž důkazem, že pod aspoň trošku schopným režisérem dokáže zahrát opravdu kokoliv (tak nějak se mi to v hlavě srovnává se Znamením koně). Takže hezká troječka a do příště je co vylepšovat... ()

Margiano

Pěkný obzaení, příběhy jsou napínavý, pěknej hudební podkres a neokoukaní herci.Navíc pro mě asi zatím nejlepší role od Ivana Trojana, to že umí hrát vtipný role už víme ....viz seriál 4 hvězdy ,Samotáři , Jedna ruka netleská atd...Super výkon, také mě překvapil příjemně pan Krajčo se svými hereckými schopnostmi v tomto seriálu - taky dobrý, některé případy mají překvapivé rozuzlení, jiné jsou čítelné od začátku . Hana Vagnerová po Expozitůře opět super výkon,a divák se dozví i něco z horoskopu,každopádně seriál se mi moc líbil. ()

ditri

Poslední videna epizoda > "Mrtvy v siti" zveda celou serii. Astralno jde do pozadi snad definitivne mizi trapne melodrama taktéž s astrolozkou - objevuje se zajimavy pripad se zajímavými reáliemi. Rozhodne si to nezaslouzi aktualni hodnoceni 49%. Jasne...není tam crazy vrah který vykonava co mozna nejfantasmagorictejsi rituály ani team specialistu který z jedne utrousene molekuly dechu vraha a pro ucely filmu nazdobeného digitalniho spektrometru dokaze rekonstruovat oblicej vraha, ale zacina to smrdet Dalglieshem...není z nej nahodou ten uvodni hudebni motiv dost obslehnuty? ()

ocypuc

Ty horoskopy tomu uškodily a ta policajtka Pavlína taky. Seriál na jedno podívání s kolísavým obsahem epizod. 50% ale Hanu Vagnerovou mám rád takže díky ní tomuto seriálu dám 3 hvězdy. ()

lineker

Pro mne to zas takový propadák nebyl, když si člověk dokázal odmyslet, nebo se povznést nad každo příběhové posuzovaní vraha dle astrálního zvěrokruhu, sledoval celkem slušnou krimi, kde dostávali detailní prostor vyšetřovací postupy a poměrně slušně je zachycena mravenčí práce kriminalistů. ()

Zombice

Seriál by se absolutně obešel bez těch Sábiných (Vágnerová) keců. Když v 11. díle zemře (SPOILER ALERT), dost jsem se radovala. Taky Rosťa (Krajčo) je tam dost trapnej a Pavlína (Petřeková), leč má vypadat jako tvrďačka, vypadá spíš jako blbá blondýna co zapoměla mozek v druhé kabelce. Také Trojan krapet zklamal. ()

bratr_jezek

Bohužel na 1 dobrý detektivní seriál u nás připadá kupa dalších, méně povedených. V tomto chabém pokusu se snaží oživit tajuplnost vražd přidaným "horoskop" motivem. Hlavní hrdina tak působí jako klon "Mentalisty", který je schopen vidět různé možnosti, jak k vraždě došlo (ke škodě diváka to v jakýchsi zamlžených náhledech vidíme taky), a "Astrologa" (aneb obsadíme populární a atraktivní herečku do role, kde není moc co hrát, aby mohla hlavního hrdinu směrovat). Trojan je sice dobrý herec, ale obě polohy postavy nezvládá na 100%. Navíc mu scénář podkopává nohy, např. náznakem bývalého mileneckou poměru s onou znalkyní hvězd v podání Hany Vágnerové, pak mu servíruje další vztah k jiné ženě a ani jeden vztah nedotáhne do nějakého smysluplného závěru. Zbytek jeho týmu je taky hodně zvláštní - partner Hany Vágnerové, charismatický Krajčo se svou ženou řeší partnerskou krizi, chuť na miminko i své upoutání na invalidní vozík. Benjamínek týmu se brzo spáruje s pohlednou kolegyní, ta je v seriálu za drsňačku a moc s ním chodit nechce a vztah se zase plácá od ničeho k ničemu. Tato vata by se dala odpustit, kdyby vás čekalo nějaké pěkné vyšetřování. Bohužel, víc než důkazy je důležité, v jakém znamení se daný pachatel narodil (neboť hvězdy nám dopředu doslova řídí osud), ve všech dílech po nalezení mrtvoly sledujeme prostřihy zcela nesouvisejících příběhů různých lidí, kteří (jak se vždy "překvapivě" ukáže) mají s mrtvolou něco společného a někde mezi nimi je vrah (jeho chycení není asi tak důležité, často ho najdou mrtvého či např. v posledním díle je dokonce propuštěn). ()

quido.morava

Ivana Trojana je mi tady trochu líto, protože to celé odedře, ale sám to nevytrhne - je to prostě celé nějaké "diuné" a tak nějak banálně ujeté. Hvězdy jen za Ivana. ()

Lykos

Tvůrci se pokusili svázat tuto sérii společným motivem - horoskopy. To se neukázalo jako dobrý nápad, postava Sábiny v seriálu spíše otravuje a zdržuje. Ivan Trojan hraje dobře, ale vyřešil by jistě i bez znalosti slunečních znamení. Richard Krajčo mě nepřestává překvapovat. Je to opravdu dobrý herec. Málokdy se mi stane, že bych takto změnila na někoho názor. Ale Richard mě přesvědčil a dostal na svou stranu. Nu ale zpět k seriálu. Je to prostě průměr, který zachraňuje několik dobrých herců. Hlavní téma naprosto zbytečné, Trojanovy vize jsou také spíš na škodu věci - aneb tam, kde nevím kudykam, použiju náhodu, v tomto případě jasnovidectví, či co. Ale toto není Harry Potter, to má být kriminálka a ta má snad nějaká pravidla. Navíc u značné části dílů byl pachatel známý v podstatě od počátku, což sice dělal i Colombo, ale tam bylo zábavné sledovat tu hru . Tady jen útrpně čekáme, až si konečně Ivan vzpomene na správný řádek horoskopu, a konečně půjde najisto. A ještě si neodpustím poznámku k té blonďaté vyšetřovatelce: to je také herečka, nebo původně spíš klapka? Její výkon je opravdu neopakovatelný, doufám. ()

PaKo1980 odpad!

Kurňa, vždyť na to se nedá koukat.. případy nuda, půlku dílu zabere paralelní, totálně nudný výslech, do toho jedna nesmyslně uřvaná policajtka, pak pár keců o zvěrokruhu, a ejhle je to rak.. Herecké výkony taktéž stojí za prd.. Zejména pan Štrébl, který sice může být dobrý divadelný herec, ale v TV působí tak toporně, že víc to asi nejde.. ()

tenistahonza

Proč němci netočí komedie a my scifi,westerny a horory?Jednoduše to nemá tradici a ani tvůrce.To je případ i mysteriozní detektivky.V našich zeměpisných šířkách je nám bližší major Kalaš nebo detektivové z prvního oddělení či Rapl. Na mysteriozní detektivku nestačí pohupovat kyvadýlkem a občas zamyšleně koukat na zvěrokruh.ale tahle moda by šla využít do dialogu v nějaké normální detektivce.Policajti sbalí chlapíka a ten se ptá.Kdo z vás je hvězdopravec a kdo je exorcista? Klídek dědku nesmíte koukat na televizi já jsem hodnej a tenhle je zlej polda. HM já jsem znal i chytrý. ()

VerJer

Kdyby tam nebyla ta afektovana slepice v roli policajtky, ktery by tu jeji drsnost neveril ani retard a neresily by se tam picoviny kolem zverokruhu, tak by to nebylo az tak blby. ()