Westworld (TV seriál)

Westworld

Sci-Fi / Thriller / Western

USA, 2016 - 2018, 19 h 53 min (Minutáž: 10x60 min)

Ramin Djawadi

Anthony Hopkins, Jeffrey Wright, Sidse Babett Knudsen, Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandie Newton, Ed Harris, Shannon Woodward, Luke Hemsworth, Angela Sarafyan, Jimmi Simpson, Rodrigo Santoro, Clifton Collins Jr., Simon Quarterman, Leonardo Nam, Joshua Sawtell, Ingrid Bolsø Berdal, Steven Ogg, Currie Graham, Kyle Bornheimer, Brian Howe, Jackie Moore, Louis Herthum, Demetrius Grosse, Brook Kerr, Eddie Rouse, Jason Konopisos, Molly Schreiber, Vincent M. Biscione, Bridgid Coulter, Sancho Martin, James Landry Hébert, Tessa Thompson, Jeff Daniel Phillips, Mike Bash, Ben Barnes, Talulah Riley, Tait Fletcher, Oliver Bell, Chris Browning, Jonathan Erickson Eisley, Paul Fox, Bruno Gunn, Travis Hammer, Chris Mollica, Bojana Novakovic, Tom Proctor, Ward Roberts, Eddie Shin, Petra Lo, Judson Mills, Lili Bordán, Dylan Kenin, Chris Osborn, Jonny Pasvolsky, Micah Fitzgerald, Robert Allen Mukes, Ane Crabtree, Jessica Clark, Bryan Friday, Donnabella Mortel, Martin Sensmeier, Michael Wincott, Lili Simmons, Kaiwi Lyman, Trevante Rhodes, Folake Olowofoyeku, Kanin Howell, Katja Herbers, Jonathan Tucker, Neil Jackson, Timothy Lee DePriest, Frantz Durand, Tai Bennett

Moje skeptická polovina ve mně vře vzteky při vzpomínce na to, jak první polovinu zvýrazňuje osobní validátor takové množství glitchů, za které by vyhodili průměrného programátora ze školy při první zkoušce. Ta druhá ale upomíná na to, že se celou dobu nahrávalo na smeč velkolepých odhalení, v nichž tušíte Abramsovo klasické „všechno je jinak“, ale zároveň oceňujete Nolanovo „naleju vám to do hlavy úplně jinak“. I když něco vytušíte, něco vytušíte úplně jinak a něco vás nakonec doopravdy překvapí, po prvotním rozhořčení nakonec dojdete lehkého pocitu uspokojení. Každopádně, spíše než týdenním přídělem, bych WW ocenil v jednotném „Netflix celku“. Takhle ta úvodní utahanost spíše prudí, než zaujme.(6.12.2016)

Potenciál schématu "Red Dead Redemption MMORPG by Philip K. Dick" je nebývalý, ale zatím trpí na přílišnou expozici, kdy se pro samé naznačování budoucích velkých věcí a seznamování se světem i jeho specifickými pravidly na place i v zákulisí, jaksi nedostává potřebného prostoru pro postavy samotné. Na což dojíždějí především ty živé, které jsou jednorozměrné až hanba. Každopádně zdejší mnohavrstevnaté morální nastavování zrcadel, je natolik dobře rozehrané a podmanivé, že to svého diváka zaháčkuje, ne že ne. Jen si říkám, jestli podobnému zaměření přeci jen více nesedne povídková forma à la Černé zrcadlo, protože síla těchto témat vychází z toho, jak se k nim vnitřně postaví jeden každý divák sám za sebe. Ukáže tedy až čas, zda se s tímto úskalím tvůrci popasují se ctí či budou kolovrátkově razit jedno a to samé na sto a jeden způsob.(11.10.2016)

Úvod byl parádní. Nastínění děje, představení postav a v rámci žánru neotřelé westernové prostředí, to všechno mě donutilo slintat nadšením. Ale to se celkem záhy změnilo v rozčarování. Postupem času se jednotliví aktéři začali bezcílně motat po place hledající "něco", co nebylo ani naznačeno, celkem neotřelé charaktery začaly působit šablonovitě a neustálé filosofování lezlo pomalu ale jistě na nervy. Ano, občas seriál nabídl nějaký nečekaný zvrat nebo dechberoucí sekvenci, ale bylo toho zoufale málo a skvostný casting to nezachránil, byť se herci snažili seč mohli. Vše vytrhl až závěrečný díl, který byl výtečný ve všech ohledech a dal odpověď na všechny otázky, ale ani tak celkovému zklamání nezabránil. 60%(9.12.2016)

Je nesnadné psát o 1. sezóně Westworldu jako o zklamání (protože HBO), nicméně i takové dojmy si lze z letošní seriálové produkce největší kabelovky odnést. V na první pohled sympatickém kříženci sci-fi a westernu sice jsou vidět prachy a solidní technické zázemí, prvoplánovitě přestřelený a naivní příběh o lidské bestialitě a emoční chladnokrevnosti už mi ale takovou radost nedělal. Neplést si prosím s neschopností pochopit veškeré dějové nuance a nosnou dramatickou kostru: poslední část se povedla a nemálo puclíků zapadlo na ty správná místa. Jen mi prostě v každé epizodě děsně vadilo koukat se na něco, co je schválně scénáristickým dnem, u kterého by se měl sarkasmu a ironie znalý divák bavit. Nebavil. Naopak trpěl u dementního chování postav, přiznaně umělých dějových berliček, a také kvůli načančané nesmrtelnosti všech zúčastněných charakterů. A právě tahle poslední výtka mi zdaleka nejvíce bránila v registrování jakýchkoli empatií ke komukoliv, koho jsem za těch víc jak 10 hodin na podzim v bedně sledoval.(31.12.2016)

Snadno, snadno z toho mohl být sci-fi blábol. Jenže! Kolikrát už to tu bylo. První díly vám ukážou nový svět, nová pravidla. Sžíváte se s postavami, objevujete tajemství, dáváte si dvě a dvě dohromady. V půlce se to na chvíli začne vléct, jo, ale bez toho by nebylo posvícení. Pak si za večer dáte dva poslední díly najednou. A pak už běží závěrečné titulky, máte otevřená ústa, drbete se na hlavě a říkáte si, jak snadno, jak snadno, ten konec mohli zmršit. Díky všem bohům, že to neudělali, takhle to skončilo tak, jak má. Nic tu nepřebývá, nic nechybí, všechno do sebe zapadne a svět je v pořádku. Anthony Hopkins znovu jako mazaný ďábel, tak jak ho mám rád. Nikdo nikdy nenosil černou tak stylově jako Ed Harris a do Dolores jsem se zamiloval. Chci navštívit Westworld. Ne! Vlastně nechci, ale možná… sakra, bojím se, že bych mu propadnul.(5.12.2016)

• - V salóne Mariposa odznejú na klavíri piesne "House of the Rising Sun""Black to Black" od Amy Winehouse. (fugyx)

• - Miranda Otto opustila seriál hned po natočení pilotu, aby se mohla plně věnovat páté sérii Ve jménu vlasti (od r. 2011), poté ji v roli Theresy Cullen nahradila dánská herečka Sidse Babett Knudsen. (tedvidek94)

• - Tvorca projektu Jonathan Nolan  popísuje príbeh Westworldu, ako ďalšiu kapitolu ľudstva, v ktorej ľudia samotní prestávajú plniť úlohu hlavných protagonistov. (ZedsDead)