Vraždy v kruhu

• angličtina The Zodiac Murders (festivalový název)
Z natáčení  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Česko, 2015, 15 h 16 min (Minutáž: 74–85 min)

Režie:

Ivan Pokorný

Scénář:

Iva Procházková

Kamera:

Lukáš Hyksa

Hudba:

Jiří Hájek

Ivan Trojan, Richard Krajčo, Marek Němec, Hana Vagnerová, Jiří Štrébl, Adéla Petřeková, Pavel Oubram, Martina Eliášová, Petr Panzenberger, Simona Stašová (více)

Epizody(12)

Vraždy v kruhu se chtějí přiřadit k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru. Nepřinesou divoké střílečky ani chladnou analytickou práci laboratoří, souhru širokého týmu neosobních kriminalistů, ale především silnou osobnost hlavní postavy – majora Holiny (Ivan Trojan). „Holina není drsňák, ale řídí se svou intuicí. Během své práce pochopil, že zločin vyrůstá stále ze stejného podhoubí, že je ve své rozmanitosti prostý," popisuje svého hrdinu spisovatelka a scenáristka Iva Procházková a dodává: „Úvahy o pohnutkách vraha ho v průběhu jeho profesní kariéry přivedly i k astrologii. Chápe ji jako psychologický rozbor osobnosti a to mu pomáhá úspěšně sledovat stopy zločinu." Diváci spolu s vyšetřovateli zabrousí do všech možných zákoutí společenského i politického života. Hlavními postavami jsou kromě majora Mariána Holiny také jeho nejbližší spolupracovníci – poručík Diviš Mrštík (Marek Němec) a kapitán Rosťa Bor (Richard Krajčo). Společně v každém z dílů řeší jeden případ násilné smrti. Záhadné vraždy jsou navíc volně propojeny se znameními zvěrokruhu, jejichž podstatu pomáhá objasňovat Rosťova manželka Sábina (Hana Vagnerová). „Na postavě Sábiny mě nejvíc bavila ta osobní rovina," říká její představitelka Hana Vagnerová a dodává: „Stála před složitým rozhodnutím ve vztahu s Rosťou, který nefungoval. On se však zranil natolik, že nebyl schopen normálního života. A to dilema, jestli má člověk být sobecký, nebo tam má být pro toho druhého a vykašlat se na to, co by sám chtěl, to se mi moc líbilo." Ivan Trojan o své postavě říká: „Holina je inteligentní chlapík, který si umí dávat věci do souvislostí a oplývá velkým talentem pro policejní profesi. Důležité pro něj je, že nerad prohrává a má vůli věci dotahovat do konce. Zároveň je v něm ale určitá svobodomyslnost a nadhled." (Česká televize)

ER

Podíval jsem se na jeden a zároveň poslední díl,jelikož když na začátku slyším nervní string s hudbou ala "tohle bude hodně napínavé" a pak se odehraje scéna v restauraci u řeky v tomto duchu.: "hosté-to tam plave mrtvola? Číšník-asi ano,tak co si dáte?" A debilně se zapitvoří a v podstatě to tak pokračuje i u dalších postav-téměř všichni se spíše pitvoří,než aby vytvořili nějaké seriózní polohy.Zřejmě jako protipol pak slouží detektiv na vozíku (abychom to brali více vážně) a znamení zvěrokruhu (to máme brát vážně?). Nezachrání to ani Trojan,který jakoby uvízl jednou nohou v Čtvrté hvězdě,takže jeho chápání významu zvěrokruhu je téměř pitoreskní. Tady to chtělo spíše radu Vacátka. ()

Jonatána

Průměrná kriminálka, normálně bych dalal tři, o jednu míň dávám za zklamání. Neb od série s Ivanem Trojanem jsem čekalal víc. Případ pro exorcistu to u mě vyhrává naprosto jednoznačně. a ta blondýna - rádoby drsná policajtka - tak ta je na přeshubu. hrůza. ()

spacylemon

major Holina je český agent Cooper... a Hana Vagnerová jeho Dáma s polenem... pokračování: ha! a nejenom sovy (a Případ pro exorcistu) nejsou, čím se zdají být! a tak nám z toho někdy po 6. díle vyleze vlastně docela slušná detektivka... ()

Shaleman

Po VEŠKERÝCH tvůrčích stránkách šeď a podprůměr co nezachrání ani prkenné známé tváře. A to už jsem si myslel že Česká televize zachraňuje budoucnost českého seriálu. Ještě že na konkurenci opakují ohrané seriály - to bych totiž jinak platil poplatky zcela zbytečně! ()

Psycho.R

Nudné, velmi nudné. Už vidím policisty, jak vyšetřují případy podle znamení, zvlášť, když Vám vodítka dává Hana Vágnerová. A Trojan, bohužel, zklamal, myslel jsem, že je to sázka na jistotu, ale ani on tento počin nevytáhl. ()

matysek2425

slušné obsazení,zejména samozřejmě Trojan a Vagnerová,ale jinak propadák...proč pro boha tvůrci posadili Krajča na vozík,když už tam chtěli mít tu postavu,tak samozřejmě padá do úvahy Potměšil,ale nepochopil jsem proč tam ta postava vůbec je?!...působí neupřimně a naprosto uměle nainstalovaná do projektu.Navíc kartářské...pardon horoskopové...bláboly zcela bez souvislosti,no katastrofální ztráta času. ()

E lan

Nebýt Trojana tak by nebylo na co se dívat. Ten táhne tuto lehce podprůměrnou natahovanou podívanou k průměru. Věc, která se vůbec nepovedla, je prolnutí příběhu se znameními, to je tak neskutečně nepovedeně naroubované. ()

quixote

Rozpaky. Je v tom vidět poctivě vložená a precizní práce, ale výsledek tomu neodpovídá. Několik náznaků v posledním díle napovídá, že tvůrci možná budou chtít pokračovat další sérií. Raději ne! ()

Trixinka

Nevyvážená kvalita epizod - pár dílů se mi líbilo, ostatní bohužel silně pod průměrem. Trojan je jako vždy dobrý, ale sám to nevytrhne. Zbytek osazenstva silně pokulhává, o astrologii a soukromí postav ani nemluvím. Dávám s bídou 3* - je to spíš průměrný seriál, který neurazí, ale ani nenadchne. ()

Likan7

Na české poměry se jedná vlastně o celkem fajn kriminální seriál, ve kterém neortodoxní kriminalisté řeší často velmi promyšlené až dokonalé vraždy způsoby velmi neortodoxními. Co se panu Pokornému nepovedlo, a to silně, jsou ale příběhové linky jednotlivých postav. Ivan Trojan má charisma na rozdávání, stejně tak Richard Krajčo, ale to, co režisér vymyslel za milostný trojúhelník, je teda do nebe volající. Všemu dává pomyšlenou korunku prostředníček jedné z hlavních postav, že mě to až naštvalo, co to wtf má být. Je jedno, že v dalším díle asi sbalil policistku. Asi zapomněl, že v minulém díle přišel o všechno a chtěl se dost možná i zabít. Vše asi zapomenuto..prostě wtf. Romantiku trochu zachraňuje druhá linka, která se sice rozjede až v posledních dílech, ale o to více je sympatická, příjemná a prostě nenucená. Některé díly jsou lepší, některé skvělé a některé horší, takže vlastně klasický seriál. PS - Adéla Petřeková je hot a má nejkrásnější úsměv na české filmové scéně. Jen si schválně pauzněte v posledním díle miniscénu s jídlem do auta :-))) ()

Oonika

Dost zajímavý seriál. A i když mi místy lezl na nervy dokonce i Trojan, po skončení mi bylo docela líto, že nemám v záloze další díly. Rozjezd byl pomalý, ale ke konci už mi to přišlo fakt dobré. Škoda, že to vlastně skončilo v tom nejlepším.... ()

Inozuka

Nakonec jsem to dokoukal, ale žádná velká potěcha to nebyla. Ještě bych nějak překousnul ty horoskopový blbiny, ale docela mě štvalo, jak byly ty příběhy vystavěné. Na co jsem byl ke konci doslova alergický, byly ty flashbacky majora Holiny, který se tím asi vciťoval do mysli vraha. Nakonec je z celého seriálu fakt zábavná pouze dvojka mladých detektivů v podání Marka Němce a Adély Petřekové. Tedy za dva... ()

Bube1

Další pokus o českou kriminálku, která by měla konkurovat americkým. Tentokrát to na mě sálá ambicí dotáhnout se na Myšlenky zločince a to se určitě nepovede... Největším kladem je zde Ivan Trojan, který je hodně uvěřitelný a jeho postava je dobře napsaná. Zbytek působí hodně rozpačitým dojmem. ''Zvěrokruhová'' zápletka přitažená za vlasy a závěrečná ''honička'' těžce nezvládnutá. S přísnějším hodnocením počkám na další díly. Zatím průměr. ()

JPO

Těšil jsem se, fakt jsem se těšil, že přijde průlom, ale už po prvním díle vidím další klasický český průser. Pořád tady nemá nikdo koule natočit pořádný severský nebo UK model. ()

alldo.raine

Je smutné, že i takto podprůměrný detektivní seriál, patří u nás k tomu lepšímu... Co taky chtít v té naší konkurenci... ()

Romanstekl

Tento seriál není vyložené zlý, hodnotil jsem nejprve průměrem, s tím, že do budoucna případně půjdu výš...ale nemůžu jinak, seriál je neskutečně natahaný, kdyby díl měl 45minut, myslím že by to bylo tak akorát. Jeden díl byl super, ale u 5ti dílů ze 6ti jsem usnul a musel si ještě pouštět znova a i tak mám co dělat, tento seriál je pro mě jakýmsi večerníčkem pro dospělé, nedokážu udržet pozornost, navíc jsou zde postavy, které mě vyloženě vadí, např. p.Vágnerová.Navíc jsem celkem proti tomu uvěřit, aby vyšetřování vycházelo z 12ti znameních a pokaždé když někdo něco udělá, je jasné, že je to Štír a podobně. Seriál si zaslouží hvězdy 3, ale já mu je prostě nedám, některé díly jsou fajn, ale prostě ne. Česká televize začala točit v poslední době seriály, které mají stopáž celovečeráku. ()

fincik

Zpočátku se mi to docela líbilo, ale pak to upadlo do hrozného stereotypu. Astrologie se tam nakonec téměř vůbec nevyužívá, což je asi jenom dobře, protože by to mohlo být ještě horší. Krajčo a Vágnerová tam nemají co dělat. A případy, co se vyšetřují, jsou zkrátka nuda. Vraha lze snadno poznat po deseti minutách. To kvalitě rozhodně nepřidává. ()